----------------------------------- H.E.Retic 15 Dec 2013 15:39 ----------------------------------- Referitor la viteza luminii si spatiu cred ca luam totul prea de bun. Orice teorie ca sa fie acceptabila trebuie sa fie si infirmabila. Asa ca nu ne impiedeca nimeni sa dam frau liber imaginatiei atat timp cat pastram limitele logicii. Nu suntem niste Einsten-i, dar daca Einstein ar fi luat tot ce a zis Newton de bun acum nu mai aveam sateliti GPS corectati pentru viteze relativiste iar pozitionarea de la o luna la alta ar fi avut erori de kilometri. Crede-ma ca stiu teoria curenta, numai ca mi se pare ca logica e data la o parte intr-un mod similar cu demonstratiile "matematice" care arata ca 1+1 egal orice altceva in afara de 2. Sa ca si cazurile exceptate din analiza matematica si pentru care facem o gramada de artificii de calcule ca sa le evitam. Daca accepti partea cu red/blue shift atunci accepti ca odata cu trecerea mai lenta a timpului se modifica si viteza conform efectului shapiro aratat mai devreme. Si daca viteza constanta a luminii a fost demonstrata atunci trebuie sa gasim o modalitate de reconciliere intre cele 2. Mai mult, daca cineva ti-ar prezenta o teorie demonstrabila incare nu mai esti nevoit sa curbezi spatiul, sa in care lucrurile sunt au naturaletea ideilor simple lor si nu esti nevoit sa-ti scrantesti mintea ca sa intelegi de ce iei definitii date pentru 2 dimensiuni si le aplici in 3d, atunci ai accepta o astfel de teorie? Acum daca raspunsul tau la aceasta intrebare este afirmativ atunci accepti in interiorul tau ca e ceva nenatural cu teoriile curente! C.