----------------------------------- tsa 02 Iul 2013 18:03 ----------------------------------- Aseara am iesit in curte sa mai fac cateva comparatii la filtre. Planul initial era sa ma uit pe NGC 6826, IC 5146 si NGC 7662. Pina la urma am apucat sa ma uit numai la NGC 6826 (Blinking Planetary) care promitea mai multe decat ma asteptam la inceput. Telescop: Dobsonian 10 inch. Oculare folosite Baader Eudiascopic 10mm, TeleVue Plossl 32 mm (doar la cautare), Baader Ortoscopic 5mm. Filtre: UHC Astronomic, UHC Castell, OIII Baader, Neodymium Baader. Dupa cum stiti NGC 6826 e una dintre acele obiecte ceresti care au "dubla infatisare", daca te uit in centru in axa vezi o stea, daca te uiti cu privire alaturata, vezi nebulozitate. De aici efectul de clipire. Eram curios cum se vede cu diferitele filtre, rezultatul o sa vedeti mai in jos. Zic ca e interesant si merita sa incercati si voi. Ocular Baader Eudiascopic 10mm: - cu ochiul liber NGC 6826 se vedea mai mult ca o stea. Trebuia sa ma uit cu privirea periferica ca sa apara nebulozitatea si sa dispara steaua centrala. Dupa ce m-am obisnuit cu technica, era usor sa trec de la un stadiu la altul. - cu Neodymium era cam la fel, insa nebulozitatea era mai accentuata. Dar inca se vedea usor steaua din mijloc daca te uitai direct in centru. - cu UHC Castell fundalul devenise mai intunecos, se vedeau stelele din camp, dar la infatisare domina clar nebulozitatea. Steaua din mijloc vedeam mai greu, cel putin mi-a luat ceva timp pina sa gasesc o technica sa dispara nebulozitatea si sa apara steaua (si sa-l vad cam 10-15 secunde in continu). - cu UHC Astronomic fundalul era si mai intunecat, dar totusi se vedeau destul de bine stelele din camp. Nebulozitatea se vedea foarte frumos si fara probleme. Insa steaua centrala din nebuloasa planetara nu am reusit nicicum sa vad. Cand fortam privirea in centru, direct pe obiect, spre mirarea mea disparuse nebulozitatea dar steaua centrala tot nu aparuse. - cu OIII am patit la fel ca si cu UHC Astronomic. Oricum, in OIII fundalul era atat de negru ca disparuse orice alta informatie in afara de nebulozitate si nebuloasa parea rupta de fundal. Cand incercam sa fortez privirea pe centru, a disparut nebulozitatea pentru cateva secunde, dar in locul lui nu se vedea nimic. Deci la NGC 6826, cel mai util pare sa fie UHC Castell care iti scoate in evidenta atat nebulozitatea cat si steaua centrala. In UHC Astronomic si OIII efectul de "blinking" dispare. Cu ocularul Baader Ortoscopic 5mm, adica la gossiment mai mare, se accentueaza nebulozitatea, steaua din centru se vede greu sau deloc. Efectul de clipire nu prea iese. Nici cu ochiul liber, nici cu Neodymium nici cu UHC Castell. La UHC Astronomic si OIII nu se punea problema, l-am testat, dar cum era de asteptat, nici urma de stea.