----------------------------------- icetheone 22 Mar 2015 20:22 ----------------------------------- Da, cred ca este o mica problema cu instrumentul... Nu port ochelari, si nici nu am probleme cu vederea. Binoclul este nou, nu are urme pe lentile sau alte probleme si nici aburit nu era. Am mai incercat cateva binocluri care le aveam pe acasa (unul din Lidl si un Baighis chinezesc). Cred ca e o problema cu reglajul focusului, oricat incerc nu obtin decat o mica defocalizare in partea inferioara (nici macar nu sunt sigur ca e defocalizat). Cat despre partea cu luminile, am observat ca doar cele puternice au aceasta problema, am incercat sa vizualizez becuri la distanta, si apare aceeasi problema. Phantom-ul era mult mai punctual. Totusi aseara pe Jupiter am reusit sa vad 3 sateiliti, iar restul steleleor sufereau doar putin de astigmatism, in schimb Jupiter era dezastru. . Poate e si din cauza cursei, care nu imi permite sa merg mai jos desi nu cred... O sa vad daca se poate rezolva ceva. Merci de informatii!