----------------------------------- Dbird 03 Iun 2015 08:21 ----------------------------------- Intru si eu putin in acest topic pentru a a va prezenta o idee interesanta vis a vis de oculare "home-made". Daca aveti pe acasa sau gasiti prin targurile de vechituri statii totale sau nivele Sokkia (folosite in masuratorile de cadastru) nu le desconsiderati ! Aceste echipamente au optica exceptionala cu depuneri FMC dense superbe mov albastre. Ocularele sunt wide si superb lucrate si pot fi extraordinar de usor adaptate intr-un corp de ocular ieftin prin simpla largire a gaurii si introducerii semifortate. Rezultatele sunt deosebite si impresionante. In modelele care mi-au trecut prin mana (Sokkia) ocularele au in jur de 10 - 8 mm. In plus va mai ramane optica de calitate (obiective, prisme etc) pentru eventuale alte aplicatii. Eye relieful poate ca este ceva mai mic dar nu deranjeaza si calitatea optica in sine surmonteaza acest mic neajuns. Deci doar o idee deloc de neglijat, as spune eu.