----------------------------------- Mike23 20 Feb 2012 11:02 ----------------------------------- Super imaginile Imi intareste dorinta de a achizitiona la un moment dat un telescop solar Coronado :D Scump dar te lasa cu gura cascata imaginile obtinute cu un astfel de instrument. Sunt curios daca la un astfel de telescop poti atasa orice fel de ocular sau trebuie sa iei oculare doar de la Coronado. O zi Excelenta Mihai ----------------------------------- UFO 20 Feb 2012 16:34 ----------------------------------- @mike se poate atasa orice fel de ocular. ----------------------------------- URANUS7 20 Feb 2012 16:47 ----------------------------------- Super imaginile Imi intareste dorinta de a achizitiona la un moment dat un telescop solar Coronado :D Scump dar te lasa cu gura cascata imaginile obtinute cu un astfel de instrument. Sunt curios daca la un astfel de telescop poti atasa orice fel de ocular sau trebuie sa iei oculare doar de la Coronado. O zi Excelenta Mihai Asa este Mike, se poate atasa orice ocular sau barlow si poti face orice combinatie caci nu este nici o diferenta fata de un telescop obisnuit doar ca trebuie sa tii seama ca multe lentile folosite pana la retina ta inseamna ca si multa lumina se pierde+ aberatii. Problema pierderii de lumina este prioritara deoarece nu trebuie sa te astepti la o intensitate prea crescuta dupa ce lumina trece printr-un asemenea filtru. Nu mai vorbesc ca ochiul tau sau orice orice camera folosita au o focale proprii asa incat ai grija ca retina sau senzorul camerei sa se afle in planul focal dupa toate aceste "compuneri" . :) Scuze dar nu am vrut sa raspund pentru a nu crea situatia de a iesi din topic prin discutii de ordin tehnic doar ca tu m-ai provocat acum . :) As ruga pentru viitor sa fiu intrebat despre probleme tehnice direct prin mesaje personale. Va stept cu mare placere in masura in care pot ajuta . :) Cer senin ! ----------------------------------- Mike23 21 Feb 2012 10:22 ----------------------------------- Nu este nici o problema, "uranus7", pt. ca daca cineva intreaba raspunsul trebuie sa fie, daca se poate, urmat si de ceva explicatii, argumente, pt. a se intelege pt. ca automat urmatoarea intrebare este, "de ce?". La mine asa merge :lol: Asa ca multumesc de lamurire si lui "UFO". Astept cu nerabdare ziua cand o sa-mi pot...permit, sa achizitionez un instrument Coronado, cat de mic ar fi el. Nu de alta dar in acest fel stiu ca este conceput special pt. asa ceva. O zi excelenta Mihai UPDATE: Acum am observat ca am dat nastere fara sa vreau unui alt topic. Scuze daca am incurcat borcanele :cry: ----------------------------------- Mike23 21 Feb 2012 11:18 ----------------------------------- Atunci daca s-a deschis acest topic sa-l construim cum trebuie si anume sa deslusim itele observarilor solare care pe langa faptul ca sunt fascinante (cea mai apropiata stea de planeta noastra), sa vedem cum o putem face intr-un mod sigur si placut. Cu ce putem observa soarele atat cu bani putini cat si cu ajutorul unui cont nelimitat(daca este cazul). Asa ca o sa incep cu modul in care am inceput eu, ca incepator. Cel mai simplu si la indemana mor de a observa soarele in toata splendoarea lui, fara ne orbeasca lumina, este cu ajutorul unei perechi de ochelari confectionati din carton si care in loc de lentile au doua pelicule de folie protectoare Baader(cred). Sau printr-un instrument care are in fata lui o filtru special tot din folie Baader sau FIltre special de apertura din sticla. Pentru cei care dispun de finante serioase exista instrumente special concepute pt. observarea detaliilor de pe Soare (protuberante, eruptiile solare, etc). Cei de la Mead au creat niste instrumente dedicate care se numesc Coronado P.S.T. cu filtru H-alpha ce face posibila observarea acelor detalii. Acum uitandu-ma la preturile instrumentelor si accesoriilor, ma intrebam de ce filtrul de la aceste instrumente are pretul mai mare decat a unui telescop Coronado cu aceeasi apertura? Aviz cunoscatorilor. http://www.telescopes.com/brand/coronado/8197+8289.cfm O zi excelenta Mihai P.S. - Am scris asa ca si cum nimeni nu stie de ele in ideea in care cineva care cauta pt. prima oara posibilitati de a observa soarele fara a avea urmari nedorite ale vederii. Si de acum inainte, chiar daca unele s-au mai spus sa incercam sa trecem tot ce se poate despre modul prin care se poate observa soarele. De la cele mai simple metode la cele mai nastrusnice si mai complexe, chiar daca necesita o avere pt. asa ceva sau spatiu de desfasurare. :D ----------------------------------- nobody 21 Feb 2012 12:20 ----------------------------------- Uite aici de ce: http://www.meade.com/product_pages/coronado/filters/h_alpha_40.php Si vezi diferenta la Recommended Telescope Focal Length Included Blocking Filter si pe urma compara cu: http://www.meade.com/product_pages/coronado/scopes/solarmaxii_60.php si vezi ca nu-i mai scump filtrul decat setul complet cu telescop. ----------------------------------- URANUS7 21 Feb 2012 14:19 ----------------------------------- Salut tuturor, In primul rand ma bucur ca s-a infiintat un asemenea topic, "Accesorii pentru instrumente solare". Este nevoie , evident, de alte topicuri privitoare la observatiile planetare si de tip DSO in ceea ce priveste accesoriile dar mai ales tehnologiile de observare ( video, foto) , dar poate vom deschide un topic destinat dezabaterii privitoare la canalele prin care putem comunica exclusiv despre aceste tehnologii precum si accesoriile asociate. Deoarece am trecut prin experienta achizitionarii si up-gradarii unui refractor solar Lunt 60 H-alpha doresc, in regim de urgenta sa subliniez urmatorul aspect. Atat Lunt cat si Coronado vand asemenea refractoare pe categorii de sensibilitate cu latimi ale benzii: a) mai mici decat 0,7 Angstromi sau b) mai mici decat 0,5 Angstromi ambele variante in lungimea de unda de aproximativ 656.28 nm, diferentele dintre aceste doua categorii sunt sensibil de mari, ca si calitate a detaliilor imaginii - preturile fiind corespunzatoare calitatii. De obicei, varianta b) se obtine atasand inaintea obiectivului un al 2-lea filtru, prin insurubare. As vrea acum sa discut despre varianta a) pe care cei mai multi o cumpara, alegand o calitate a imaginilor "minimala" de care, evident, se vor plictisi in curand vazand ce pot face cei ce si-au cumparat varianta b) sau au upgradat la aceasta varianta. Deoarece filtrele H-alpha au o mare sensibilitate la presiunea atmosferica locala, se urmareste reglarea interactiva a latimii benzii pentru a cadea sub 0,7 A (atunci cand se pot vedea detalii pe cromosfera) cel putin prin doua modalitati: - o metoda veche, metoda "tilt" prin care filtrul se pozitioneaza in interiorul tubului , la fel ca si o "lentila" , dar a carui inclinatie fata de axa refractorului poate fi variata printr-un sistem mecanic interior, terminat la exterior cu o rotita, disponibila pentru tunning ; aceasta metoda este putin eficienta, cele mai mici socuri ale refractorului putand deregla controlul inclinarii ( am avut aceasta experienta) :) . - o metoda moderna, prin ceea ce se numeste "air pressure tunning", adica printr-o rotita externa care se poate roti in cele 2 sensuri, se creste/scade presiunea aerului din interiorul tubului adica si cea exercitata asupra filtrului H-alpha care este fixat( blocat) pe pozitie absolut perpendiculara la axul refractorului. Variatia controlata a presiunii aerului din interior este mult mai eficienta ca rezultat in controlarea latimii benzii si de aceea se poate ajunge la o latime binisor sub 0,7 A dar nu sub 0.5 A. Deci pana aici, pentru cei ce nu-si permit cheltuiala prea mare, recomand achizitionarea unui refractor (60 H-alpha e suficient) asamblat pe principiul "air presure tunning" caci va fi mult mai fiabil in exploatare dar si imaginile vor fi mai clare indiferent de presiunea atmosferica locala. Celor care pot plati mai mult pentru a obtine o calitate mult mai buna a imaginilor, le recomand sa ceara un al 2-lea filtru, care are pret separat si se atasaza pur si simplu prin insurubare in fata obiectivului, dupa cum am mai zis. Si acest al 2-lea filtru ( un cilindru metalic atasabil), dispune de un sistem mecanic ce asigura la fel ca la refractorul clasic tip TILT, inclinatia celui de-al 2-lea filtru fata de axa refractorului. Aceasta ultima varianta, la o atenta ajustare a celor 3 parametrii: focusare, tunnerul pe presiune si tunnerul de tip TILT, ofera imagini obtinute la o latime de banda ce poate fi binisor sub 0.5 . Imaginile vorbesc de la sine in acest caz. Am postat cateva pe "Soarele azi". Am tinut neaparat sa intervin cu acest mesaj pentru ca nu cumva cineva care intentioneaza sa cumpere un refraactor H-alpha, sa greseasca alegand varianta TILT. In rest, incerc sa ajut aici pe oricine va dori sa intrebe ceva in acest sens. Cer senin ! :) ----------------------------------- Teo 21 Feb 2012 14:30 ----------------------------------- Lunetele " Lunt " sunt cu mult deasupra celor Coronado. http://www.luntsolarsystems.com/ Rezultatele se vad in fimuletele si fotografiile domnului Corban. Sunt pur si simplu rezultate reale, care te fac sa ramai cu gura cascata. :) ----------------------------------- Mike23 21 Feb 2012 22:44 ----------------------------------- Imaginativa un astfel de instrument in propria ograda. 152mm si am vazut ca au si unul de 230mm in apertura. http://www.buytelescopes.com/Products/16531-lunt-solar-systems-152mm-08-a-hydrogen-alpha-solar-telescope-system-w34mm-blocking-filter.aspx Hydrogen-alpha Solar Telescopes LUNT 35mm (Tilt) Basic Solar Telescopes 35mm (Tilt) Deluxe Solar Telescopes 60mm (Tilt) Solar Telescopes (Basic) 60mm (PT) Solar Telescopes (Visual) 60mm (PT) Solar Telescopes (Imaging) 80mm (PT) Solar Telescopes (Intermediate) 100mm (PT) Solar Telescopes (Advanced) 152mm (PT) Solar Telescopes (Advanced) 230mm (PT) Solar Telescopes (Professional) Si un link ca sa va faceti o idee despre dimensiunile telescopului. :D si de imaginile pe care le ofera. http://luntsolarsystems.com/blog/larry-alvarez o seara placuta Mihai P.S. - Ma gandesc ca pentru cei care detin instrumente dedicate observatiilor solare pot argumenta si cu imagini luate cu ele pe acst topic. ----------------------------------- URANUS7 21 Feb 2012 23:00 ----------------------------------- Imaginativa un astfel de instrument in propria ograda. 152mm si am vazut ca au si unul de 230mm in apertura. http://www.buytelescopes.com/Products/16531-lunt-solar-systems-152mm-08-a-hydrogen-alpha-solar-telescope-system-w34mm-blocking-filter.aspx Hydrogen-alpha Solar Telescopes LUNT 35mm (Tilt) Basic Solar Telescopes 35mm (Tilt) Deluxe Solar Telescopes 60mm (Tilt) Solar Telescopes (Basic) 60mm (PT) Solar Telescopes (Visual) 60mm (PT) Solar Telescopes (Imaging) 80mm (PT) Solar Telescopes (Intermediate) 100mm (PT) Solar Telescopes (Advanced) 152mm (PT) Solar Telescopes (Advanced) 230mm (PT) Solar Telescopes (Professional) Si un link ca sa va faceti o idee despre dimensiunile telescopului. :D si de imaginile pe care le ofera. http://luntsolarsystems.com/blog/larry-alvarez o seara placuta Mihai P.S. - Ma gandesc ca pentru cei care detin instrumente dedicate observatiilor solare pot argumenta si cu imagini luate cu ele pe acst topic. Mike, Din lista de mai sus doar cele de tip (PT) - Pressure Tunner, sunt forte fiabile. Eu mi-as lua unul ca acesta - " 60mm (PT) Solar Telescopes (Imaging)"- pentru ca este si cel mai ieftin dintre cele care "merita atentie" . :) Mi-e frica sa ma gandesc cat costa cele de apertura mai mare care intr-adevar sunt si foarte fiabile in exploatare. Dar nu uita ca lista este pentru S-Stacked. Pentru D.S. trebuie sa mai dai niste bani...aproape inca pe atat...presupun ( cu tot cu transport + Vama + TVA, daca nu are cine sa ti-l aduca) . Si cand te gandesti ca eu ar trebui sa ma consider modest cu ce am ... :) Seara buna! ----------------------------------- starbuck 21 Feb 2012 23:04 ----------------------------------- Mda...mi-as lua casa la tara in pretul ala...dar cand e omul multumit, nu ? Asta avand in vedere ce preturi cu adevarat astronomice aveau pana acum 2-3 ani... ----------------------------------- URANUS7 21 Feb 2012 23:16 ----------------------------------- Hey baieti, Daca tot nu v-ati culcat, intrati pe adresa asta : http://www.nightskiesnetwork.com/live-video-channel-lineup ( intrati ca si "guest" si apasati pe numele Abotze scris cu rosu sper sa va descurcati) sa vedeti o emisie live cu un SolarMax. Soarele dealtfel vad ca e f suparat: o gramada de protuberante pe care noi nu le putem vedea acum , ziua, din cauza norilor. ----------------------------------- starbuck 21 Feb 2012 23:26 ----------------------------------- "This is not a valid channel to view." Uranus, banuiesc ca esti in deplasare :) ... Poate cu proxy merge ... sa incerc... UPDATE: acum merge cu IE..fara proxy ...e super ce se vede ! ----------------------------------- URANUS7 21 Feb 2012 23:28 ----------------------------------- Am intrat eu acum, pe Uranus7 , la aceiasi adresa, cu cateva secvente de la mine . NSN ----------------------------------- valy 22 Feb 2012 01:38 ----------------------------------- Accesorii pentru instrumente solare Cred ca cel mai important accesoriu este $$$$, multi $$$$. In rest cer senin si noi sa fim sanatosi si sa privim soarele pe net sau prin folie :). ----------------------------------- Mike23 22 Feb 2012 10:26 ----------------------------------- Asa este Valy, dar totusi.....speranta moare ultima :D Varianta de 152mm se pare ca ajunge pe la .... The LS152THa/B1800 with Feather Touch is currently $7,850.00. Plus ca daca-i mai ieie si ceva acceesorii probabil depasesti lejer 8000$. Mult as spune, dar...., daca as detine cateva zeci de mii de euro pe care sa-i pot folosii cand am nevoie si sa nu fie destinati unui anumit scop, cu siguranta as investi intr-unul decent de ~2500 - 3000 euro ca acesta LS60T50DS/PT IMAGING PACKAGE. Dar mai e cale lunga pana acolo asa ca o sa ma multumesc cu ce am si ot lua in timpul apropiat, sau sa privesc prin instrumentele celor care detin asa ceva Lunt sau Coronado. Apropos, mai exista si alte firme care produc instrumente de observare a soarelui? Dedicate cum sunt cele de mai sus. ----------------------------------- URANUS7 22 Feb 2012 10:44 ----------------------------------- Asa este Valy, dar totusi.....speranta moare ultima :D Varianta de 152mm se pare ca ajunge pe la .... The LS152THa/B1800 with Feather Touch is currently $7,850.00. Plus ca daca-i mai ieie si ceva acceesorii probabil depasesti lejer 8000$. Mult as spune, dar...., daca as detine cateva zeci de mii de euro pe care sa-i pot folosii cand am nevoie si sa nu fie destinati unui anumit scop, cu siguranta as investi intr-unul decent de ~2500 - 3000 euro ca acesta LS60T50DS/PT IMAGING PACKAGE. Dar mai e cale lunga pana acolo asa ca o sa ma multumesc cu ce am si ot lua in timpul apropiat, sau sa privesc prin instrumentele celor care detin asa ceva Lunt sau Coronado. Apropos, mai exista si alte firme care produc instrumente de observare a soarelui? Dedicate cum sunt cele de mai sus. Mike, nu cred (n-am auzit) sa mai existe alte firme care sa produca instrumente de o asemenea calitate. Eu ti-as da un sfat: cauta sa cumperi doar filtrul exterior ( acela care dubleaza varianta S.D. si care are si tilt tunner. Stiu ca Dl. Horatius are asa ceva si scoate poze frumusele. D-lui a atasat acest filtru la un refractor de calitate si "a dat lovitura". :) Mai este ceva f. important: am vazut pe NSN imagini formidabile pt care nu s-au folosit filtre de tip Coronado sau Lunt dar care s-au obtinut doar datorita calitatii exceptionale a refractoarelor, a unor fantastice maiestrii de reglaj parametrii camera dar si a unor filtre foarte accesibile, altele decat folii Baader ( daca vrei o sa ma interesez si-ti spun) . Revin si subliniez ca reglajul camerei ( dc se fol. mijloace video sau foto) conteaza fantastic de mult. Mai adaug ca ceea ce poate vedea camera in spatele filtrului nu poate sa vada ochiul intotdeauna. :) Cu o folie Baader si o camera f. sensibila la lumina se pot face minuni cu "cativa bani" dc. stii sa le faci. :) Evident nu se ajunge la ce pot Lunt si Coronado dar se poate face un salt notabil. Toate bune ! ----------------------------------- valy 22 Feb 2012 11:47 ----------------------------------- Nu prea inteleg dece pui asa mare accent pe camera, ea doar inregistreaza ce ii permite seeingul, optica, filtrul. Eu ti-as da un sfat: cauta sa cumperi doar filtrul exterior ( acela care dubleaza varianta S.D. si care are si tilt tunner. Stiu ca Dl. Horatius are asa ceva si scoate poze frumusele. D-lui a atasat acest filtru la un refractor de calitate si "a dat lovitura". :) Asta da, ar fi o idee, insa chiar si asa costa ~1000 de coco dar daca mai pui la socoteala un ED de 80 sa zicem, deja te apropii de un coronado pe bune. ----------------------------------- horatius 22 Feb 2012 11:54 ----------------------------------- Mai sunt inca 3 firme care fac filtre solare: -Daystar - sunt renumiti pentru filtrele cu cuptor. Daystar e prima firma care a facut comercial filtre h-alfa si inca ramane cea mai tare, in special pentru aplicatiile profesionale, cercetare. Tehnologia cu filtru h-alfa la focalizator e mai buna decat cea cu filtrul la obiectiv (adica Coronado si Lunt). Daystar are acum si un refractor lowcost SolaRedy alfa, cu filtru cu incalzire, dar are niste limite de temperatura in care functioneaza corect, in rest, la frig produce un disc rosu si atat. - Solar Spectrum, tot filtre care se monteaza la focalizator, cu cuptor, ceva mai ieftine decat DayStar. Din acestea am testat si eu 3 modele de 0,65 0,5 si 0,3A, iar pe cel de 0,3A l-am folosit o jumatate de an continuu. Calitatea la toate trei, cantitatea de detalii vizibila, este cu mult peste ce am vazut vreodata la Lunt si Coronado. As zice ca aproape nu sunt diferente intre un Lunt DS care are teoretic 0,5A si un Solar Spectrum de 0,65A. Este solutia cea mai buna de filtrare si nu limiteaza rezolutia, se poate pune pe refractoare oricat de mari pentru a obtine rezolutie mai mare. http://www.skywatcher.ro/solar_spectrum.htm - Solarscope, care face filtre externe pentru obiective, ca si Coronado, Lunt, calitate perfecta, dar preturi exagerate Acum am un filtru Coronado de 60mm 0,7A pe care l-am instalat pe un apocromat Scopos ED66, cu filtru de blocaj ITF de 10mm. Imaginile vizual nu sunt foarte diferite de refractorul de 0,5A DS al dlui Corban, contrastul e putin mai scazut. L-am testat comparativ cu un alt Coronado de 60mm complet cu refractorul original si imaginile prin filtrul meu sunt mai bune. Sunt totdeauna mici diferente intre filtre, dar totusi diferenta de imagine a fost vizibila de la prima privire, ceea ce eu pun pe seama diferentei de calitate a refractorului propriu-zis. Refractoarele originale de la Coronado si Lunt de 60 sunt niste simplete, o singura lentila pentru obiectiv. Fotografic insa conteaza seeingul, camera folosita si talentul la prelucrari. Uneori obtin nativ imagini cu foarte multe detalii, uneori doar un disc palid cu putine detalii, datorita atmosferei si mai ales norilor din straturile superioare pe care nu ii vedem. Stackarea a 2 filtre solare are insa un inconvenient in refractoare cu aperturi mici: luminozitatea foarte mica. Si cu un singur filtru imaginea discului solar este destul de intunecoasa si detaliile apar doar dupa cateva secunde/zeci de secunde de obisnuire a ochiului. La un double stack cu un refractor de 60mm ai nevoie de mai mult timp pentru ca este mai intunecata imaginea. La 60mm pentru observatii vizuale este suficient un singur filtru de 0,7A pentru ca detaliile sunt suficient de multe si imaginea este mai luminoasa, mai usor de privit. Printr-un refractor de 100mm imaginea prin doua filtre este mai luminoasa si mai acceptabila pentru studiu. Doar pentru fotografie insa, daca exista o camera cu adevarat buna, merita 2 filtre suprapuse pe un refractor mic. Despre cele 2 variante de tunare a etalonului, fie prin inclinare, fie prin modificarea presiunii aerului. Ambele sunt bune, nici una nu este mai buna ca alta. Dl. Corban prefera prin presiunea aerului pentru ca prima lui experienta cu filtrul cu tilt a fost proasta din cauza filtrului care era cam slab, specificatiile teoretice la Lunt sunt 0,75A pentru filtrul extern (fata de 0,7A la Coronado) si probabil filtrul lui original era pe la 0,8 si ceva A si nu producea detaliile pe care le obtin eu prin Coronado si probabil si lipsa de experienta in tunarea lui... Dar cu un filtru in limitele specificatiilor, fie cu tilt, fie cu presiune imaginile sunt asemanatoare. Pana acum 2 ani toate filtrele erau cu tilt, iar etalonul era exterior, cu montare pe obiectiv. Ca sa reduca costurile de productie, Lunt a incercat un filtru intern, montat in tub, mai mic, deci mai ieftin, dar la vanzare cu un pret cu putin mai mic, iar acordarea in banda realizata tot prin tilt cu o maneta. Problema unui astfel de filtru e ca daca nu e perfect colimat cu restul opticii produce imagini mai proaste decat unul extern. Iar in consecinta aceste refractoare sunt sensibile la socuri. Dar daca sunt facute bine ofera avantajul pretului de productie mai mic. De la inclinarea filtrului intern cu o maneta pana la inclinarea lui cu aer a fost numai un pas. Printr-o pompa se introduce sau se scoate aer intre cele 2 elemente ale etalonului, care isi schimba forma putin si astfel se poate modifica latimea de banda, ceea ce se facea si prin inclinarea lor. Avantajul e ca nu mai sunt piese in miscare si atunci si imaginea poate fi facuta mai buna. Acum si Coronado a trecut la filtre interne din motive de concurenta si pret. Inca se mai gasesc si filtre externe cu tilt. Pe de alta parte cele mai bune si mai scumpe filtre solare pentru obiectiv sunt tot cu tilt acordate, Solarscope. Ce are Solarscope in plus este lipsa obstructiei centrale de la etalon, iar preturile sunt astronomice. Si Lunt si Coronado au 2 refractoare mai mici, cele mai ieftine: 35mm 0,8A la Lunt si PST 40mm 1A Coronado. Lunt produce imagini mai bune, sunt vizibile pe disc mai multe detalii in mod curent si se vad si proeminentele. Prin Coronado detaliile apar doar cand atmosfera e perfecta si mai slab, proeminentele se vad totusi. Ca si concluzie: nu conteaza ce tip de filtru folositi daca este bun, in specificatii. Exista diferente de la filtru la filtru, dar daca prinzi unul ok, imaginile sunt excelente. Doublestack cu refractoare mici merita doar pentru fotografie, vizual este prea intunecata imaginea. Pentru vizual doublestack recomand macar la 80mm in sus. Cine vrea detalii mai mult decat poate un filtru extern Lunt sau Coronado, are o singura solutie, un filtru cu cuptor montat la focalizator: Solar Spectrum sau Daystar, unde poti si alege latimea de banda si calitatea este mai buna decat pot oferi L si C. Si un ultim cuvant: in cateva saptamani voi avea in stoc si refractoare Lunt, 35mm si 60mm, pentru doritori. ----------------------------------- URANUS7 22 Feb 2012 12:22 ----------------------------------- Ce mult ma bucur ca avem ajutoare pe topic. :) Asa ar trebui pentru toate celelalte topicuri sa fie . ----------------------------------- Doru Dragan 22 Feb 2012 20:50 ----------------------------------- Una din firmele vechi si serioase care se ocupa de Soare: http://thousandoaksoptical.com/ ----------------------------------- cristib 23 Feb 2012 14:19 ----------------------------------- Un filtru ca acesta gasim la vreun distribuitor din Romania? Sau ceva asemanator si de calitate foarte buna? ----------------------------------- horatius 23 Feb 2012 14:39 ----------------------------------- Folia Baader are o calitate mai buna decat sticla din imaginea ta. Nu se mai fac filtre solare de sticla bune. Daca esti pregatit sa platesti cred ca se poate rezolva un filtru Zeiss. Sau poti studia varianta de prisma Herschel, mai buna decat orice filtru. ----------------------------------- Mike23 23 Feb 2012 15:10 ----------------------------------- Am gasit aici o comparatie intre acest filtru si Folia de la Baader http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2091 ----------------------------------- cristib 24 Feb 2012 13:58 ----------------------------------- Folia Baader are o calitate mai buna decat sticla din imaginea ta. . Folia asta vine cu tot cu rama, ca-n imaginea de mai sus, sau trebuie sa o prind eu cu elastic ca la borcanele cu dulceata? :) ----------------------------------- valy 24 Feb 2012 16:14 ----------------------------------- Folia de la baader vine coala, ii faci tu un suport din carton sau ceva, dar sa fie sigur sa nu se dezlipeasca, ai mare grija. Sunt si unele care vin cu rama dar platesti cat nu face, de exemplu: http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c61_Zubehoer-----Sonnenbeobachtung.html Octavian Stanescu "se mai juca cu focul" si facea filtre din sticla pt. soare, erau niste poze pe aici pe undeva. Ar mai fi o varianta. ----------------------------------- MariusP 24 Feb 2012 17:06 ----------------------------------- @valy, nu speria omu' cu ramele pentru filtrele Baader Astrosolar. Mai sint variante si din comertul de pe la noi: - http://magazin.telescop-expert.ro/filtru-solar.html - http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SWSF ----------------------------------- horatius 24 Feb 2012 18:10 ----------------------------------- Foliile acestea in rama de plastic chinezesti sunt periculoase. Rama este atat de prost facuta incat exista permanent riscul ca folia sa iasa din rama. Folia la unele nu e lipita, ci doar sta in rama si o poti impinge afara cu degetul; la unele are vagi urme de lipici care crapa rapid. Am mai vazut si rame deformate de caldura soarelui. Cel mai sigur este cu o rama de carton in care lipesti folia pe margini cu un lipici bun. Sau o rama metalica, dar in care folia este prinsa ori mecanic, ori lipita. ----------------------------------- UFO 25 Feb 2012 07:23 ----------------------------------- mi-a venit acum o idee, oare a incercat cineva sa puna o folie din aceasta intre lentilele unui obiectiv de luneta ? folia ar fi tinuta acolo "safe" ca un sandviș. L.E. - oare cat de sigura ar fi o astfel de metoda ? or mai fi incercat si altii ? si ma mai gandesc la faptul ca lumina s-ar reflecta inapoi din filtru prin obiectiv, ceea ce ar putea conduce la efecte optice nedorite in obiectiv. :roll: ----------------------------------- UFO 27 Feb 2012 09:48 ----------------------------------- m-am mai gandit asupra subiectului si am mai gasit o alta temere legata de ideea de mai sus. Eventuala frecare dintre cele doua lentile ale obiectivului si folie, ar putea produce in timp... exfolierea stratului protector ? bine, o solutie ar fi ca intre folie si lentile sa existe un spatiu mic de un milimetru sa zicem, se poate asigura prin doua coliere (cu pretul unei mici diafragmari a obiectivului). Metoda aceasta ar modifica un pic si obiectivul, prin marirea distantei intre cele doua componente. ----------------------------------- Teo 27 Feb 2012 12:53 ----------------------------------- UFO, daca ai construit refractoare, probabil stii cat este de greu sa aliniezi perfect optica. Probabil ca te-ai lovit de problema distantierelor si de colimarea perfecta a componentelor optice. Acestia sunt factori care intervin mult in calitatea optica a unui obiectiv. Sa nu uitam ce inseamna "spatiere cu aer " a unui dublet acromat. Nu am incercat asa ceva si nici nu as face, constient fiind de efectele nedorite asupra imaginilor. Pe langa asta, ca astronom amator mai doresti sa utilizezi o luneta si la alte observatii, nu doar la Soare. E mult mai simplu sa ai un accesoriu usor detasabil si care sa nu influenteze calitatea imaginilor intr-un mod negativ. Ar mai exista o posibilitate : daca vrei sa pastrezi o luneta strict pentru observatii solare, ai putea plasa un filtru sau mai multe in interiorul tubului lunetei, cam cum exista la lunetele Lunt. Acestea au filtre in interior iar intre ele presiunea aerului se poate ajusta. ----------------------------------- zoth 27 Feb 2012 13:56 ----------------------------------- UFO, daca modifici spatierea dintre cele doua lentile ale obiectivului prin adaugarea foliei, dai peste cap corectia aberatiei de sfericitate iar schimbarea mediului dintre cele doua lentile poate modifica si raspunsul cromatic. Poate alta idee ... :roll: ----------------------------------- UFO 27 Feb 2012 18:48 ----------------------------------- "daca modifici spatierea dintre cele doua lentile ale obiectivului prin adaugarea foliei, dai peste cap corectia aberatiei de sfericitate" Oare grosimea foliei nu este egala cu micile distantiere dintre cele doua lentile ale obiectivului ? ----------------------------------- cristib 28 Feb 2012 17:39 ----------------------------------- Se poate folosi folia/filtrul pt soare adaptat si la un binoclu? Pot suferi componentele din plastic? As face asa ceva pentru 7x50. ----------------------------------- valy 28 Feb 2012 18:36 ----------------------------------- Merge, dece nu. Cel pt. vizual taie atat de mult incat vezi ca si cum ai privi luna, deci nu strica nimic. ----------------------------------- cristib 28 Feb 2012 19:20 ----------------------------------- Merge, dece nu. Cel pt. vizual taie atat de mult incat vezi ca si cum ai privi luna, deci nu strica nimic. Multumesc pt raspuns! Totusi la 7x-10x se pot observa ceva detalii/miscari pe suprafata soarelui? ----------------------------------- zoth 28 Feb 2012 20:32 ----------------------------------- Oare grosimea foliei nu este egala cu micile distantiere dintre cele doua lentile ale obiectivului ? Nu prea ... Functie de proiect, spatierea unui dublet poate lua valori de la cateva sutimi de mm pana la cativa mm. De exemplu, japonezul lui Teo lucreaza cu o spatiere de 0,5mm iar fratele lui mioritic care se afla in posesia mea lucreaza cu 0,09mm. ----------------------------------- UFO 29 Feb 2012 01:48 ----------------------------------- si grosimea foliei nu este de 0.1 mm ? The Baader Solar filter reduces the intensity of incident sunlight by a factor of 100,000 times. The Baader film base is only 0.012mm thick and is coated on both sides. de aici http://www.widescreen-centre.co.uk/Products/BAADER_Astro_Solar_Filter_.html ----------------------------------- zoth 29 Feb 2012 13:34 ----------------------------------- Nu stiu ce grosime are folia Baader dar sigur are alt indice de refractie decat cel al aerului, lucru ce duce la schimbarea raspunsului obiectivului. Partea mai neplacuta e ca de obicei schimbarea raspunsului unui obiectiv fata de cum a fost el proiectat se face in rau ... :roll: ----------------------------------- UFO 29 Feb 2012 13:46 ----------------------------------- da, asa ma tem si eu :( eh, era o idee. (pe mine ma ingrijora si mai mult, eventuala exfoliere a foliei intre cele doua lentile, in timp). p.s. la o cautare mai adanca pe internet cred ca s-ar gasi si folii speciale pentru asa ceva, ca doar nu m-am gandit primul la aceasta metoda. Sau, precum spuneti, schimbarea mediului aer-folie, duce la neviabilitatea metodei, si asta ar explica lipsa unor asemenea dispozitive in comert. :? ----------------------------------- valy 29 Feb 2012 14:47 ----------------------------------- Iei lentila frontala, o duci la Octavian Stanescu sa ii puna niste cupru sau crom (nu mai retin ce facuse) si ai rezolvat :). ----------------------------------- UFO 01 Mar 2012 09:03 ----------------------------------- off topic, o mica gluma pe langa subiect : si transformăm astfel instrumentul intr-un mutant luneto-telescopic, prin spate se poate privi in mod luneta, iar prin față in mod telescopic (newtonian) :roll: prelungind de la parasolar inspre exterior un cadru pe care punem o prisma... on topic, este o idee buna, dar deja instrumentul s-ar transforma in ceva dedicat pe vecie Soarelui. In cazul foliei, ea ar putea fi data jos mult mai usor, ma gandesc. Si cu tot ma gandesc mai mult incep sa am indoieli asupra sigurantei metodei propuse de mine cu folia, din cauza exfolierii. ----------------------------------- zoth 01 Mar 2012 11:40 ----------------------------------- Ideea lui Valy mi se pare buna, aplicarea unui strat de crom pe fata exterioara a obiectivului ar rezolva elegant problema. Mai ca-mi vine sa sacrific un obiectiv, ramane sa vad doar daca ma inteleg la pret cu jupan Stanescu. ----------------------------------- zoth 03 Mar 2012 19:18 ----------------------------------- Va rog ca posturile ce anunta transmisii live cu Soarele sa fie facute pe topicurile dedicate: - "Soarele azi" sau dupa caz pe: - "Transmisie LIVE cu LUNT 60 DOUBLE STk", dar nu pe amandoua pentru o singura transmisie. Comentarii adiacente se vor face doar pe cel din urma topic. multumesc pentru intelegere, mod z ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Mar 2012 19:35 ----------------------------------- Totusi ideia lui UFO este interesanta. In secolul XIX ,unii astronomi argintau obiectivul lunetei,fata frontala, Iar in secolul XVII au fost folosite lunete solare cu lentila slefuita din sticla dens colorata. Poate ca,in zilele noastre, ar corespunde sticla de sudura de densitate potrivita. Mircea ----------------------------------- zoth 03 Mar 2012 20:40 ----------------------------------- Asa este, am gasit si eu in Tratatul de Optica a lui Brewster referiri despre "Achromatic Solar Telescopes with single lenses" care se bazeaza pe aceeasi idee. Cand o sa am vreme poate revin cu info suplimentare despre subiect. ----------------------------------- valy 15 Mar 2012 00:25 ----------------------------------- Am gasit asta, e suficient de ieftina, dar oare dece? https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2818_LUNT-Solar-Systems-1-25--Herschel-prism-for-solar-observation.html ----------------------------------- Mike23 15 Mar 2012 11:11 ----------------------------------- Probabil au gasit o modalitate de a executa aceasta prisma la o calitate(conform imaginii date ca exemplu), buna si efort minim. Poate au folosit materialele mai ieftine dar nu proaste calitativ. Si prisma nu e din cristal Swarovski :D (bine-nteles glumeam). ----------------------------------- zoth 15 Mar 2012 12:42 ----------------------------------- Pretul mic al acestei prisme poate avea doua motive: - este construita pe format mic (1,25") - din descrierea facuta de TS se pare ca nu include blocul suplimentar de filtraj care este absolut obligatoriu :!: Safety Note: The Herschel prism alone provides not enough filter effect for safe solar observation. According to the observatin mode (visual / imaging), additional filters are necessary. At least, a ND3 neutral density filter + polarizing filter (or Baader Solar Continuum filter) is recommended for visual observation. These filters are listed in the accessories section. Pentru lamurirea aspectului puteti revedea si topicul "Construiti un helioscop Herschel" ----------------------------------- valy 15 Mar 2012 13:31 ----------------------------------- Da, un aspect e sigur faptul ca e mai mica, 1.25, dar ma gandesc ca nu te limiteaza in vreun fel. Oricum la vizual am doar oculare de 1.25. La foto chiar daca vigneteaza (oricum imi vigneteaza barlowul pe crop 1.5), totusi soarele e in centru si pe margini e negru. Nu are filtre, restul parca au ND, baader include si un solar continuum. Sunt constient ca sunt obligatorii. Totusi o curiozitate ar fi daca pt. foto inca mai am nevoie de vreun filtru sau nu. Din review-uri, am gasit cateva, lumea e multumita de lunt pe 1.25, dar evident cica e si mai multumita de baader, si costul e dublu, e si mai mare dar n-am nevoie, se pare ca si imaginile sunt mai bune probabil datorita prismei mai bune. M-ar tenta. ----------------------------------- horatius 15 Mar 2012 13:45 ----------------------------------- Lunt e mai ieftina pentru ca e mai mica, e facuta partial in China si nu include filtrul ND3 obligatoriu. Baader e mai scumpa pentru ca e pe 2", are prisma facuta de Zeiss, e facuta complet in Germania, include filtrul ND3 si un Solar Continuum pe 2", include prindere clicklock pentru oculare (centreaza ocularul/camera in adaptor) si e modulara. ----------------------------------- zoth 15 Mar 2012 13:55 ----------------------------------- Nu cred ca imaginile sunt mai bune pentru ca Baader foloseste o prisma mai buna ci pentru ca intr-un corp mai mare spoturile reziduale refractate pot fi izolate si stinse mai eficient. Pe de alta parte, prisma de la Baader foloseste filtre mari pe 2" si evident ca pretul ei creste considerabil. Prisma ca atare (fara filtre suplimentare), fie ea pe 1,25" sau pe 2" este echivalenta unui fitru ND1,4 asadar si pentru modul foto ai nevoie de filtrare suplimentara. Baader spune ca filtrul ND3 este obligatoriu atat pentru modul vizual cat si pentru cel foto. ----------------------------------- valy 15 Mar 2012 14:08 ----------------------------------- Horatius, Zoth multumesc pentru detalieri. Deci clasica problema, unde te duci dai de dilema pret vs. performante/calitate/... Zoth nu faci tu un truc si realizezi un wedge ieftin si bun, made in Ro? Sau poate face Horatius o reducere considerabila. :roll: ----------------------------------- horatius 15 Mar 2012 14:47 ----------------------------------- Nu am zis ca prisma e mai buna, desi probabil ca e mai buna. Prisma e facuta de Zeiss si orice face Zeiss costa mai mult. Se poate discuta de o reducere la modelul anterior de prisma Baader, mai am una in stoc. Detalii pe PM daca vrei. ----------------------------------- zoth 15 Mar 2012 15:24 ----------------------------------- ... lumea e multumita de lunt pe 1.25, dar evident cica e si mai multumita de baader, ... se pare ca si imaginile sunt mai bune probabil datorita prismei mai bune. Horatius, la aceastra afirmatie s-a referit raspunsul dat de mine in privinta calitatii prismei. ... nu faci tu un truc si realizezi un wedge ieftin si bun, made in Ro? pai tocmai am prezentat asa ceva aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=8595&postdays=0&postorder=asc&start=0 E acelasi lucru :wink: Pe vremea cand l-am construit, daca-mi aduc aminte bine si filtrele erau mai ieftine decat azi. Parca atunci nu depasisem (oricum nu mult) 100 euro... :roll: ----------------------------------- valy 18 Mar 2012 22:03 ----------------------------------- Barlow-ul se pune inainte sau dupa prisma? ----------------------------------- valy 05 Apr 2012 15:38 ----------------------------------- Eu am gasit asta: http://postimage.org/image/k6mh0fflf/ Impresionante detalii avand in vedere ca e cu folie. ----------------------------------- valy 13 Mai 2012 22:35 ----------------------------------- O comparatie: http://www.pbase.com/polakis/image/143262478