----------------------------------- astronomu 30 Mar 2012 10:13 Luna ----------------------------------- Seara trecuta am avut parte de un cer foarte curat asa ca am facut mai multe cadre la Luna. Telescop:80/900 Aparat: Nikon D3100 26 cadre la 1/10 sec Sper sa va placa! ----------------------------------- valy 30 Mar 2012 11:00 ----------------------------------- Frumos. Ai facut stack presupun. Incearca si la o rezolutie mai mica: iei poza originala, ii dai resize, eventual o convertesti la nivele de gri ca sa scapi de culorile inerente achromatului, o pui in stack si la sfarsit wavelets. Ai aplicat wavelets? ----------------------------------- astronomu 30 Mar 2012 11:12 ----------------------------------- Da. ----------------------------------- Teo 30 Mar 2012 11:53 ----------------------------------- O sugestie : avem deja un topic important de astrofotografie a Lunii, deschis la astro-foto incepatori. Nu ma deranjeaza ca ai deschis alt topic care trateaza acelasi subiect, dar te anunt doar ca nota informativa. Il gasesti aici : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=87685#87685 Felicitari pentru fotografie ! Inca o sugestie : incearca sa tragi un singur cadru si va iesi mult mai frumos si mai clar. Evident, tragi mai multe si selectezi ulterior pe cel mai clar. Ma refer sa incerci si fara Registax. ----------------------------------- Teo 30 Mar 2012 12:04 ----------------------------------- Uite un exemplu, cum mi-a iesit Luna dintr-un singur cadru : http://www.astrobin.com/full/5867/?mod=none ----------------------------------- alex1209 06 Feb 2013 10:11 ----------------------------------- Pun si eu aici un videoclip cu Luna, fara suparare. :) http://www.youtube.com/watch?v=0KKBCNfZJao ----------------------------------- Aciduzzu 06 Feb 2013 12:25 ----------------------------------- Inca o sugestie : incearca sa tragi un singur cadru si va iesi mult mai frumos si mai clar. Evident, tragi mai multe si selectezi ulterior pe cel mai clar. Ma refer sa incerci si fara Registax. De ce crezi asta? Ai si vreun argument solid? ----------------------------------- Teo 06 Feb 2013 13:55 ----------------------------------- Argumentul solid sunt multiplele fotografii pe care le-am realizat la Luna utilizand cadre singulare. Nu generalizez, ca un singur cadru ar aduce mai multe detalii decat o fotografie bine realizata prin tehnica suprapunerilor de cadre, dar in cazul fotografiei colegului nostru i-am sugerat sa incerce si tehnica "mono-cadru" in speranta ca ii va iesi ceva mai bun decat ce postase anterior. Sigr ca sunt de acord cu faptul ca o fotografie alcatuita din zeci sau sute de cadre suprapuse, corect realizata depaseste la numarul de detalii o expunere unica. Mai jos iti atasez si argumentul care m-a facut sa ii sugerez sa incerce si aceasta tehnica simpla aplicata de mine . Poti compara apoi numarul de detalii si calitatea/ claritatea cu imaginea colegului nostru caruia ii sugerasem sa incerce si aceasta varianta. Cele doua poze sunt cadre unice, trase de mine afocal printr-o luneta de numai 60 mm apertura. ----------------------------------- Aciduzzu 06 Feb 2013 15:53 ----------------------------------- Ca sa nu comparam mere cu pere, nu ar trebui sa compari imaginile tale cu imaginea lui. Aparatura, conditiile atmosferice, experienta pot sa difere. Iti sugerez urmatorul experiment: fa un stacking cu cele doua cadre ale tale si vezi daca rezultatul e mai bun decat fiecare cadru in parte. Nu stiu daca rezultatul va fii relevant din cauza ca ai doar doua cadre pentru stack. Dar cred ca merita incercat... ----------------------------------- saiph 06 Feb 2013 16:31 Re: ----------------------------------- Dar de ce este facuta comparatia intre o poza in focar cu una afocal? Sunt domenii optice diferite de unde preiei imaginea - nu mai vorbesc de calitatea imaginii datorate calitatii sticlei si numarului de lentile prin care trece... Am constatat de multe ori ca o poza, de exemplu, tot la Luna, trasa in focar, pe un acelasi telescop, arata mai putin bine decat una afocal, cu mentinerea raportului de incadrare (ma refer la cadru unic). Btw, sunt absolut convins ca Teo nu e strain de tehnica stivuirii imaginilor, ce inseamna/presupune si la ce foloseste ;) ----------------------------------- Teo 06 Feb 2013 18:40 ----------------------------------- Ca sa nu comparam mere cu pere, nu ar trebui sa compari imaginile tale cu imaginea lui. Aparatura, conditiile atmosferice, experienta pot sa difere. Iti sugerez urmatorul experiment: fa un stacking cu cele doua cadre ale tale si vezi daca rezultatul e mai bun decat fiecare cadru in parte. Nu stiu daca rezultatul va fii relevant din cauza ca ai doar doua cadre pentru stack. Dar cred ca merita incercat... Ca sa nu mai lungim discutia fara rost, eu ti-am explicat exact punctul meu de vedere in mesajul anterior. Nu au fost comparate mere cu pere ( ci doar imagini selenare obtinute prin tehnici diferite), dar daca doresti sa o faci personal nu ma deranjeaza. Poti experimenta diferite variante, pentru ca fiecare este liber sa isi perfectioneze tehnica. Pana la urma conteaza ca rezultatul final sa fie unul frumos ! Nu ar avea niciun rost sa suprapunem doua cadre bune (single frame) pentru ca mare imbunatatire nu ar iesi. Daca am fi avut macar zece sau cateva zeci de cadre bune, cu siguranta ca ar fi iesit un rezlutat mai bun dupa suprapunere . Era vorba doar despre o sugestie pe care am facut-o unui coleg, sugestie care dupa cum bine stii tine de alta tehnica ( afocala ) deci nu de fotografia in planul focal, fotografiile fiind cadre unice. Daca consideri ca aici comparam mere cu pere este libera ta optiune sa crezi ce doresti si sa experimentezi ceea ce consideri. Subiectul il consider incheiat din mesajul anterior, de cand ti-am argumentat si explicat foarte clar continutul afirmatiilor mele anterioare. De asemenea am spus mai sus ca : "Sigur ca sunt de acord cu faptul ca o fotografie alcatuita din zeci sau sute de cadre suprapuse, corect realizata depaseste la numarul de detalii o expunere unica." Numai bine ! ----------------------------------- Aciduzzu 06 Feb 2013 21:07 ----------------------------------- Ba da, atata timp cat pastram un ton civilizat, are rost sa lungim discutia pentru ca, dupa parerea mea, prin sfatul tau, l-ai indrumat pe colegul nostru intr-o directie gresita. Si nu ai adus niciun argument pentru asta. Comparand imaginea ta cu a lui nu ai demonstrat ca tehnica sugerata de tine e mai buna decat a lui ci doar ai comparat doua imagini facute cu instrumente diferite, in conditii diferite si de doua persoane cu experienta diferita (de asta spuneam ca ai comparat mere cu pere). Deci nu poate constitui un argument. Nu conteaza tehnica prin care a fost facuta captura (afocal sau in focar). Post-procesarea imaginii e la fel. Deci n-am inteles ce ai vrut sa zici cu diferenta de tehnica (focar - afocal) dintre cele doua situatii. Nu ai neaparat nevoie de zeci sau sute de cadre pentru stacking. Raportul semnal/zgomot creste cu radacina patrata a numarului de cadre. Deci, daca ai patru cadre, raportul asta se dubleaza. La planete, raportul semnal zgomot este foarte mic, de aia ai nevoie de cat mai multe cadre. ----------------------------------- Teo 06 Feb 2013 21:23 ----------------------------------- Nu ai neaparat nevoie de zeci sau sute de cadre pentru stacking. Raportul semnal/zgomot creste cu radacina patrata a numarului de cadre. Deci, daca ai patru cadre, raportul asta se dubleaza. La planete, raportul semnal zgomot este foarte mic, de aia ai nevoie de cat mai multe cadre. E corect. De aceea am si spus ca nu pun mai presus tehnica unor cadre unice si nu spun ca ar oferi mai multe detalii decat mai multe cadre suprapuse. Afirmatia mea se referea strict la poza lui. Sunt intru totul de acord ca stackingul pe cadre bune conduce la detalii foarte frumoase fata de imaginile "single frame". Sugestia mea fata de imaginea colegului noastru se referea doar la o alternativa, sa incerce si un cadru singular in speranta ca ii va iesi o poza mai buna. Personal in cadrele mele am scos mai multe detalii decat a reusit el la acea data in fotografia respectiva obtinuta prin suprapuneri de mai multe cadre. Asta este tot ce i-am spus, in speranta ca va obtine ceva mai bun. Eu nu indemn si nu am indemnat pe nimeni intr-o directie gresita . De aceea am spus ca nu are rost sa continuam aceasta discutie cand am explicat din start ceea ce explic si acum. De lipsa unui ton civilizat nu cred ca se pune problema. Daca tonul discutiei ar aluneca pe un fagas neplacut m-as opri deoarece nu imi sta in caracter sa intretin conflicte. Daca ai echipament si faci astro-foto ar fi frumos si util pentru toti membrii forumului ( inclusiv pt. mine ) sa postezi imagini obtinute de tine la categoriile respective si sa explici eventualele tehnici utilizate. Din asta am invata cu totii. Eu inca nu am o camera buna care sa filmeze, asa ca voi continua un timp pe cadre singulare sau cel mult voi face suprapuneri, dar pe un numar restrans de fotografii. Numai bine ! ----------------------------------- Teo 16 Feb 2013 10:50 ----------------------------------- Vad ca topicul cu "Lady Luna in imagini" este inca blocat asa ca postez si eu aici. Fotografia este facuta luna trecuta prin luneta de 60 mm. Acum este innorat de mai bine de o saptamana asa ca postez si eu ce am prin baza de date. ----------------------------------- MrMxyzptlk 19 Feb 2013 21:36 ----------------------------------- Vroiam sa fac un mozaic mare despre terminatorul lunar la F/15, insa dupa doar 3 capturi au venit norisorii ... asa ca raman cu asta (pentru moment) ----------------------------------- MrMxyzptlk 28 Feb 2013 12:34 ----------------------------------- Prima incercare la o rezolutie mare la Luna (folosind Barlow 2x pentru moment). Desi am facut 63 de frame-uri, tot lipseste o bucatica mica din Luna :D Nu pot sa astez fisierul, asa ca pun link-ul de pe Astrobin Seeing-ul nu era prea bun, si Luna era numai la 15grade pe cer, deci ... http://www.astrobin.com/full/34368/0/?mod=none&real= ----------------------------------- mflorian 12 Mar 2013 22:18 ----------------------------------- La vînătoare de Pan Starrs mai apar și alte ținte. ----------------------------------- Catalin Paduraru 12 Mar 2013 22:39 ----------------------------------- Florian, nu ai prins si Luna pe langa cometa? Ar fi trebuit sa fie destul de aproape. ----------------------------------- mflorian 12 Mar 2013 22:49 ----------------------------------- Cometa era în partea albastră, încă nu se vedea. Cînd a apărut cometa, luna era în norii de jos. N-am io noroc de APOD. ----------------------------------- auriga 13 Mar 2013 00:06 ----------------------------------- @mflorian lasa ca ai avut noroc mai mult decat altii :) ----------------------------------- mak 13 Mar 2013 06:10 ----------------------------------- Cu sau fara cometa, mie imi place mult poza. ----------------------------------- Incepator 16 Mar 2013 23:22 ----------------------------------- Prima imagine cu luna, am filmat avi vreo 600 de cadre cu web cam in prime focus si cu filtru UV/IR cut fara sa stiu ce o sa fac cu ele. Pana la urma am luat primul cadru l-am prelucrat f. putin in wavelets registax si rezultatul e atasat. Nu cred ca cu un reducator de focala am sa reusesc sa cuprind tot astrul in poza. Pote voi incerca si eu un mozaic pe viitor. ----------------------------------- Incepator 17 Mar 2013 01:01 ----------------------------------- Postez si mozaicul din cele 600 de cadre. De fapt mai corect spus este imaginea compozita realizata cu software-ul Microsoft Image Composit Editor ----------------------------------- MrMxyzptlk 18 Mar 2013 09:30 ----------------------------------- Luna in IR, 17.03.2013 @16:15 UT, Soarele inca era pe cer. Camera DMK21AU04.AS, Filtru Castell IR PASS, mosaic din 5 cadre, Telescop 150/750, cadrele sunt stack-uri din best of 30% din 500 de frame-uri, stitch cu Microsoft ICE ----------------------------------- MrMxyzptlk 20 Mar 2013 21:20 ----------------------------------- O incercare de marire mai mare la regiunea sudica. Newton 150/750, DMK21AU04AS, Barlow 3X Omegon, Filtru Castell IR Pass, ora 15:04 UT (17:04 RO) ----------------------------------- Gaman Gabriel 27 Mar 2013 21:31 ----------------------------------- Tocmai am terminat ceva la care mă gândeam azi. Este vorba despre un colaj cu Luna, cu fotografii selectate din arhiva mea astrofoto, fiecare fotografie este mai mult sau mai puțin procesată, totul a fost asamblat cu Picasa. Sunt mândru că pot realiza așa ceva... mai ales că am multe fotografii cu Luna și le pot încadra in diferite idei. Rezultatul : http://cdn.astrobin.com/images/c1b4cdec-0c12-45a2-a6a9-ec1ef8db21fe_thumb.png Și desigur, cer senin si spor la fotografiat Luna (tuturor)! :D ----------------------------------- MrMxyzptlk 17 Apr 2013 22:11 ----------------------------------- Luna, azi la ora 22 (19:00 UT). Mie imi place cum a iesit. Ce spuneti? Desigur este mosaic, si am folosit filtru IR Pass ----------------------------------- sternchen 17 Apr 2013 22:16 ----------------------------------- Mie imi place. Spor in continuare! :) ----------------------------------- Ovi_astro 17 Apr 2013 22:44 ----------------------------------- Felicitari tuturor pentru imaginile la Luna, spor in continuare :) ----------------------------------- Niky360 20 Apr 2013 00:37 ----------------------------------- Luna 17 aprilie , ora 22:45 : Webcam, stack 20% din 200-300frame-uri , telescop 114/900 ,mozaic din vreo 22-23 de cadre. Mozaicul mai are cateva "scapari" deoarece incepuse sa ma ia somnul dupa procesarea individuala a cadrelor , iar cand am inceput sa le si lipesc, deja...:)). Zilele acestea il voi reface ,dar in prima faza ... ce ziceti e ceva de capul lui? ----------------------------------- teo-sl 20 Apr 2013 05:00 ----------------------------------- e foarte frumoasa,felicitari ----------------------------------- Michel Ardan 20 Apr 2013 09:17 ----------------------------------- @Gaman Gabriel În frumosul colaj de pe pagina anterioară se distinge librația. Ce-i drept se observă mai greu, dar este acolo. Felicitări. ----------------------------------- tudorandu 21 Apr 2013 20:47 ----------------------------------- Pun si eu cateva incercari de ieri. Webcam loghitech c270 ----------------------------------- Michel Ardan 23 Apr 2013 11:09 ----------------------------------- @tudorandu : Observ cratere de 7 km diametru în Marea Ploilor. Felicitări. Ce instrument+configurație ai folosit ? ----------------------------------- tudorandu 23 Apr 2013 18:58 ----------------------------------- Multumesc! Telescopul e cel din semnatura 180/f5 , webcam Logitech c270 prime focus Daca aveam o montura ecuatoriala poate incercam si un mozaic ,asa e mai greu , uneori i-mi raman doar 10% din cadre pentru stack ----------------------------------- MrMxyzptlk 20 Mai 2013 09:30 ----------------------------------- Am impins ieri telescopul meu 6" F5 pana la cca F33 si am fotografiat doua zone din Luna ----------------------------------- Daniyyel 25 Mai 2013 11:19 ----------------------------------- Super pozele baieti! Mai ales detaliile fine gen cratere de 7-8-9 km :) Am si eu 2 poze facute recent dintre care una mosaic ! ----------------------------------- Daniyyel 01 Iun 2013 17:44 ----------------------------------- Din lipsa de ocupatie, am mai procesat cateva cadre cu Luna provenite din acelasi clip din care a fost si prima imagine de mai sus, iar rezultatul este acesta: ----------------------------------- Tavi F. 12 Iun 2013 23:38 ----------------------------------- Luna pozata in seara asta, la ora 21:29, cind inca nu se intunecase. Metoda afocala, 1x1/8s la 80ASA. Luneta D78mm, F1200mm. Turbulenta mare, rizuri groaznice. ----------------------------------- Tavi F. 16 Iun 2013 09:13 ----------------------------------- Luna prin aceeasi luneta a astronomului amator. Am incercat obtinerea unei imagini de ansamblu, desi metoda folosita nu se preteaza la asa ceva. Ocularul degradeaza extremitatile imaginii. Alinierea e multipunct in AutoStakkert, dar nu pe atit de multe puncte cum mi-as fi dorit. Link spre un stack de 14 imagini, iar la atasament pun un cadru singular si procesat. http://www.flickr.com/photos/80804182@N00/9056379596/sizes/o/in/photostream/ O sa mai adaug alte poze in masura prelucrarii si daca le consider necesare. ----------------------------------- emilf 17 Iul 2013 09:35 ----------------------------------- Luna vazuta din Craiova aseara. ----------------------------------- MrMxyzptlk 17 Iul 2013 09:41 ----------------------------------- Luna din 14.07.2013 captura cu camera DMK in prime focus, mosaic din 4 imagin. ----------------------------------- emilf 17 Iul 2013 10:13 ----------------------------------- Revin cu reparatiile finale. ----------------------------------- Daniyyel 19 Iul 2013 12:32 ----------------------------------- Foarte frumoasa imaginile baieti! Imi place mozaicul tau MrMxyzptlk. Trebuie sa exersez si eu pt asa ceva. Intre timp ma obisnuiesc cu noua mea camera, si am facut si prima sesiune la Luna de cand o am! M-am pus si eu sa fac poze la Luna cand au inceput si norii sa apara plus ca era in plina zi (20-20:30). Pe film se vedea o pelicula subtire. Ironia e ca imediat ce am strans toate sculele, cerul s-a inseninat complet si asa a ramas pt 2 ore. Rezultatul e mai jos! L.E : intre timp am urcat si clipul pe youtube. Se poate vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=uGXA1aSLlvg ----------------------------------- URANUS7 19 Iul 2013 13:14 ----------------------------------- Fata de transparenta de aseara arata foarte bine, Daniel. Camera ta va aduna mult mai multe tonuri de gri in conditii normale si atunci vei avea ocazia sa ne arati cum o foarte buna prelucrare poate defini cat mai multe detalii. Succes! :) ----------------------------------- URANUS7 19 Iul 2013 13:23 ----------------------------------- Am impins ieri telescopul meu 6" F5 pana la cca F33 si am fotografiat doua zone din Luna Excelent ! Extrem de indraznet prelucrat Copernicus, MrMxyzptlk, imi place mult. ----------------------------------- Gaman Gabriel 19 Iul 2013 14:21 ----------------------------------- Felicitări tuturor pentru fotografii! Așa mai văd și eu potențialul diferitelor telescoape dacă și camerele foto permit. :P Ieri, seara, am ieșit la observații și am fotografiat Luna, seeingul a fost mai bun decât mă așteptam. Nu cred că mă pot compara cu alții, dar îmi place să pun și fotografiile mele împreună cu ale voastre. Cer senin! :) http://www.astrobin.com/48820/ (E o eroare de procesare la Mare Crisium, am observat după ce am făcut panorama.) ----------------------------------- Daniyyel 19 Iul 2013 14:30 ----------------------------------- E buna imaginea Gabi. Pai daca ai facut panorama din mai multe cadre stackate mai scoate un cadru din zona cu Mare Crisium si scapi de eroarea aia. Ma confrunt si eu uneori cu asa ceva atunci cand nu pun montura in pol cum trebuie si imi face drifting. De cele mai multe ori AS!2 rezolva problema, aliniaza cadrele bine, dar uneori trebuie ajutat. ----------------------------------- Daniyyel 19 Iul 2013 15:43 ----------------------------------- Inca un cadru din filmarea de aseara, de data asta fara barlow-ul 2x folosit in imaginea de mai sus. ----------------------------------- MrMxyzptlk 19 Iul 2013 18:00 ----------------------------------- Daniel daca vrei sa faci mozaic invata sa-l faci fara barlow. si pe mine ma tenteaza un mozaic cu Barlow 3X insa imi trebuie conditii foarte bune si multa multa rabdare. pana cand luna plina fac din 7 cadre cu barlow ar trebui sa folosesc exponential mai multe (de cca 4 ori cu 2x) si timp mai lung pentru expuneri. ----------------------------------- URANUS7 19 Iul 2013 18:20 ----------------------------------- Bine zis, MrMxyzptlk. :) De fapt o explicatie importanta ar fi ca la un seeing dezastruos orice stacking iti da aproape sigur o rama de blur imprejurul imaginii rezultate , pentru fiecare componenta a mozaicului (imaginea flutura cu atat mai mult cu cat barlow-ul este mai mare) fapt pentru care nici un soft nu va reusi sa "lipeasca" elementele mozaicului. Sa nu mai vorbim de situatia in care transparenta e slabuta si mai ales variabila. ----------------------------------- MrMxyzptlk 20 Iul 2013 09:25 ----------------------------------- Dupa discutia de ieri, am incercat prima mea Luna cu Barlow 2x. Chestii interesante: poate am jucat putin "safe" insa am reusit sa capturez in loc de 11 frame-uri fara barlow (am facut si una fara barlow, insa nu am terminat inca de prelucrat, nici nu cred ca mai are rostul, dar tot o sa fac) mi-a iesit 59 de imagini pe toata suprafata si deci cu 500 fps/imagine insamna ca 29500 de frameuri in total. Am mai folosit filtrul Castell IR Pass, si prelucrare cu Registax. Am incercat sa fac cu AutoStakkert insa din ceva motive fiecare al 2-lea al 3-lea video este procesat de Autostakkert cu ffmpeg si rotit ceea ce a dat niste rezultate oribile ... O sa trimit un video la Emil sa vedem ce spune. Exista cateva zone supraexpuse, insa nu am mai vrut sa schimb setarile in timpul capturii, practic am observat pe la frame-ul 40 ca in unele zone histograma era peste limita (la cca 4-5 farme-uri din 59) Din cauza restrictiilor pe forum la marimea fisierului aici am pus numai varianta resize, varianta full pe Astrobin: http://www.astrobin.com/full/48890/0/?mod=none&real= Detalii tehnice: http://www.astrobin.com/48890/ ----------------------------------- Daniyyel 21 Iul 2013 13:20 ----------------------------------- Frumos mozaicul MrMxyzptlk! M-am apucat si eu vineri de capturat imaginile cu Luna pentru un mozaic, si acum am terminat de procesat, fara barlow dar cu un tub extender care uitasem sa il mai scot de pe camera. Asa ca am avut putin mai mult de munca. Am tras 100 de frame-uri in avi pe fiecare zona incadrata. Apoi stack la acele 100 de frameuri, dupa aia urmatoarea zona - > stack, etc....pana am terminat de stackuit toate clipurile, apoi le-am lipit impreuna cu PS si prelucrate. ----------------------------------- URANUS7 21 Iul 2013 13:38 ----------------------------------- Cred ca ai cam inceput sa te detasezi in forta, Daniel. :) Desi poza e cam intunecata (probabil transparenta proasta) ai prins f multe detalii. Bravo ! Am atunci pretentii mai mari de la tine pe viitor. :) ----------------------------------- Daniyyel 21 Iul 2013 15:29 ----------------------------------- Multumesc! :) Mai adaug doua imagini close up! ----------------------------------- Daniyyel 24 Iul 2013 11:47 ----------------------------------- Inca o imagine cu Luna din 19 Iulie. Craterul Schiller (cel lunguiet) si zona dimprejur. ----------------------------------- rabeir 14 Aug 2013 16:34 luna aseara ----------------------------------- Salut Atasata o poza cu luna de aseara, focus & captura facute manual direct din camera. Numai 8 cadre (venit-au norii...)stackate cu registax, usor cosmetizat apoi cu DPP. SW Dobson 10" - EOS 450d prime focus. ----------------------------------- SiaS 17 Aug 2013 14:30 ----------------------------------- Prima poza cu luna facuta prin telefon-ocular fara modificari, astept pareri bune si rele :) ----------------------------------- tudorandu 18 Aug 2013 09:27 ----------------------------------- Pun si eu prima poza la luna, facuta cu dslr in prime focus ----------------------------------- MrMxyzptlk 01 Sep 2013 11:43 ----------------------------------- Prima data cand m-am trezit dimineata devreme pentru a face o poza la Luna. Din pacate seeing slab, insa am incercat totusi. Vedeti rezultatele ----------------------------------- Harap Alb 01 Sep 2013 13:40 ----------------------------------- Noa, dak tot m-am înscris pe Forum, să postez și eu... Măcar la lună, că-i atât de frumoasă și ne captivează de fiecare dată. Restul de obiecte stelare, când oi mai învăța un pic. Postez o imagine din 12 August, făcută în Prime Focus cu D90 prin C9.25, luna destul de jos la orizont și lumină cât cuprinde (nu era încă ora 20:00). Prelucrată la curbe în CS6. Îmi place câteodată să adnotez fotografiile. Învăț mai repede așa, și parcă au o valoare adăugată pentru mine ca noob. Îmi imaginez mai bine cum ar fi să fiu acolo... :D Cheers ----------------------------------- MrMxyzptlk 17 Sep 2013 09:28 ----------------------------------- Incercare de magnificari mari pe Luna. Imaginile au fost capturate cu partea optica de la barlow 2x atasat la camera si introdus in barlow 3x, prin telescop 150/750 ----------------------------------- rabeir 17 Sep 2013 20:53 ----------------------------------- pe aceeasi tema, cadru general ----------------------------------- MrMxyzptlk 11 Oct 2013 19:00 ----------------------------------- Am revenit la prelucrarea din 19.07.2013 (la care am facut upload pe 20.07.2013), si am mai incercat sa scot ceva detalii, spune eu cu succes. Voi decideti :) ----------------------------------- emilf 11 Oct 2013 21:12 ----------------------------------- Aproape foarte bine spre excelent, felicitari ! Ar mai fi de scos vreo doua muchii de imbinari si e de nota 10. :wink: ----------------------------------- MrMxyzptlk 11 Oct 2013 21:29 ----------------------------------- Muchiile sunt OK ... am prelucrari chiar si cu lipsa de doua trei patratele mici mici mici de tot :mrgreen: ... Trebuie sa invat cum sa le scos din capturi existente deja sau sa sa dau mai mult teren de joaca pentru imbinari ... Idei? Oricum mersi. ----------------------------------- MrMxyzptlk 20 Oct 2013 09:09 ----------------------------------- O captura din 19.10.2013, mozaic din 11 cadre, prime focus, camera DMK, filtru UV/IR Cut, fiecare cadru stack din 1000 de frame-uri ----------------------------------- Teo 24 Oct 2013 10:25 ----------------------------------- Cateva cadre de aseara, trase prin luneta acromata SW 120/600 mm. Cadre single frame ( fara stacking). ----------------------------------- MrMxyzptlk 14 Noi 2013 09:47 ----------------------------------- Setul lunar de aseara. Mosaicul este in prime focus si cu filtru Astronomik ProPlanet IR Pass 742nm din 12 cadre stack-uit din 1500 de frameuri la 60%, restul sunt facute cu stack din inregistrari de 1000 de frame-uri si barlow 2x si barlow 3x unul in celalalt fara filtru. ----------------------------------- tudorandu 04 Dec 2013 19:57 ----------------------------------- Luna azi ----------------------------------- Erwin 05 Dec 2013 02:36 ----------------------------------- Faină captură, tudorandu! Am văzut-o și eu pe când se întuneca, dela Lipova, însă nu am avut timp să scot binoclul din portbagaj... Mai târziu am văzut Venus strălucind puternic, poate reușesc mâine seară să ies un pic că va fi conjuncție. ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Dec 2013 09:53 ----------------------------------- Am prins si eu aseara Luna prin refractor 80/400 ----------------------------------- tudorandu 05 Dec 2013 20:06 ----------------------------------- Inca o incercare azi, din pacate nu stiu ce am butonat pe la camera foto ca au iesit foarte intunecate. Asta e , mai incercam si maine :D ----------------------------------- MrMxyzptlk 06 Dec 2013 19:48 ----------------------------------- Eu azi, in cele 20 de minute in care am avut sansa, m-am axat pe fenomenul Earthshine. Rezultatul vedeti atasat :) ----------------------------------- tudorandu 08 Dec 2013 11:12 ----------------------------------- Inca o incercare de ieri seara, de data asta cred ca a iesit mai bine (zic eu :D ) ----------------------------------- bogdan 09 Dec 2013 08:54 ----------------------------------- Aseara, 8 dec, ora ~18:30. Pentax K-x, Skywatcher Mak 127/1500. ----------------------------------- MrMxyzptlk 21 Dec 2013 13:55 ----------------------------------- Luna, azi pe la ora 12:00 noaptea, 120 de cadre din 200, fotografiate cu Canon EOS1100D in prime focus ----------------------------------- Dan Martin Maghiar 07 Ian 2014 09:47 ----------------------------------- Am revenit la prelucrarea din 19.07.2013 (la care am facut upload pe 20.07.2013), si am mai incercat sa scot ceva detalii, spune eu cu succes. Voi decideti :) Pana acum asta imi place cel mai mult. Felicitari. ----------------------------------- valy 12 Ian 2014 15:34 ----------------------------------- Doua fenomene ciudate ieri: - primul e ca a aparul soarele dupa o luna de ceata - al doilea e ca am observat ca, desi pozez din balcon, nu erau mai deloc turbulente, asa ca am prins Luna cum n-am mai prins-o din balcon ----------------------------------- tudorandu 24 Ian 2014 16:26 ----------------------------------- Din lipsa de activitate ,pun si eu o captura din 10 ianuarie , nu mai stiu cate cadre au fost ----------------------------------- MrMxyzptlk 12 Mar 2014 10:00 ----------------------------------- 11.03.2014 - Polul Sud a Lunii, craterul cel fiind craterul Clavius (diametru 225km) Mosaic Lunar din 8 cadre. ----------------------------------- tudorandu 13 Apr 2014 09:42 ----------------------------------- Prima mea incercare de mozaic lunar ( de fapt jumatate :D ) , din 9 avi de aprox 300 cadre fiacare facute in data de 8-04 , procesate cu registax si photoshop ----------------------------------- adris 08 Sep 2014 19:08 ----------------------------------- Luna 250mm ISO 200 f10 1/250s 9 frameuri stackuite Nu cred ca pot obtine ceva mai bun cu echipamentul ce il am. Sau pot? Am incercat sa fac HDR dar nu mi se pare deloc rezultatul natural si placut. ----------------------------------- cmatei 08 Sep 2014 20:00 ----------------------------------- Nu cred ca pot obtine ceva mai bun cu echipamentul ce il am. Sau pot? 250mm f/10 inseamna o apertura de ~25mm, plus/minus marketing. Aplicand simplist [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Angular_resolution]criteriul Rayleigh rezulta o rezolutie nu mai buna de 5.5 arcsec. Detalii mult mai spectaculoase nu prea vei obtine, fotografia ta e foarte buna asa cum e, felicitari! Poti doar sa faci un sharpen putin mai agresiv eventual, (edit) sau sa-i dai mai mult contrast, dar asta tine si de gusturi. ----------------------------------- adris 08 Sep 2014 20:31 ----------------------------------- Mersi de link. Am obiectiv si nu telescop deci practic as putea urca f-ul pentru a obtine detalii mai fine dar creste ISO-u. Am sa mai incerc cu f mai mic si mai multe stackuri. ----------------------------------- nobody 08 Sep 2014 20:42 ----------------------------------- Despre ce echipament este vorba mai exact ? Daca vrei cratere mai bine definite, atunci pozeaza cand Luna este la o faza mai mica. L.E. La un obiectiv foto, in general, daca inchizi diafragma, reduci si apertura efectiva, automat reduci si rezolutia optica. ----------------------------------- Tavi F. 03 Oct 2014 23:55 ----------------------------------- Turbulenta medie spre mare, dar am prins si o fereastra buna intr-un cadru la una dintre cele trei zone captate in seara asta. Cam maximum din ce se putea obtine de la apertura data si metoda folosita. Telescop Newton D=130mm, F=800mm + oc. Plossl 6mm + Canon A530 cu fob=18.4mm. 0".37/1px. t. exp=1/15s la 80 ASA. ----------------------------------- MrMxyzptlk 01 Noi 2014 12:40 ----------------------------------- Luna in pimul patrat pe 31.10.2014, ASI 120 MM-S, 7 fps din 9 frame-uri (probabil am jucat prea safe, as fi putut sa fac si din 5-6 frame-uri), filtru Astronomik 742 IR Pass Imaginea 2: Craterul Copernicus, cu barlow 3x si camera ASI120MM-S din 05.10.2014 ----------------------------------- MrMxyzptlk 03 Noi 2014 09:49 ----------------------------------- Un proiect "micut": Luna de 24 megapixeli, mosaic din 36 de cadre. Datele au fost colectate pe parcurs de cca 50 minute, 361 de frame-uri pe cadru cu stack, cca 40 GB de date. SkyWatcher 150/750, Barlow 3x, Astronomik IR-PASS. Daca nu apare in rezolutie completa in partea dreapta sus in View ai optiunea Full Resolution Link full resolution: http://www.astrobin.com/full/133843/0/?real=&mod= Full resolution + noise reduction: http://www.astrobin.com/full/133843/B/?real=&mod= Link cu datele de captura: http://www.astrobin.com/133843/ Atasat mai aveti inca o imagine cu Craterul Clavius, de data asta am folosit ocularul de 6mm, adaptor de proiectie si camera ASI120MM-S. Dupa calculul meu rezulta o ratie de F/30 insa nu sunt sigur, o sa trebuie sa fac o masurare mai reala (sa vad distanta exacta dintre senzor si ocular). Oricum echipament foarte la limita :) ----------------------------------- BMB 03 Noi 2014 11:23 ----------------------------------- Absolut superb Mihai. Un colaj foarte reusit. Ai avut parte (ca multi ce poate au iesit in ultimile doua seri la observatii lunare) de seeing bun (datorat partial conditiilor de ceata) si de rabdare, pentru ca la astfel de colaje ai nevoie de doua lucruri ce trebuie sa ramana constante de-alungul sesiunii: seeing si rabdare. O singura sugestie: mai multe cadre! :) Ai nevoie sa scapi pe cat posibil de zgomot si sa obtii o definire mai buna a detaliilor, ambele rezolvandu-se din macar 1000 de cadre pe zona (eu fac de obicei 1000-1500cdr, si pot astfel sa selectez cate 600-800 eliminand mult din zgomot). Si o idee pentru pasul urmator: incearca sa faci si o combinatie intre o imagine de luminanta cu ASI ul si una in culori saturate cu un DSLR sau de ce nu un RGB tot cu ASI ul. Am incercat si eu aseara cu luneta de 115mm si acum sunt in plin proces de aliniere/stack. Insa sunt "doar" 60Gb de date, deci o sa dureze ceva. Din nou...rabdare. Procesarea dureaza de cel putin 3 ori mai mult fata de achizitie:) Spor pe mai departe si sa folosesti cu spor ASI-ul (care isi merita toti banii). Max ----------------------------------- valy 03 Noi 2014 11:38 ----------------------------------- Foarte tare :)! ----------------------------------- MrMxyzptlk 03 Noi 2014 16:22 ----------------------------------- Absolut superb Mihai. Un colaj foarte reusit. Ai avut parte (ca multi ce poate au iesit in ultimile doua seri la observatii lunare) de seeing bun (datorat partial conditiilor de ceata) si de rabdare, pentru ca la astfel de colaje ai nevoie de doua lucruri ce trebuie sa ramana constante de-alungul sesiunii: seeing si rabdare. O singura sugestie: mai multe cadre! :) Ai nevoie sa scapi pe cat posibil de zgomot si sa obtii o definire mai buna a detaliilor, ambele rezolvandu-se din macar 1000 de cadre pe zona (eu fac de obicei 1000-1500cdr, si pot astfel sa selectez cate 600-800 eliminand mult din zgomot). Si o idee pentru pasul urmator: incearca sa faci si o combinatie intre o imagine de luminanta cu ASI ul si una in culori saturate cu un DSLR sau de ce nu un RGB tot cu ASI ul. Am incercat si eu aseara cu luneta de 115mm si acum sunt in plin proces de aliniere/stack. Insa sunt "doar" 60Gb de date, deci o sa dureze ceva. Din nou...rabdare. Procesarea dureaza de cel putin 3 ori mai mult fata de achizitie:) Spor pe mai departe si sa folosesti cu spor ASI-ul (care isi merita toti banii). Max Mersi valy. Max, m-am grabit putin, ca nu stiam la ce sa ma astept. M-am gandit oricum ca la urmatoarea incercare (poate azi, sau maine, sa vad), o sa maresc numarul expunerilor neaparat in zonele mai intunecate, ideea este ca trebuie sa ma grabesc pentru ca am maxim 26 de minute sa prin zona cu umbre daca am inteles bine pana cand se pot observa diferente si imi da peste cap stich-ul. Oricum mersi de idei, incerc sa maresc data viitoare numarul cadrelor. Cu culori ... ar fi o idee, insa o sa am si mai putin timp sa prind zona cu umbre. M-am gandit la asta, insa inca nu m-am aruncat sa fac asa. ----------------------------------- BMB 03 Noi 2014 17:21 ----------------------------------- Nu ai treaba cu cele 26 de minute pentru ca banuiesc ca faci felii orizontale consecutive paralele cu deplasarea pe ascensie dreapta (pentru a fi mai usor de impartit in zone egale suprafata Lunii) si asta inseamna ca revii intr-o zona mai sus sau mai jos fata de precedenta la terminator destul de repede. Corect ar fi sa poti face colajul in maxim 15 minute dar e imposibil cu tehnica actuala. Altfel, avansul sau recesia umbrelor se observa la amplificari asemanatoare cu a ta si la doar 5 minute! Si daca tot vrei sa iei mai multe cadre nu lua doar pentru zonele umbrite. Ia pentru tot mozaicul acelasi numar de cadre, altfel o sa ai rezolutii (a se citi mai corect detalii bine definite) diferite, ceea ce nu "da" bine. Si eu am facut aseara tot cam la amplificarea ta cu luneta de 115 dar din ceva mi multe cadre. O sa postez aici cand e gata. Am facut si RGB in focar pentru a suprapune peste luminanta (trasa in rosu) un layer de culori saturate. Nu e greu, insa iti mai mananca ceva spatiu pe hard si ceva timp, insa rezultatul zic eu ca merita efortul. Spor diseara. Si eu o sa fiu pe baricade, insa nu pentru mozaic mare cat mai degraba pentru detalii maxime pe zone individuale. Si eventual ceva RGB. Max ----------------------------------- MrMxyzptlk 08 Noi 2014 11:32 ----------------------------------- Deci ceea ce am incercat: Am facut cu refractorul 70/500 cu camera ASI 120-MM in prime focus cate o prelucrare la Luna in L, IR, R, G, B. Imaginea atasata este o imagine RGB simpla, fara a fi folosit L sau IR ca luminiscence. Ceea ce nu imi place este faptul ca canalul B a fost mult in afara focusului canalelor R si G si parca din acest motiv (refocusare pentru acest canal), imaginea are cu cativa pixeli mai putin sau ... nu stiu. Ceva nu e OK. Rezultatul este bunicel dar totusi am cateva probleme cu el. Daca cineva vrea sa incerce o prelucrare, sa se uite unde am gresit, sa-mi dea prin privat o adresa de e-mail si o sa trimit o invitatie pe folder-ul DropBox sa vedeti prelucrarile, fara sharpening. ----------------------------------- BMB 10 Noi 2014 22:44 ----------------------------------- Mihai, intr-adevar imaginea in albastru iti iese ceva mai mica fata de verde ori rosu (de fapt si verde iese mai mic fata de rosu). Dar sa te uiti si la detalii. Ai sa vezi ca in noptile foarte bune detaliile sunt de 2 ori mai bune (mai mici si mai bine rezolvate) in albastru fata de cele in rosu. Asa am patit si eu saptamana trecuta. Optica teoretica explica de ce, insa este destul de rar sa ai parte de asa ceva in practica. Imaginea ta cu refractorul imi pare una tipica RGB pentru un refractor acromat, deci cu aberatii cromatice. Nu e un mod bun de a incerca RGB la Luna cu astfel de instrumente. Treci inapoi pe ce stii ca iese bine, si anume Newtonianul de 150mm. Acolo nu o sa ai probleme la culori. Si un sfat (daca nu asa ai facut deja): cand faci cu Newton-ul pentru RGB, suprapune fiecare zona in RGB si proceseaza-le doar pentru acea regiune, si la final asambleaza-le in mozaicul pentru culori. Altfel, in softuri gen Microsoft ICE o sa vezi ca metoda de lipire iti produce artefacte de culoare. Uite ca revin si cu promisa imagine-colaj din aceiasi noapte de achizitie cu a ta. http://maximusphotography.wordpress.com/2014/11/10/a-large-lunar-mosaic-november-2-2014/ Spor la prelucrari! Max ----------------------------------- BMB 10 Noi 2014 22:47 ----------------------------------- Mihai, intr-adevar imaginea in albastru iti iese ceva mai mica fata de verde ori rosu (de fapt si verde iese mai mic fata de rosu). Dar sa te uiti si la detalii. Ai sa vezi ca in noptile foarte bune detaliile sunt de 2 ori mai bune (mai mici si mai bine rezolvate) in albastru fata de cele in rosu. Asa am patit si eu saptamana trecuta. Optica teoretica explica de ce, insa este destul de rar sa ai parte de asa ceva in practica. Imaginea ta cu refractorul imi pare una tipica RGB pentru un refractor acromat, deci cu aberatii cromatice. Nu e un mod bun de a incerca RGB la Luna cu astfel de instrumente. Treci inapoi pe ce stii ca iese bine, si anume Newtonianul de 150mm. Acolo nu o sa ai probleme la culori. Si un sfat (daca nu asa ai facut deja): cand faci cu Newton-ul pentru RGB, suprapune fiecare zona in RGB si proceseaza-le doar pentru acea regiune, si la final asambleaza-le in mozaicul pentru culori. Altfel, in softuri gen Microsoft ICE o sa vezi ca metoda de lipire iti produce artefacte de culoare. Uite ca revin si cu promisa imagine-colaj din aceiasi noapte de achizitie cu a ta. http://maximusphotography.wordpress.com/2014/11/10/a-large-lunar-mosaic-november-2-2014/ Spor la prelucrari! Max ----------------------------------- Tavi F. 24 Mar 2015 21:34 ----------------------------------- Luna, din seara asta. Fotografiere prin metoda sanatoasa: https://www.flickr.com/photos/80804182@N00/16731749590/sizes/o/ Turbulenta fusese mare in tipmul zilei, imaginile solare iesindu-mi invalide (la standardul deja setat), dar acum a scazut considerabil. Am optat si pentru captura RAW... voi vedea care-i diferenta dupa ce le-oi putea procesa si pe acelea. ----------------------------------- Tavi F. 25 Mar 2015 07:28 ----------------------------------- Iata si un stack de 13 imagini (din 17) la razolutia nativa. Suprapunerea am facut-o in AutoStakkert, care aliniaza bine multipunct, dar limiteaza formatul prin decupare la 2400x2000 pixeli. (mai scriam pe aici ca in Registax n-am reusit niciodata sa evit acele linii de frinturi ce apar la alinierea multipunct). PS: Pe flickr, am incarcat o versiune un pic mai sharp: https://www.flickr.com/photos/80804182@N00/16897786566/sizes/o/ Gasirea unui echilibru la procesare e o chestie subiectiva. O sa revin cu niste decupaje 100%, comparative intre imaginea singulara si cea stivuita (ambele procesate in limitele pe care le permit si a puterii de searare a obiectivului, normal). Pentru detalii o sa folosesc amplificarea mai mare (cu un barlow) si filmare zonala in crop movie. ----------------------------------- Tavi F. 26 Mar 2015 21:41 ----------------------------------- Luna proaspata, din seara asta: https://www.flickr.com/photos/80804182@N00/16937868051/sizes/o/ ... printr-o oarecare picla noroasa, dar turbulenta a fost destul de redusa (n-am evaluat-o mai precis cu oculare puternice). LE: Pina la urma am reusit sa convertesc RAW-ul in tif, folosinf PIPP. Jpeg-ul e sticloasa si contrastata, dar sufera in zonele intunecate, cu pierderi mari de detalii. Sincer, ma surprinde abordarea fabricantului. Zgomotul aduce cu sine detalii, lucru demonstrat si la pliciuitoarea A530. Daca oi putea stacui tiff-urile, ar fi cu atit mai benefica operatiunea. Am inlocuit imaginea pe flickr. ----------------------------------- Tavi F. 27 Mar 2015 23:03 ----------------------------------- Am reusit sa suprapun imaginile din 24-03-15. Centrate, decupate si convertite in avi folosind programul PIPP, apoi stacuite in AutoStakkert. E o diferenta notabila fata de rahatul compus din jpg-uri. Fotografia finala: https://www.flickr.com/photos/80804182@N00/16761048898/sizes/o/ (pierderi banuiesc ca or fi si acum, dar mai mici) Repet si link-ul spre jpg-ul comparativ: https://www.flickr.com/photos/80804182@N00/16897786566/sizes/o/ La atasament pun rezultatul din Registax, asa, ca idee, redus 50%. LE: Fotografia finala din 26-03: https://www.flickr.com/photos/80804182@N00/16948877921/sizes/o/ ----------------------------------- Teo 03 Apr 2015 05:27 ----------------------------------- Luna, fotografiata aseara. Single frame, afocal prin telescop SW 130/650 mm. ----------------------------------- Andrei Bacila 04 Apr 2015 13:52 ----------------------------------- Luna din 24-03-2015. Initial am zis ca nu o procesez, nu imi placeau cum aratau cadrele... dar din lipsa de activitate... 😊 Sunt 188 de cadre (50% best of) la 1/160s, ISO 800, trase cu Canon 500D prin ED80 + Barlow 2x. ----------------------------------- Teo 26 Apr 2015 15:12 ----------------------------------- Doua cadre selenare de azi, pe timp de zi. Le las sa vorbeasca de la sine :D Teo ----------------------------------- aandrei 26 Apr 2015 17:58 ----------------------------------- Frumos! ----------------------------------- MrMxyzptlk 24 Mai 2015 09:32 ----------------------------------- 23.05.2015 22:17-22:37 local Mosaic Lunar din 9 frame-uri (am jucat safe) SkyWatcher 150/750, Barlow 2X, ASI120MM-S ----------------------------------- Daniyyel 24 Mai 2015 18:17 ----------------------------------- Munții Apenini ...de pe Lună evident! :) Fotografiați în Aprilie. Stack de 50 de cadre. ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Mai 2015 22:15 ----------------------------------- Pe un seeing foarte neprielnic m-am jucat si eu dupa o lunga pauza sunt doar vreo 200 cadre suprapuse facut prin Cassegrain 270 mm cu 7.5m focar ----------------------------------- Tavi F. 30 Mai 2015 12:29 ----------------------------------- Imagine cu Luna de aseara: https://farm8.staticflickr.com/7774/18068611728_a997d01348_o.jpg As fi avut vreo 9 cadre pt. stacuire, dar nu le-am putut procesa in AutoStakkert, deoarece incadrarea depasea 2400x2000 pixeli la marimea 100%. Imaginea de la link e cadru singular, prelucrat si redus 50%. ----------------------------------- Stanescu Octavian 31 Mai 2015 13:10 ----------------------------------- aseara am tras un clip tot cu cass 270mm . era ca de obicei seeing ca abea se putea focaliza la marire mare . ----------------------------------- Tavi F. 01 Iun 2015 08:06 ----------------------------------- Am facut si o versiune stacuita a imaginii din seara de 29, decupata si prelucrata din doua bucati, apoi realipite. La rezolutia nativa, 9 imagini (din 12) suprapuse: https://farm1.staticflickr.com/378/18148124619_1709da74c3_o.jpg ----------------------------------- Stanescu Octavian 01 Iun 2015 14:46 ----------------------------------- Ultima captura inainte de luna plina de aseara . detalii ceva erau dar se plimbau lent dar cu spor . ----------------------------------- Teo 02 Iun 2015 00:45 ----------------------------------- Luna plina azi 02.06 2015. Single frame, afocal. Refractor acromat SW 120/600 mm. ----------------------------------- Ori 02 Iun 2015 20:08 ----------------------------------- Luna fotografiata cu telefonul. Dobson 203/1200 ----------------------------------- Dyptorden 03 Iun 2015 00:40 ----------------------------------- Luna prin batranul D40 ----------------------------------- zanu_yonutz2000 03 Iun 2015 10:23 ----------------------------------- Cu un d3100 / inele de macro si 50mm 1.8d . Poza e facuta din mana , data viitoare o sa pun aparatu pe trepied. Sper sa iasa ceva mai clar. ----------------------------------- crash25 09 Iun 2015 13:09 ----------------------------------- Emisfera sudica a lunii, azi dimineata pe la 4:10. Poza facuta cu telefonul din mana prin ocularul de 25mm. ----------------------------------- cristian c 22 Iun 2015 23:12 ----------------------------------- luna vazuta din bucuresti prima mea poza :D ----------------------------------- cristian c 28 Iul 2015 23:14 ----------------------------------- luna vazuta din bucuresti parcul IOR ----------------------------------- Tavi F. 29 Aug 2015 01:27 ----------------------------------- Prin luneta astronomului amator si ceva perdele noroase, dar macar turbulenta a fost destul de redusa. https://farm1.staticflickr.com/745/20935541536_d4a7595aac_o.jpg (am micsorat-o la 70% pentru a putea realiza stacuirea dintr-o bucata) ----------------------------------- dmtr69 29 Aug 2015 17:04 ----------------------------------- Doua capturi din 24 august. ED80 si camere PGR(PGE): BFLY-14S2C( mozaic din 2 imagini si saturatie mare) si BFLY-23S6M. Vreo 100 imagini puse in Registax. ----------------------------------- Bogdan_007 31 Aug 2015 16:23 Luna ----------------------------------- si de la mine o prima incercare in astrofoto pe 24.08.2015 ISO-400 expunere 1/125 sec dobson diametru 203mm distanta focala 1200mm raport focal f/6 blidari judetu valcea. ----------------------------------- emilf 04 Sep 2015 08:27 ----------------------------------- Cam greu cu trezitul de dimineata dar merita. ----------------------------------- crissgab 27 Sep 2015 22:09 ----------------------------------- am vrut sa postez si eu dar m-am lasat pagubas la ce am vazut la voi. frumoase poze. trebuie sa ma mai documentez sa ma apropii cat de putin la performantele voastre ca eu sunt la ani lumina in spate :lol: :cry: ----------------------------------- radur 26 Dec 2015 00:03 ----------------------------------- Luna plina de Craciun... Sarbatori fericite! Single frame, asa cum a iesit din aparat, newton 200/1200. Am si incercari de cadre stackuite insa tot asta mi se pare mai ok. A doua incercare de "astrophoto". :lol: Nu stiu cum va ies voua detaliile alea la cratere... Si inca una editata, un hdr... ----------------------------------- RobertG 14 Ian 2016 17:46 ----------------------------------- Doua poze facute aseara, ISO 100:2 sec si ISO1600:1/640sec. Reflector Bresser 200/1000 si Canon 400D ----------------------------------- dmtr69 20 Ian 2016 21:57 ----------------------------------- Luna de aseara. Captura cu ASI 224 si newton SW 150/750. ----------------------------------- Stanescu Octavian 20 Ian 2016 23:48 ----------------------------------- Frumoasa lucrare doar nuantele la mari sunt un pic digitalizate :) ----------------------------------- lefmir 16 Feb 2016 09:56 ----------------------------------- O poza de ieri cu luna, una cu saturatie mare, alta alb-negru. ----------------------------------- lefmir 19 Feb 2016 10:43 ----------------------------------- Luna pe 17.02 https://www.flickr.com/photos/140298351@N07/24485306474/ ----------------------------------- dmtr69 20 Feb 2016 15:49 ----------------------------------- Luna din 16 februarie. Newton SW 150/1200; camere BFLY-PGE-23S6M si ASI224MC. Detaliile si culorile nu mi-au iesit bine cu ASI. ----------------------------------- dmtr69 15 Mar 2016 17:51 ----------------------------------- Luna de aseara( am avut timp de 2 ore o fereastra de cer senin). Newton 150/1200 si ASI224. Am incercat si cu barlow 2x, insa au iesit cam tulburi. ----------------------------------- tudorandu 21 Mar 2016 14:36 ----------------------------------- Primul test cu noua mea camera ASI 120MC , aprox 1000 de cadre , captura facuta pe 16 -03 ----------------------------------- lefmir 21 Mar 2016 22:16 ----------------------------------- Ceva poze afocale cu 9mm + barlow. Nu ma lasa sa scriu mai multe in comentariile pozelor insa la poza 182 se mai vede si Vallis Schröteri care incepe intre cele 2 cratere. ----------------------------------- Teo 03 Apr 2016 21:01 ----------------------------------- Luna in timpul zilei : ----------------------------------- Teo 14 Apr 2016 01:04 ----------------------------------- Luna, astazi 13 Aprilie 2016, in timpul zilei. ----------------------------------- dmtr69 14 Apr 2016 18:35 ----------------------------------- Luna de aseara. Doua seturi de capturi: newt 150/1200+ BFLY-23S6M( a intrat "la fix" in FOV, respectiv newt 150/750+ ASI224. Au iesit cam neclare datorita unui strat subtire de nori. ----------------------------------- Teo 16 Apr 2016 18:26 ----------------------------------- Luna, azi 16 Aprilie 2016 in timpul zilei. Zoom 15 X, foto afocal. Prima originala, a doua crop. Poze facute cu telefonul prin luneta home-made 60/300 mm. Ocular 20 mm. ----------------------------------- Teo 20 Apr 2016 14:17 ----------------------------------- O fotografie mai veche cu Luna, procesata azi de mine. Echipament utilizat: telescop newtonian 130/650 mm, foto afocal. Ocular 6 mm SP. Camera Canon EOS 400D, obiectiv 18-55mm. ----------------------------------- Teo 30 Apr 2016 19:34 ----------------------------------- Luna prin luneta acromata 120/600 mm. Single frames, afocal. ----------------------------------- dmtr69 26 Iul 2016 19:13 ----------------------------------- Luna din 24 iulie. ASI224+ newton 150/750. ----------------------------------- dmtr69 29 Iul 2016 12:19 ----------------------------------- Luna de aseara, sau mai bine zis de dimineata- captura la ora 4. Nu este prea clara pentru ca era prea jos, in zona cetii. ASI224+ newt 150/750. ----------------------------------- dmtr69 17 Aug 2016 10:06 ----------------------------------- Luna de aseara. Nu am detalii prea grozave, tinand cont de focala (750mm) si de faza Lunii(97%). Capturi cu ASI224 si Chameleon 13S2M. ----------------------------------- dmtr69 24 Dec 2016 12:16 ----------------------------------- Luna de azi dimineata(06:30) si din 21( idem 06:30)-doua filtre L si IR. QHY5-III 178 si newton 150/750. Craciun fericit! ----------------------------------- Teo 07 Apr 2017 21:23 ----------------------------------- Luna. Refractor Sky-Watcher 120/600 mm. ----------------------------------- mmarin 07 Apr 2017 23:32 ----------------------------------- Pentru ca nu am nici macar un binoclu la mine sunt nevoit sa ma limitez la observatii cu ochiul liber sau prin teleobiectiv. Adaug si o poza mai veche facuta cu un webcam Canyon prin SW 120/600... ----------------------------------- dmtr69 10 Apr 2017 11:18 ----------------------------------- Luna de aseara. Seeingul nu a fost prea bun. AltairGP290C+newton 150/1200. ----------------------------------- tudorandu 10 Apr 2017 21:47 ----------------------------------- Dupa aproape un an de inactivitate , am incercat un mozaic lunar , nici de data asta nu am reusit sa acopar tot 22 avi de 1500 de cadre, care au ramas 750 dupa stack ----------------------------------- dmtr69 05 Iun 2017 10:19 ----------------------------------- Luna de aseara. Cu toate ca vantul imi misca telescopul la cateva secunde, paradoxal, seeingul era bun (Arcturus arata bine cu masca bahtinov). Newton 150/1200; BFLY-23S6M ( full spectrum si cu filtru IR742), ASI224- din cauza norilor nu am apucat sa capturez tot discul. -cu filtrul IR a fost o usoara imbunatatire a claritatii. ----------------------------------- julliano 10 Iun 2017 22:19 ----------------------------------- Primul meu test facut in asta seara la Luna cu S7 edge si Skywatcher 80ED :) ----------------------------------- sorini 31 Iul 2017 15:04 ----------------------------------- O conjunctie Luna-Jupiter (+ satelitii) de acum 2 zile ----------------------------------- Teo 01 Aug 2017 22:56 ----------------------------------- Luna 01 August 2017, mozaic 3 cadre. Telescop Newton 130/650 mm, foto afocala. Canon EOS 400D. ----------------------------------- dmtr69 19 Sep 2017 15:26 ----------------------------------- Luna din 16 septembrie. Captura facuta in zori (pe la 05:30). ASI224 si newton 150/750. ----------------------------------- Griffin 01 Oct 2017 18:51 ----------------------------------- Luna, in data de 27 septembrie. Stack din aproximativ 300 de cadre trase cu un Canon Powershot SX 530 HS. ----------------------------------- Griffin 05 Oct 2017 22:29 ----------------------------------- "Lady"...inconjurata de nori... https://imgur.com/CMiU5jj ----------------------------------- jimao22 25 Dec 2017 13:43 ----------------------------------- Acum doua zile, scapat de grijile cotidiene, am pornit in pas vioi catre observator, ca sa-l mai scutur de praf :). Cerul era limpede si Luna mi-a atras atentia in mod special. Am zis sa fac niste incercari la ea cu ce aveam deja montat pe telescop - camera de deek-sky si telescopul catadioptric. Pentru ca (virgula) camera este foarte sensibila, am folosit filtrul Ha pentru a mai reduce din lumina. Toate procesarile au fost facute doar folosind MaximDL (comoditatea, ce sa-i fac ?). Nu e un rezultat spectaculos, dar am zis sa-l impartasesc cu voi. ----------------------------------- dmtr69 25 Dec 2017 14:51 ----------------------------------- Frumoasa captura! La multi ani si Craciun fericit! ----------------------------------- jimao22 25 Dec 2017 18:48 ----------------------------------- La multi ani si Craciun Fericit tuturor! Si o Luna proaspata, de pe cerul din seara asta. 40 de cadre din 100, achizitionate cu Maxim si stacuite cu Autostakkert, post pocesare tot cu Maxim. Atik 460 EX + MN190 / EQ6 belt drive, fara ghidaj. ----------------------------------- emilf 25 Dec 2017 20:44 ----------------------------------- Prea frumosa, Craciun fericit! ----------------------------------- emilf 27 Dec 2017 23:04 ----------------------------------- Sa mai scuturam praful de pe telescop, cum bine a zis un prieten. ----------------------------------- Teo 31 Dec 2017 17:35 ----------------------------------- O "ultima Luna" pe 2017. Selena, astazi 31 dec.2017. Cu aceasta ocazie va urez un an nou mai bun si sarbatori fericite ! 🎄⛄🎅🏻 ----------------------------------- valy 02 Ian 2018 00:41 ----------------------------------- ..si prima Luna din 2018. La Multi Ani! ----------------------------------- dmtr69 08 Ian 2018 13:36 ----------------------------------- Luna de aseara, capturata dupa ora 03:00, inainte sa-mi strang echipamentul. Nu sunt un fan al capturilor planetare (cu toate ca am 8 camere de acest tip), dar nu era cerul potrivit pentru DSO, nici macar pentru filtrul Ha. Captura facuta cu newtonul SW 150/1200 si doua camere: BFLY-23S6M (la rezolutie de 1,01"/px) si cu Altair GPCAM 290M ( la rezolutie de 0,5"/px). ----------------------------------- dmtr69 27 Ian 2018 12:22 ----------------------------------- Luna de aseara. Captura facuta cu newton 150/750 si Altair GPCAM290M cu filtru Baader R. Mozaic din 6 imagini/ stive facute din cate 70 cadre fiecare (avi). ----------------------------------- cspopescu 27 Ian 2018 23:34 ----------------------------------- Luna vazuta ieri, 26.01.2018, prin Vixen-ul ED81S (achizitionat tot ieri de la Sorin-Sang). 5000 de cadre , ZWO ASI178, filtru RG-610. ----------------------------------- StarChild 31 Ian 2018 23:13 ----------------------------------- Printre atatea poze spectaculoase o inghesui si eu pe e mea.... e prima "astrofoto" , ma rog m-am mai jucat eu la Soare, dar alea nu se pun O Luna din 29.01, facuta cu acromatul 120/600 pus pe Porta II (deci "ghidaj" din mana). Am filmat cu ASI 120MC, achizitia cu Asicap pe telefon. Fisierul [url=https://youtu.be/-Sxavky0f1E]MP4 convertit la AVI, apoi inserat in Autostakkert...si asta e. Am incercat si azi o achizitie, folosind un ND3 in fata camerei si luneta full aperture, dar se pare ca am fost cu focusul prin papusoi asa ca am avut un rezultat final dezastruos. ----------------------------------- mihai leahul 15 Feb 2018 19:03 ----------------------------------- Desi nu este focalizata bine , pun aici o poza cu Lunar X din 01 Sep 2014. Este luata cu Mak 102, un barlow 2x si canon 400D in prime, deci un 2600 mm focala sau sa zicem 100x. Lunar V pe acolo si el. :D Spor! ----------------------------------- StarChild 21 Mar 2018 22:21 ----------------------------------- Am mai exersat in seara asta cum e cu "fotatul" Lunii. Si un filmulet in care se vad si conditiile meteo: https://youtu.be/jBR6-ZEYcu8 Nu prea imi dau seama daca mai era loc de tras de "sharpening" sau e ok asa. ASI120MC-S, refractor 120F5 (diafragmat la 60), captura prin ASICAP direct pe telefon, focalizare din mana cu focuserul original, prelucrat in Autostakkert si putin Lightroom la final. ----------------------------------- saiph 26 Mar 2018 17:20 ----------------------------------- Fara nici un fel de pretentie de fotografie sau observatie - pur si simplu o poza, de placere, cu Luna de aseara; am incercat sa surpind cat mai bine ce vedeam in binoviewer, dar e imposibil.. poate cu o stiva de cateva cadre "brici". Asta e numai un cadru, Samsung S6 Edge, afocal prin Meade PL32mm Seria4000, pe Makul SW127 pus comod pe Twilight I. ----------------------------------- dmtr69 29 Mar 2018 19:40 ----------------------------------- O felie din Luna de aseara (o parte din terminator). Cerul a fost cam neguros si am pierdut claritatea capturilor. Am folosit newtonul Sw 150/1200 si doua camere: QHY5III-178M si Altair GPCAM290M. ----------------------------------- dmtr69 23 Apr 2018 14:59 ----------------------------------- Luna de aseara. Capturi cu newtonul SW 150/1200 si doua camere: BFLY-23S6M (rezolutie 1,01 arcsec/px) si Altair GPCAM290M (rezolutie 0,5arcsec/px). ----------------------------------- dmtr69 30 Apr 2018 10:56 ----------------------------------- Luna de aseara (99%). Parca am pozat o clatita, fara detalii 3D. Capturi cu newtonul 150/1200+ BFLY-23S6 (cu si fara filtru IR) si newtonul 150/750 + GPCAM290M. Filtrul IR nu a dat contrast mai bun, ci dimpotriva. ----------------------------------- dmtr69 04 Mai 2018 11:44 ----------------------------------- O Luna mica de aseara. Facusem niste poze cu refractorul la M13 si mi-am zis sa inchei sesiunea cu o captura rapida a Lunii. Focala 380mm, GPCAM290m (cu filtrul verde), 1.57arcsec/px. ----------------------------------- dmtr69 24 Mai 2018 16:50 ----------------------------------- Luna de marti seara. Am inceput capturile cu un colt intunecat si m-am trezit ca unele cratere din zona mai luminata, au iesit supraexpuse. Data viitoare incep invers. ----------------------------------- dmtr69 26 Mai 2018 21:46 ----------------------------------- O portiune din terminatorul Lunii de aseara( care avea craterele mai bine detaliate). Am facut capturile intregului satelit (12 filme), poate fac mozaicul zilele urmatoare. ----------------------------------- Stille 22 Iul 2018 22:40 ----------------------------------- Baby's first astrophoto - eu am pus binoclul pe Luna, sor'mea a facut o poza cu un mobil tinut cu mana in pozitia corecta (cam 2cm in spatele ocularului) ----------------------------------- iulian90 26 Iul 2018 17:21 ----------------------------------- O imagine si de la mine, cu Luna de aseara. :) Imaginea este un mozaic din alte 6 imagini suprapuse partial, imagini rezultate din procesarea unor capturi video realizate aseara ,cu o camera web marca Logitech Quick Cam 9000, adaptata pentru astrofoto in prime focus si montata pe telescop newtonian de 114mm diametru si focala de 900mm pe montura Dobson. La procesare am folosit urmatoarele programe: PIPP pentru descompunerea filmelor in cadre componente, Registax pentru stack cadre si prelucrare wavelets, Paint (il are orice PC cu Windows), pentru realizarea mozaicului si PhotoScape pentru prelucrare contrast, luminozitate etc. Ma ocup cu astrofotografia selenara si planetara de mai bine de un an si m-am perfectionat destul de mult fata de anul trecut, dar inca ma mai consider incepator in acest domeniu. :) Mai am inca multe de invatat si experimentat. :) ----------------------------------- dmtr69 27 Iul 2018 08:32 ----------------------------------- Frumoasa poza. De ce trebuie sa extragi cadrele din film? Registax si AS2! lucreaza si cu avi sau ser. Daca camera permite controlul expunerii si a castigului, incearca sa le reduci putin. Partea luminata a craterelor este putin saturata. ----------------------------------- iulian90 27 Iul 2018 11:36 ----------------------------------- Mulțumesc Marius. :) Să explic motivul pentru care extrag cadrele din filmări. In primul rând, telescopul reflector de 114/900 mm pe care îl am, este pe montură tip Dobson, deci capturile video sunt nevoit să le fac fără tracking. Orientez telescopul tangent la direcția de mișcare a Lunii pe cer, puțin mai la vest de aceasta , pornesc filmarea și las Luna să treacă prin cadru, de la un capăt la celălalt. Apoi din captura respectivă, extrag câte 50 de cadre ( nu mai mult) , din anumite intervale ale capturii, cu anumite zone de interes, pentru a minimaliza cât mai mult efectul de mișcare celestă a zonei de interes. Mai departe, aceste cadre le procesez cu Registax și apoi rezultatul îl procesez cu PhotoScape. Știu că ar fi mai bine ca telescopul să îl montez pe o montură ecuatorială mai bună , motorizată și să fac capturile la Lună ,cu tracking și timp mai îndelungat, cu cât mai multe cadre (sute sau mii) ,in acest fel rezultatele ar ieși și mai bune, dar deocamdată nu am bani să îmi cumpăr o montură ecuatorială motorizată bună. La telescopul aceasta îi trebuie o montură ecuatorială minim EQ 3-2 pentru astrofoto. Montura EQ1 ,cu care a venit acest telescop, nu este bună pentru astrofoto abia face față la modul vizual. De aceea telescopului i-am construit o montură Dobson, căci montura cu care a venit este subdimensionată pentru greutatea tubului optic și a contragreutății, iar când i-am construit montura Dobson, încă nu începusem să mă ocup cu astrofotografia. Făceam numai observatii vizuale. Abia anul trecut, in vară, am inceput eu cu astrofotografia la Lună și planete. :) ----------------------------------- iulian90 27 Iul 2018 14:16 ----------------------------------- Inca o imagine cu Luna de aseara. :) La fel ca si imaginea precedenta de alaltaseara, este un mozaic din 6 imagini. ----------------------------------- Erwin 28 Iul 2018 20:39 ----------------------------------- Felicitări, Iulian! Dar eclipsa? Așteptăm pozele! :) ----------------------------------- iulian90 28 Iul 2018 21:51 ----------------------------------- Mulțumesc Erwin. :) Bineînțeles că am observat eclipsa de Luna aseară, dar nu în totalitate, căci a fost mai mult înnorat. Am reușit să observ doar vreo 20 de minute eclipsa, aproape de maximul ei, de la 22:43 până la 23:05 . In rest, nu am putut observa intrarea Lunii în umbra Pământului și nici ieșirea din umbră, din cauza norilor. Am făcut și poze la eclipsa de Luna, le-am postat la topicul acesta: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=179359#179359&view=newest . Sunt trei poze cu eclipsa de Luna. :) Le-am făcut cu un aparat foto Panasonic Lumix DMC-FZ7, nu am mai scos camera Logitech , pentru că la cât de întunecată a fost eclipsa, iar camera Logitech nu este prea sensibilă, nu cred că s-ar fi văzut mai nimic pe capturi. ----------------------------------- iulian90 29 Iul 2018 20:33 ----------------------------------- Luna de aseara, 28-07-2018. :) Imaginea este un mozaic din alte 6 imagini procesate din vreo trei capturi,realizate cu camera web Logitech, montata pe telescopul reflector de 114mm f= 900mm, in prime focus, fara tracking. ----------------------------------- Teo 21 Aug 2018 18:09 ----------------------------------- Luna, 10 August 2018 la ora 5:45 dimineata, vazuta din Busteni. Marire aproximativ 20X. Refractor 70/500 mm. ----------------------------------- Milan Cristian 27 Aug 2018 15:41 ----------------------------------- Pe 25 August am reusit sa fac niste poze cu Luna. Nu stiu cat de reusite sunt, va rog sa va exprimați parerile despre ele (sunt incepator in ale astrofotografiei, insa am experienta in astronomia vizuala) . Am facut pozele cu mobilul meu Samsung Galaxy S3, afocal, tinut in mana sprijinit de cupa unuia din ocularele mele, un Celestron de 10mm, montat pe telescopul meu, un Celestron Astromaster 130. Pozele vor veni in alta postare. Din moment ce sun novice in ale astrofotografiei orice recomandari pentru obținerea unor rezultate mai bune sunt bine venite ----------------------------------- Milan Cristian 27 Aug 2018 15:46 ----------------------------------- Pozele: ----------------------------------- Milan Cristian 28 Aug 2018 21:54 ----------------------------------- Alte poze (27 august si 28 august, tot afocal cu mobilul si ocularul de 10mm) ----------------------------------- saiph 28 Aug 2018 22:56 ----------------------------------- incearca sa iei un adaptor pt telefon. [url=http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=180442#180442]ies mult mai ok asa. si daca ai setari manuale la camera telefonului, acum e un moment bun sa te familiarizezi cu ele - in special focus si timp de expunere (sau compensare, depinde cat de flexibil e softul camerei) :) nu strica sa utilizezi zoom digital (1.5x sau 2x) - te va ajuta sa mentii in cadru doar partea fara aberatii cromatice si de camp ----------------------------------- dmtr69 21 Sep 2018 14:26 ----------------------------------- Luna de aseara(mozaic din 6 imagini). Newton 150/750 si camera monocrom GPCAM290M. ----------------------------------- dmtr69 21 Sep 2018 19:34 ----------------------------------- Am facut si alaltaieri o captura cu newtonul de 1200mm, dar nu mi-a iesit mozaicul bine. Pun doar doua poze care au detalii mai bune. ----------------------------------- dmtr69 27 Sep 2018 17:13 ----------------------------------- Luna de aseara, pe un seeing slab, la focala de 750mm. Nu imi place sa o pozez cand este plina- arata ca o clatita, fara detalii. Captura am facut-o cu camera QHY5III-178, cred ca este prima data cand o folosesc pentru Luna, si probabil si ultima data(am scos-o la vanzare). Eu am folosit-o numai pentru DSO. ----------------------------------- sonkab 28 Sep 2018 16:02 ----------------------------------- Salut, puteti gasi cateva imagini cu Luna la adresa de mai jos: https://sonkab.wordpress.com/2018/09/28/imagini-cu-luna-19-iunie-2018/ Sunt luate pe 19 iunie 2018, când Luna se afla sus pe cer, iar turbulența a fost minimă în București. Atasez o imagine „demo”. ----------------------------------- dmtr69 28 Sep 2018 20:20 ----------------------------------- Detaliile sunt extraordinare! Ce mult conteaza un telescop mare si un seeing bun![/b] ----------------------------------- dmtr69 01 Oct 2018 12:11 ----------------------------------- Luna de aseara, in doua versiuni de procesare. Newton 150/1200 si Altair GPCAM290m. ----------------------------------- valy 01 Oct 2018 13:08 ----------------------------------- Imi place prima varianta, dar as indrepta putin Luna, ca e inclinata :) ----------------------------------- dmtr69 01 Oct 2018 14:42 ----------------------------------- Da, stiu ca nu este pozitia naturala, dar sta mai bine in poza( se potriveste cu ecranul). ----------------------------------- valy 01 Oct 2018 14:55 ----------------------------------- Ziceam doar sa o rotesti cateva grade spre stanga, nu la 90 de grade. ----------------------------------- dmtr69 02 Oct 2018 15:27 ----------------------------------- Luna de aseara. Am rotit-o spre stanga cu 10 grade. ----------------------------------- dmtr69 02 Oct 2018 15:54 ----------------------------------- Nota: Pozele au iesit asa din cauza ca reglez camera sa fie aliniata cu direcria E-V a monturii (imi este mai usor la mozaic). ----------------------------------- radur 02 Oct 2018 15:57 ----------------------------------- OCD fix :D ----------------------------------- dmtr69 12 Noi 2018 18:49 ----------------------------------- Luna din seara asta. Claritatea mult sub asteptari. ----------------------------------- MrMxyzptlk 13 Noi 2018 07:39 ----------------------------------- Luna de asrea si de la mine. First light test cu camera ASI290MC, mozaic din 3 imagini Prelucrare: PIPP, AutoStakkert 3!, Registax, Microsoft ICE, Photoshop ----------------------------------- dmtr69 17 Ian 2019 21:49 ----------------------------------- Luna din seara asta. Cam neclara din cauza cerului paclos (jet stream sau ce-o fi, nu mai scap de el). Newton 150/750 si Altair GPCAM290M (mozaic din 6 imagini). Am folosit un contrast mai mare decat de obicei. ----------------------------------- dmtr69 15 Feb 2019 22:36 ----------------------------------- In sfarsit putin cer senin- nu perfect transparent, dar la capturi lunare merge. Postez o prima portiune, mai bogata in cratere( Luna din aceasta seara). Am capturat-o toata, la doua focale, 750 si 1200mm, dar nu stau acum sa fac mozaic. Am folosit QHY5III-178m, dar nu merge decat cu 8fps(la mono 8b), din cauza cablului prelungitor si probabil a HDD-ului. Cred ca ar fi fost mai bine sa fac captura cu alta camera de rezolutie mai mica. ----------------------------------- StarChild 17 Feb 2019 22:08 ----------------------------------- In seara asta m-am jucat si eu dea "fotatul" Lunii. Am pus Mak127 pe SW AzGTi in curtea din spatele blocului. Scaunel sa stau comod, bateria sub montura. Ce am fost surprins, pentru prima oara am putut sa ma uit contant cu 200x la Luna (ocularul TakLE7.5mm) fara sa fiarba imaginea. Nu stiu sa apreciez seeingul , dar ptr mine a fost cel mai bun seeing care l-am prins pana acuma, din pacate ma aflu in oras, intre blocuri si becuri, si praf... Au iesit astea: ----------------------------------- dmtr69 18 Feb 2019 09:34 ----------------------------------- Super capturi, StarChild! Aseara cerul a avut o transparenta foarte buna, insa turbulenta era ingrozitoare (mai batea si vantul de misca tubul). Nici o sansa sa fac ceva. Pun poza-mozaic din 15 februarie (la focala de 750mm, QHY178m). ----------------------------------- dmtr69 18 Feb 2019 22:12 ----------------------------------- Luna din seara asta. Poza partiala cu terminatorul din E (Luna aproape plina), facuta la focala de 1200mm; poza intreaga la focala de 750mm (cu un filtru R). Camera Altair GPCAM 290M. ----------------------------------- Remus Boldis 18 Feb 2019 22:41 ----------------------------------- Singura nelamurire e de ce le postati la AstroFoto incepatori. Pozele de aici sunt mult mai bune ca cele cu Luna de la Observatii avansati, asa ca mutati-le acolo. ----------------------------------- dmtr69 19 Feb 2019 09:43 ----------------------------------- Merci. Am postat aici de cand am inceput capturile. Care este pragul spre avansati? Vechimea/ experienta in domeniu? Echipamentul folosit? Calitatea pozelor? Unii incep cu echipament (montura, telescop, camera) mult mai performant dacat au cei cu 20 ani vechime. Pozele pot iesi mai slabe la cei cu vechime si echipament bun (motive multiple), decat la un incepator cu echipament minim. Acum 8 ani, cand m-am apucat de acest hobby, aveam doar un dobson, o camera cctv si un webcam. Dar eram foarte incantat de capturile mele ( acum daca ma uit la ele le gasesc multe defecte). Ar fi bine daca nu ne-am pierde bucuria fiecarei capturi, fie ea buna-rea, sa nu tratam acest hobby prea serios, prea profesional, ca pe o slujba. Ca doar nu suntem platiti pentru asta. ----------------------------------- valy 19 Feb 2019 09:46 ----------------------------------- Prima data esti incepator,... dupa care nu mai esti :) ----------------------------------- StarChild 19 Feb 2019 13:26 ----------------------------------- bre, ce sa pui nene la Avansati... Apare @psemil cu niste fantome de nu le gaseste nici Hubble, mai ne arata @mak ceva norisori pe Jupiter sau pe Saturn, vine @Max cu detalii de 500m pe Luna, apoi @uranus7: ne arata "suvitele" din bretonul Soarelui ... si noi, ne chinuim aci cu banala Luna, cat ca @dmtr69 nu pare sa se mai chinuie de ceva vreme cu poze d'astea :ugeek: Lasa, e bine aci la noi in parohie... vorba aia "decat codas la Avansati , mai bine fruntas aci la Incepatori" :mrgreen: ----------------------------------- Erwin 19 Feb 2019 13:39 ----------------------------------- Na, haț! Atunci io aici trebuia să postez! Mă băgai în marafetu' ăsta cu astrofoto de nevoie, vorba aia: plăcerea se termină acolo unde începe munca! :twisted: ----------------------------------- MrMxyzptlk 23 Feb 2019 09:55 ----------------------------------- Vin si eu cu Luna plina dn 19.02.2019 Ca[tura prin telescop 150/750, montura EQ6-R si camera ASI290MC Compresie la 70% la Jpeg pentru a ne acomoda la cerintele forumului :) ----------------------------------- MrMxyzptlk 23 Feb 2019 10:01 ----------------------------------- Si inca o luna, de data asta procesare LRGB (75% din 5000/2500/2500/2500 de cadre) cu camera ASI1600MM Pro ----------------------------------- valy 23 Feb 2019 13:43 ----------------------------------- Ai incercat sa ii cresti (chiar si exagerat) saturatia imaginii finale, sa vezi ce obtii? ----------------------------------- adic 23 Feb 2019 15:33 ----------------------------------- Vin si eu cu primul meu mozaic cu Luna realizat cu ASI120MC si Skywatcher 102X1000 ----------------------------------- MrMxyzptlk 23 Feb 2019 22:05 ----------------------------------- Ai incercat sa ii cresti (chiar si exagerat) saturatia imaginii finale, sa vezi ce obtii? Cam asa? Intotdeauna incerc insa de obicei nu le public :) ----------------------------------- valy 23 Feb 2019 22:44 ----------------------------------- Cam asa? Exact asa! :) ----------------------------------- Erwin 24 Feb 2019 01:51 ----------------------------------- Culorile exagerate pun în evidență geologia lunară, fiind reflexii produse de roci de diferite compoziții. ----------------------------------- MrMxyzptlk 24 Feb 2019 09:54 ----------------------------------- Erwin asta stiu. Si imi place sa saturez imaginile, insa nu prea le fac publice. ceea ce ma intereseaza este o descriere exacta ce culoare, ce nuanta ce reprezinta. O descriere a ceea ce vad. ----------------------------------- dmtr69 17 Mar 2019 21:56 ----------------------------------- O felie din Luna de asta seara. Am capturat-o toata, dar mozaicul il fac in alta zi. GPCAM290M si SW 150/1200 (0,5"/px). ----------------------------------- ctinionut 18 Mar 2019 01:10 ----------------------------------- Equinox 100 + Panasonic G81 ----------------------------------- dmtr69 18 Mar 2019 19:13 ----------------------------------- Luna de aseara. Mozaicuri la 750mm (6 filme) si 1200mm (12 filme), din ultimul mi-a scapat un colt. :oops: ----------------------------------- MrMxyzptlk 20 Mar 2019 07:34 ----------------------------------- Mosai selenar din 41 de cadre fiecare din 1250 de imagini inregistrate Telescop: 150/750 Montura: EQ6-R Barlow: 3X Filtru: UV/IR Block Camera: ASI290MC Procesare: Sharpcap - PIPP - Autostakkert! 3 - Microsoft ICE - Pixinsight - Photoshop ----------------------------------- StarChild 21 Mar 2019 14:53 ----------------------------------- Am scos aseara la o ocheada rapida Maku127 , sa pozez Luna Plina. Seeing-ul a fost bunicel, la 150x era "crisp" imaginea (cu Tak LE10) , la 200X incepea discret sa fiarba (Tak LE7.5) N-am avut chef de ASI si filmat si procesat, asa ca am folosit adaptorul ptr tel mobil atasat la oculare. Rezultatele nu sunt spectaculoase, dar si efortul depus a fost extrem de redus. Imi e ciuda ca abia cand am ajuns in casa am descoperit ca si la telefon am declansare intarziata, pozele le-am facut fara declansarea aia intarziata, asa ca e posibil/probabil ca fi miscat usor telefonul in timp ce facea poza). Am scos montura in mod AZ, pus tubul (era prin garaj), pornit montura, facut un 1-Star alignement pe Polaris... si apoi tracking la Luna. Deci "poze iola" : ----------------------------------- StarChild 12 Mai 2019 15:45 ----------------------------------- Aseara, la evenimentul Astronomy Day am fost cu colegii la Iulius mall, sa aratam Luna la lume. Printre omuleti am avut timp sa fotografiez Luna, cu telefonul, din mana, la ocular. Cam asa a iesit: ----------------------------------- dmtr69 15 Iun 2019 19:33 ----------------------------------- Luna de joi seara, pe un cer paclos. Mozaic cu newtonul 150/1200 si GPCAM290M. Am incercat si un barlow 3x pe Clavius. ----------------------------------- Bonzai 16 Iun 2019 00:00 ----------------------------------- Prima mea incercare, Nikon cu Mak 127 ----------------------------------- dmtr69 13 Iul 2019 18:09 ----------------------------------- Luna de aseara. Nu a iesit prea clara. ----------------------------------- dmtr69 20 Aug 2019 20:33 ----------------------------------- Luna de aseara. Captura facuta la focala de 750mm, cu camera color GPCAM290C ( am incercat un DSO rapid inainte de rasaritul Lunii). Un val de nori era pe cale sa acopere Luna si n-am avut timp sa schimb telescopul si camera. ----------------------------------- dmtr69 22 Aug 2019 22:02 ----------------------------------- Luna de aseara. Detalii destul de bune in terminator, dar am cam supraexpus partea de E. Ar trebui si rotita cu 45 grade in sens orar. -newton 150/1200 si GPCAM290M. Mozaic din 12 stive. ----------------------------------- dmtr69 24 Aug 2019 14:30 ----------------------------------- Luna de aseara la focala de 750mm( rezolutie 0,8arcsec/px). ----------------------------------- dmtr69 14 Sep 2019 09:10 ----------------------------------- Luna plina de aseara. Total 2D, fara detalii, neinteresant. Doar de exersare. ----------------------------------- StarChild 08 Oct 2019 22:35 ----------------------------------- Am apucat sa ies 1h in spatele blocului, asa ca am reusit in seara asta cateva capturi la Luna. Cea mai reusita momentan e cea de mai jos. "Utilajele" folosite: Mak127, ASI224, si filtru IR Pass 850nm. Stacking cu AS3, apoi Sharpen si Text in GIMP. Am pus si o captura din SkySafari sa arat zona vizata. ----------------------------------- dmtr69 07 Ian 2020 13:56 ----------------------------------- Luna de aseara. Captura cu newtonul 150/750 (rezolutie 0,8arcsec/px). Speram sa trag cu RC8-ul, dar turbulentele+ focalizarea si colimarea dificila, m-au determinat sa renunt. ----------------------------------- valy 07 Ian 2020 14:08 ----------------------------------- .. Captura cu newtonul 150/750 ..Ai suficiente detalii :) Dar dece nu o mai luminezi, pare prea inchisa? ----------------------------------- dmtr69 07 Ian 2020 18:32 ----------------------------------- Ai dreptate, asa m-am obisnuit. Am si monitorul cu luminozitatea/gamma variabila ( il comut pe doua PC-uri) si ma feresc sa fac imaginile prea luminoase. ----------------------------------- theogon 09 Ian 2020 19:41 ----------------------------------- StarChild Zona Aristilus , Autolicus, Platon, Vallis Alpes a fost pentru mine intotdeauna o provocare: rima centrala din Vallis Alpes si micile cratere aflate in craterul Platon, Cu C8 HD ar trebui sa apara ceva... ----------------------------------- StarChild 10 Ian 2020 10:30 ----------------------------------- Sa vedem cand apuc sa scot iar ocheanul mare la cer, azi as fi vrut sa fac un live cu eclipsa de Luna, dar nu cred ca voi reusi ....momentan ma impachetez sa merg la Ecuator, si ,din pacate, nu stiu daca o sa am timp (si nici o locatie buna) sa vad si eu ceva constelatii sudice. Oricum, multumesc de recomandare, o trec pe lista de ToDo ptr urmatoarea iesire astrofoto la Luna ----------------------------------- dmtr69 14 Ian 2020 13:40 ----------------------------------- Apusul de Luna din aceata dimineata ( pe la ora 8 ). Cred ca ar fi fost mai bine ieri, cand cerul nu era asa luminat, stergand contrastul pe discul lunar. Pozele sunt mai mult de peisaj, nu astronomice. ----------------------------------- Remus Boldis 14 Ian 2020 15:08 ----------------------------------- Frumoase poze ----------------------------------- CAdi 14 Ian 2020 20:15 ----------------------------------- dmtr 69 -Foarte frumoase fotografiile! Sunt de pus in calendar! ----------------------------------- valy 10 Feb 2020 12:13 ----------------------------------- Luna prin(tre) nori: ----------------------------------- Andi 10 Feb 2020 12:40 ----------------------------------- Imagini romantice. Rosu la exterior, albastru la interior. Frumos! :) ----------------------------------- dmtr69 03 Apr 2020 14:59 ----------------------------------- Luna de aseara. Seeigul a fost bun, dar am tras la focala mica (750mm, rezolutie 0,8arcsec/px). Am sperat sa folosesc RC8 la planetare ( mai am de lucru la colimare), asa ca nu am lungit suficient picioarele monturii ca sa incapa newtonul lung (1200mm) pe balcon si n-am chef acum sa refac alinierea polara. ----------------------------------- theogon 03 Apr 2020 19:23 ----------------------------------- dmtr69. Cum zice francezul: chapeau! ----------------------------------- GunDALF 08 Apr 2020 06:20 ----------------------------------- O Luna mai veche. Un colaj cu Mak127. ----------------------------------- valy 08 Apr 2020 12:26 ----------------------------------- Frumos :) ----------------------------------- Teo B01 10 Iul 2020 10:19 ----------------------------------- Si ziua se poate ----------------------------------- iulian90 10 Iul 2020 13:54 ----------------------------------- Prezint si eu o imagine cu Luna de azi dimineata. Este un mozaic din alte 6 imagini lipite cu softul ICE (Image Composite Editor), rezultate din procesarea in AutoStakker2 si Registax , a 6 capturi video de cate 500 cadre fiecare ,ce au fost facute cu o camera web Logitech QuickCam 9000 , prin luneta acromata 80/900mm. ----------------------------------- Erwin 10 Iul 2020 20:44 ----------------------------------- A ieșit excelent! Bravo! ----------------------------------- iulian90 11 Iul 2020 12:36 ----------------------------------- Multumesc. :) Si azi am mai tras 6 capturi video la Luna , tot prin luneta de 80/900 si cu camera Logitech QuickCam 9000, dar la rezolutie HD 720p. Ieri am lasat din greseala camera setata pe rezolutie 480p. ----------------------------------- iulian90 25 Iul 2020 21:28 ----------------------------------- Prezint un mozaic de inalta rezolutie cu Luna din seara asta. :) Am facut 4 capturi video HD cu rezolutie de 1600 x 1200 pixeli, cu camera Logitech QuickCam Pro 9000 prin luneta de 80/900mm. Pana acum faceam capturi cu rezolutie de 960 x 720p . Insa la rezolutia de 1600 x 1200p ,camera filmeaza cu numai 5 cadre pe secunda ,spre deosebire de rezolutia de 960 x 720p unde filmeza cu 15 cadre pe secunda sau la 640 x 480p , in care filmeaza cu 30 cadre pe secunda.