----------------------------------- psemil 10 Mai 2012 15:21 M101 - RGB - brut pentru procesare publica ----------------------------------- Sunt 63x4' deci ceva mai mult de 4 ore de expunere, Newton 8'' , f/3,35, Canon 1000Da cu senzorul "un pic" fierbinte (21 grade C). Transparenta buna, seeing mediu spre slab (fwhm 6''). Se poate observa SN 2011fe. http://dl.dropbox.com/u/67109489/M101%20-%20Start%20_pera_2012.TIF Procesarea membrilor trebuie sa respecte conditile enuntate de moderatorul sectiunii in topicul: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=8816&start=0 aplicati un watermark pe fiecare din procesari pentru a stii cine anume a facut procesare. Rugamintea se aplica pentru toate cadrele postate aici indiferent cine pune la dispozitie cadrele brute si cine le proceseaza. De asemenea obligatorie este ca, atat partea de Credits adica cine a achizitionat imaginea cat si watermark-ul reprezentand semnatura celui care a procesat imaginea, sa fie clare si perfect citibile pe imaginea finala. Cred ca chestie atat de respect cat si de bun simt. In al doilea rand accept doar o singura procesare pe membru deci nu incercati sa puneti n+1 variante, daca nu sunteti siguri de procesare asteptati pana apar alte variante si va puteti orienta si inspira din ele. Rog de asemenea, sa explicati ce anume si in ce ordine a fost facut pe partea de procesare (altfel nu vad rostul topicului). ........................................... Imaginile postate aici nu pot fi folosite pe blog, website, liste de discutii sau orice alta forma de publicare fie electronica fie de orice alta natura din motive mai mult decat evidente decat in cazul in care "proprietarul" imaginii isi da in mod express consimtamantul. ----------------------------------- cmatei 10 Mai 2012 16:06 ----------------------------------- Aaaa, steaua aia albastra-albastra e SN2011fe! Nu credeam ca mai e vizibila, si cu o culoare asa simpatica. Mi-ai dat niste teme de studiu... EDIT: pff, sunt chior, acum vad ca ai scris si tu acelasi lucru. Ce inseamna culorile, la tine mi-a sarit imediat in ochi :-) ----------------------------------- sabin fota 10 Mai 2012 17:58 ----------------------------------- buna idee, numai invatand unii de la altii putem sa progresam multam boeru, inca o data, imi pare rau pentru ca nu a ajuns pe clodynights! ----------------------------------- auriga 13 Mai 2012 14:36 ----------------------------------- O procesare din partea mea - a trebuit putin sa-mi aduc aminte workflow-ul pt. DSLR - multumesc Emil. Si o intrebare - stiu ca senzorul a fost fierbinte - dar ai folosit sau nu dithering la achizitie? ----------------------------------- ursamajor 13 Mai 2012 17:51 ----------------------------------- ... I did it my way! ----------------------------------- psemil 13 Mai 2012 20:19 ----------------------------------- Auriga: am folosit dihtering... in ambele nopti in care am achizitionat cadrele. Ploaia oblica vine de la faptul ca in prima zi nu am folosit OAG ci luneta de ghidaj unde am un mic drift. Plecasem sa folosesc cutia peltier (remodificata a 3-a oara), de data aceasta cu un backfocus ceva mai mare insa... mai trebuiau 2-3 mm. Daca aveam un refractor, era mult mai simplu, insa cu newtonul... Apropo tu de ce nu incerci DSLR racit ca doar folosesti de ceva vreme ED 100? Despre procesare: Auriga:imi place cum ai scos in evidenta zona exterioara a galaxiilor. Ursamajor: la tine imi place nucleul NGC 5474. ----------------------------------- auriga 13 Mai 2012 22:01 ----------------------------------- Inca nu mi-am facut cutia pt d-slr fiind tinut ocupat de Atik 16IC. Ed100 e si cam lent pentru d-slr ... On-topic: nu am taiat prea mult background, culorile le-am lasat doar echilibrate, doar putina reducere de zgomot. Spui ca ai avut FWHM 6", si totusi cu deconvolutie apare destul de sharp galaxia. ----------------------------------- psemil 13 Mai 2012 23:25 ----------------------------------- Fwhm stack-ului este 6''. In DSS imi da 4 daca imi amintesc bine :? Cadrele individuale sunt ceva mai bune, insa dupa stack-ing imaginea se blureaza un pic... ----------------------------------- ursamajor 14 Mai 2012 15:45 ----------------------------------- Mai atașez una, nițel mai muncită și la o rezoluție ceva mai mare. ----------------------------------- achy1978 14 Mai 2012 16:29 ----------------------------------- Ma bag si eu ;) .... Emil felicitari! ----------------------------------- URANUS7 30 Sep 2012 13:27 ----------------------------------- Am si eu loc aici cu o incercare de sub-incepator? :) Am tinut f mult la detalii dar din pacate, se pare ca nu se poate face zoom asa cum este pastrata imaginea pe Picasa. Aici mi-am consumat deja toti cei 100Mb pretiosi...:) From acum se poate vedea mai bine cu posibilitate de zoom aici : https://dl-web.dropbox.com/get/Photos/Sample%20Album/TITLE%20FOC%20JPG%20PSH%20EMIL%20TIFF%20M101%20-%20Start%20_pera_2012%20copy.jpg?w=b7db7dff Doar ca zoom-ul disponibil este fix si prea mare (X8-X10) subliniind defecte din poza initiala. Cel mai bine este de salvat din dropbox si marit pana la X3-X4, atat cat sa se poata citi titlul pus de mine (stanga jos). Nu m-am raportat la culorile adevarate ale obiectelor. :) ----------------------------------- starbuck 01 Oct 2012 23:16 ----------------------------------- Postez si eu o incercare de procesare in luminanta aditiva dat fiind ca nu s-a dispus de capturi R, G, B separate. In acest mod se poate exploata maximul de informatie prezent in imagine (desigur cu limitele de rigoare impuse de estetica). Multumesc cu oceasta ocazie lui Emil pentru imaginea furnizata impreuna cu admiratia si respectul meu pentru eforturile si realizarile sale ! Si la mai mare ! :) Asadar pasii de procesare: - creare RGB layer nou, background White; - copiere canal Red in layerul nou; - ajustare histograma Red; - operatii identice pentru canalele G si B; - selectare layer nou; - transformare Mode: Lab Color; - selectare canal luminanta; - ajustare histograma; - conversie black & white cu ajustare canal Yellow; - new background layer; - unsharp mask (100, 2, 1); - aplicare masca sharpness pe bratele galaxiei; - merge layers; La o editare partiala a galaxiei as fi putut scoate si mai mult in evidenta bratele exterioare ale galaxiei dar cu exceptia sharpness-ului selectiv de pe brate am vrut sa pastrez pe cat posibil procesarea integrala a imaginii. Acest lucru a fost posibil din pacate numai pana la limita vizibilitatii "ploii" oblice remarcata anterior de auriga. ----------------------------------- Catalin M. T. 02 Feb 2013 20:34 ----------------------------------- Si incercarea mea pt. M101, aceleasi soft-uri ca la precedentele. ----------------------------------- CUBIX 09 Ian 2014 21:40 ----------------------------------- Ma bag si eu cu una facuta in Photoshop. Am folosit: - GradientXterminator; - Levels si Curves - Layers; - Match Color; - Noise Reduction - Noise Ninja si cel integrat in PS; - Sharpen. PS: nu aruncati cu oua. :lol: Cer senin! ----------------------------------- H.E.Retic 13 Mar 2015 23:58 ----------------------------------- Sper ca mai e loc de inca o incercare: PS: -camera raw custom WB -curves, levels - Carboni soft color gradient removal - high pass filter - carboni local contrast enhancement - noise ninja - saturatie Emil, multumesc pentru aceste cadre :) C. ----------------------------------- iosif 19 Iun 2015 22:03 M 101 ----------------------------------- Buna. O incercare de prelucrare, desi se mai poate scoate mult la detalii, dar mai trebuie invatata prelucrarea. Varianta prelucrata de mine si o captura cu procesele executate.