----------------------------------- theogon 03 Iun 2015 14:23 ----------------------------------- Pentru stații totale e cam devreme în tîrgul de vechituri, pentru teodolite însă nu. Am deja trei oculare de teodolite Zeiss (Theo 020) care așteaptă un barilet isprăvit. Focala este însă în jur de 20 mm. Am găsit printre ocularele bunicului meu (și el amator pasionat de astronomie) un ocular IOR de 21,4 mm(!) ce-o fi cu el printre cele de 15X, 10X, 7X și 5X. Îl desfac și constat că este ortoscopic. Avea însă niște reflexii pe obiectele luminoase și nu l-am folosit. Îl desfac iar și înnegresc marginile lentilelor. Îl montez la loc și hai cu el la răsboiu. Am acum un alt ocular!. Superb cu desene clare și tăioase, fără reflexii nici pe Venus și nici pe Jupiter. L-am comparat cu un ortoscopic de 18 mm- lasă o impresia un pic mai bună , dar nu știu dacă diferența este din cauza grosismentului ușor diferit, sau a calității ocularului. Deci un ocular de microscop pe barilet de 0,96' excelent cu un C8.