----------------------------------- Virgil Scurtu 18 Ian 2014 02:58 ----------------------------------- SCUMPILOR, Desi cred ca m-am specializat destul ca, vizualizand efluviile vizibile pe imaginile transmise de SDO sa privesc pe "dupa colt" si sa anticipez aparitia unor pete mari, cu multa penumbra, pe care le-am numit DODOLOATE, in noaptea asta am avut o SURPRIZA. Asteptand NEAGRA de la est de vechea DODOLOATA sa devina mai vizibila, pentru a sti daca este o SINGURATICA sau pata frontala a unui grup complex, am descoperit, mult mai jos (sud), dincolo de campul facular (ALBA) o noua formatie, ceva mai mare, care promite a fi o pata frontala. Dar, acum cateva minute, intr-o pauza de vizualizare a unui joc de tenis, uitandu-ma iar la limbul estic, am descoperit ca, intre ultimile doua mentionate se iteste, in fine CEVA MARE, probabil de marimea lui VASILICA CEA MARE...Dimineata cred ca se va vedea mai bine, pe la ora 9, cand speram sa revenim cu noutati. Astrofotografii solaristi sa-si pregateasca instrumentele, ca merita! VIRGIL