----------------------------------- Manu72 26 Mai 2014 10:31 3 oculare, acelasi camp vizual real, puteri diferite ----------------------------------- Am o problema pentru rezovarea careia ii rog sa ma ajute pe colegii de pasiune cu mai multa experienta la ocular decat mine. Se da un sct C6 echipat cu FR/FF, deci apertura de 152mm/F6.3 la care practic nu se pot folosi decat oculare pe 1.25" si de la care vrea sa obtin maximul de camp vizual. Inca nu il am, dar va sosi in aproximativ 2 saptamani. Am deja un prossl de 40mm/43° cu care voi obtine un camp de aproximativ 1.8° la o marire de 24x, pupila de iesire 6.3mm Ce as vrea sa aflu este daca face sens sa mai iau si unul sau poate amandoua din ocularele urmatoare. Plossl 32mm/52° cu care obtin un camp vizual de 1.75° la o marire de 30x, pupila de iesire ~5.1mm SWA (Meade/ES/Hyperion) 24mm/68° cu care obtin un camp de 1.7° la o marire de 40x, pupila de iesire 3.8mm Cum/ce se vede prin cele 3 comparativ? Este posibil ca la plossl-ul de 40mm sa 'deranjeze' obstructia centrala? Stiu ca ideal ar fi sa privesc prin fiecare si sa compar, dar nu am aceasta posibilitate - cel putin nu pana la urmatoarea iesire la un star party pe langa Bucuresti Cu multumiri, Manu