----------------------------------- Eusebio 17 Mai 2009 14:51 Observarea Statiei Spatiale Internationale ----------------------------------- Am o intrebare avand in vedere ca aseara in jurul orei 10 - 10.30 am observat cu ochiul liber (sau cel putin asta cred) ISS-ul in trecere: s-ar putea observa in acel moment statia cu o luneta sau vreun telescop? Tare interesant ar fi :lol: ----------------------------------- Eusebio 17 Mai 2009 14:57 ----------------------------------- De fapt... conform http://www.astro-urseanu.ro/iss.html se pare ca se poate vedea. Sunt curios daca a mai vazut-o cineva ----------------------------------- Oliver Dragan 17 Mai 2009 15:07 ----------------------------------- Am vazut-o pana acum de vreo 4 ori, de fiecare data intamplator dar am verificat apoi sa fiu sigur ca e ea. Din cate am observat, are o viteza destul de ridicata pentru a o putea urmari cu telecopul. Intr-adevar sunt fotografii al ISS-ului facute cu telescopul dar nu stiu in ce configuratie. http://www.iss-tracking.de/index.html http://www.heavens-above.com/ ----------------------------------- dragos.n 17 Mai 2009 17:24 ----------------------------------- Am vazut statia ISS de multe ori, insa doar de doua ori programat, cu un binoclu. Pentru a o urmarii cu un telescop, e nevoie fie de o montura alt-azimultala usor de manevrat la mana, fie de un sistem Go To, pe care sa se poata descarca datele traiectoriei, Se pare ca nu toate GoTo au aceasta posibilitate. ----------------------------------- Eusebio 17 Mai 2009 20:27 ----------------------------------- Viteza cica e de 28 000 km/h si e deasupra Pamantului la 350-400 km. Cat priveste telescopul cu care e facut: Newton de 200mm la F/15 cu un Canon EOS 350D, ISO 1600, T exp. 1/320s. De montura nu zice nimic. Apropo...dupa ce a trecut statia, la foarte scurt timp (30 sec. poate) a aparut ceva pe cer un alt corp luminos venind din directia statiei insa care lumina un pic mai intens decat statia insa lumina a scazut in max 10 sec din luminozitate pana cand nu s-a mai vazut deloc pe cer. Sa fi aruncat oare baietii deseurile care au intrat in atmosfera si au ars? Probabil. Dar de ce nu au aruncat pe teritoriul lor? :roll: Dar Hubble-ul l-a vazut careva? ----------------------------------- Doru Dragan 17 Mai 2009 20:32 ----------------------------------- E ISS adica in traducere (libera :)) Statia Spatiala Internationala ceea ce inseamna ca tot Pamantul e "teritoriul lor" :roll: iar ceea ce ai vazut nu cred ca sunt deseuri ci o trusa de scule care a fost scapata. Roaga-te sa pice la tine in gradina ... Om te-ai facut :lol: ----------------------------------- Laurentiu 17 Mai 2009 20:35 ----------------------------------- Eu am reusit sa vad ISS prin telescop (pe vremea cand era pe montura Dobson) ba, mai mult, in zbor tandem cu naveta Jules Verne. Nu e usor de urmarit - trebuie sa folosesti putere relativ mica - eu am avut 50x cu telescop de 1200 mm distanta focala - iar montura trebuie sa se miste fin. ----------------------------------- Eusebio 17 Mai 2009 20:41 ----------------------------------- ...montura trebuie sa se miste fin. Iti dai deama... Doru...stii ceva declaratii cu privire la asta? Nu de alta dar luminita aceea semana exact ca o scanteie de la o artificiu explodata - numai ca nu era sigur artificiu si venea din zona ISS-ului ----------------------------------- MariusP 17 Mai 2009 23:10 ----------------------------------- Dar Hubble-ul l-a vazut careva? L-am vazut de cateva ori, prin binoclu. Trebuie sa stii exact pe unde trece, pentru ca nu se ridica deasupra orizontului mai mult de 6-7 grade, iar magnitudinea aparenta nu depaseste 3-3,5. ----------------------------------- Erwin 17 Mai 2009 23:34 ----------------------------------- acum cu naveta pe aceeași orbită ar trebui să se vadă mai bine, nu? am urmărit azi o parte din cele 8 ore de operațiuni, cea mai complicată modificare, înlocuirea unei plăci de alimentare din computerul defect. ----------------------------------- SDM 18 Mai 2009 06:44 ----------------------------------- Spunea Doru Dragan ceva despre o trusă de scule a SSI care ar fi căzut pe la noi. Problema se pune dacă nu cumva are parașută ca în cădere să nu se strice sculele la contactul cu solul. Cred că cineva tot o găsește într-o zi, dar recomand celui ce o va găsi să tacă și să nu se laude pe aici ca nu cumva să-i fie confiscată, sau să fie acuzat de deținere de obiecte străine dubioase, sau în cazul cel mai fericit sa-i pună vreo taxă vamală. !!! SDM ----------------------------------- octopus 18 Mai 2009 07:27 ----------------------------------- Doru nu a spus ca a cazut la noi , ci ca te-ai face om daca ti-ar cadea in gradina :D http://www.stiinta.info/trusa-de-scule-orbitala-filmata-cu-ajutorul-unui-binoclu/news/609/103/ http://www.popastro.com/news/isstoolbox.php ----------------------------------- Eusebio 18 Mai 2009 09:16 ----------------------------------- Pai ce am vazut eu a pierdut in 10 sec din intensitatea luminii pana nu s-a mai vazut deloc iar conform primului site trusa ar trebui sa intre in atmosfera prin vara ----------------------------------- MariusP 18 Mai 2009 10:12 ----------------------------------- ... un alt corp luminos venind din directia statiei insa care lumina un pic mai intens decat statia insa lumina a scazut in max 10 sec din luminozitate pana cand nu s-a mai vazut deloc pe cer.Venea din directia in care a disparut statia si se deplasa in sens opus sau se deplasa in acelasi sens si pe aceeasi traiectorie aparenta cu a statiei? Daca ai fi memorat cat de cat traseul printre stele, era destul de usor de aflat ce obiect ai vazut... ----------------------------------- Eusebio 18 Mai 2009 11:43 ----------------------------------- Venea din directia in care a disparut statia si se deplasa in sens opus. Cat despre traseu...nu stiu printre ce stele ca in acea zona se aflau (asa cum se observau atunci cu ochiul liber pe langa iluminatoarele artificiale stradale) dar era in NV-N ----------------------------------- Erwin 18 Mai 2009 11:48 ----------------------------------- probabil goliseră "lada de gunoi" :lol: ----------------------------------- MariusP 18 Mai 2009 14:40 ----------------------------------- Venea din directia in care a disparut statia si se deplasa in sens opus. Cat despre traseu...nu stiu printre ce stele ca in acea zona se aflau (asa cum se observau atunci cu ochiul liber pe langa iluminatoarele artificiale stradale) dar era in NV-N Nu stiu ce satelit ai vazut, dar sigur nu are legatura cu ISS. Chiar si rucsacul cu scule, pierdut cu multe luni in urma, pastreaza inca traiectoria aparenta a statiei (si directie si sens), numai ca exista un decalaj mai mare de timp. Au trecut multi sateliti invizibili cu ochiul liber prin regiune si ar fi putut sa apara o reflexie puternica pe panouri solare sau alte componente exterioare, care sa tina cateva secunde. acum cu naveta pe aceeași orbită ar trebui să se vadă mai bine, nu? Sigur HST s-ar vedea mai bine, dar din pacate pana la sfarsitul lunii nu este vizibil din tara noastra... ----------------------------------- dragos.n 18 Mai 2009 19:13 ----------------------------------- A fost probabil un meteor. ----------------------------------- Eusebio 18 Mai 2009 22:12 ----------------------------------- Marius, conform tabelului din aceasta pagina http://www.astro-urseanu.ro/iss.html la ora 22.20 cand s-a vazut pe cer este trecuta vizibilitatea statiei pt o perioada de 2 min si directia in care am vazut-o este aceeasi cu cea trecuta de asemenea in tabel. Ca sa nu-ti mai zic ca eram la observator si chiar personalul de acolo a confirmat ca este ISS-ul ----------------------------------- MariusP 18 Mai 2009 22:40 ----------------------------------- Sint sigur c-ai vazut ISS, eu ma refeream la ce-ai vazut dupa ce a disparut statia... ----------------------------------- Erwin 18 Mai 2009 23:37 ----------------------------------- Un nou mod simplu de a afla coordonatele este calculează răspunsuri la întrebări puse în limbaj natural. ----------------------------------- auriga 19 Mai 2009 09:24 ----------------------------------- aseara in cadrul unui mic starparty am observat pass-ul ISS-ului de la ora 23.10, magnitudine -1, din directia WNW-NNE, cu ochiul liber si chiar cu dobsonul de 8" (nu foarte greu de urmarit), se vedeau cateva puncte foarte luminoase (4-5) la mica distanta intre ele. ----------------------------------- Eusebio 19 Mai 2009 21:26 ----------------------------------- Ok Marius :) ----------------------------------- Alex Gaina 22 Mai 2009 21:16 Obiect stralucitor ----------------------------------- 22 mai 2009 la orele 21:45-21:50 am observat obiect stralucitor magn. -2, timp de 1 min se deplasa WWN-ESE, evident nu satelit, cu atat mai mult nu avion. ----------------------------------- Alex Gaina 22 Mai 2009 21:18 P.S. ----------------------------------- Nici meteor, intrucat viteza era destul de mică ----------------------------------- cristib 22 Mai 2009 21:31 Re: Obiect stralucitor ----------------------------------- 22 mai 2009 la orele 21:45-21:50 am observat obiect stralucitor magn. -2, timp de 1 min se deplasa WWN-ESE, evident nu satelit, cu atat mai mult nu avion. Da, l-am vazut si eu. Tocmai incercam trepiedul pt binoclu, cand a aparut foarte stralucitor. M-am gandit si eu la inceput la statie, dar era prea mare. Apoi am zis ca o fi jetul unui motor cu reactie. ----------------------------------- valy 22 Mai 2009 21:41 ----------------------------------- Jetul are in fata lui si un avion care de obicei blincare, are luminite rosii, verzi, albe, la aripi, la coada. Mai curand e un OZN....parerea mea. ----------------------------------- valy 22 Mai 2009 21:45 ----------------------------------- .. ----------------------------------- MariusP 22 Mai 2009 22:14 Re: Obiect stralucitor ----------------------------------- 22 mai 2009 la orele 21:45-21:50 am observat obiect stralucitor magn. -2, timp de 1 min se deplasa WWN-ESE, evident nu satelit, cu atat mai mult nu avion. Eu zic ca era ISS: http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=47.005&lng=28.858&loc=Chisinau&alt=52&tz=EET&Date=54972.875 ----------------------------------- Eusebio 24 Mai 2009 20:19 ----------------------------------- Marius are dreptate: era ISS. Sambata la 22.08 s-a vazut cel mai aproape dupa datele de la http://www.astro-urseanu.ro/iss.html ----------------------------------- cristib 24 Mai 2009 20:52 ----------------------------------- In acea seara am postat primele impresii ,,calculate" insa valy m-a taxat cu ironia lui. In realitate trairea pe care am avut-o in acel moment a fost cea a unei oglinzi care reflecta lumina, purtata pe cer. Daca fost statia sunt bucuros ca am putut sa o vad in punctul ei maxim al apropierii de pamant. ----------------------------------- Forever_Man 24 Mai 2009 21:17 ----------------------------------- Am vazut-o aseara. Prima data cu ochiul liber, apoi prin 15x70, unde i se vedeau panourile, si apoi m-am repezit la un telescop care din pacate marea de vreo 150x, si iesea foarte repede din camp, si nici nu am reusit sa il focalizez bine. Dar macar am reusit sa o prind. :D ----------------------------------- Eusebio 27 Mai 2009 07:48 ----------------------------------- Lasa Cristi...nu te lasa influentat de ce zic altii. Poate nu a vrut sa sune asa rau dar depinde si de noi cu ce ton citim. Bravo Forever_man...data viitoare te pui din prima la telescop si in 2 min cat sta raza noastra poate il vezi. ----------------------------------- cristib 27 Mai 2009 17:40 ----------------------------------- Jetul are in fata lui si un avion care de obicei blincare, are luminite rosii, verzi, albe, la aripi, la coada. Mai curand e un OZN....parerea mea. Eu zic ca am citit cu un ,,ton" cat se poate de normal si de aceea am simtit ironia. ----------------------------------- dragos.n 27 Mai 2009 19:28 ----------------------------------- Mai nou, si ISS are scurte perioade in care se poate observa o marire de circa 10 ori a luminozitatii,. Pe www.spaceweather.com se poate vedea un film cu o astfel de crestere. ----------------------------------- Laurentiu 28 Mai 2009 18:56 ----------------------------------- Sambata, 23.05.2009, am reusit sa fotografiez de pe trepied trecerea ISS la 22.08 - 22.11 TLR, din localitatea Beba Veche, Timis. ----------------------------------- octopus 28 Mai 2009 19:30 ----------------------------------- Laurentiu , sigur era 22,08 , pare ca e pe la crepuscul! ----------------------------------- Laurentiu 28 Mai 2009 19:35 ----------------------------------- 100 % ----------------------------------- octopus 28 Mai 2009 19:40 ----------------------------------- Atunci inseamna ca era ceva poluare luminoasa! ----------------------------------- Laurentiu 29 Mai 2009 08:39 ----------------------------------- Era si oarece poluare luminoasa (a se vedea luminile de la sol) dar nu asta e explicatia. In primul rand, iesi si tu din casa pe la ora 22 si uita-te pe cer. O sa ai surpriza sa vezi ca e inca destul de multa lumina. In plus, tine cont de faptul ca, din cauza diferentei de longitudine, ora 22 TLR (timp legal roman) la Beba Veche (localitatea cea mai vestica din Romania) e cam acelasi lucru, dpdv al crepusculului, cu ora 21 la tine, la Targoviste (Soarele apune in... vest, daca la tine a apus deja, la mine e inca deasupra orizontului :D ). In al doilea rand, timpul de expunere al fotografiilor e relativ lung, pe senzor s-a "acumulat" mai multa lumina, si asta face sa nu mai existe o echivalenta intre ceea ce vedem cu ochiul liber si ceea ce se vede in foto. ----------------------------------- Ionut Dohotariu 29 Mai 2009 19:23 ----------------------------------- Odata am facut si eu un topic legat de ISS poti sa-l cauti si sa vezi mai multe poze acolo! Am observat de 3 ori ISS 1 data programat, o data vizual si odata aveam binoclul la indemana!!!! Obiectul despre care se vorbeste ca mergea pe deasupra liniei orizontului l-am vazut si eu dar Poluarea luminoasa!!! Arata ca portocaliu!! In aceeasi seara am vazut si ISS! ----------------------------------- Eusebio 31 Mai 2009 14:43 ----------------------------------- Laurentiu data viitoare poate faci o poza sau o filmare prin telescopul ce apare in foto :) (daca reusesti) ----------------------------------- Laurentiu 31 Mai 2009 14:53 ----------------------------------- :) Ala e telescopul meu de 200 mm f/6. Intentia mea a fost sa surprind trecerea ISS si ceva elemente mai "terestre". Eh, poze cu iss-ul prin telescop fac altii mai bine ca mine. ----------------------------------- Erwin 16 Iul 2009 00:36 ----------------------------------- În seara asta, între orele 0:10-0:13 am observat cu ochiul liber Stația Spațială, trecând prin constelațiile Ursa Mare, Dragonul, Ursa Mică și, după ce a trecut de Cassiopeea luminozitatea s-a redus astfel că am pierdut-o din vedere. Mi-a părut rău că nu am avut măcar binoclul cu mine. ----------------------------------- Ionut Dohotariu 16 Iul 2009 06:26 ----------------------------------- Am observat si eu SSI. Mie mi sa parut ca in momentul cand ai iesit din Casiopeea magnitudinea ei a crescut cu mult!!!! Sa spunem doar ca era mult mai stralucitoare decat Venus cand avea -4,42 :P :lol: 8) ----------------------------------- Erwin 16 Iul 2009 07:54 ----------------------------------- a fost cam la fel ca Jupiter aseară. Diferența vine de la locul observației, cred. Eu am observat-o din spatele blocului, din Timișoara. ----------------------------------- Ionut Dohotariu 16 Iul 2009 09:04 ----------------------------------- Eu eram acasa ("home sweet home") loc fara poluare luminoasa!!! ----------------------------------- dragos.n 16 Iul 2009 13:03 ----------------------------------- ----------------------------------- Doru Dragan 16 Iul 2009 13:12 ----------------------------------- Mesaj mutat pe topicul http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=40859#40859 Va rog sa continuati discutia referitoare la viitorul ISS pe topicul mai sus mentionat. Va multumesc ! Laurentiu Alimpie moderator ----------------------------------- MariusP 29 Aug 2011 08:59 ----------------------------------- Aseara, in jur de 21:55 ora de vara, am urmarit Statia Spatiala Internationala (ISS) cu ochiul liber si binoclul BTC 15x70. Ce mi s-a parut interesant, a fost ca prin binoclu am putut s-o urmaresc fara dificultate si dupa ce-a intrat in umbra Pamantului in Ophiucus, pe toata traiectoria pana cand a coborat sub altitudinea de 20 grade, undeva prin Capricorn. ----------------------------------- micrenda 29 Aug 2011 11:29 ----------------------------------- Am urmarit si eu, ier reasa la acelasi ora. Era foarte frumoasa, si pentru ca magnitudine era de -3.3 :) ----------------------------------- valy 29 Aug 2011 11:41 ----------------------------------- Trece cam in fiecare seara, pe la 8-10. Cu binoclu 7x eu n-am vazut mare lucru, doar o luminita puternica. Fotografic de pe la 2000mm in colo apar detalii. ----------------------------------- ursamajor 29 Aug 2011 13:57 ----------------------------------- Nici la 10x nu se vede altfel. Am văzut-o la star party și am văzut-o și ieri, din Baldovinești - BR. ----------------------------------- lcd 01 Sep 2011 13:43 ----------------------------------- http://www.n2yo.com/passes Deseara, ISS. din nordul Romaniei se va vedea la 24 de grade altitudine maxima.Maine iar apare careva pe forum sa strige ca a vazut ozn-uri? :D Cum striga un prieten de-al meu intr-o seara,ne uitam la ISS si norocosul, cand a vazut un flare de-al unui satelit, ce-i drept , cu o magnitudine mai mare decat ISS...striga "uite un OZN!" iar eu: "taci mai,ca-ti explic ce este numai nu trezi tot cartierul! :evil: " :oops: A fost noroc de incepator, dar nu-l mai iau cu mine ca vorbeste prea tare si prea mult :) Pass beginning 9/1 21:10:10 Azimuth: 292.59° (WNW) Magnitude: 1.3 Maximum altitude 9/1 21:15:0 (ora Romaniei) Azimuth: 222.48° (SW) Elevation (altitude): 24.15° Magnitude: -0.9 In Earth's shadow (eclipsed): NO Pass ending 21:19:40(ora Romaniei) Azimuth: 152.21° (SSE) In Earth's shadow (eclipsed): YES ----------------------------------- jimao22 01 Sep 2011 20:34 ----------------------------------- Am urmarit si eu, ier reasa la acelasi ora. Era foarte frumoasa, si pentru ca magnitudine era de -3.3 :) Cum stabiliti magnitudinea cu asa precizie, doar uitandu-va la ea? E vre-o metoda speciala de apreciere ochiometrica? Sau prin comparatie cu o stea cunoscuta? ----------------------------------- micrenda 01 Sep 2011 22:09 ----------------------------------- nu nu... mult mai usor Era valoare returnat de Heavens Above :) ----------------------------------- valy 02 Sep 2011 09:46 ----------------------------------- .. magnitudine era de -3.3 :) Cei de la www.n2yo.com nu prea trec cu magnitudinea de -2.6, alaltaieri cand trecuse la 88' ziceau -2.6. Care o fi explicatia? ----------------------------------- Vlad Iosif 26 Sep 2011 16:19 Fotografii ISS ----------------------------------- Salut. ISS, 2.05.2011, Dobson SkyWatcher 10", Nikon D90, Snagov http://i685.photobucket.com/albums/vv217/vlad_aztec/Space%20spotting/ISSpectacular_DSC_8882.jpg http://i685.photobucket.com/albums/vv217/vlad_aztec/Space%20spotting/ISS_DSC_8873.jpg http://i685.photobucket.com/albums/vv217/vlad_aztec/Space%20spotting/ISS_DSC_8847.jpg Spor ----------------------------------- valy 26 Sep 2011 16:43 ----------------------------------- Bine ai venit. Iaca ne intalnim (in coclendere :roll: ) si pe aici! ----------------------------------- MariusP 26 Sep 2011 18:00 ----------------------------------- Faine detalii la ISS. Felicitari! ----------------------------------- Laurentiu 26 Sep 2011 18:07 Re: Fotografii ISS ----------------------------------- Salut. ISS, 2.05.2011, Dobson SkyWatcher 10", Nikon D90, Snagov Spor Faina treaba, felicitari ! Banuiesc ca ai filmat ISS-ul si nu e vorba despre fotografii "normale" :) ----------------------------------- Vlad Iosif 27 Sep 2011 09:35 Re: Fotografii ISS ----------------------------------- Faina treaba, felicitari ! Banuiesc ca ai filmat ISS-ul si nu e vorba despre fotografii "normale" :) Salut Laurentiu! E vorba de fotografii "normale". E practic imposibil sa o filmezi si sa scoti fotografie buna prin "compresare" din cauza rotatiei statiei. Spor! ----------------------------------- valy 27 Sep 2011 12:41 ----------------------------------- Totusi daca ai 30fps, prinzi cateva cadre cu care faci stack. Nu-mi dau seama cat de repede se invarte dar banui ca nu face o rotatie completa in 1 sec. Stack din cateva zeci de cadre incluzand compresia de rigoare s-ar putea sa bata un singur cadru, parerea mea. ----------------------------------- Vlad Iosif 27 Sep 2011 13:43 Fotografii ISS ----------------------------------- Salut! Avand in vedere ca totul e manual, si focus si urmarire, e greu dar mai merita incercat. Sunt multe imagini realizate cu stacking pe net, dar rezultate comparative sunt cu obtinute cu autotracking si cu tehnica mai buna, iar cand vorbim de tehnica, cerul nu mai e limita. Si daca ai si ceva noroc...asta ca sa nu mai vorbim de coclender:) ... Spor ----------------------------------- valy 27 Sep 2011 13:59 ----------------------------------- Cu dslr merge sa faci tracking manual ca ai senzorul destul de mare. Dezavantajul e ca ai compresie si max 30fps. Daca vrei mai mult iti trebuie o camera mai mica pt. a putea avea multe fps-uri si cadre necompresate, insa cipul e mult mai mic si cred ca e imposibil sa faci tracking manual, decat daca esti ninja. Aici vine autotrakul in ajutor. Toate astea, evident, daca te tin coclenderele din dotare. Pacat ca in zilele astea nu mai avem trafic la ore de bun simt. ----------------------------------- Laurentiu 27 Sep 2011 15:27 ----------------------------------- Cu autotracking-ul e mai greu la ISS. Dupa cum ati observat, nu se misca tocmai cu viteza siderala :-) Dar am inteles ca pentru anumite monturi ecuatoriale cu goto (EQ6 de ex.) exista softuri care pot comanda montura sa se miste cu viteza necesara. Nu am cautat, e din auzite. ----------------------------------- valy 27 Sep 2011 16:10 ----------------------------------- 1x la o montura eq ar insemna ca parcurge bolta in 12 ore (720min), iss o parcurge cam in 10 min deci ar fi nevoie de 720/10=72x. Am calculat bine? ----------------------------------- Laurentiu 27 Sep 2011 16:15 ----------------------------------- E cred totusi ca ISS-ul e mult mai rapid de atata. In 10 minute ai timp sa bei si o cafea ! :lol: Intre timp am fost informat de un amic ca exista, intradevar, un soft (EQASCOM) care stie sa faca asta cu ajutorul unui patch. Mai sap, poate aflu mai multe. ----------------------------------- valy 27 Sep 2011 16:56 ----------------------------------- E cred totusi ca ISS-ul e mult mai rapid de atata. Si totusi: http://www.n2yo.com/passes/?s=25544 start - 6:48, end - 6:58 Am vazut ca eq 6 se misca foarte rapid, ar fi buna pt. asa ceva. Desi un controler mai rapid ar rezolva si un eq5, dar n-am vazut mai mult de 16x, 32x, ar trebui insa ceva cu viteza variabila comandata de o luneta de ghidaj. ----------------------------------- valy 29 Sep 2011 21:46 ----------------------------------- Cred ca adevarul e, ca intotdeauna, pe la jumatate. M-am mai documentat: cand e fix deasupra are cam 1grad/sec, cand e departe are 0.1 grad/sec, asta ar insemna 250x -> 25x. ----------------------------------- toxicvibes 25 Sep 2012 19:49 ----------------------------------- stiu ca e vechi thread-ul asta, dar am si eu o filmare de anul trecut a ISS, facuta din bucuresti cu telefonul mobil care se pare ca are o problema cu filmatul la iluminarea respectiva, frameaza destul de deranjant. Statia era perfect vizibila cu ochiul liber si initial habar nu aveam ce este, probabil ca de aia am si filmat :) De la secunda 50 incolo realizati efectiv ca se misca de la dreapta spre stanga, cand intra blocul ca punct de reper fix. Desi e doar 1 minut si ceva filmat, am urmarit apoi cu ochiul liber si cam in 3-4 minute a disparut total din vedere. Scuzati calitatea video-ului, este tot ce s-a putut in acel moment. gasiti filmarea aici http://www.youtube.com/watch?v=ojhzgMh5Sag ps :) clip-ul nu este facut prin telescop, ci direct cu telefonul mobil. ----------------------------------- MariusP 03 Aug 2018 22:24 ----------------------------------- In seara asta, la 22:25 ora de vara, am vazut prima data Statia Spatiala (ISS) precedata de nava cargo Dragon de la SpaceX. Dragon avea o magnitudine cam de 0 si era in fata statiei la vreo 15 grade. Prin binoclul Nordlicht 10x50 n-am vazut forma statiei, cred ca din cauza stralucirii mari, in jur de -4 magnitudine. Din ce-am gasit pe internet, nava de transport se separase de ISS cu circa 3 ore in urma, iar peste inca 3 ore ar fi trebuit sa amerizeze in Pacific. Nava era la a doua utilizare, prima misiune fiind in 2016. ----------------------------------- RobertG 03 Aug 2018 22:50 ----------------------------------- Le am pe camera de meteori, chiar am vizionat live cand au trecut dar am presupus ca era vorba de vre-un vehicul Progress, caci n-am avut timp sa ma documentez. :) https://youtu.be/-CygUYpyPVY ----------------------------------- 2SKY 03 Aug 2018 23:58 ----------------------------------- Le-am vazut cu putin noroc (din cauza noriilor) venind de la NW spre SE . S-a creat un efect interesant , datorita celor doua puncte mai luminoase , care creau senzatia ca ele sint fixe si restul stelelor se misca . Nici eu nu am stiut ce e primul , am zis ca e un banal satelit . ISS parea sa-l ajunga din urma , dar cu putina atentie se vedea ca nu erau chiar pe aceiasi linie . ----------------------------------- milanpicard 04 Aug 2018 15:16 ----------------------------------- Eu am prins ISS in 25mm in dob8, la 48x marire, si am putut sa stau cu ea vreun minut, se vedea ca un mic Tie-fighter din Star Wars :) doua aripioare laterale si cabinuta in mijloc. :) L-am prins din intamplare ca eram la observatii, nu stiam de cealalta. :( ----------------------------------- iulian90 04 Aug 2018 16:42 ----------------------------------- Am observat si eu Statia Spatiala Internationala prin telescopul reflector de 114mm (pe montura Dobson), ba chiar am realizat si cateva capturi video cu camera web modificata Logitech QuickCam Pro 9000, montata direct in focus la telescopul de 114mm cu focala de 900mm, cu tracking manual. Este destul de dificil de urmarit ISS, mai ales cand se apropie si creste viteza aparenta a sa pe cer. Dar merita, mai ales atunci cand se apropie mai mult si se vede mai bine structura sa. :) ----------------------------------- tudor 21 Mai 2019 08:49 ----------------------------------- Pun si eu o incercare de a prinde in poza Staia Internationala. Ca sa se complice si mai mult situatia, Statia a fost fotografiata printre sparturi de nori pe data de 19 mai 2019 de pe balconul meu plin cu rufe la uscat :) Am vanat-o cu Olympus PenF si Maksutov Rubinar 1000mm/f10 pus pe un trepied foto cu cap mai fluid. Din vreo douazeci de cadre doar acestea doua sunt mai bune. ----------------------------------- milanpicard 25 Mai 2019 12:01 ----------------------------------- Salut baieti! Nu am mai avut timp de astronomie din cauza copiilor. Dar parca acum e mai ok. Am auzit ca ISS trece des in zilele astea. Nu poate cineva sa ma indrepte spre vreun orar, cand se intampla cate o trecere? Mersi anticipat! ----------------------------------- Gaman Gabriel 25 Mai 2019 13:27 ----------------------------------- milanpicard, intră aici : https://www.heavens-above.com/ ,pune locația ta și apoi alegi ISS din lista aia, ai orele exacte și pe unde trece exact pe cerul tău. ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Mai 2019 14:11 ----------------------------------- Tudor Felicitari pentru interesanta observatie. Este foarte util si instructiv sa vedem prin observatiile tale ce instrument capabil este un telescop Maksutov. Salut Milan Foarte corect , familia trebuie sa fie pe primul plan. Pe de alta parte ,ma bucur sa avem vesti de la tine. Observarea ISS este foarte interesanta. Torma Csaba , colegul nostru de la Astroclubul ''Galaxis'' , a devenit expert in observarea ISS prin dobsonianul sau de 8'' F/6. De retinut ca face filmarile vazute la linkurile de mai jos cu urmarire manuala. https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/05/statia-spatiala-internationala_23.html https://www.facebook.com/torma.csaba.5/posts/10214108428132476?__xts__[0]=68.ARA28rF9Xzi91AKWZIK00KKcLKl5njNxabDuvkXUI9pF5RdqVmrYew1L4fN0_tJRjsDAO_3MqXZ2nXfhr4A40eV-DFq-F5CUSrPCngz1RhbbElqV8yjgG809yKYzPpMLHZiZxbzaZxnj_9OqvcZkdogU7485aqcC08gLuHOzqHXzg16-3r_9OGAWvPA_PNioAPlJNDp5ux5DEdP5dvVkoa16iMYdW0mhV2RMvpcV2fYuRCnDm6c789g68tMAamAeZbYJTCHGEOdoJwz3FqB_V1qwOGCtufz97di6dgaZV_VXA8CFboZgCRN_ZdVE9Z5QEuLTg-kQFafFU3-XDFN673s5mEIR&__tn__=-UCH-R https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/05/statia-spatiala-internationala.html Cer senin , Mircea ----------------------------------- tudor 25 Mai 2019 17:11 ----------------------------------- Bine ai revenit pe baricade Milan :) Multumesc Mircea! Eu ma uit pe Stelarium unde e data si Statia Internationala! Eu am urmarit-o doar manual in mai multe seri la rand facand o gramada de poze. Trebuie focalizat cat mai corect si trebuie sa ai un timp de expunere macar 1/500 si sa faci poze in rafala (eu am aparat care face 10 cadre/s) ca sa ai noroc de doar cateva cadre bune. I se poate observa structura colturoasa chiar si cu binoclul 10x42! ----------------------------------- milanpicard 27 Mai 2019 21:20 ----------------------------------- Mersi de raspuns, si de primirea calduroasa, baieti. Sper sa fiu mai activ. Adevarul e ca nici nu am stiut ce sa mai fac dupa ce am cam gatat cerul cu dob8ul. Acum am da incerc sa fac o lista noua, cu obiecte pe care sa le vad si sa si citesc cat mai mult despre ele, nu doar 'check' ca si pana acum. SkySafari Pro6 are multe informatii, am sa stau langa telescop si am sa citesc intre timp ce ma uit. ☺ Bafta si voua! ----------------------------------- iulian90 02 Iun 2019 14:52 ----------------------------------- Aseara , pe la ora 22, am reusit sa filmez Statia Spatiala Internationala care a trecut foarte sus, aproape de zenit. Am folosit camera web Logitech Quickcam 9000 Pro pe laptop, softul de captura utilizat fiind SharpCap 3.0. :) Cu camera E-Boda, desi la planete si Luna este superioara fata de camera Logitech, nu cred ca obtineam rezultate prea bune in cazul asta deoarece nu dispune de control manual de expunere si gain ,iar ISS ar fi iesit prea luminos, ca o pata stralucitoare, fara detalii. ----------------------------------- Erwin 02 Iun 2019 15:37 ----------------------------------- Excelent! ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Iun 2019 17:09 ----------------------------------- Mai ales ultimul cadru postat este deosebit ,felicitari Iulian ! Mircea ----------------------------------- iulian90 02 Iun 2019 17:34 ----------------------------------- Mulțumesc pentru felicitări. :) Ieri dimineață am văzut pe site-ul Heavens Above tranzitul ISS pe deasupra Brăilei. Am avut noroc și de cer senin. Aseară văzând că vremea a ținut cu mine, am scos nu numai telescopul, ci și laptopul, măsuța și camera web Logitech, am montat camera web pe telescop, am focalizat camera pe steaua Regulus și am așteptat momentul apariției ISS, apoi am pornit captura și am început urmărirea ISS, uitandu-ma prin căutătorul telescopului la ISS. ----------------------------------- Erwin 03 Iun 2019 06:11 ----------------------------------- Urmărește acum și un tranzit pe Lună. Știu că probabilitatea ca banda de tranzit să treacă exact prin curtea ta este mică dar cine știe... :) ----------------------------------- valy 03 Iun 2019 10:33 ----------------------------------- Probabilitatea nu e chiar asa de mica, de ex in calsky poti seta alerte, cand se preconizeaza un tranzit iti trimite un email. ----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Iun 2019 12:54 ----------------------------------- Azi-noapte am observat o trecere a lui ISS ,undeva intre orele 23 si 24 ,cred. Am vazut un corp central alungit cu doua aripi sau extensii opuse pe partile perpendiculare pe directia de inaintare. Insa nici corpul central nu era orientat chiar pe directia de inaintare ci era inclinat fata de aceasta. Am folosit luneta Pseudo-Swift 818 de 60x500mm la 20x/Plossl 25mm si ,pentru putina vreme ,la 56x/Plossl Revelation 9mm. Mircea ----------------------------------- iulian90 03 Iun 2019 16:14 ----------------------------------- Am gasit un site in care sunt anuntate tranzite ale ISS nu numai peste discul selenar, dar si peste cel solar: http://transit-finder.com/. Am intrat pe el si am setat coordonatele si am dat "calculate" dar deocamdata nu a gasit niciun tranzit peste Luna sau Soare, cel putin pentru luna iunie. ----------------------------------- Armand Popa 05 Iun 2019 23:17 ----------------------------------- @iulian, super tare situl...Multumim! ----------------------------------- Dbird 12 Iun 2019 08:26 ----------------------------------- Am gasit o idee foarte interesanta, respectiv un "detector" daca putem spune asa al momentului cand statia trece desupra noastra. Fara sa se considere vreo reclama iata si linkul spre micutul si reltiv simplul device: https://www.instructables.com/id/ISS-Globe-Blinks-When-the-ISS-Passes-Overhead/?utm_source=newsletter&utm_medium=email Mentionez ca eu personal NU am incercat solutia propusa , dar sper sa o incerc in curand. Posibil ca sa poata fi folosit si la alte aplicatii de gen. ----------------------------------- CsabaTorma 12 Iun 2019 11:35 ----------------------------------- Salut In 11 iun. 2019,am fotografiat tranzitul Stației Spațiale Internaționale pe discul Soarelui. Atasat poza Detalii aici: http://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/06/iss-solar-transit-11062019.html ----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Iun 2019 14:47 ----------------------------------- Csaba Felicitari pentru foarte interesanta observatie a trecerii lui ISS peste discul solar. Multumesc ca ai impartasit cu noi si aceasta observatie. Cred ca o asemenea observatie cere o buna planificare ,o buna pregatire ,cunoastere si stapanire a echipamentului precum si nervi de otel. Succes in continuarea observatiilor ,mai lipseste din colectie doar trecerea lui ISS peste discul Lunii. Cer senin,Mircea ----------------------------------- valy 12 Iun 2019 16:11 ----------------------------------- Felicitari pentru captura. Ti-a tremurat mana pe declansator sau ai filmat? :D .. Cred ca o asemenea observatie cere o buna planificare ,o buna pregatire ,cunoastere si stapanire a echipamentului precum si nervi de otel.....defapt iti trebuie un ceas setat la fix :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Iul 2019 16:15 ----------------------------------- Daca lucrurile stau cum spune valy ,inseamna ca Csaba are un ceas foarte bine setat la fix.:D Folosind camera ZWO Asi224 pe telescopul Orion XT 12 inch,denumit ''Boyler'' , din donatia ''Mircea Albu'' ,Csaba a inregistrat in noaptea de 16/17 Iulie a.c. trecerea ISS : https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019/07/tranzit-iss-in-noaptea-eclipsei-foto.html Felicitari lui Csaba pentru imaginile foarte reusite inregistrate. Mircea ----------------------------------- iosif 01 Aug 2019 21:57 ISS ----------------------------------- Trecerea ISS in 01-08-2019, receptionat semnal radio de la statie in frecventa 145.800.000. E nevoie de o antena mai buna, semnalul e mult mai puternic. ----------------------------------- iosif 04 Aug 2019 16:00 ISS ----------------------------------- Un clip video cu trecerea ISS. Semnalele radio se pot decoda, si contin imagini. O sa incerc sa descifrez si aceste semnale. https://www.youtube.com/watch?v=mv79Vc83ZZg&feature=youtu.be ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Aug 2019 19:01 ----------------------------------- iosif Foarte interesant , ai aici un cititor atent,te rog sa ne tii la curent cu rezultatele pe care le obtii. (Stiu cu certitudine ca nu sunt singurul. Si la Arad se lucreaza la largirea spectrului in care facem observatii...) Mircea ----------------------------------- Armand Popa 04 Aug 2019 19:06 ----------------------------------- ce antena ai folosit? interesant si eu urmaresc si si eu studiez si practic asta ----------------------------------- Remus Boldis 04 Aug 2019 19:20 ----------------------------------- Sa receptionezi semnalul SSTV de pe ISS nu e chiar greu. Peste o ora va fi o trecere a ISS. Asculta pe 145,8 Mhz. Daca ai antena directiva tinteste intai vestul si apoi incearca sa urmaresti satelitul. ----------------------------------- iosif 04 Aug 2019 19:35 ISS ----------------------------------- Am venit si cu rezultatul, la a doua trecere a statiei. Am antena FM omnidirectionala. Se comporta zic eu binisor, in sensul ca cu un SDRUno, receptionez bine AM, FM, scurte, avioanele, sateliti meteo, statii portabile, radioamatori, si se poate receptiona in domeniul care ne intereseaza pe noi in radioastronomie. Lucrez acum la un proiect si sa vad cum o sa reusesc, sa pun o antena pe o montura H-H ( motor pentru antene satelit, care reglat bine urmareste satelitii pe curba Clarke, Ecuatorul) si antena sa fie orientata in focarul unei antene parabolice, care creste factorul de castig pe semnal. E ceva de testat sa vad ce o sa iese. O sa mai vin cu detalii dupa ce incep. Revin la imaginea ce am receptionat-o azi in unde radio de la statia spatiala. Ultima imagine e antena cu care fac receptia. ----------------------------------- iulian90 17 Mai 2020 11:00 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. :) Aseara am reusit din nou sa surprind Statia Spatiala Internationala (ISS) cu telescopul de 114/900mm si camera web Logitech QuickCam pro 9000. ISS a trecut pe cer in jurul orei 22:30 TLR, ora de vara, atingand altitudinea maxima de 88 grade la culminatie la ora 22:32, ajungand in momentul respectiv la o altitudine reala de 424 km fata de punctul de observatie (in Braila). Din 2 filmari ,cate am facut, fiecare cu cate 1000-1500 cadre, am extras cateva cadre, cele mai clare cu ISS. ----------------------------------- tudor 17 Mai 2020 12:35 ----------------------------------- bune detalii ai prins!! ----------------------------------- GunDALF 17 Mai 2020 12:59 ----------------------------------- Bravo, eu o sa-ncerc sa-i prind tranzitul peste Soare, daca nu vor fi nori. Pe 31 mai. ;) ----------------------------------- iulian90 17 Mai 2020 17:04 ----------------------------------- Sper sa mai am asemenea ocazii sa filmez ISS. :) Un alt tranzit mai interesant va fi pe 30 mai, ora 22:41:53 TLR ora de vara, cand ISS va trece peste discul Lunii, in Braila tranzitul va fi observat mai mult in jumatatea nordica a orasului, unde locuiesc si eu. Tranzitul peste discul solar din 31 mai insa nu il pot observa deoarece conform hartii oferite de site-ul www.transit-finder.com traseul de vizibilitate va trece mai mult prin jumatatea sudica a orasului Braila. ----------------------------------- valy 17 Mai 2020 17:10 ----------------------------------- In general e o banda de cativa km latime in care se vede tranzitul, ideal e sa fi fix pe centru ca sa ai un timp mai lung, dar merita incercat si daca esti mai in lateral. Daca ai filmat statia ii poti face stack din cateva cadre alaturate. ----------------------------------- GunDALF 17 Mai 2020 18:11 ----------------------------------- traseul de vizibilitate va trece mai mult prin jumatatea sudica a orasului Braila. Pai, da, eu sunt chiar in mijlocul benzii. :wink: Senin sa fie! ----------------------------------- GunDALF 17 Mai 2020 18:56 ----------------------------------- cand ISS va trece peste discul Lunii Unde ai verificat asta? ----------------------------------- iulian90 17 Mai 2020 20:13 ----------------------------------- Pe site-ul www.transit-finder.com am vazut tranzitul ISS peste discul Lunii din 30 mai. Atasez si linkul cu lista de treceri ale ISS peste sau in apropierea discului solar sau selenar: https://transit-finder.com/results ----------------------------------- GunDALF 17 Mai 2020 20:21 ----------------------------------- Pai, pe ala ma uit si eu pe PC, dar nu gasesc unde selectezi Luna... EDIT: le calculeaza automat, m-am prins, tinand cont de zona selectata. Sau click pe HOME si trece pe Luna. :mrgreen: ----------------------------------- tudor 17 Mai 2020 21:25 ----------------------------------- Luna sau Soarele nu trebuie sa le selectezi tu! Iti arata programul numai daca e cazul de tranzit (Luna sau Soare) in functie de locatia ta. ----------------------------------- MariusP 16 Mar 2021 15:39 ----------------------------------- ISS DEB (EP BATTERY) este un nou obiect mare separat de ISS, care va orbita Pamantul intre 2 si 4 ani si va reintra in atmosfera. E vorba de cea mai mare componenta de pana acum, 2.9 tone: o platforma cu baterii nichel-hidrogen inlocuita de mai puternicele baterii litiu-ion. Controlul misiunii din Houston s-a folosit de bratul robotic Canadarm2 pentru a indeparta platforma joi dimineata. External Pallet 9 (EP9) was launched on the Japanese HTV 9 cargo ship in May 2020 and was installed on ISS on Jun 1. It now has nine old NiH batteries stowed on it. Canadarm-2 unberthed the pallet from the MBS POA LEE mounting point on the mobile transporter on the station truss on Mar 11 around 0200 UTC, and released EP9 into space at 1330 UTC. EP9 with the nine batteries has a mass of around 2600 kg. It will remain in orbit for several years. Deocamdata, site-ul "" nu da magnitudinea obiectului, dar probabil o va actualiza pe masura ce vor fi raportate observatii de la sol. "" ----------------------------------- Armand Popa 08 Feb 2022 10:06 ----------------------------------- In 07.02.2022, la ora 16:06TLR a avut loc un tranzit al statiei spatiale internationale, iar in perioada 07-08.02.2022 ISS transmite din nou SSTV. Am decis sa incerc si eu receptia semnalului SSTV , asa ca am iesit la marginea orasului cu laptopul, o antena yagi in 2m si un receptor rtlsdr Semnalul a fost deosebit de puternic, mai greu a fost un pic sa urmaresc ISS , dar rezultatele sunt satisfacatoare, acesta fiind prima incercare. Azi voi continua la cele cateva tranzituri :) Armand ----------------------------------- metalgibson 08 Feb 2022 20:46 ----------------------------------- Felicitari Armand Popa ! Eu prima data citisem despre astfel de semnale transmise de catre ISS vreo 4-5 ani in urma cind urmaream citeva forumuri despre o ratie Baofeng UV-82 ,in care mai multi spuneau ca cu ajutorul ei ascultau convorbirile cosmonautilor care lucrau inafara statie ISS pe fregventele 145.800Mhz si 132Mhz parimise . Mai povesteau ca cu ajutorul ratiilor prindeau semnale video ( in combinatie cu un telefon mobil si o programa de convertare a semnalului audio in format fotovideo )cu imagini despre diferite misiuni spatiale. Mi s-a parut un hobby placut radio amatoricismul ,insa n-am ajuns la etapa de a vina aceste semnale fotovideo ,doar de a asculta frecventele de lucru a statie ISS. Pe ce frecventa zilele acestea ai primit semnalul ? si ce programe ai folosit de convertare a semnalului? ----------------------------------- Armand Popa 08 Feb 2022 21:31 ----------------------------------- Multumesc metalgibson Receptia am facut-o pe 145.800Mhz modul N-FM cu o antena yagi in banda de 2m. Oricum semnalul este destul de puternic! Eu a facut receptia cu un laptop si un dongle ieftin rtlsdr Decodarea semnalului se poate face ori cu aplicatia pe android "Robot36" ori cu aplicatia windows MMSSTV. Ambele pot decoda in timp real sau dupa inregistrare. Am inregistrarea in format mp3 daca doresti sa te joci cu decodarea. Armand ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Feb 2022 22:19 ----------------------------------- Felicitari Armand pentru observatia reusita ! Felicitari si lui Igor pentru diversitatea hobby-urilor ! Mircea