----------------------------------- zoth 20 Ian 2007 14:11 Verificarea colimarii binoclurilor ----------------------------------- Inainte de cumpararea unui binoclu este bine sa-l trecem prin cateva teste vizuale simple care ne vor scuti ulterior de alte batai de cap. Verificarea colimarii unui binoclu se poate face si in mod vizual cu rezultate foarte bune. Primul test, dupa ce am luat binoclul in mana si am reglat corect distanta interpupilara si focalizarea imaginii este sa-l punem la ochi si sa vedem imaginea formata. Daca imaginea este dubla sau daca este corecta dar se face cu un disconfort pronuntat al ochilor atunci trebuie sa dam repede binoclul inapoi si sa cerem altul. Daca imaginea este corecta si ochii nu obosesc la privirea prin binoclu atunci inseamna ca suntem pe calea cea buna dar nu putem inca spune ca binoclul este colimat corespunzator. Al doilea test consta in indepartarea binoclului de ochi si punerea lui in lumina (orientare catre o fereastra luminata sau catre o sursa de lumina). In aceasta pozitie analizam forma pupilelor de iesire care trebuie sa fie perfect rotunde. Daca apare fenomenul ochiului de pisica (pupila de iesire nu este rotunda) atunci trebuie sa dam iar binoclul inapoi si sa cerem altul. Daca pupilele de iesire sunt rotunde inseamna ca ne aflam in continuare pe calea cea buna dar inca nu putem spune ca binoclul este colimat corespunzator. Al treilea test este cel mai edificator si ne da un raspuns final in privinta alinierii componentelor optice. Pentru aceasta este necesar sa punem binoclul pe un suport stabil si sa vizam prin el un lucru mic si indepartat (minim 100 m). Eu privesc de obicei bila situata in varful paratrasnetului de la antenete TV indepartate. Dupa ce am facut vizarea ne indepartam usor continuind sa privim prin oculare imaginea. Daca am ajuns la 25-30 cm distanta de oculare si imaginea continua sa fie unica si dupa 10-15 secunde de privire, atunci inseamna ca avem un binoclu perfect colimat si merita sa dam banii pe el daca celelalte caracteristici ale lui ne multumesc. Pentru a supralicita aceasta verificare putem inchide ochii timp de 2-3 secunde si fara sa ne miscam apoi ii deschidem si privim imaginea. Este posibil ca ea sa fie dubla dar in scurt timp se uneste intr-una singura. Acum suntem siguri de o colimare perfecta. Daca in schimb cand incepem sa ne indepartam de binoclu se dubleaza imaginea cand ajungem pe la 10-15 cm in spatele lui atunci colimarea nu este perfecta. Cele doua imagini pe care le vedem formate in oculare pot fi usor deplasate pe orizontala, verticala sau si pe o axa si pe cealalta. Vom vedea in postul urmator "cine" este vinovatul. Acest din urma test se poate efectua si noaptea pe o stea de magnitudine mijlocie.