----------------------------------- raduM 20 Noi 2009 19:00 Olimpiada de Astronomie ----------------------------------- Aș dori să sugerez deschiderea unui topic legat de olimpiada de Astronomie. În topicul respectiv aș vrea ca, pe baza programei, să alcătuim în comun un ghid, un manual dacă vreți așa, pentru cei care vor să participe la olimpiadă. E necesar, chiar foarte necesar. Să încerc să sistematizez motivele: - Deși nu avem Astronomia cuprinsă între materiile din școală, avem rezultate excelente la olimpiadele internaționale de Astronomie si Astrofizică (Miruna Oprescu și Ioo Vilmosz sunt cunoscuți, cred, sper, întregii țări - ei sunt precum Nadia în anii 70-), nu mă pot opri să nu remarc faptul că Miruna, în clasa a 6-a, cunoștea clasificarea Harward a stelelor, diagrama Hertzprung-Russel era la degetul ei mic și cunoștea tabelul lui Mendeleev cu "hai Lina .........." - Mulți elevi ar fi interesați dar nu au dascăli care să-i îndrume sau au dascăli ok dar care au nevoie să învețe ei înainte de a-i îndruma pe copii. Școala formală taie elanul elevilor și al dascălilor. - Nu există nici un manual/ghid/tratat care să acopere complet și adecvat programa de olimpiadă. Sigur, există cărțile noastre, adică "Laboratorul astrofizicianului amator" "Cerul, o carte pentru toți" "Astronomia invizibilului" "Univesul" Există și internetul. - Cărțile la care ne-am referit noi - noi, cei care le-am cetit - ( ale lui Ureche, Nadolschi, Cristea etc) sunt accesibile pe net, ca și nenumăratele lucrări în Astronomie și Astrofizică ale diverșilor autori străini nouă, dar a sintetiza de pe internet un suport de curs ... e extrem de dificil. ----------------------------------- Forever_Man 20 Noi 2009 19:22 ----------------------------------- Compendiul de Astronomie acoperea acum 2-3 ani destul de bine programa pentru olimpiada. Oricum, elevii nu trebuie sa se limiteze doar la el. Mai trebuiesc si ceva culegeri de probleme. ----------------------------------- Blakut 20 Noi 2009 20:08 ----------------------------------- Exista un site unde ONA2009 isi are un loc. www.astronomie.ro ----------------------------------- raduM 21 Noi 2009 12:11 ----------------------------------- Compendiul de Astronomie acoperea acum 2-3 ani destul de bine programa pentru olimpiada. Oricum, elevii nu trebuie sa se limiteze doar la el. Mai trebuiesc si ceva culegeri de probleme. dap. ----------------------------------- admin 22 Noi 2009 15:42 Re: Olimpiada de Astronomie ----------------------------------- Aș dori să sugerez deschiderea unui topic legat de olimpiada de Astronomie. În topicul respectiv aș vrea ca, pe baza programei, să alcătuim în comun un ghid, un manual dacă vreți așa, pentru cei care vor să participe la olimpiadă. E necesar, chiar foarte necesar. ... Radu ma gandesc ca in mesajul tau initial te refereai la infiintarea unei categorii dedicate olimpiadelor de astronomie. Am creat aceasta categorie, intitulata "Olimpiade", in sectiunea "Educatie", la adresa: http://www.astronomy.ro/forum/Olimpiade-f74.html . In noua categorie am mutat mesajele (topicurile) pe care le-am gasit pe aceasta tema. Radu pentru initiativa si avand in vedere implicarea ta pe partea educationala, atat in cadrul forumului cat si in afara acestuia, te-am pus moderator in aceasta categorie. ----------------------------------- Mihnea 14 Feb 2010 23:06 ----------------------------------- cand este judeteana in acest an? :D ----------------------------------- Mosu' 05 Mar 2010 14:47 Olimpiada judeteana ----------------------------------- Maine , pe 6 martie, are loc faza judeteana a Olimpiadei de astronomie. Bafta tuturor participantilor! Dupa cum am mai spus si pe blog, http://astrobotica.wordpress.com(inca timid si in continua schimbare!), pregatirile de reforma curriculara pentru descongestionarea programelor scolare vor duce la scaderea orelor de stiinte si transformarea lor intr-o disciplina integratoare gen stiinte, cu povesti timp de 1 ora pe saptamana. In aceste conditii, a mai vorbi despre introducerea astronomiei in curriculum este deja fictiune. Exista si o parte buna, timpul liber ramas poate fi folosit de elev pentru un "after school' de astronomie!!! Pentru profesori vom oferi la Craiova un curs GTTP in acest an deoarece sunt reprezentant pentru Romania.Si pentru Marte, ceea ce il va transforma poate in curs interplanetar, nu numai international! Cu cine ne vedem la Nationala? ----------------------------------- ghitzZza 06 Mar 2010 18:17 ----------------------------------- ca sa nu umplu forumul cu topicuri am sa postez aici , pentru cei care nu au avut ocazia sa participe, subiectele de la olimpiada judeteana de astronomie, anul scolar 2009/2010 : http://img408.imageshack.us/img408/8016/imgsc.th.jpghttp://img246.imageshack.us/img246/993/img0001iu.th.jpg ----------------------------------- Mosu' 06 Mar 2010 18:31 Da, bune subiecte! ----------------------------------- Cu niste erori la grila de la subiectul 1 , baremele subpunctelor 1 si 8, niste desene cam ciudate ale constelatiilor la 1 subpunctul 2 care i-au indus in eroare pe unii elevi. Puterile au fost scrise aiurea la 1.7 si la problema 5 din cauza transformarii probabile din .doc in .pdf fara pastrarea formatarii. Una peste alta destul de bine potrivite desi 1.7 si probl. 4 la juniori nu au facut prea bine la sanatate! Modificarea de la precizari, inainte de 1995 seniori si dupa 1995 pana in 1996 juniori este in spiritul regulamentului internationalei care este....si trebuie respectat. ----------------------------------- ghitzZza 06 Mar 2010 18:44 Re: Da, bune subiecte! ----------------------------------- Aveti, "din greseala", baremele? ----------------------------------- Andi 06 Mar 2010 23:44 ----------------------------------- Putem vedea nivelul de cunoaștere al Astronomiei la noi. - constelațiile prezentate nu sunt cele recomandate de I.A.U. (cred că sunt Cygnus, Ophiucus, Hercules, Delphinus); iar zodii, iar astrologie; se putea foarte bine face referință la ECLIPTICĂ, dacă trece prin constelațiile respective. Ophiucus este constelație zodiacală din punct de vedere astronomic: sună ca ... :shock: - paralaxa este în coadă de pește, pentru că în Sistemul solar se folosește raza Pământului, iar pentru stele se folosește raza orbitei Pământului - semnul desemnat pentru ridicare la putere este ^ - trebuie văzut baremul pentru problema 3 (are două soluții) - ... 8) ----------------------------------- Mosu' 07 Mar 2010 00:56 ? ----------------------------------- Voi posta baremele azi, dupa ce ma trezesc! Nivelul creatiei este cel al creatorului ei, spunea cineva odata, demult, desi este cam off topic ce spun, fiind un citat din science fiction(vezi "Omul de cristal", cartea) Pai bine, Andi, constelatiile sunt bine alese pentru ca elevii sa poata distinge intre definitia zodiacului, ca banda centrata pe ecliptica, si zodiacul astrologic, de care nu ne prea legam in astronomie. Inca am intalnit romani fericiti, prof de mate ,care au invatat in facultate constelatiile si care sustin sus si tare ca tot 12 sunt constelatiile zodiacale, fara a tine seama de definirea granitelor lor de catre IAU. Eu ma refeream ca sunt desenate prost si un elev nu este un astronom neaparat, putand confunda usor Oph cu Cefeu si Hercule cu Fecioara sau cine stie, Pegas, daca desenau si ei mai clar elementele distinctive ale asterismului.... sa nu uitam ca Oph e purtatorul de sarpe, nu omul fara sarpe, si o groaza din elevi au facut confuzii, desi trebuie sa recunosc ca au fost destui care nu au facut. Si trebuie apreciata ideea, deoarece pana acum nu se dadea nimic legat de proba observationala , chiar daca in plus au impanat si destula astrofizica in subiecte, mai ales la juniori care de obicei nu au sanse reale la aceasta parte. La rezolvarea de probleme nu folosesti ce vrei ci numai ce ai, altfel probabil nu se mai facea focul cu doua bete ci trimiteam bastinasii sa cumpere brichete... sau cumparau saracii astronauti un nou computer si baterii pentru Apollo direct de la primul martian in trecere... De acord ca stilul si ideile pot fi permanent imbunatatite. Semnele sunt de obicei cunoscute de cei care le-au propus, mai stiti bancul , real de fapt , care a precedat realizarea placii destinate unui eventual contact cu civilizatiile extraterestre? Au inventat un limbaj cica universal, care ar putea fi inteles de catre orice tip de inteligenta, au scris un mesaj in acel limbaj si l-au propus grupului Drake. Urmarea? Nimeni nu l-a putut decodifica, desi dupa traducere au fost de acord toti ca este foarte simplu.Sugestia? Invatati tehnoredactare si in word si in pdf si unificati limbajele .... Corect, dar nu a fost propusa decat o rezolvare si nu trebuie mai multe deoarece , daca elevul o gaseste pe a n-a care ajunge la rezultat, i se reface baremul pe rezolvare si i se acorda punctajul maxim. Este in orice regulament de olimpiada si tine cont de maxima cunoscuta "cititorii nostri sunt mai destepti decat ai lor!", adica in realitate corectura, la acest nivel superior clasei, sa se faca in favoarea elevului. Si asa a fost la toate olimpiadele, cu mici exceptii pentru care ne-am luptat sa le corectam de fiecare data, pentru ca si acesti elevi "de aur " merita. Noapte buna....... a, da, nu am propus niciuna din problemele date!!!! ----------------------------------- Blakut 07 Mar 2010 16:12 ----------------------------------- Paralaxa unui corp ceresc observat de pe Pamant, nu paralaxa unui corp ceresc observate de pe Pamant. ----------------------------------- Mosu' 07 Mar 2010 17:06 Baremele oficiale ----------------------------------- Oho, multe greseli este, ca e mai putine de 50 si asa se zice la Bucuresti! Parca in Biblie se spunea "cine e far'de pacat sa arunce primul cu piatra!" Nu ca nu exista greseli, dar mai exista si bancul cu "iuteala de mana si nebagare de seama" , din cate stiu eu de cand eram in aceeasi locatie la Bucuresti era bine priceput pe acolo, la fel si diferenta dintre ignoranta si pur si simplu neverificarea unui text. E adevarat ca nu trebuie confundati elevii de azi cu posibilii studenti sau doctoranzi de maine, dar hai, sa nu cadem in derizoriu. Si pe mine ma deranjeaza multe, dar mai ales cele de pe p(r)osturile nationale unde asemenea perle, transmise urbi et orbi, fac mai mult rau decat una de pe un forum in care se presupune ca obiectivul e astronomia. Si nimeni nu scapa de asa ceva! Si acum uitati baremele. M-am trezit cu fata la cearceaf ! ----------------------------------- Andi 07 Mar 2010 18:48 ----------------------------------- Văd că și baremul este cu greșeli! - subiectul 1.1 nu are răspuns corect; nu se știe ce este etatea Lunii. Răspunsul este figura B, dar cu secera în partea stângă, deci rotit spre stânga cu 180 de grade. Etatea Lunii începe cu 00zile00ore la Lună Nouă; la Primul Pătrar are etatea 07zile09ore; la Lună Plină are etatea 14zile18ore; la Ultimul Pătrar are etatea 22zile03ore.Să ne amintim că Luna este "mincinoasă", apropo de compararea părții ilumunate cu literele C și D! - despre paralaxă am scris mai sus - răspunsul corect la 1.8 este A și nu C, deoarece luna siderală nu este egală cu luna sinodică - problema 3 este rezolvată pe jumătate, deoarece sunt două soluții, declinația stelei și latitudinea locului de observație fiind interschimbabile. Cel două soluții corespund situațiilor când culminația superioară se produce la SUD, respectiv la NORD de ZENIT; acest lucru nu se specifică în problemă. Deci nu am cum să discern între cele două soluții. - ... ----------------------------------- ghitzZza 07 Mar 2010 19:21 ----------------------------------- legat de olimpiada, cunoasteti ceva titluri de carti de astrofizica si mecanica cereasca mai pentru incepatori (chiar si in engleza). Eu pana acum am invatat din "Universul" de V. Ureche si articole de pe wikipedia dar am vazut ca la olimpiada se cere mai mult. Am carti de astronomie in care capitolul mecanica cereasca este prezentat doar pe scurt (doar legile lui Newton si Kepler ) , am si cartea domnului Dramba dar nu am cunostinte de derivate si integrale si nu inteleg cam nimic din ce e pe acolo ----------------------------------- Mosu' 07 Mar 2010 20:19 greseli, greseli... ----------------------------------- Pai eu ce am spus la mesajul de sub subiectele postate la inceput, ca am avut de corectat mai intai baremul.... exact unde spui, Andi. La 1.8 copiii stiau corect raspunsul, la fel si la 1.1 unde au notat ca fiind cel mai apropiat A-ul, desi nu era chiar corect dar au fost indusi in eroare de variantele prezentate. Si , sincer sa fiu, ma intereseaza ce stiu ei, nu ce stiu cei cu baremul. Dar cum se poate intampla si o eroare de tiparire la fel ca oricare alta, ma abtin sa dau cu pietre si mentionez doar ca elevii care au dat raspunsul corect au fost notati ca atare. Despre cartile lui Ureche, stiute bine, duc sus.... depinde de varsta celui care le citeste. Mai sunt multe, unele nerecomandabile minorilor, asa ca.... ----------------------------------- Andi 07 Mar 2010 22:26 ----------------------------------- Sistemul binar din problema 6 este compus din stele sau planete, cum sugerează baremul? Surse foarte bune sunt: - Exerciții și probleme de trigonometrie sferică și astronomie de G. Petrescu - Culegere de probleme și exerciții practice de Astronomie de Vorontzov-Veliaminov A, și mi-am adus aminte: la relația luminozitate-masă exponentul nu este chiar 3,8 și magnitudinea absolută a Soarelui este 4,75 nu 4,83. De asemenea, paralaxa roiului deschis de stele (care nu se suprapun pe raza vizuală), este calculată folosind raza orbitei Pământului, nu raza Pământului ca în problema 1.5 . 8) ----------------------------------- Mosu' 08 Mar 2010 09:41 Bravo! ----------------------------------- Bine Andi, desi nu te asculta nimeni la lectie! Asa e, exponentul invatat de elevi dupa toate manualele este de 3,5 , am facut si corectura asta la barem, valoarea magnitudinii solare este iar variabila dupa manualul care o prezinta. Paralaxa roiului era data in problema desi calculul ei se face intr-adevar cu a ca baza. Sistem binar neprecizat, aparent stelar. Manuale si carti sunt multe, dar la incepatori Compendiul de la All si manualul lui Chis merg foarte bine. Trigonometrie sferica ? Pai unii nici nu stiu baza, adica sfera si trigonometria clasica! si ca sa devii astronom oricum le vei invata la facultate, pardon, le vei studia, ca de invatat... Bafta tuturor! ----------------------------------- Doru Dragan 08 Mar 2010 13:23 ----------------------------------- Eu unul il ascult si-i dau un 10 cu felicitari dar ... mosu' are dreptate, nu poti sa ceri prea mult intr-o tara care nu prea da doi bani pe astronomie. Bine ca e si asa cum e. :) ----------------------------------- Mihnea 08 Mar 2010 17:58 ----------------------------------- Ma scuzati, dar de ce olimpiada are juniori si seniori?! eu unul sunt intr-a 9a si imi vine destul de greu sa invat integrale, derivate... bine, sa zicem ca in astronomie ai fi nevoit sa le stii, dar totusi nu se poate compara un elev dintr-a 9a cu unul dintr-a 12a... mai ales la nationala... ----------------------------------- Mosu' 08 Mar 2010 23:32 de toate ..... la 2 bani ! ----------------------------------- Pardon Doru, aici in tara se dau doar doi bani pe astronomie , si aia gauriti, ba mai platim si TVA la ei! Mihnea, am elev in clasa a 9-a care se lupta dupa cum zici tu, cu cei de a 11-a si a 12-a si e cot la cot cu ei ; Locul 1 la juniori e tot sub varsta specificata in precizari; in plus, locul 2 la juniori, cu 10,5puncte, l-a luat un elev de-al meu din clasa a 4-a, peste cei de a 8-a cu minim 2 p. dar saracul nu are voie sa mearga la olimpiada din cauza regulamentului!. Nu e problema ce poti sa inveti, ci ce intelegi din ce inveti si mai ales ce poti aplica. De ce numai juniori si seniori sau de nu are doar o singura categorie ca astrofizica? Pentru ca nu are pantaloni ! Sau desuuri! Insa cel mai logic raspuns il vei afla de la cei de la care vine ploaia, tatii olimpiadei internationale, ai caror muschi asa vrea ei! Pentru ca sistemul lor inca a ramas ceea ce era si pe vremea mea, pentru cunostinte cat mai vaste pentru cei mai mari pitici din lume. Ai lor, bineinteles! Bafta si numai succesuri romanesti! ----------------------------------- Mosu' 08 Mar 2010 23:59 Completare ----------------------------------- Si dupa ce-ti dau doi bani minus 16%, se gaseste cineva sa-i fure si pe aia! Sau sa spuna ca erau ai lui in cel mai pur spirit al acapararii d'aia, eventual sa-ti spuna ca nu ai dreptul sa-i iei doar pentru ca te-ai muncit pentru ei , dreptul se castiga mai greu, cu cota parte.... Una peste alta, se mai munceste, desi, serios vorbind, scopul s-a diversificat. Acum incerc din rasputeri sa pun la punct un blog pentru clubul nostru, poate dupa nationala sa am timp sa il completez astfel incat sa reprezinte un adevarat punct de informare. Toate bune..... ----------------------------------- Doru Dragan 09 Mar 2010 07:19 ----------------------------------- Adelante, Don Quijote de la Mancha!!! :) ----------------------------------- Mosu' 09 Mar 2010 09:36 ! ----------------------------------- da, Sancho mama! ----------------------------------- Andi 09 Mar 2010 18:55 ----------------------------------- Pentru cei care au propus problema 3, dar nu au știut să o rezolve, prezint cele două soluții sub formă de desene. Pomenirea stelei Deneb nu are nici o relevanță. Prezint și două diagrame care fac legătura dintre fazele Lunii și etatea ei, culeasă din Astronomie de Rudaux și Vaucouleurs. ----------------------------------- Doru Dragan 09 Mar 2010 21:28 ----------------------------------- Rar mi-se-ntampla sa recunosc ca admir un bucurestean :) ----------------------------------- Mihnea 09 Mar 2010 22:07 ----------------------------------- Este posibil ca dupa o nationala cu un rezultat bun daca nu cumva si lot sau internationala sa poti pleca din tara sa studiezi astronomia? Adica sunt astfel de oferte? ----------------------------------- Blakut 10 Mar 2010 00:40 ----------------------------------- Posibil dar nu probabil. Se poate pleca oricum. Se poate si sta, dar doar la nivel de undegrad. Asta daca nu poti sa pleci din prima. ----------------------------------- Mosu' 10 Mar 2010 01:10 !? ----------------------------------- Rezolvarea la 3 e corecta si putea sa stea f.b. in baremul propunatorilor! La fel si etatea Lunii, desi mai logica decat memorarea este construirea imaginii vizibile de pe Terra. Doar daca iti pregatesti un CV tare cu rezultate si un nume la internationala, bineinteles cu conditia sa aplici pe site-urile universitatilor ce cauta absolventi de liceu cu asemenea performante atunci ai sanse. Din pacate Nationala este doar parleazul peste care trebuie sa sari, cu o proptea solida de matematica si fizica! Bafta! ----------------------------------- Andi 10 Mar 2010 08:17 ----------------------------------- Problema 3 este rezolvată corect, doar pentru o soluție. Ea are două soluții; probleme identice și asemănătoare sunt în culegerea lui Petrescu. Cred că ne putem permite să discutăm aici despre probleme și rezolvarea lor, fără nici o altă preocupare decât Astronomia. ----------------------------------- Mosu' 10 Mar 2010 10:23 da ----------------------------------- Pe acest forum nici nu avem alta preocupare decat astronomia, iar in acest topic educatia in astronomie. Si in favoarea oricui citeste! ----------------------------------- tucc 10 Mar 2010 16:13 ----------------------------------- Salut!Sunt din Baia Mare si am participat la OJA sectiunea juniori.Din pacate am fost ultimul cu 2 concurenti peste mine.:( Am si eu o nelamurire: nu stiu la juniori elevii care paticipa trebuie sa fie nascuti din 95-96 sau 96-97?!?! Imi puteti spune FOARTE EXACT si daca se admit exceptii?????(in orice caz daca nu se admit exceptii voi paticipa si eu, daca nu la anul). Multumesc anticipat!!! ----------------------------------- Andi 10 Mar 2010 22:10 ----------------------------------- Câteva probleme "culminante" din culegerea lui Petrescu. ----------------------------------- Mosu' 10 Mar 2010 22:48 regulament ----------------------------------- pe www.fizicadj.ro gasiti precizarile noi pentru olimpiada, a fost o gresala in cele vechi din nebagare de seama, probabil ca si in cazul baremului. Gavrilov e clar, peste 14 ani, deci 01.01.1995-31.12.1996, adica 1997 anul viitor pentru internationala! Si regulamentul nationalei noastre e facut la fel, cu restrictia participarii la internationala. Gasiti precizarile pe site-ul OIAA in engleza. ----------------------------------- Mihnea 16 Mar 2010 17:54 ----------------------------------- De unde pot face rost de culegerea aceasta de Petrescu? :twisted: ----------------------------------- Andi 20 Mar 2010 08:34 ----------------------------------- Mi-am scanat culegera de "Exerciții și probleme de trigonometrie sferică și astronomie" de Petrescu și Podlowsky, și am depus-o la adresele: http://depositfiles.com/files/rdgiukjzw www.4shared.com/file/245144602/775c5667/exercitii-Petrescu.html ----------------------------------- Andi 20 Mar 2010 17:50 ----------------------------------- Mi-am scanat cartea "Galaxii în Univers" de Demetrescu și Pârvulescu. Se află la adresa: www.4shared.com/file/245365139/41585fa7/Galaxii_in_Univers-DemetrescuP.html ----------------------------------- Mihnea 28 Mar 2010 22:16 ----------------------------------- Aveti vreo idee de unde as putea lua niste harti mute? Inafara celor de la olimpiadele din anii trecuti... ----------------------------------- Astromaniac 05 Apr 2010 11:46 ----------------------------------- Mihnea: Poti folosi un program gen Stelarium in loc de harta muta. Scoti toate marcajele de pe cer prin intermediul optiunilor, faci un printscreen si copy+paste in paint, astfel exersezi pe orice tip de harta digitala doresti. ----------------------------------- Doru Dragan 05 Apr 2010 21:40 ----------------------------------- Exista programe speciale pentru tiparit harti stelare. Unul dintre ele este StarCalc. ----------------------------------- Mihnea 05 Apr 2010 21:54 ----------------------------------- Multumesc mult! :D ----------------------------------- WEXLER 27 Mai 2010 12:48 Re: ----------------------------------- Bine Andi, desi nu te asculta nimeni la lectie! Asa e, exponentul invatat de elevi dupa toate manualele este de 3,5 , am facut si corectura asta la barem, valoarea magnitudinii solare este iar variabila dupa manualul care o prezinta. Paralaxa roiului era data in problema desi calculul ei se face intr-adevar cu a ca baza. Sistem binar neprecizat, aparent stelar. Manuale si carti sunt multe, dar la incepatori Compendiul de la All si manualul lui Chis merg foarte bine. Trigonometrie sferica ? Pai unii nici nu stiu baza, adica sfera si trigonometria clasica! si ca sa devii astronom oricum le vei invata la facultate, pardon, le vei studia, ca de invatat... Bafta tuturor! Eu il ascult pe domnul Andi pe care il si respect si ii urmaresc cu interes raspunsurile. Nu cred ca ar trebui sa existe polemici intre membri... Parerea mea ----------------------------------- Mosu' 24 Aug 2010 20:34 Parerea mea, valoarea mea.... ----------------------------------- Ciudat este ca multi isi dau cu parerea si citeaza fara sa citeasca cu adevarat. Nu e problema mea ca unii au dificultati in intelegerea unor afirmatii, dar sa mai si iasa pe net cu ciudatenii.... auzi, unde se vad polemicile in felicitari? Polemica este insa cheia progresului, ca si conflict minor! Si de ce nu lasati interlocutorii sa se descurce si va introduceti precum musca in .... lapte sa zicem? Priviti, ascultati si interveniti cu propriile comentarii, la obiect, nu la persoana, care este! Bafta la privit in continuare! ----------------------------------- raduM 13 Apr 2011 20:12 ----------------------------------- Ei.... cam așe! Tare bănuiesc că o să revin pe aici, că demult nu am mai fost rău și simt nevoie. :lol: Andi, mulțumim pentru scanări. Dacă nu ați prins ideea, doream o discuție despre un eventual ghid de astronomie, nu o discuție despre ce frumoase subiecte au copiii ăștia nevinovați la olimpiade. Am lansat subiectul pentru că sunt din ce în ce mai convins că astronomii "amatori" de pe acilea sunt mult mai în măsură să spună două vorbe în domeniu decât nușce doctor în planete de la nușce școală care are nevoie de o adeverință pentru gradație dar nu deosebește Luna de buleftrica de pe stâlp. :wink: În ultimii doi ani am crescut câțiva șoricei de gimnaziu, nu îi duc încă la națională dar am mai așezat oarece idei legate de lucrul cu ei. Dacă sunteți de acord, să orientăm vorba spre un astfel de mod de lucru. ----------------------------------- Iordana Astefanoaei 22 Feb 2012 22:20 "Exerciții și probleme de trigonometrie sferică și astr ----------------------------------- Am incercat sa descarc culegerea "Exerciții și probleme de trigonometrie sferică și astronomie Petrescu de la adresele date de tine si nu am reusit. Tare mult m-as bucura daca ai putea sa-mi trimiti si mie prin email aceasta carte. Orice informatie, unde as putea s-o gasesc m-ar ajuta. Multumesc foarte mult. ----------------------------------- Iordana Astefanoaei 22 Feb 2012 22:27 ----------------------------------- Andi, am incercat sa descarc culegerea "Exerciții și probleme de trigonometrie sferică și astronomie Petrescu de la adresele date de tine si nu am reusit. Tare mult m-as bucura daca ai putea sa-mi trimiti si mie prin email aceasta carte. Orice informatie, unde as putea s-o gasesc m-ar ajuta. Multumesc foarte mult. ----------------------------------- Andi 06 Mar 2012 22:56 ----------------------------------- Scuze pentru întârziere; cartea se găsește aici: http://www.4shared.com/rar/roT4Fv8f/Exercitii_de_Astronomie_-_Petr.html Studiu plăcut! ----------------------------------- Iordana Astefanoaei 07 Mar 2012 07:30 culegere petrescu, Exercitii si probleme rezolvate de astron ----------------------------------- Va multumesc foarte mult. Am reusit s-o descarc. Este o carte extrem de utila pasionatilor de astronomie. ----------------------------------- Mosu' 03 Mar 2013 10:09 Atentie! ----------------------------------- Folositi va rog topicele recente ale ONAA 2013 in loc de cele vechi! Vom elimina astfel cautarea inutila prin topice lungi si vom oferi informatii si celor mai noi utilizatori. Multumesc! Moderator ----------------------------------- Ady 05 Iul 2022 14:30 Culegere Petrescu ----------------------------------- Mi-am scanat culegera de "Exerciții și probleme de trigonometrie sferică și astronomie" de Petrescu și Podlowsky, și am depus-o la adresele: http://depositfiles.com/files/rdgiukjzw www.4shared.com/file/245144602/775c5667/exercitii-Petrescu.html Bună ziua! Mai aveți disponibilă în format electronic cartea: Exerciții și probleme de trigonometrie sferică și astronomie", de Petrescu și Podlowsky? Ați putea să mi-o trimiteți? Mulțumesc anticipat! ----------------------------------- Andi 05 Iul 2022 17:41 ----------------------------------- A doua adresă este funcțională. Am verificat descărcând-o și eu de acolo.