----------------------------------- URANUS7 30 Sep 2012 09:46 ----------------------------------- Foarte interesant topicul, din punct de vedere practic. Cand am cumparat Luntul meu,Lunt 60 H-alpha am realizat mai tarziu ca am uitat sa pun in lista si un finder. M-am gandit sa-l comand (separat) dat pretul sau si al transportului (USA) mi s-au parut foarte "obraznice" si uite asa am gasit o solutie extrem de simpla care nu costa nimic. Luntul are o adancitura special plasata pentru fixarea finderului. Fundul adanciturii (baza) are planul perfect paralel cu axul tubului iar marginile adanciturii sunt plane perfect perpendiculare pe planul bazei. In aceasta adancitura se depoziteaza intotdeauna un strat extrem de fin de praf ( Bucuresti) . :) Praful devine vizibil in razele Soarelui asa incat pozitia corecta este aceea in care pe toate cele 3 plane ale adanciturii se poate vedea praful in bataia razelor de soare. Aceasta pozitie este de fapt aceea in care razele "bat" din profil particulele de praf iar utilizatorul vede aceste particule mult mai bine in aceasta pozitie. Eu reglez pozitia aproape perfecta catre Soare in doar 20-30 secunde folosind acest "algoritm" fara sa ma expun in nici un fel. Ulterior am surpriza placuta sa vad Soarele aproape centrat in cadrul ecranului PC-ului. In general este nevoie de cel putin 2 plane considerate fie de pe montura fie de pe telescop, care sa fie perpendiculare intre ele si paralele cu axul telescopului. Nu este nevoie de praf neaparat dar acesta pune insa mai bine in evidenta punctul de echilibru intre umbra si lumina, pe fiecare plan. Personal ma tem mereu sa nu sterg praful din gresala de pe adancitura de pe Lunt. :)