----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Aug 2011 11:09 Cateva poze cu detalii pe Luna ----------------------------------- Aseara am facut cateva Avi cu Luna apoi am stakuit. facute prin un mic Cassegrain 200mm cu 4200 focar . este un tub experimental de 4,2 kg pus pe EQ6. imagini filmate cu Canon EOS 50D. ----------------------------------- saiph 12 Aug 2011 11:33 Re: ----------------------------------- Place! :) Parca ar mai trebui putin colimat, ca zici ca-i usor defocusata (asa apare si la mine cand incerc sa trag prime-uri la Luna, mai ales, prin mak... :-"). Dar Aristarchus si Plato arata destul de bine. Parca si cu un pic de culoare (naturala, evident :D). Fringe-ul ala albastrui de la ce o fi? Cer senin! ----------------------------------- micrenda 12 Aug 2011 11:40 ----------------------------------- Al doila si a treila poza este chiar superb :) Fericitari! ----------------------------------- Laurentiu 12 Aug 2011 12:36 ----------------------------------- Tavi, ceva detalii despre noul instrument, eventual poze ? (doar stii ca ne plac ! :D ) ----------------------------------- micrenda 12 Aug 2011 12:43 ----------------------------------- Da da... poze, scheme, specificatie, secrete industriale :D .... ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Aug 2011 18:52 ----------------------------------- Pun si o poza. tubul este din aluminiu (de la pimul meu Cass de 180mm facut in 1991). Principiul si schema de functionare este bine cunoscuta de cei mai multi amatori http://www.telescope-optics.net/two-mirror.htm#First ----------------------------------- Doru Dragan 15 Aug 2011 13:50 ----------------------------------- Da' ce-s cu "coarnele alea" de la capatul tubului? Antene GSM? :) Fa si tu o poza in interiorul tubului nu ne arata un tub de aluminiu ca de astea suntem satui de la canalizare :D Mai da pe goarna niste detalii tehnice ca iara zice lumea ca tii secret. Poate mai vrea cineva sa faca un cassegrain :roll: ----------------------------------- Stanescu Octavian 16 Aug 2011 21:33 ----------------------------------- Detalii ? antenele sunt pentru prelungirea tubului , pe ele am pus spider pt secundara. Primara f/4 obstructie 21% distanta intre oglinzi 690mm . Aseara am mai facut ceva : Petavius ----------------------------------- Peavy 16 Aug 2011 22:19 ----------------------------------- Foarte faina poza dar si locul de observatii, de acolo de sus! ----------------------------------- Stanescu Octavian 17 Sep 2011 23:07 ----------------------------------- multam cu intarziere . ieri seara am mai lucrat la un crater ce mi-a placut si vizual . Posidonius in iterior avand mai multe fisuri (Rimae) cu grosimi intre 1 si 1,7 km. ----------------------------------- valy 17 Sep 2011 23:21 Re: Cateva poze cu detalii pe Luna ----------------------------------- ... facute prin un mic Cassegrain 200mm cu 4200 focar... Mic? :lol: Imi par putin neclare, detaliile fine parca nu se vad, turbulente ceva? Cate cadre din cate ai prelucrat? ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Sep 2011 00:00 ----------------------------------- sunt 1000 luate din 3000 cat are avi . pai la asemenea marire la cati amatori ai vazut claritate taioasa . sigur ca clocoteau mereu detaliile ma si mir de unde a scos fisurile ca vizual nu se distingea mai nimic din Rimae . detalii mai fine inseamna sub 0.5 sec arc . in oras nu am vazut prognoze sub 1.1 pe Vf Omu am vazut prognoza la 0.5 ----------------------------------- valy 19 Sep 2011 02:04 ----------------------------------- La "clocotele" astea te refereai? http://www.youtube.com/watch?v=kmxk06C8UpQ ----------------------------------- Stanescu Octavian 13 Noi 2011 01:38 ----------------------------------- In speranta ca prind ceva la Jupiter am scos Cass de 200mm 6,2m focar . Nu am avut seeing bun si asa ca am trecut la joaca pe Luna . ----------------------------------- Stanescu Octavian 14 Noi 2011 11:51 ----------------------------------- In pregatire pentru Jupiter am facut cateva avi pe Luna. atmosfera a fost mai prielnica noaptea asta. ----------------------------------- valy 14 Noi 2011 12:19 ----------------------------------- In primul crater pare o juma de zvastica. O fi de la minerit? Ma bucur ca aveti senin acolo, prin sud, desi prognoza imi zice senin, e un fel de nor. Spor. ----------------------------------- Stanescu Octavian 14 Noi 2011 12:31 ----------------------------------- Nu stiu ce semne sunt si daca semnifica ceva depine de unde si de cine sunt privite. mai pun o zona ce mi-a placut dar nu am localizat-o pe harta cine vrea si are timp... prelucrarile sunt facute la repezeala Registax 6 chiarar daca la multipoint la mine in win Xp nu raspunde la comenzi de taiere cu stackgraph panel adica nu au efect local independent cum a aratat dcristi . ----------------------------------- BMB 14 Noi 2011 15:01 ----------------------------------- Craterul Janssen, zona sud estica a Lunii, cu rimele aferente. Max ----------------------------------- Stanescu Octavian 15 Noi 2011 11:57 ----------------------------------- Da , multumesc :) am gasit ulterior cand am deschis VMA. imi place mai mult sa navighez la intamplare si sa caut apoi zona ce am filmat . ----------------------------------- Stanescu Octavian 29 Ian 2012 22:42 ----------------------------------- acum seara am pus telescopul Cassegrain 270mm la filmat Luna cu Canon EOS 50D deocamdata va arat craterele Theophiluss si Cyrilus. a fost greu de scos ceva fara puncte de prindere numeroase. cu Registax 6 am lucrat ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Ian 2012 00:16 ----------------------------------- Mai adaug si cu Psidonius o poza . Am incercat si vizual la 800x marire .in unele fractiuni de secunda se vedeau aceste detalii dar nu parea asa mare ca in poza. ----------------------------------- achy1978 30 Ian 2012 08:23 ----------------------------------- Ce inseamna focar lung ... si atmosfera calma! Foarte reusite! ----------------------------------- Celly 30 Ian 2012 10:52 ----------------------------------- Foarte buna calitate si foarte frumos. o zi buna ----------------------------------- ovi1001 30 Ian 2012 11:32 ----------------------------------- Daca imi permiteti atasez si eu niste imagini cu Luna luate aseara (29.01.2012) pe un frig ingrozitor, cred ca erau -12 grade. La un moment dat m-am lasat pagubas deoarece am observat ca pe placa corectoare se formase o crusta subtire de gheata. Se putea mult mai bine, pentru ca e posibil ca si aceste cadre sa le fi luat cand gheata era deja formata. Nu prea luasem eu in seama pana acum termenul de "aclimatizare" dar sigur are un rol important in realizarea unor imagini cat de cat bune. Echipament : CGEM 9.25 Edge HD, DMK 21AU618.AS Software: Registax 6, PS CS5 ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Ian 2012 11:51 ----------------------------------- Multumesc, Ovi :dupa poze pot spune ca ai ceva decolimare la instrument. fa foarte atent test pe stea focalizata la 500-600x marire. Am facut prin comparatie si filmare 1940x1080 cu Magic Lantern dupa conversia anevoioasa si consumatoare de 10G rezultatul e interesant :) se poate privi pe intreg ecranul si marit un pic . ----------------------------------- ovi1001 30 Ian 2012 12:14 ----------------------------------- Decolimare cred ca am sigur dar mai greu e cum o rezolv si sa va explic de ce. Chiar dupa cateva zile dupa ce am primit Edge Hd-ul, am scos oglinda secundara asa din curiozitate, dar si datorita faptului ca era "pe drum" un Hyperstar 3 asa ca secundara oricum o scoteam. In momentul cand am inceput sa desurubez capacul de plastic din fata secundarei, intreg sistemul care tine oglinda secundara s-a rotit. Am reusit sa aliniez primara cu secundara dupa ce am citit pe cateva forumuri dar cred ca tot e o mica problema de colimare. Ma gandeam la un Hotech Advanced Laser Collimator (http://www.hotechusa.com/category-s/23.htm), e cam scump dar banuiesc ca e util. ----------------------------------- Erwin 30 Ian 2012 13:21 ----------------------------------- Foarte faine pozele, Tavi, ai senzația că privești Luna din avion! :) Cred că la vizual când seeing-ul permite imaginile sunt copleșitoare. ----------------------------------- valy 30 Ian 2012 13:54 ----------------------------------- Super poze. Ma gandeam si eu sa ies dar seeingul nu pare deloc favorabil prin bucuresti. Se mai adauga zapada si frigul si rezulta un moment prielnic DIY la gura sobei. ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Ian 2012 14:41 ----------------------------------- Multumesc de raspusuri, nici aici nu a fost bun seeing nici nu am facut multe avi din care sa aleg. la nimereala doar un avi pe cele doua zone. ----------------------------------- valy 30 Ian 2012 14:51 ----------------------------------- Ce am observat ca pe seeing mai prost Luna nu iese bine. Cand trageam si Luna si Jupiter parca la Jupiter iesea ceva in registax, dar la Luna iese soft, parca nu prea aliniaza detaliile, fiind turbulente pe suprafata mare. Dar las' ca vine timp frumos. Spor in continuare. ----------------------------------- Stanescu Octavian 02 Feb 2012 17:35 ----------------------------------- Cateva poze din seara trecuta ----------------------------------- valy 02 Feb 2012 18:31 ----------------------------------- Mmm, sigur sunt poze de pe Luna si nu e tencuiala blocului de visavis? Spor. ----------------------------------- theogon 02 Feb 2012 18:39 ----------------------------------- Vallis Alpes- pohta ce-am pohtit si cu rima din mijloc. Are cam 800 m latime. Frumos. ----------------------------------- Laurentiu 02 Feb 2012 19:05 ----------------------------------- Au iesit brici, felicitari Tavi! ----------------------------------- ovi1001 02 Feb 2012 19:57 ----------------------------------- Intr-adevar, foarte frumoase imaginile. ----------------------------------- achy1978 02 Feb 2012 20:36 ----------------------------------- Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar iesi cu o camera CCD dedicata. Felicitari pentru instrument! ----------------------------------- Stanescu Octavian 02 Feb 2012 22:10 ----------------------------------- Multumesc de raspunsuri. Da, precis ar iesi mai bine cu o camera dedicata. si cu seeing bun. acum nu am avut seeing decat la nimereala am facut o singura filmare la fiecare zona. ----------------------------------- valy 02 Feb 2012 23:10 ----------------------------------- Ma ofer sa le testez cu o camera dedicata. Gratis, ca ne cunoastem. :roll: ----------------------------------- topacid 02 Feb 2012 23:57 ----------------------------------- super frumoase pozele, felicitari pentru jucarie ----------------------------------- emilf 03 Feb 2012 09:05 ----------------------------------- Sint ametitor de frumoase, din cite cadre au iesit pozele finale? ----------------------------------- Stanescu Octavian 03 Feb 2012 12:19 ----------------------------------- Multam , sunt aprox 1000 cadre din 7000 filmate . ----------------------------------- Celly 03 Feb 2012 13:31 ----------------------------------- Superb....felicitari ----------------------------------- theogon 03 Feb 2012 19:22 ----------------------------------- Am făcut niște socoteli. Luând pentru distanta Pământ Lună valoarea medie de 384500 km și știind lățimea rimei din Vallis Alpes , care este de 800 m, rezultă o rezoluție de 0,429''. Considerând criteriul Dawes 12/D, unde D este apertura, rezoluția teoretică este de 0,44''. Chiar și la o turbulență medie, după cum ai spus că erau condițiile la fotografiere, imaginea rezultată are o rezoluție mi bună decăt cea calculată. Rezultă un instrument foarte, foarte bun. P.S. Lățimea Vallis Alpes o știu ''din lecturile mele anterioare''. ----------------------------------- valy 03 Feb 2012 20:27 ----------------------------------- Stackingul nu cumva imbunatateste rezultatul final, incercand, la limita, sa anuleze efectele seeingului si in plus sa imbunatatea performanta opticii? ----------------------------------- starbuck 04 Feb 2012 08:59 ----------------------------------- Stacking-ul e tortul iar wavelet-urile sunt cireasa de pe el daca stii sa te joci cu ele. Eu cel putin inca mai invat, chiar daca in cazul meu Jupiter sau Saturn nu sunt mai mari decat un nasture de la camasa ... inca ;) Oricum avand in vedere ca la stacking dau randament pentru wavelets numai frame-urile cu o anumita calitate minima, la ce putem vedea aici, jos palaria ! ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Feb 2012 14:14 ----------------------------------- Da , stack cu multe puncte de prindere rezolva partial imaginea filmata in care punctele oscileaza aleator cu perioada lenta si cauta zone cu detalii fine ce gaseste in anumite cadre le ia decupeaza si suprapune. Registax 6 se decurca mai bine si rapid la aceasta operatiune dar imi face probleme la oscilatii cu amplitudine mare ce apar la trecerea unui Tir greu pe soseaua aflata la 50M de mine . in final doar in Pixinsight lucrez cu wavelet si deconvolutia ce developeaza imaginea . ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Mar 2012 17:47 ----------------------------------- aseara dupa ce am terminat repede cu Venus am trecut la Luna . Mai jos vedeti craterul Copernicus. ----------------------------------- achy1978 04 Mar 2012 17:55 ----------------------------------- WOW ..... impresionant! :shock: Cred ca este una dintre cele mai bune poze vazute de mine ale acestui obiect! Felcitari ! ----------------------------------- emilf 04 Mar 2012 18:04 ----------------------------------- Iarasi-WOW! Superb, ce bine arata la cei 91 km in diametru, dar mai ales la virsta de 900 milioane de ani, totul sub guvernarea unui instrument de toata povestea. :D ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Mar 2012 11:23 ----------------------------------- Multam de raspunsuri , Luna e mai greu de prelucrat decat planetele , mai multa informatie in miscare haotica . ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Mar 2012 16:03 ----------------------------------- Aseara am facut la Luna zona craterului Gassendi din doua filmari . mai jos vedeti mozaicul ----------------------------------- achy1978 06 Mar 2012 00:27 ----------------------------------- Am si eu cateva. Equinox 120/900 @ f/37,5 ----------------------------------- valy 06 Mar 2012 00:33 ----------------------------------- Imi faceti pofta. Copernicus-ul lui OctavanStanescu de mai devreme e de mare finete, surprins intr-un moment prielnic, nici umbre prea mari, nici lumina directa. ----------------------------------- Stanescu Octavian 06 Mar 2012 09:49 ----------------------------------- De aseara zona Aristarchus si cealalta nu am gasit am si uitat zona in care am facut ... am gasit :) Herschel ,Anaximander. ----------------------------------- emilf 06 Mar 2012 11:07 ----------------------------------- Frumoase! Am si eu Copernicus de aseara la ora 23:32. ----------------------------------- BMB 06 Mar 2012 11:16 ----------------------------------- Excelente imaginile lunare Domnule Stanescu. Momente de seeing 5-7/10 cred. Si se vede si optica de buna calitate. O singura recomandate, daca imi permiteti. Ori o corectie pentru rosu-albastru in scopul inlaturarii aberatiei cromatice, ori o procesare a imaginilor in tonuri de gri. ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mar 2012 11:57 ----------------------------------- multam , cromatica atmosferei are efect mai mare la asemenea focar -detalii doar spre zenit am scapa . dar are si un efect pozitiv de marire a senzatie de contrast daca nu e exagerata . se mai poate ameliora cu MaxDL (realign planes). Si o poza de camp mai larg :wink: filmata cu aceleasi configuratie dar cu tot cipul (pixeli lipiti cate 4 cred) Canon EOS 50 D . ----------------------------------- BMB 07 Mar 2012 14:52 ----------------------------------- Frumos din nou. Dar am si cateva intrebari/rugaminti legate de detaliile tehnice. Eu de exemplu intru mai rar pe acest Forum (vina mea poate) insa nu stiu cu ce instrument (Diam, Foc, Tip), ce setari ale aparatului, cate cadre, seeing, altutudinea subiectului si locatia unde au fost realizate imaginile. Plus software-urile folosite. Plus orele. Intreb asta pentru ca intre noi amatorii, trebuie sa avem referinte. Daca vrem sa avansam avem nevoie de "ceva de care sa ne legam" ca sa zic asa. Aveti deja imagini care merita sa aiba atasate la fiecare postare si detaliile tehnice. Orium, rezultatele pe care le-am vazut la Dumneavoastra sunt exceptionale, mai ales ca sunt realizate cu un DSLR si nu cu o camera de astrofotografia planetare/lunara. Din incercarile mele cu un 550D, a rezultat intotdeauna ca filmele de pe DSLR sunt inferioare celor unei camere DMK, DBK de exemplu. De aici trag doua concluzii: Prima-ceea ce realizati Dumneavoastra este extrem de motivant/imbucurator pentru cei care au deja un DSLR si nu pot/vor sa achizitioneze si o camera specializata A doua-ganditi-va cum or sa iasa imaginile atunci cand o sa va luati si o camera specializata. Si o urare de final: Cer senin si turbulenta mica ! Max ----------------------------------- Stanescu Octavian 07 Mar 2012 15:49 ----------------------------------- Multam , cei ce ne cunoastem pe aici deja stim ce instrumente are fiecare . acum lumea stie ca la planete -Luna am si lucrez doar cu Cassegrain 270mm cu focala de 7,5 m. si Canon EOS 50 D , montura EQ6. Cand postez pe alte site din alate tari sigur scriu configuratia . Despre camere stiu toata teoria , dar finantarea .... as vrea sa am una B&W foarte bun pt soare un DBK 21AU 618 pt planete un QHY10-12 pt DSO . (primesc si pt testare- reclama asemenea camere :wink: ) ----------------------------------- valy 03 Apr 2012 00:06 ----------------------------------- Am indreptat si eu aseara privirea spre Luna. Cateva detalii ce am prins la focala 4400mm cu basler ace mono, pe la 22-24 noaptea. Achizitie firecapture, stack in registax 6. Turbulentele au fost mici dar suparatoare, cat sa iasa detalii dublate si sa dea rateu registaxul. Clavis, Copernicus, Plato, Vallis Alpes, Eratosthenes http://youtu.be/SYZZmuKztDk ----------------------------------- mak 03 Apr 2012 05:20 ----------------------------------- Cel mai mult imi place Plato. N-ar mai merge un unsharp mask usor sau deconvolutie (1-2-3 iteratii)? ----------------------------------- Stanescu Octavian 03 Apr 2012 07:55 ----------------------------------- Frumos Valy , dar cred ca visezi deja la ce va iesi cu viitorul instrument. dupa o lunga pauza cu Luna am fost si eu tentat aseara sa fac ceva filmari , vazand si cat de sus este acum ma gandeam ca nu mai sunt aberatii cromatice de la atmosfera. Mak, poate iti va parea placut si acest Plato. cate intepaturi am prins de data asta? :) ----------------------------------- UFO 03 Apr 2012 09:26 ----------------------------------- Le putem numara, cu permisiunea dumneavoastra. :shock: Pentru a ne fi mai usor am pus in stanga o fotografie realizata la fata locului de catre sonda Clementine ! http://en.wikipedia.org/wiki/Clementine_(spacecraft) Imaginile sunt comparabile.8) cate ceva despre Platon gasim si aici - atentie fisier mare - 24 Mb - http://www.lpi.usra.edu/resources/mapcatalog/usgs/I701/150dpi.jpg ----------------------------------- valy 03 Apr 2012 09:47 ----------------------------------- ... dar cred ca visezi deja la ce va iesi cu viitorul instrument. Va iesi cu scandal: "iar! altul!" ;) Da, frumoase detalii la Plato. La mine chiar in momentul ala cred ca se ascunsese in spatele unor crengi de ma intrebam ce are de e asa de soft, la sfarsit mi-am dat seama cand mi-am ridicat nasul din ecran. Mai am un film cu Plato, o sa incerc o prelucrare mai atenta. De curiozitate te-ai uitat pe film? Ce parere ai de turbulente? Privind detaliile din poza postata de tine mai devreme ma intreb oare care este explicatia: atmosfera mai stabila? Spor. ----------------------------------- Stanescu Octavian 03 Apr 2012 12:59 ----------------------------------- Filmul arata mult mai bine de cat in alte dati cand am mai incercat Plato. Eu privesc pe monitor in casa imaginea Live. cand pare ca se vede bine dau clik pe record. si vad in continuare ce filmez . Nu erau ondulati geometrice ample, detaliile fine aprope ca se vedeau 50% din timp .se vedeau 7 intepaturi Live aproape mereu. neavand camera buna cu zgomot mic am nevoie de multe cadre astfel am folosit 3900 cadre din 8000. La Marte nu a iesit mare lucru chiar in conditiile astea. ----------------------------------- mak 03 Apr 2012 13:02 ----------------------------------- @Stanescu Octavian: pentru niste poze facute cu masina de spalat arata super :D :D :D . Lasand gluma la o parte, face treaba telescopul. @valy: cred ca e o combinatie intre apertura si focala. Tavi trage la 7,5m focala cu 0,45 secunde rezolutie, iar tu la 4,4m cu 0,6 secunde. Plus ca pixelii de la DSLR sunt mai mici ca la ICX618, parca au vreo 3 microni fata de 5,6. ----------------------------------- valy 03 Apr 2012 13:12 ----------------------------------- Si eu am tras cam 4000, dar cand am selectat 2-3000 iese pufos, astea postate sunt pe la 5-700. Mak, are pixel mai mic (nu cred ca-i chiar 3um) dar sunt mai rari ca e color. Totusi nu ma refeream neaparat la detalii (ca rezolutie) ci la faptul ca iese imaginea clara, fara artefacte de stack, la mine se vad zonele de ruptura, probabil tremura imaginea si registax nu le putea gestiona. In conditiile date probabil o focala mai mare/pixel size mai mic face rau ca se amplifica si valurile. Probabil abordarea corecta este sa pandesti, ideea ca dupa vreo 2 ore m-a cam luat un frig de il simt si acum. Ar fi o faza sa il accesez remote din casa, ca terasa e aproape si bate wirelesul pana acolo. Spor. ----------------------------------- BMB 03 Apr 2012 14:49 ----------------------------------- Vali, Stiu cum arata serii de imagini laute in seeing bun, mediu, prost si chiar si foarte prost. Stiu si diferenta intre un numar final mic de cadre suprapuse si un numar mare de cadre suprapuse. In cazul tau amblele probleme sunt prezente. O data numarul de cadre (de fapt procentul de imagini selectat in Registax) este mic. A doua problema e din pacate colimarea instrumentului. Aspectul dedublat in toate imaginile (aproximativ pe aceeasi directie chiar!) e un semn tipic al unei decolimari. Verifica colimarea la 500-700x dupa acomodarea la temperatura ambientala. Iti recomand chiar o colimare de "mare finete" cu discul lui Airy clar si eventual ceva inele in jurul lui daca iti permite seeingul. Cat despre numarul de cadre, inceraca sa le suprapui si in Registax4 sau 5 cu o singura zona de aliniere, ca sa poti face o comparatie intre ce ar putea iesi in Regi 6. Alt soft pentru suprapunere poate iti sa alte rezultate; de exemplu Avistack 2. Spor ! Max ----------------------------------- valy 03 Apr 2012 15:34 ----------------------------------- Posibil. Atunci am dat vina pe seeing, valurile de caldura dublau imaginea. Dupa aia am dat vina pe focus, cu cat defocusam cu atat se dublau mai mult, asta era totusi si un avantaj: cand nu se mai dublau ziceam ca gata am focus. Nu mai am motor la focuser asa ca manual se face cam greu focus exact. La sfarsit cand am vazut ca defapt luna era printre copaci am zis ca de aia ies imaginile soft Insa posibil sa ai greptate, dar de obicei fac colimarea in casa la lumina si se patreaza desi il transport cativa metri pana pe terasa. Am tot incercat sa fac colimari pe stea dar e prea creata (turbulente?, aclimatizare tub?) si de ceva timp am cam renuntat la asta. Am incercat autostakkert!2 si iese mai nasol, avistack parca nu imi place, registax5 imi place ca pot selecta o regiune, am sa testez si cu el. Spor. ----------------------------------- mak 03 Apr 2012 17:26 ----------------------------------- Terasa aia (de fapt blocul) te faulteaza cel mai rau, caldura pe care o emana iti strica rau imaginea. Daca ai gasi un teren cu iarba sau macar fara beton sau asfalt ar fi mult mai bine. Eu am vazut diferenta la observatii vizuale cu 5", daca stateam pe terasa, imaginea flutura mai tare decat daca ma duceam in curte. N-am vazut diferenta la calitatea stack-urilor intre AS2 si Registax. AS2 nu prea le nimereste cu fisierele la care si face deconvolutie, mie imi ies mai bine stack-urile prelucrate in Astra (sau n-am nimerit eu setarile care trebuie in AS2). ----------------------------------- valy 03 Apr 2012 17:32 ----------------------------------- Da, stiu dar nu prea am ce face. Dar de cateva zile au oprit caldura :). Poate facem un star party ca asa singur pe maidan ma ia politia ca "ce fac cu tulumba la ora aia, ma uit la gagici, da' sa vad si io"? Insa cred ca am gasit un posibil remediu: privind niste poze pe CN m-a fermecat textura, claritatea si am vazut ca foloseste un filtru IR http://www.makolkin.ru/Gallery/120302/Moon_120302_dvmak.html E primul pe lista de achizitii viitoare. ----------------------------------- BMB 03 Apr 2012 19:26 ----------------------------------- Si eu folosesc o camera DBK 41 AU02.AS cu filtru IR pass (Baader 685nm) si chiar daca nu e chiar asa de mult spre IR, totusi se simte diferenta fata de UV-IR cut. Uite si o imagine proprie realizata printr-un telescop Newton de 200 mm cu un astfel de filtru intr-un seeing variabil de 4-6/10. In aceleasi conditii de seeing as fi avut imagini ceva mai proaste. Pot sa estimez ca un astfel de filtru ajuta la imaginile lunare urcand aparent cu o treapta (1/10) seeingul. Imaginea in sine are multe defecte de procesare insa nu am mai avut timp de o reprocesare. http://maximusphotography.files.wordpress.com/2011/07/last-quarter-moon-july-23-2011-large.png Max ----------------------------------- mflorian 03 Apr 2012 19:47 ----------------------------------- http://www.makolkin.ru/Gallery/120302/Moon_120302_dvmak.htmlholy moly :shock: :shock: ----------------------------------- Stanescu Octavian 03 Apr 2012 23:18 ----------------------------------- Eu nu am folosit filtru .. are ceva filtru DSRL. Am facut si Valles Alpes .dar iluminarea nu a fost favorabila pentru a vedea bine canalul suptire intern. am schimbat poza initiala ce avea artefacte de la stacuire cu o varianta mai buna.si mai multe cadre . ----------------------------------- Stanescu Octavian 06 Apr 2012 19:49 ----------------------------------- Pe cerul asta trist e vreme doar de prelucrari astfel am refacut prelucrarea la Plato :) ----------------------------------- Laurentiu 06 Apr 2012 19:52 ----------------------------------- Auzi, Tavi, dar cine crezi tu ca are timp sa stea sa numere toate mini-craterele alea ? :D Misto de tot. ----------------------------------- emilf 06 Apr 2012 20:09 ----------------------------------- Prea frumos pentru cei 101 km pusi pe monitorul meu! :D ----------------------------------- emilf 28 Apr 2012 10:26 ----------------------------------- Salutari ! Avem aici doua cratere din 27 Aprilie 2012, Craiova: Theophilus-100km si Plinius-43km. ----------------------------------- achy1978 28 Apr 2012 11:26 ----------------------------------- Buna treaba ai facut Emil .... felicitari ! Se vede ca seiing-ul a fost favorabil. ----------------------------------- emilf 01 Mai 2012 01:59 ----------------------------------- Seeing bun = observatii + foto, asa ca mi-am propus sa plimb focala telescopului prin Valis Alpes si zona dintre craterele Sabine (30 km) si Maskelyne (24 km) cu scopul de a observa totusi ceva. :?: ----------------------------------- emilf 03 Mai 2012 21:44 ----------------------------------- Copernicus, Tycho si iar scotociri pe linga Sabine, din 2 Mai 2012, Craiova. ----------------------------------- valy 11 Mai 2012 23:43 ----------------------------------- Asta cred ca e o imagine bunicica: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/5212004/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1 ----------------------------------- cluci 26 Mai 2012 22:08 ----------------------------------- Un copernicus a la CPC800 + DBK facut acum aproape o luna, dar care a ajuns abia acum la procesat ----------------------------------- Stanescu Octavian 10 Iul 2012 10:56 ----------------------------------- Poze Lunare (Petavius si langa mai jos rima Hase) recente facute zilele trecute pe un seeing neprietenos . dar nici cu camera DBK 21AU 618 nu ma prea inteleg apar linii si gratar . filmat cu Y800 debayerat la prelucrare tot ce trebuie .... deocamdata la luna cred ca iese mai bine cu DSRL CANON 50D. probabil din cauza ca pixelul e mai mic si e 900x600. ----------------------------------- cluci 10 Iul 2012 11:02 ----------------------------------- uh.. ce clare sunt toate detaliile! Felicitari! Pentru povestea cu artefactele de tip gratar si linii de alea de debayerare proasta eu mai demult am pus problema pe lista oficiala de Registax. Cor ( autorul principal ) mi-a sugerat sa folosesc un prefiltru blur radius cu val 1 .La mine solutia a functionat in majoritatea cazurilor.Am testat solutia doar pe registax 5. De mentionat ca filtrul respectiv nu ar trebui sa blureze imaginea finala ( eu asa am crezut initial ) ci doar imaginile de aliniere . ----------------------------------- valy 10 Iul 2012 11:32 ----------------------------------- Detaliile la Petavius sunt excelente. Cred ca sunt putin supraexpuse. E cam greu cu expunerea la luna dar parca la mine merge cu histograma pe la 40-50%, galma principala e undeva 30-50%, dar eu am tras cu IR pass 742nm, in rest nu stiu cum iese. Ideea sa nu ard zonele supraluminate care oricum se amplifica dupa wawelets. Tot f/27? Spor. ----------------------------------- emilf 10 Iul 2012 12:08 ----------------------------------- Puteti incerca sa debayerati cu programelul AviRaw care este free si poate se corecteaza ceva. :wink: ----------------------------------- achy1978 10 Iul 2012 12:20 ----------------------------------- Problema se rezolva prin metoda expusa de cluci .... felicitari Tavi pentru aceste detalii selenare! ----------------------------------- valy 10 Iul 2012 12:41 ----------------------------------- La filmarea cu dslr dece n-apare problema cu dungile ca tot senzor color este? ----------------------------------- ursamajor 10 Iul 2012 12:46 ----------------------------------- Nu apar. Din două motive, presupun: "pixeli" virtuali mai mici, fini (dacă filmarea folosește tot senzorul) și filmare cu compresie (deci, nu raw - în sensul de brut, că am mai avut neînțelegeri pe marginea termenului). De exemplu, la 550D, care pe Crop Movie folosește fizic rezoluție VGA, cred că nu apar dungi din cauza compresiei. Evident, e doar o presupunere. ----------------------------------- cluci 10 Iul 2012 12:47 ----------------------------------- Puteti incerca sa debayerati cu programelul AviRaw care este free si poate se corecteaza ceva. :wink: Din cate stiu eu este indicat ca debayerarea sa se faca in registax (sau in programul cu care se face alinierea si stackingul), nu pentru ca nu ar face alte softuri mai bine treaba ci pentru ca imaginea este partial procesata nedebayerat ceea ce aduce un plus de calitate imaginii finale. Adevarul e ca nu am avut timp sa testez dar am auzit treaba asta sustinuta de oameni cu experienta in astrofoto. ----------------------------------- Stanescu Octavian 10 Iul 2012 13:02 ----------------------------------- Da e tot cu f/27 cu oglinzile :wink: altuia . tot cu Autostakertt prelucrat si drizzle fara dr e mai rau . Registax6 mi-e clar da rezultate mai slabe plus pierderea de timp de la blocaje , refuz sa deschida anumite fisiere . in final realiniere culorilor Fitswork si wavelet ,deconvoluitie Pixinsight. Linii apar mai vizibil la deconvolutie cu pas fin probabil ca am exagerat cu iteratii prea multe . Pe seing bun desigur ca iese mult mai bine . Sigur ca imi pun problema si a adancimii de 8 biti in specificatii la DBK fata de 14 la DSRL . nu am gasit info clare despre asta dar la DSRL am gasit ca are convertor A/D 14 biti . dar filmarea se face cu Mjpeg V3 (cu softul rusesc). ----------------------------------- valy 10 Iul 2012 13:16 ----------------------------------- Din cate stiu avi are 8 biti, banui ca la filmare dslr-ul tot la 8 biti se limiteaza la final desi pt. foto, in RAW ar putea 14. Din cate am vazut, din putinele teste 8 biti vs. 12 biti nu difera mai deloc, oricum gama dinamica la luna e mult mai mare ca sa conteze, poate la planete desi nici acolo n-am vazut mare lucru, oricum seeingul fluctuant face dificile astfel de comparatii. ----------------------------------- Stanescu Octavian 13 Iul 2012 14:54 ----------------------------------- dimineata la 4 m-am trezit sa fac ceva pregatiri pt ocultatie . Am facut un Avi la zona Rimae Hippalus, ma mir ca a iesit ceva pe seing slab si vibratiile produse de vant si tiruri ce circulau furioase . Tot cu cass 270mm f/27 si DBK 21AU 618. parca nu se vad asa tare linii si gratar ca la precedentele poze dar nu am facut nimic special. ----------------------------------- valy 13 Iul 2012 15:53 ----------------------------------- ...dar nu am facut nimic special. Cand toate merg fara sa fi facut nimic special se cheama ca ai devenit expert. Poate a trecut perioada de rodaj si si-a dat drumul, sau chiar vibratiile sunt cauza eliminarii dungilor, s-au mediat. Ai facut upgrade la senzor sau zoom 2x de-i asa mare? Dupa cum arata imaginea se anunta un ocultaj misto. ----------------------------------- emilf 13 Iul 2012 17:02 ----------------------------------- Foarte frumos, ca de obicei ! :D ----------------------------------- Stanescu Octavian 14 Iul 2012 12:53 ----------------------------------- Multam de raspunsuri si pareri. Imaginea e mai mare decat da cipul de la Drizzle asa iese parca mai bine si mai usor de prelucrat la wavelet . La ocultatie o sa filmez cu DSRL cu tot cipul 1080x 900 pentru camp mai cuprinzator . la cat de jos se intampla fenomenul atmosfera nu permite detalii prea bune . la cipul DBK ar iesi un Jupiter blurat ce ocupa mult din cip si o bucata mica mica din marginea Lunii . poate la iesire incerc aparitia satelitilor apoi Jupiter cu DBK . important sa nu fie surprize cu norii sau vant intens. ----------------------------------- valy 05 Aug 2012 01:10 ----------------------------------- Vineri seara am luat niste cadre mai generale plus cateva ochiade cu cassul. Ai eram hotarat sa fac si cateva poze, vremea find relativ ok pana sa ajunga luna langa bloc si sa apara valuri de caldura. Cass 2000/4400, basler ace mono, initial UV/IR cut, ulterior IR pass 742nm, captura firecapture, exp. ~6ms, gain ~500 din max. 1000, ~500-1200 din 5000 cadre, AS!2, wawelets in registax 6, gimp. In ordine ar fi: Petavius, Cleomedes, Atlas+Hercules+Endymion, penultima?, si ultima Boussingault. ----------------------------------- Stanescu Octavian 03 Sep 2012 17:43 ----------------------------------- Da dragute poze . am facut si eu cateva (vizibile jos) inainte de luna plina cu o zi si cele de sus de acu 2 zile . Am incercat expuneri mai scurte de cat de obicei in speranta ca mai smulg ceva din seeingul slab ce predomina de ceva vreme. am folosit 1/150 sec expunere cu 60fr /s . am filmat 20-25000 cadre de unde am selectat 4-5000. ----------------------------------- valy 03 Sep 2012 18:06 ----------------------------------- Cele de sus sunt mai misto. Cred ca mai mergeau subexpuse, cel putin dupa gustul meu. Spor. ----------------------------------- BMB 04 Sep 2012 13:24 ----------------------------------- Din dimineata zilei de 4 septembrie, cu telescop C 11 la F/25 si camera DBK 41 AU02.AS, filtru IR pass 685nm, 2200 cadre in seeing 5-6/10. Craterul Theophilus si zonele adiacente. Max ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Sep 2012 12:32 ----------------------------------- Da foarte dragut a iesit, Max . Azi noapte am facut si eu cateva filmari la Luna am prelucrat la repezeala si mozaic din 2 poze . Este facut cu instrumentul lui Erwin cass 200mm cu 3m focar filmat cu DBK 21AU618AS ----------------------------------- valy 05 Sep 2012 12:51 ----------------------------------- Este facut cu instrumentul lui Erwin Deci nu e doar frumos si stralucitor, face si poze bune :)! ----------------------------------- BMB 06 Sep 2012 00:27 ----------------------------------- Multumesc Domnule Stanescu. Aceleasi cratere din imaginea Dvs le-am surprins si eu in dimineata zilei de 5 septembrie. Seeingul a fost foarte variabil (3-5/10) si nu am reusit deocamdata sa prelucrez decat un fisier .avi, din care am extras doar 200 cadre. O sa urmeze si o suprapunere de mult mai multe cadre, insa nu stiu cand. ----------------------------------- Stanescu Octavian 08 Sep 2012 21:53 ----------------------------------- Din noaptea trecuta ce a iesit : zona gaurilor Stadius langa Copernicus. Archimedes si Plato . din pacate nu am filmat decat putin la Plato 2 avi si celelalte doar 1 avi . nu am prins acel seeing bun ce am avut la poza cu Jupiter. La Archimedes am avut semnal slab dar nu am trecut la expuneri mai lungi (1/30)..... ----------------------------------- BMB 14 Sep 2012 16:21 ----------------------------------- Acum am vazut si eu imaginile Dumneavoastra Domnule Stanescu. Foarte bune ca nivel de detaliu. Singura nelamurire (ca intotdeauna am cate una :) ): alungirile detaliilor fine (in special ale craterelor mici) se datoreaza doar seeingului sau este un efect combinat turbulenta-decolimare foarte usoara ? Detaliile in craterul Plato sunt fantastice, si alungirea N-S a micilor "craterlets" ar fi conforma cu un efect al turbulentei atmosferice. Imaginea cu craterele secundare din apropierea lui Copernic este din nou suberba, cu detalii foarte bune. Eu zic ca cel putin dpdv al detaliilor efective obtinute, seeingul avut a fost de peste 7/10; asta sigur pentru ca cele mai mici cratere din Plato nu pot fi obtinute altfel cu un telescop de 280mm, nici la suprapuneri de 5-6000 de cadre cu camere dedicate. Una peste alta: Felicitari pentru rezultate ! Si trageti tare de seeingul pe care il aveti acolo ! Max ----------------------------------- BMB 14 Sep 2012 16:25 ----------------------------------- Vin si eu cu o imagine din dimineata zilei de 5 septembrie, una din multele achizitionate in acea dimineata. Este vorba de zona craterului Piccolomini, cu cateva vai adiacente, si Rupes Altai in partea de sus a imaginii. Tot pe acolo se afla si un dom vulcanic ce in iluminarea de care am avut parte se observa destul de greu. Imaginea este obinuta cu un telescop C 11 la F/25, camera DBK 41 AU02.AS, filtru IR-pass 685nm, si este un mic mozaic din doua imagini fiecare media a catea 1500 cadre intr-un seeing de 5-6/10. Max ----------------------------------- Stanescu Octavian 14 Sep 2012 17:32 ----------------------------------- Multam de comentarii si aprecieri Max. Nu am avut seeing bun am facut experimental expuneri mai scurte decat faceam in mod normal adica am mers la 1 /150 cu cadenta de 60 fr /sec . am filmat mai mult adica 20.000 -25.000 din care am selectat 4-5000. Alungirea poate proveni de la vibratii . telescopul nu este foarte rigid am dorit sa fie cat mai simplu si usor . daca nu opresc frigiderul ce e jos sub terasa de unde filmez alungirea este enorma . asa poate raman ceva vibratii produse de motorul monturii . La Plato am avut poza mult mai buna facuta cu DSRL si desigur pe seeing mai bun . Poza ta are detalii frumoase dar parca exista un fractal ce se repeta de forma constanta de viermisor . probabil o rezonanta nedorita de la deconvolutie. ----------------------------------- BMB 14 Sep 2012 17:45 ----------------------------------- Acel tipar se datoreaza in mare unghiului sub care este vizualizata suprafata surprinsa: adica, spre limbul lunar cam toate detaliile pe la amatorii (inclusiv Peach, Higgins, Lazzarotti) apare un aparent tipar ondulat. Chiar daca zona surprinsa de mine e departe de limb, totusi perspectiva joaca un rol important in acest caz. Eu am folosit in primul pas doar wavelets, deci nu deconvolutie, iar imaginea originala (inainte de o extrem de slaba deconvolutie de 2 iteratii) arata aproape la fel. Este posibil de la seeing, cat si de la redimensionarea finala (la 60-65% din original) ce a amplificat fenomenul. Totul se rezolva pe un seeing mai bun :) Max ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Oct 2012 17:15 ----------------------------------- Una din regiuinile ce am facut azi noapte la inceput am spus ca nu are iluminare favorabila dar cand am vazut mai bine la focalizare se zareau ceva intepaturi live . asa ca am tras un AVI in Plato. ----------------------------------- Celly 04 Oct 2012 17:23 ----------------------------------- Bravo felicitari.superb. cer senin ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Oct 2012 19:13 ----------------------------------- Multam Celly ,Si Posidonius ce a iesit mai bine de cat ma asteptam . se vede un canal in canal ca in Valea alpilor sus in dreapta. ----------------------------------- ursamajor 04 Oct 2012 19:17 ----------------------------------- Asta e foarte reușită. ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Oct 2012 22:35 ----------------------------------- si de fapt prima cu care am inceput filmarile zona Janssen . ----------------------------------- valy 04 Oct 2012 23:32 ----------------------------------- Spre comparatie tocmai ma uitam la niste poze (aproape) similare, doar ca sunt cu 14" si cu mono: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/5455431/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1#Post5455436 Nevoia de wide nu o poti satisface cu mozaicuri? La 60fps tragi 4 cadre, cam cat ai trage unul mare cu 15fps, doar ca te chinui putin la plimbat campul vizual pe luna plus ceva la facut mozaicul, dar nu mult. Insa trebuie ceva mono ca sa iasa mai bine, nu ca cele de mai sus n-au iesit, ba din contra, sau folosesti f/17 de exemplu...parerea mea :). ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Oct 2012 00:15 ----------------------------------- Nu cred ca am chef de atata munca cu n mozaicuri fiecare cu stack si prelucrare separata apoi lipire e multa munca si timp consumat. FL3-U3-13E4C-C cu 725$ este exact ce trebuie si nu e mult mai scump ca DBK . ai 1280x 1024 cu 60fr/s sigur trebuie USB3 si 3.1 G la PC ramane de vazut daca softul Autostackert primeste fisierele .. de 10-30 G ----------------------------------- valy 05 Oct 2012 00:25 ----------------------------------- Trage un fisier de 30G cu ce ai acum si vezi daca crapa sau nu. FL3-U3-13E4C-CPai tot color iei?! ----------------------------------- achy1978 05 Oct 2012 08:02 ----------------------------------- Tavi, imi plac detaliile obtinute.... Felicitari! Ce rezolutia ai avut la ultima imagine postata? .... direct in focar sau ai folosit si barlow? ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Oct 2012 09:44 ----------------------------------- Multu Marian nu pun barlow am 7.5m focarul Cass rezolutia este a camerei DBK dar mai fuge montura pe Luna nu tine nicium mereu ajustez pe rata fina x1. astfel mai creste la stacuire :) poate e o idee sa scanez mai mult in cerc si sa vada daca duce Autostackert poate ajung la 800x800 macar. ----------------------------------- achy1978 05 Oct 2012 10:05 ----------------------------------- Pai verifica in Hand Controller daca trece automat la rata lunara de urmarire cand trimiti montura sa meraga la Luna .... iar daca da, inseamna ca este o eroare de aliniere polara. ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Oct 2012 10:55 ----------------------------------- Pai e pus pe rata lunara , daca nu fuge mai rau. E bine aliniat problema e ca marirea e foarte mare si luna are cred si o alta miscare si pe declinatie si nu se compenseaza decat ascensia. ----------------------------------- achy1978 05 Oct 2012 13:07 ----------------------------------- Pai daca faceti corectiile din declinatie este clar ca exista o mica eroare de punere in pol. ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Oct 2012 13:23 ----------------------------------- La Jupiter nu e problema cu declinatia fuge doar pe ascensie cat poate montura + - 10 uneori sau 5 sec arc . Luna are un mers ce necesita autoghidare daca nu vreau sa stau cu mana pe handset . captez comparativ camp ca la Jupiter o zona de interes centrala de 40sec arc. ----------------------------------- Stanescu Octavian 09 Oct 2012 09:15 ----------------------------------- un Plato reprelucrat tot din noaptea cu seeingul bunicel probabil ca peste mult timp mai prind asa. Se pare ca la debayerare Autostakkert mai are de lucrat . acum am facut inainte si am prelucrat RGB nu Y800. ----------------------------------- Stanescu Octavian 25 Dec 2012 09:13 ----------------------------------- Aseara se pare ca Mosul a adus cer senin la Timisoara doar senin nu si seeing . cu greu am reusit sa focalizez. am stat cateva ore la panda pana sa apas butonul record. doar 1 avi am prins , si gata mai tarziu dupa ora 23 au inceput clocote puternice . Cass 270 7.5m focar camera DBK 41 AU 02 . Este prinsa zona craterului Clavius. ----------------------------------- Erwin 25 Dec 2012 11:41 ----------------------------------- Destul de bine a ieșit în condițiile date! Sărbători Fericite! :) ----------------------------------- emilf 25 Dec 2012 11:45 ----------------------------------- Si mie imi place, deci la dvs. a venit Mosu cu DBK 41, la planete cum scoate, ati incercat ? :D ----------------------------------- Stanescu Octavian 25 Dec 2012 14:32 ----------------------------------- Mercy de raspunsuri , a venit camera mai de mult dar nu am avut cer senin de ceva vreme. la planete (jupiter ) nu are mari sanse ca poate doar 15fr/s si cu rotatia asta neplacuta nu e timp de culegerea multor cadre . ramane DBK 21 AU 618 pt planete . ce merge la 60 fr/s exista similar 1280 x960 si mai mult 2000x1500 de la Point Grey USB3 ce merg la 60 fr/s dar necesita mare investitie in PC ultra performant. si chiar nu merita atatia bani investiti pt niste poze de hobby. ----------------------------------- valy 25 Dec 2012 22:30 ----------------------------------- La planete nu-ti trebuie toata rezolutia, crop (ROI) la 30-60 fps nu stie? Ce uriasa e imaginea. Un resize la rezolutie mai mica cred ca ar arata mai bine, cel putin in conditiile mai slabe de seeing. Asteptam vremuri bune :). S-o folosesti cu placere. ----------------------------------- Stanescu Octavian 26 Dec 2012 13:46 ----------------------------------- softul original de captura nu are ROI am pus pe Fire capture acolo este ROI merge dar nu poate trece de 15fr/s poate trebuie rescris bios intern . am cictit PDF sony cipul senzorul ar merge la 30 fr/s si rez e ceva mai mare decat au scos nemtii de la Imagingsource cu camera asta. ----------------------------------- valy 26 Dec 2012 22:03 ----------------------------------- Dar cred ca exista si efecte secundare: basler a scos camere cu senzorul Sony ICX618 cu fps pana la ceruri (~235 am reusit eu), Imagingsource s-au oprit la 60 parca. Insa se pare ca depasirea limitei are si probleme: niste inele suparatoare care apareau la saturn (a fost galagie pe CN la un mom. dat), probleme ce la TIS nu apar. ----------------------------------- Stanescu Octavian 31 Dec 2012 16:02 ----------------------------------- Aseara am facut ulimele filmari din anul 2012 . am stat iar la panda multa vreme pana sa pot focaliza pe ceva detalii . am inceput la Jupiter cu camera planetara dar nu am prelucrat ca nu iese ceva grozav . apoi pe Luna am facut zona Jansen un avi si Atlas+Hercules. astea cu DBK 41 AU 02 ce este mult mai buna pentru Luna decat sora planetara ce ma dezamagit mereu folosita la Luna. ----------------------------------- Stanescu Octavian 16 Apr 2013 13:11 ----------------------------------- Dupa lunga pauza cu vreme acoperita am prins aseara senin si cu ceva conditii de seeing dar nu grozave. Am facut ca de obicei prin cass 270mm cu 7,5m focar si camera DBK41 AU02 . trei Avi atat . Pentru Saturn am mai stat pan la ora 2 dar nu erau conditii de a obtine ceva . ----------------------------------- Stanescu Octavian 17 Apr 2013 07:44 ----------------------------------- Am mai facut si aseara ceva . ----------------------------------- Erwin 17 Apr 2013 08:02 ----------------------------------- Faine oricum, felicitări, Luna are ceva de arătat și când cerul e mai puțin cooperant. ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Apr 2013 19:19 ----------------------------------- Aseara am facut inca 2 filmari (avi) ----------------------------------- Erwin 18 Apr 2013 22:44 ----------------------------------- :shock: Mai un pic și se văd urme de pași! :) ----------------------------------- psemil 18 Apr 2013 23:33 ----------------------------------- Misto ----------------------------------- valy 18 Apr 2013 23:40 ----------------------------------- :shock: Mai un pic și se văd urme de pași! :)Ale lui Octavian Stanescu, ca vad ca umbla des pe acolo. ----------------------------------- achy1978 19 Apr 2013 06:04 ----------------------------------- :shock: Mai un pic și se văd urme de pași! :) Pai voi pana acum nu ati observat pasii din poza? ----------------------------------- dmtr69 19 Apr 2013 15:02 ----------------------------------- Ambele poze sunt grozave! Felicitari! ----------------------------------- emilf 21 Apr 2013 21:48 ----------------------------------- Am incercat si eu DBK-ul la Luna. :D ----------------------------------- dcristi 22 Apr 2013 10:56 ----------------------------------- In asteptarea lui Saturn imi calibram tunul pe Luna asa ca vin ei eu cu un Plato recent :) ----------------------------------- achy1978 22 Apr 2013 11:26 ----------------------------------- Foarte bune detaliile si imi place ca nu a fost nevoie de agresivitate mare... felicitari! ----------------------------------- Stanescu Octavian 24 Apr 2013 15:28 ----------------------------------- Da Emilf frumos rezultat , incet incet urcam trepta cu trepta spre rezultate mai bune :) Am mai facut si eu zilelel trecute cateva filmari : ----------------------------------- emilf 27 Apr 2013 13:01 ----------------------------------- Multumesc, trebuie sa scoatem cit mai mult din instrumente. Am incercat si eu aseara ceva pe la marginea discului. ----------------------------------- emilf 20 Mai 2013 14:47 ----------------------------------- Citeva cadre din 18 Mai 2013. ----------------------------------- tsa 20 Mai 2013 15:13 ----------------------------------- Am mai facut si aseara ceva . Chiar ca sunt poze foarte reusite. Felicitari! A aparut o stire ca pe 17 martie a cazut pe Luna un meteorit, explozia s-ar fi putut vedea si cu ochiul liber. Cel putin asa ne spun cei de la scienceworldreport. http://www.scienceworldreport.com/articles/6948/20130519/moon-explosion-biggest-meteorite-record-video.htm A remarcat de pe forum cineva explozia :) Macar, asa ulterior, poate are cineva vreo amintire. ----------------------------------- Stanescu Octavian 20 Mai 2013 23:53 ----------------------------------- Explozia, impactul probabil nu a vazut sau filmat nimeni la noi. zilele trecute am filmat un avi pe Luna detalii vizual erau ceva pareau bune dar se valureau destul de rau . am ales putine cadre bune. La Saturn la fel dupa prelucrari nu a iesit ceva de aratat. ----------------------------------- Bruteforce 21 Mai 2013 07:26 ----------------------------------- Superbe ...felicitari! ----------------------------------- emilf 21 Mai 2013 10:16 ----------------------------------- Alte capturi din 19 Mai. ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Iun 2013 02:26 ----------------------------------- aseara am tras un avi pe zona Triesneker. ar fi iesit mult mai bine pe un seeing adevarat. dar asta am avut seara asta. cu camera DBK 41AU02AS pe Cass 270mm 7.5m focar. ----------------------------------- tsa 18 Iun 2013 02:39 ----------------------------------- Poate nu ma pricep atat de bine, dar eu zic ca a iesit foarte frumos. Rareori vezi ca Luna sa ofere atatea spatii (adica obiectul fotografiat nu se afla "numai" in spatiul cosmic ci la randul lui da o reprezentare a spatiului). Felicitari! ----------------------------------- valy 25 Iul 2013 02:14 ----------------------------------- Langrenus, 132 km diam.: ----------------------------------- Daniyyel 25 Iul 2013 09:49 ----------------------------------- Wowww Valyy....asta da apropiere sunt curios daca ai avut barlow pus, ca la telescopul ala ai deja f22 din start fara alte sticle intre focuser si camera:) De-a dreptul impresionante detaliile surprinse si de Octavian :) ----------------------------------- valy 25 Iul 2013 10:11 ----------------------------------- Multumesc :). N-am folosit barlow, nu era chiar asa de buna atmosfera mai ales din balcon, totusi tinand cont de caldura de peste zi a fost destul de stabila, merita insistat in zilele urmatoare, mai ales ca se va ridica putin mai sus. ----------------------------------- valy 26 Iul 2013 01:53 ----------------------------------- Zone, din seara asta, cam acelasi setup, in general 25% din 5000 cadre in AS!2, wavelets in r6: ----------------------------------- emilf 18 Aug 2013 09:54 ----------------------------------- Aseara am tras iar citeva cadre in detaliu dar Luna fierbea in imagini facind dificila focalizarea. ----------------------------------- emilf 18 Aug 2013 10:57 ----------------------------------- Tot aseara in aceleasi conditii si cu reflectorul meu de 203/1200, un prieten a tras 15 avi cu Panasonic GH2 la 1080p cu Barlow 2x si a prelucrat acest mozaic, postez varianta cu rezolutie micsorata pentru a nu ingreuna pagina. Si aici link cu imaginea full: http://www.imagebam.com/image/e8e67c271088949 ----------------------------------- achy1978 18 Aug 2013 12:04 ----------------------------------- Tot aseara in aceleasi conditii si cu reflectorul meu de 203/1200, un prieten a tras 15 avi cu Panasonic GH2 la 1080p cu Barlow 2x si a prelucrat acest mozaic, postez varianta cu rezolutie micsorata pentru a nu ingreuna pagina. Si aici link cu imaginea full: Nu este rau ... de fapt, este foarte bine! ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Aug 2013 12:27 ----------------------------------- Da mozaicul global arata fain. la primele mai trebuie seeing sau expuneri scurte cu multe cadre cu lumina multa . am stat si eu vizual sa privesc aseara dar a cazut rau seeing la intunecare, pe lumina era inca bun. ----------------------------------- valy 21 Oct 2013 00:05 ----------------------------------- Doua cadre din seara asta, calde. Ambele la 4400mm cu basler ace mono + ir 740nm, una e mozaic din 3x2 cadre. ----------------------------------- valy 22 Oct 2013 10:12 ----------------------------------- Inca un detaliu de aseara cand inca fierbea atmosfera, spre dimineata s-a mai calmat dar trecuse Luna peste bloc asa ca m-am mutat la Jupiter: ----------------------------------- dcristi 28 Oct 2013 16:56 ----------------------------------- Asta e din seria - fie ceata cat de deasa, doar seeingul conteaza. Sambata dimineata Jupiter era deja invizibil asa ca m-am gandit sa fac un demo pentru echipa WR cu Luna trasa in Ir, R si G ca sa le arat diferentele de rezolutie. Mi-a iesit cel mai bun Plato facut de mine. Nu te mai saturi sa tragi de wavelets dar o las asa ca mai am si alte filme de prelucrat :) Setup: 12'' SW dobson, PM 4x, ASi120mm, gain maxim, 3000 din 12000 cadre, canal G. ----------------------------------- Ovidiu M. 28 Oct 2013 17:36 ----------------------------------- Ce ce detalii si ce claritate! Wow! Foarte frumos DCristi! ----------------------------------- emilf 28 Oct 2013 17:37 ----------------------------------- Tu ai fost pe acolo aproape si ne spui noua ca ai facut poza de pe Pamint cu nu stiu ce seeing :mrgreen: . Bravo Cristi asta este cel mai tare Plato care l-am vazut. ----------------------------------- theogon 28 Oct 2013 19:05 ----------------------------------- Are și Tavi Stănescu tot aici (p.5) un Plato de excepție. Felicitări și pentru Tavi și pentru DCristi. ----------------------------------- Stanescu Octavian 28 Oct 2013 20:07 ----------------------------------- Daa frumos Cristi :) ai prins gust si pentru Luna ... da am la pg5 dar la pg9 apar mai multe intepaturi si textura http://www.astronomy.ro/forum/files/plato_oct_2_600.jpg acum oricat as vrea seeing bun ne ocoleste la Timisoara nu reusesc nimic nimic nici Luna nici Jupiter. ----------------------------------- achy1978 29 Oct 2013 11:16 ----------------------------------- Foarte tare Cristi ... bravo! ----------------------------------- BMB 30 Oct 2013 14:05 ----------------------------------- Daaa, frumos Cristi ! Intr-adevar mai mergea ceva tras la wavelets ;) Seeing bun rau ai avut... Max ----------------------------------- emilf 30 Oct 2013 20:23 ----------------------------------- Am luat in dimineata asta ceva si de la Luna cu F/30. ----------------------------------- BMB 06 Noi 2013 14:43 ----------------------------------- Foarte bune imaginile Emil. Cu ce echipament sunt realizate ? Max ----------------------------------- emilf 06 Noi 2013 17:02 ----------------------------------- Merci, Max ! Am facut cu credinciosul meu 203/1200 cu autotracking, PM 5x, DBK21Au618 si uv-ir-cut Baader. Am tratat avi-urile de cite 1 min la 60fps cu AS!2 si wavelets urmate de deconvolutie plus unsarp in Astra Image 3.0 apoi crop si export in jpeg cu acdsee. ----------------------------------- emilf 10 Noi 2013 20:23 ----------------------------------- Theophilus de ieri seara pe un seeing slab. ----------------------------------- emilf 17 Noi 2013 13:29 ----------------------------------- Pythagoras de aseara 16.11.2013, 21:12. ----------------------------------- achy1978 17 Noi 2013 14:30 ----------------------------------- Pythagoras de aseara 16.11.2013, 21:12. Asta DA! Foarte frumoase detaliile. Bravo! ----------------------------------- dcristi 17 Mar 2014 12:21 ----------------------------------- Vineri seara se anunta seeing bun. Detaliile erau bune dar tremurau rau de tot. Am folosit 1.000 cadre din 10.000 si filtru Ir. ----------------------------------- emilf 17 Mar 2014 20:22 ----------------------------------- Foarte tare ! :D ----------------------------------- BMB 19 Mar 2014 00:56 ----------------------------------- Frumos Cristi. Vad ca si tu ai avut dedublarea marginilor ascutite cu filtrul IR. Cred ca seeing-ul a avut cel mai mare aport la acest efect, desi banui deja de ceva vreme filtrele IR pentru o parte din cauza. Si eu am facut la Pythagoras cam in aceleasi momente. Un mozaic din trei zone: http://maximusphotography.files.wordpress.com/2014/03/largepythagoras.jpg Max ----------------------------------- dcristi 19 Mar 2014 12:04 ----------------------------------- Frumos Cristi. Vad ca si tu ai avut dedublarea marginilor ascutite cu filtrul IR. Cred ca seeing-ul a avut cel mai mare aport la acest efect, desi banui deja de ceva vreme filtrele IR pentru o parte din cauza. Filmul meu incepe la 23:51 si dureaza 6 min. (nu 20:25 cum vad ca am gresit in numele pozei). Spune-mi, te rog, daca ai marit cumva poza finala fata de dimensiunea originala. Ai tras in Ir cu ASI? Banuiesc ca dublarea nu vine de la seeing ci de la altceva. Ori de la un "ghost image" din electronica senzorului, ori de la prelucrare (wavelets mari), ori de la difractia inerenta (primul inel de difractie). Eu fac o gramada de simulari caci apare si la planete. Incerc s-o elimin cumva dar nu vreau sa folosesc ph :) Cristi ----------------------------------- Stanescu Octavian 19 Mar 2014 12:35 ----------------------------------- dublari apar de la seeing sau de la o mica coma din decolimare. dar se poate verifica Live privind o stea pe monitor prin camera daca se observa o tragere oscilanta "batuta de vant " intr-o directie preferentiala e clar ca e seeing . uneori ma uitam tot asa si la satelitii lui Jupiter care se intampala adesea sa fie dublati in diferite directii dar exista una preferentiala. La mine seeing e foarte prost iar timpul meu pt cer e tot mai limitat daca in jumate de ora nu am atmosfera favorabila ma retrag. ----------------------------------- dcristi 19 Mar 2014 13:10 ----------------------------------- dublari apar de la seeing sau de la o mica coma din decolimare. dar se poate verifica Live privind o stea pe monitor prin camera daca se observa o tragere oscilanta "batuta de vant " intr-o directie preferentiala e clar ca e seeing. Aceleasi dublari le-am vazut la Wesley si la Peach. E putin probabil sa apara in aceeasi directie la toti. Vantul sau decolimarea ar produce efecte diferite la fiecare dintre noi. Eu fac test pe stea de fiecare data. Adica aleg o stea in apropiere de obiect, o filmez/stackez/prelucrez, si ma uit la primul inel. De cele mai multe ori e uniform. Uite: http://www.damianpeach.com/images/lunar0709/pythagoras_2007_05_31dp.jpg http://www.acquerra.com.au/astro/gallery/lunar/20070923-clavius/large.jpg ----------------------------------- valy 19 Mar 2014 13:23 ----------------------------------- Era pe CN o discutie: IR-ul permite trecerea unei benzi destul de mari si mai apare o banda mai sus care da imagine putin shiftata. ----------------------------------- Stanescu Octavian 19 Mar 2014 14:10 ----------------------------------- filtrele sunt si ele cu ferestre in zone nebanuite.. pe langa banda normala ce scrie pe el. recent am privit prin H alpha Lunt desfacut din sistemul din luneta si spere surprindera mea se vedea bine becul economic din tavan in lumina aproape naturala spre albastru asa ca erf-ul din luneta face si el treaba. imaginea lui D Peach nu prea are dublari din ce vad ----------------------------------- BMB 19 Mar 2014 14:43 ----------------------------------- O sa revin diseara cu cateva imagini-test realizate prin filtrele IR si Red. M-am lamurit cu multe in felul asta si sper ca o sa va lamuresc si pe voi partial macar. Dedublarea in cazul meu si al lui Cristi era de la atmosfera si pozitia craterului Pythagoras pe limbul Lunii (aproape paralel cu orizontul). Revin cu explicatii. Cristi: Imaginea este cu filtrul IR si ASI120MM. Da, este putin marita pentru a scapa partial de ceva efecte de matrice de pixeli; stii la ce ma refer cred cand/daca prelucrezi cu Astraimage. Efectul de dublare nu este din procesare el aparand si pe imaginile originale, plus ca wavelets-urile mari sting chiar putin din efect. Nu este nici de la difractie, asa cum mi-am dat seama comparand cele doua filtre mai sus mentionate. Nici ghost-ul din senzor nu este de vina, tinand cont ca efectul imi aparea doua nopti la rand doar in anumite parti ale libului lunar, nu in cele perpendiculare pe orizont. Doar seeing-ul este aparent vinovat, posibil intr-adevar si filtrul IR sa lase un domeniu spectral cam mare sa treaca. O sa vezi despre ce vorbesc cand postez imaginile. Mai ramane totusi de investigat problema in conditii de seeing cat mai bun. Max ----------------------------------- dcristi 19 Mar 2014 15:47 ----------------------------------- @octavian: imaginea lui D Peach nu prea are dublari din ce vad Are daca tragi putin de ea (levels). @BMB: te-am intrebat de marire pentru ca am potrivit pozele una langa alta si a ta are artefactul la cativa pixeli mai departe decat a mea. Asta mi-ar confirma ideea cu ghostul caci el ar aparea la aceeasi distanta pe cadrele brute. Sunt curios cum o sa apara la filtrul R in aceleasi conditii. Daca artefactul e mai aproape atunci poate fi vina difractiei. Daca e tot acolo ... ghost? :) Important e sa le prelucrezi identic. ----------------------------------- BMB 19 Mar 2014 16:13 ----------------------------------- Sunt prelucrate identic. Dublarea marginilor ascutite e mai mica (mai aproape) incazul filtrului RED si mai departe in cazul IR. Deci da, are legatura cu difractia. Max ----------------------------------- BMB 19 Mar 2014 22:07 ----------------------------------- Promiteam cateva imagini. Ei bine iata-le. Copernic cu filtru IR-pass 685nm Baader si respectiv RED 610nm Baader. Diferentele sunt enorme (dpdv al celor ce fac imagini nulare HI-RES) in ceea ce priveste detaliile fine, si anume de 1.5x mai clar definite in cazul filtrului Red. Procesarea identica, cu AstraImage si PS CS2, nr de cadre identic-1450 din 4000, seeing 4-5/10, in 13 martie seara. C11 cu TV Powermate 2x si ASI120MM. Desi procesarea mea aduce aparent un plus imaginii IR, asta se datoreaza zgomotului mai mare pe aceasta imagine (setarile camerei difera) si a unsharp-mask-ului aplicat. Uitati-va la detaliile fine, cum ar fi muntii din centrul lui Copernic, cele doua cratere mici luminoase din dreapta pe imagine de langa Copernic, si rimele din dreapta jos. Se observa clar cum in IR respectivele detalii sunt de 1.5x (sau chiar mai mult) mai mari in dimensiune decat in rosu. Animatia, desi compresata, prezinta poate ceva mai bine diferentele. Se observa de asemenea si dedublarea mai mica in cazul filtrului rosu, la marginile luminoase ale lui Copernic. Max ----------------------------------- Stanescu Octavian 20 Mar 2014 09:40 ----------------------------------- Se vede ceva diferenta la animatie dar eu nu-mi bata capul cu filtre pun doar cel normal IR-UV cut si sunt multumit cum iese . http://www.astronomy.ro/forum/files/cop_2000_213.jpg ----------------------------------- BMB 20 Mar 2014 11:06 ----------------------------------- Asa e Domnule Stanescu, insa pentru detaliile cele mai fine, in caz de seeing foarte bun, trebuie filtrata imaginea. Mie imi pare foarte rau ca nu am incercat cu filtru rosu mai demult, acum 2-3 ani. Nu de alta dar am avut parte de seeing bun de cateva ori deja, si filtrul IR mi-a produs detalii mai putin fine decat permitea maxim seeingul. In legatura cu filtrele: uneori e poate chiar mai interesant de incercat prin ele. Anumite informatii pot fi extrase din culori: http://lpod.wikispaces.com/March+20%2C+2014 Max ----------------------------------- dcristi 21 Mar 2014 11:24 ----------------------------------- Azi dimineata am incercat fac Ir&R pe Aristoteles insa R-ul e mult mai slab. 1000 cadre din 10.000. Expunere 10ms dar 30fps. Cadrul original e mult mai mare dar a trebuit sa evit niste gunoaie de pe senzor. In timp ce filmam faceam slalom, cu zona craterului, printre jeguri :). Am pastrat doar partea curata. ----------------------------------- BMB 21 Mar 2014 12:05 ----------------------------------- Frumos. Exact aceiasi problema am avut-o si eu in dimineata asta. Seeing-ul la 2 era acceptabil, culmea, cu Luna pana in 30 grade altitudine. Insa aveam senzorul plin de gunoaie din cauza ca am scos roata de filtre. E enervant rau geamul de protectie al ASI-ului... Incercasem si eu un Posidonius, insa nu am mai continuat pentru ca ramaneam cu vreo 20% din imagine curata...si nu avea rost. Max ----------------------------------- dcristi 14 Mai 2014 15:09 ----------------------------------- Duminica seara seeingul nu mi-a permis si altceva in afara de Ir. Si daca tot nu puteam face Marte am adunat 13Gb de Gassendi. ----------------------------------- dcristi 11 Iun 2014 16:16 ----------------------------------- Inca unul tot in Ir. ----------------------------------- 2SKY 11 Iun 2014 20:23 ----------------------------------- A incercat , cineva sa vada aceea gheata de la polii ?. ----------------------------------- valy 11 Iun 2014 22:49 ----------------------------------- Inca unul tot in Ir.De data asta ai luat capacul de pe tub? ----------------------------------- dcristi 12 Sep 2014 14:23 ----------------------------------- Messier facut ieri noapte. Rezolutia e de aproximativ 0.1 arcsec/pixel sau, dupa niste calcule care nu stiu daca sunt precise, cam 200m/pixel. :) ----------------------------------- theogon 12 Sep 2014 17:03 ----------------------------------- Remarcabilă imagine.Ce o fi forma aceea alungită (de navă ?) de pe fundul craterului Messier 1? ----------------------------------- theogon 12 Sep 2014 17:18 ----------------------------------- M-am uitat și pe alte imagini (Apollo 15). Pe fudul craterului Messier apare un canion fusiform -cel puțin ciudat. ----------------------------------- valy 13 Sep 2014 14:53 ----------------------------------- Cateva instantanee cu acromatul 150 f/10 si DERF, stack 500/2000 in AS2, wavelets in R6. Unele sunt cu TV 2.5x. ----------------------------------- valy 14 Sep 2014 03:23 ----------------------------------- In seara asta parca a fost mai calm: ----------------------------------- dcristi 17 Oct 2014 14:57 ----------------------------------- Craterele Atlas si Hercules in 10 Oct. Nu le-am prins in cea mai fotogenica pozitie dar era pacat sa pierd seeingul bun. Dupa poza asta mi s-a ars un controller de motor din cauza condensului. Pur si simplu ploua din copaci din cauza umezelei :) ----------------------------------- emilf 01 Mar 2015 12:53 ----------------------------------- Copernicus si Plato, aseara 28 Feb 2015 si cind incepuse sa se vada mai bine au navalit norii peste Craiova. :( ----------------------------------- jimao22 01 Mar 2015 14:26 ----------------------------------- Nu stiu de ce, dar intotdeauna aceste 2 cratere mi-au dat senzatia de proeminenta si convexitate, luminate fiind dintr-o anume directie, ca aici. Mi se pare doar mie?... ----------------------------------- tudorandu 01 Mar 2015 20:20 ----------------------------------- Si eu la fel le vad uneori ----------------------------------- Alex Gaina 20 Mai 2015 18:22 Doua carti foarte utile amatorilor de fotografie si internet ----------------------------------- Admit, ca multi dintre astronomii amatori din Romania nu citesc ruseste, dar trebuie sa mentionez, ca exista doua carti extraordinare care se potrivesc de minune problematicii abordate in acest topic. E vorba de cartile crateri, atunci informatiile prezentate de D-l Zigel, converg perfect cu cele din cartea, redactata recent de D-l Astronom Regal din Marea Britanie , profesor Martin Rees [2]. E adevarat, ca fotografiile din cartea tradusa spre fericire in romana sunt net superioare celor din cartea D-lui Prof. Zigel, dar a) informatiile sunt net superioare ca volum b) este cazul sa apreciem rezistenta in timp a acestor informatii. Desigur, un amator veritabil de astronomie va cauta sa detina ambele carti. Bibliografie: 1. Felix Yu. Zigel, Orizonturi lunare, Ed. Prosveșcenie, Moscova, 1976, 145 pp. (titlu rusesc: Lunnîie gorozontî) 2. Universul, coord. general Martin Rees, Rao books, Bucuresti (traducere in romana de Adrian Bruno Sonka) ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Iun 2015 21:39 ----------------------------------- Or fi interesante cartile de astrofoto din 1976 dar e din adancul istoriei metoda de atunci nu prea mai este vreo legatura dacat cerul si eventual unele telescoape . Eu sunt pus acum pe camp mai larg si culori nuante :) o poza afisata deja pe alt topic dar o prelucrare mai buna cred. Prin Cass 270mm 7.5m focar ----------------------------------- Alex Gaina 04 Aug 2015 11:35 Indoieli ----------------------------------- Or fi interesante cartile de astrofoto din 1976 dar e din adancul istoriei metoda de atunci nu prea mai este vreo legatura dacat cerul si eventual unele telescoape . Imi voi permite sa nu fiu de acord cu Octavian Stanescu. Depinde cu ce carti compari.... Daca compari cu ceea ce publicau Domnii Chis, Vasile Mioc, Vasile Damaschin, cei de la "Orion", Sangeorzan,si, fara suparare pentru prietenul meu D-l Oproiu. Dar daca comparam de exemplu cu [1]?, ca sa nu mai amintim de publicatiile color din Sky in Telescope,apropo, multiple.... Bibliografie. 1. Bracher, Katherine The Origin of Lunar Craters, Mercury, Vol. 29, no. 5, p.7, 2000 ----------------------------------- emilf 17 Apr 2016 21:30 ----------------------------------- Preferatele mele din 16.04.2016. ----------------------------------- Stanescu Octavian 11 Dec 2016 18:16 Poza Luna prin Cass 350 mm ----------------------------------- Poza facuta cu set de oglinzi fabricat de mine cass 350mm f/20 ----------------------------------- rabeir 11 Dec 2016 19:20 ----------------------------------- da buna treaba ai facut... cum ai evalua lambda si seeingul?l, detaliile par extraatmosferice, nici nu am termen de comparatie cu ce am vazut eu pe luna all time ----------------------------------- iosif 11 Dec 2016 19:27 Luna. ----------------------------------- Buna. Imagini frumoase si clare. Se vede ca oglinzile au fost facute de un profesionist. In viitorul mai indepartat o sa incerc sa fac si eu poze la planete, Soare si Luna. Succes in continuare. ----------------------------------- Stanescu Octavian 11 Dec 2016 21:05 ----------------------------------- pozele sunt facute de cineva din Franta camera Basler ACA1920-155 seeing 6/10 ----------------------------------- valy 11 Dec 2016 21:28 ----------------------------------- JP Brahici? ----------------------------------- Stanescu Octavian 11 Dec 2016 21:36 ----------------------------------- Da da sunt multe poze dar nu vreau sa ocup spatii vaste pe aici . rezultate se pot prinde si mai bune . sa vedem ce scoate si un 400mm e in lucru :) de mine nu am vreme din pacate sa fac instr... ----------------------------------- URANUS7 09 Ian 2017 19:43 ----------------------------------- Asta m-am abtinut si eu sa comentez dar trebuie sa o spun macar acum: oglinzile la cass 350mm f/20 sunt exceptionale daca pot oferi o asemenea imagine. De Brahic nu comentez ... stiu cum prelucreaza. ;) Bravo pentru oglinzi ! :) ----------------------------------- valy 05 Mar 2017 21:34 ----------------------------------- Am pornit si eu camera dupa mult timp de pauza: ed 80/600 + tv 5x, basler ace mono. ----------------------------------- Stanescu Octavian 16 Iul 2017 06:14 Calatorie pe Luna ----------------------------------- doua imagini recente prinse de Akihiro Yamazaki cass 400mm f/20 (optica facuta de mine) ----------------------------------- URANUS7 16 Iul 2017 08:19 ----------------------------------- Fantastica optica. Iti mai trebuie cel putin inca o viata sa te bucuri din plin de ce poti face. ;) Cred ca as vrea si eu un brut de la Akihiro Yamazaki. As vrea sa vad ce se poate "stoarce" dintr-o captura perfecta. Poate reusesc sa-l contactez intr-o buna zi. :) ----------------------------------- Cristi65 16 Iul 2017 09:11 ----------------------------------- Felicitări pentru oglindă. Rezultatele sunt excepționale - cu adevărat un "planet/moon killer" ----------------------------------- jimao22 06 Aug 2017 20:00 ----------------------------------- O poza de zilele trecute cu Luna. Achizitia e facuta prin MN190 cu o camera ASI174 mono, folosind Firecapture ca soft de achizitie, Autostakkert pentru stack si Registax pentru deconvolutie. Am atasat si o poza din atlasul lunar pentru a identifica elementele de relief ce apar in poza. Poza nu e aliniata cu imaginea din atlas, dar cred ca e usor de recunoscut ce e pe acolo, daca rotiti poza cu 90 de grade in sensul acelor de ceas. Mai multe detalii pe blogul meu din semnatura. ----------------------------------- tudor 06 Aug 2017 20:39 ----------------------------------- Ce rezolutie fantastica are poza facuta de Akihiro Yamazaki cu sticla lui Stanescu Octavian!!!! Zici ca mai ai putin si aterizezi pe Luna ----------------------------------- Andi 07 Aug 2017 09:31 ----------------------------------- ... Am atasat si o poza din atlasul lunar pentru a identifica elementele de relief ce apar in poza. Poza nu e aliniata cu imaginea din atlas, dar cred ca e usor de recunoscut ce e pe acolo, daca rotiti poza cu 90 de grade in sensul acelor de ceas. ... . Nu este suficientă rotația pozei din atlas, este nevoie și de o reflexie. 8) ----------------------------------- Stanescu Octavian 03 Sep 2017 13:26 ----------------------------------- O imagine recenta a lui Dominique Dierick facuta prin Cass 350mm cu oglizi din Timisoara :P ----------------------------------- theogon 03 Sep 2017 20:30 ----------------------------------- Băieți, hai să plecăm acasă :D Ce să mai comentăm optică și prelucrare de înaltă clasă. ----------------------------------- Cristi65 03 Sep 2017 20:38 ----------------------------------- Optica este 10+, dar prelucrarea este prea agresivă ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Sep 2017 09:50 ----------------------------------- si inca una din aceasi serie :wink: ----------------------------------- Skyliner 04 Sep 2017 13:19 ----------------------------------- Mor asa de fain se vede felicitari, imagini incredibile :wink: Optica de nota 100. :wink: ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Sep 2017 13:39 ----------------------------------- acum vad ca am mai avut din zona asta facut cu alt cass de 350mm si parca mai curat a iesit cu seeing mai bun http://www.astronomy.ro/forum/files/lun_cas_350_ox_293.jpg ----------------------------------- Skyliner 04 Sep 2017 13:42 ----------------------------------- Frumoase capturi felicitari ! ----------------------------------- Stanescu Octavian 12 Oct 2017 10:35 ----------------------------------- O imagine recenta prin Cassegrain 350mm cu oglinzi de Timisoara clearceram captura si prelucrare facuta de Jean Pierre Brahic ----------------------------------- valy 12 Oct 2017 11:21 ----------------------------------- Se vad pietricelele! :lol: ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Apr 2018 19:23 ----------------------------------- O imagine recenta prin Cass 350mm facuta de Jean Pierre Brahic. Am facut primara f/3 Clearceram zero expansiune termica . ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Mai 2018 08:32 ----------------------------------- Inca o imagine interesanta Jean Pierre Brahic prin Cass 350mm ----------------------------------- nobody 04 Mai 2018 11:59 ----------------------------------- Zici ca-s luate de pe orbita, inainte de aselenizare. ----------------------------------- Stanescu Octavian 05 Mai 2018 13:43 ----------------------------------- A prins omul ceva seeing mai bun cateva zile a pozat toata luna :)