----------------------------------- MAN 18 Aug 2006 20:36 VAND TELESCOP NEWTON PE MONTURA DOBSON DE 8'' ----------------------------------- Vand telescop newton pe montura dobson cu diametrul oglinzii de 8'',f de 1200 ,cautator de 10x50,doua oculare de 25 si 10 mm,este nou nout nu l-am folosit decat o singura data, pt mai multe detalii scrieti pe privat in acest forum sau la adresa de email forever_yung85@yahoo.com,pretul e de 400 euro negociabil.Numai bine! ----------------------------------- MAN 27 Aug 2006 10:37 ----------------------------------- PRETUL ACUM ESTE DE 300 EURO.. ----------------------------------- Forever_Man 27 Aug 2006 16:16 ----------------------------------- In magazin cat costa un astfel de telescop ? ----------------------------------- Forever_Man 29 Aug 2006 09:27 ----------------------------------- Hmmm... Destul de tentant. Dar mai intai as avea niste intrebari pentru expertii de pe forum. 1. Se poate pune si pe montura ecuatoriala ? 2. Se poate instala aparat din acela de urmarit o stea ? (nu stiu cum se numeste). 3. Se poate folosi pentru astrofoto ? 4. La pretul asta se gaseste ceva mai bun ? 5. Se pot pune si alte oculare, pentru a mari mai mult ? ----------------------------------- HoO_Germany 29 Aug 2006 09:53 ----------------------------------- Hmmm... Destul de tentant. Dar mai intai as avea niste intrebari pentru expertii de pe forum. 1. Se poate pune si pe montura ecuatoriala ? 2. Se poate instala aparat din acela de urmarit o stea ? (nu stiu cum se numeste). 3. Se poate folosi pentru astrofoto ? 4. La pretul asta se gaseste ceva mai bun ? 5. Se pot pune si alte oculare, pentru a mari mai mult ? Imi dau voie sa raspund eu la intrebari, ca eu cunosc acest telescop foarte bine. la 1 acest telescop se poate pune pe o montura equatoriala, acea trebue sa fie macar una in marime unei HEQ5. Trebue sa se cumpere niste inele pentru tub si o sina, si gata este treaba. la 2 Telescopul are un adapter unde se poate insuruba (instala) o camera de fotografiat SRL sau DSRL. Mai departe se poate pune (sub cumparat unui adapter pentru web-cam) si o web-cam la el. Acest telescop este compatibel cu fiecare acessoire de 1,25" sau de 2". la 3 sub folosirea unei monturi ecuatoriala, se poate folosi pentru foto astronomica. la 4 la pretul asta, telescopul este vazand preturile in romania, un cadou :) Calitatea opticii si calitatea tehnica este buna. la 5 pentru ca telescopul este pus asub norme, se poate folosii cu toate acesorile de 1,25" si de 2". In jurul ce se vanda cu telescopul, este un adapter pentru acesorie de 1,25" si de 2". Mai multe detaile ar fii bine sa fie intrebate direct cu PM la vanzator. :) ----------------------------------- Forever_Man 14 Sep 2006 11:24 ----------------------------------- Cumpărat. :D