----------------------------------- zoth 09 Mai 2009 18:34 Oculare construite/adaptate acasa ----------------------------------- Scriam mai demult in forum ca intamplarea a facut sa intru in posesia a doua oculare militare cu distanta focala de 28mm, camp aparent de aproximativ 55-60 grade si reglaj dioptric in domeniul +/- 6 dioptrii. Le foloseam uneori pe telescoape in mod improvizat. O alta intamplare mai recenta a facut sa intru in posesia a inca doua asemenea oculare asa incat m-am hotarat ca pe primele doua sa le adaptez definitiv pentru uz pe telescoape iar pe cele din urma sa le las cum au fost concepute, in vederea folosirii pe un eventual viitor binoscop. Am reproiectat corpul exterior al ocularului, am atasat inca un modul de adaptare a noului barrel (2" la exterior si T2 la interior), iar reglajul dioptric imi foloseste acum drept posibilitate de focalizare fina. Dupa ceva cautari in panoplia cu designuri despre care tocmai am vorbit in alt topic, am descoperit ca ocularele in cauza au o schema optica derivata din Konig II in aranjament 2-2-1. Ca majoritatea ocularelor militare si acestea dau o tenta galbuie imaginii care produce relaxarea ochiului si creste contrastul, lucru util atat la observatiile lunare cat si terestre. In prima imagine ocularul botezat MK 28 (de la Military Konig) alaturi de un Ortho de 18mm, in imaginea a doua puteti vedea adaptarea barrelului la portocular (2" la exterior si T2 la interior) iar in ultima imagine puteti observa cursa de reglaj dioptric intre un ocular complet extins si unul strans. ----------------------------------- zoth 24 Mai 2009 11:16 ----------------------------------- Am uitat sa spun ca prin reproiectarea corpului exterior al ocularului si prin executia lui din dural am reusit sa scad greutatea totala de la aprox 370 gr la 320 gr. Corpul exterior original era din alama. In imaginea de mai jos puteti vedea cum se adapteaza ocularul pe o prisma T2 de la Baader: ----------------------------------- zoth 30 Mai 2009 17:01 ----------------------------------- Am fost incantat sa citesc cu ceva vreme in urma topicul deschis de Mircea in care povestea despre ocularele negative. Cum sunt inca o fire curioasa am cautat prin raftul cu lentile si am facut cateva probe la repezeala. Rezultatele obtinute m-au determinat sa iau hotararea de a construi in varianta definitiva cateva asemenea oculare. Pe la sfarsitul saptamanii trecute am inceput sa fac desenele pentru carcase (construite in stil "volcano") si sistemele de prindere a lentilelor (cat mai simple adica saibe elastice). Pentru barel am folosit varianta originala de la niste oculare simetrice care au fost adaptate mai demult pe format T2. Dupa ce piesele au iesit de pe strung au urmat operatiile cosmetice si asamblarea finala. Barelul original al fiecarui ocular accepta filtre pe 1.25" in schimb ocularele nu sunt diafragmate (nu este nevoie). Ce ai iesit puteti vedea in imaginile de mai jos: Ocularul din stanga este un Galilei sa-i spunem adevarat cu o singura lentila biconcava iar cel din dreapta este un ocular negativ la care optica este constituita dintr-un dublet lipit negativ. Azi pe la pranz am facut si cateva teste pe doua refractoare din dotare si am surprins cateva aspecte: pozitive: -nu am detectat o crestere a cromatismului imaginii -nu am detectat distorsiuni geometrice ale imaginii -contrast si transfer de lumina la egalitate cu ocularul ortoscopic negative: -camp deosebit de mic -este necesar un in-focus destul de pronuntat, evident pe masura focalei ocularului folosit Astea sunt primele impresii, acum astept sa fie senin pentru testul adevarat pe cer, dar din pacate azi ploua. Mircea, din momentul asta mai poti contoriza inca un user de oculare negative in ograda noastra mioritica... ----------------------------------- neox 30 Mai 2009 17:13 ----------------------------------- Felicitari! Au iesit super!! Daca ai stantza un "Japan" pe ele nici nu-ti dai seama ca au fost facute in casa. :D Cat despre campul redus, presupun ca un design mai complex cu mai multe elemente ar rezolva problema, nu? ----------------------------------- zoth 30 Mai 2009 19:58 ----------------------------------- Mersi :) Ehei, pana la oculare Japoneze mai avem de muncit ... Din pacate asta e emblema ocularelor negative, campul extrem de redus, dar ce e interesant si am uitat sa mentionez la avantaje, ar fi ca aceste oculare permit vedere extraaxiala, lucru care la ocularele pozitive nu este posibil. ----------------------------------- dragos.n 30 Mai 2009 20:44 ----------------------------------- Arata super, felicitari. Vederea extraaxiala se refera la faptul ca nu dispare imaginea cand misti ochiul fata de axa optica? Poate ne spui si cum le-ai vopsit, sa stim si noi, ca prea sunt frumoase. ----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Mai 2009 14:08 ----------------------------------- zoth chiar ca faci niste constructii optice super,precis ai o fabrica optica secreta in pivinita! Acea vedere ''extra-axiala'' a fost mentionata si de Ceragioli ca fiind unul din argumentele pentru care si Herschel folosea la grosismente mari oculare concave.Daca privesti printr-un asemenea ocular,de exemplu,relieful selenar,vezi un crater .Daca rotesti ochiul/capul vei observa cum acel camp vizual al ocularului negativ se ''deplaseaza'' pe suprafata selenara si iti arata relieful de la Est de crater,misti capul invers si vezi relieful de la Vest de acel crater...este efectiv ca si cand ai plimba spotul de lumina al unui proiector pe fata Lunii. Inca odata zoth felicitari,ma bucur ca te intereseaza subiectul,astept cu mult interes concluziile tale dupa observatii pe astrii.Mircea ----------------------------------- neox 31 Mai 2009 14:40 ----------------------------------- Dl Pteancu a lansat microbul :D , acu' mai ca ma apuca si pe mine cheful de un ocular negativ. Sa caut niste sticle :wink: Sa plimb si eu spotul pe Luna :lol: ----------------------------------- zoth 31 Mai 2009 18:47 ----------------------------------- Dragos, cred ca ai inteles din explicatia lui Mircea cum sta treaba cu vederea extra axiala. Nici vorba de disparitia imaginii, schimbarea pozitiei ochiului de pe axa optica are ca rezultat "plimbarea" campului vizual pe tinta, pe aceiasi directie pe care e indreptat ochiul. Fenomenul mi s-a parut deosebit de interesant :) Ca detalii tehnice pentru vopsirea pieselor din dural procedura ar fi urmatoarea: dupa ce piesele ies de pe strung urmeaza o sablare usoara, apoi degresare cu alcool, depunerea unui strat de grund (spray) si apoi stratul final de vopsea (tot spray). Tehnica vopsirii cu spray nu e grea si se face dupa metoda: nevoia te invata! Dupa cateva rateuri o sa deveniti asi :) Aviz amatorilor care vor sa construiasca oculare negative pentru a nu fi deceptionati la final: Am specificat de la bun inceput ca este vorba de un ocular de camp foarte mic. Fiind un ocular nediafragmat este dificil daca nu imposibil sa-i determini un camp aparent, astfel incat am recurs la niste masuratori practice si am extras aceasta valoare din calcule. Masuratorile au fost efectuate pe doua instrumente diferite (refractor si Cassegrain) pe o tinta telemetrata la 110m. Nu pot aprecia gradul de exactitate al masuratorilor, dar rezulatatele obtinute au fost centrate pe valoarea de ...... 7.5 grade :shock: Avantajul ar fi ca acest camp este "mobil", se poate plimba in campul obiectivului :) ----------------------------------- danto1313 31 Mai 2009 19:34 ----------------------------------- Felicitari! Ocularele au iesit foarte frumos.Poti sa-mi spui ce lentile ai folosit la cele negative? Ocazional folosesc si eu un ocular de la un binoclu 2B7X40(de fapt de la o jumatate de binoclu) si-mi place foarte mult.Cum aflu ce distanta focala are? Cu stima! ----------------------------------- zoth 31 Mai 2009 21:13 ----------------------------------- Mersi :) Despre lentilele folosite am scris in postul de prezentare a ocularelor: Cel din stanga imaginii foloseste o lentila biconcava iar cel din dreapta un dublet lipit negativ. Lentilele au fost recuperate dintr-un teleobiectiv zoom Pentax scos din uz. Una dintre metodele de aflare a focalei unui ocular pozitiv ca cel de binoclu ar fi masurarea pupilei de iesire cand este pus pe un instrument a carui focala o cunosti. Dupa ce ai masurat pupila de iesire poti afla grosismentul = diametrul obiectiv / pupila iesire. Daca ai aflat si grosismentul, poti extrage focala ocularului din relatia: grosismentul = focala obiectiv / focala ocular ----------------------------------- dragos.n 01 Iun 2009 11:27 ----------------------------------- Am facut ieri mai multe teste cu sisteme divergente pentru a proba si eu calitatile unui eventual ocular negativ. Am folosit o luneta de 70x300 si un mak de 126x1500. Sistemele divergente au fost 2 triplete, unul lipit, de la un zoom Canon, unul air-spaced Minolta, 3 dublete, astea nu mai stiu de unde le am, si mai multe lentile simple de diferite dimensiuni si focale. Concluzia: daca cineva va reusii sa inventeze un astfel de ocular care sa aiba un camp de vedere decent ( macar 40grade) si care sa mentina si capacitatea de vedere extraaxiala, cred ca va avea un succes comparabil cu al lui Al Nagler. ----------------------------------- Mircea Pteancu 01 Iun 2009 15:51 ----------------------------------- zoth Dupa cum am scris si la topicul ''luneta lui Galilei'',am construit anul trecut o luneta olandeza de 4x iar de la amicul Csillag Attila un ''monocular'' francez (jumate de binoclu militar galilean ) 6x45mm marca ''Iris''.Din masuratorile mele,folosind metoda pupilei de iesire,am ajuns la concluzia ca ocularele negative au in jur de 8 grade camp vizual aparent,valoare in buna corespondenta cu rezultatul tau.Mircea ----------------------------------- Erwin 03 Iun 2009 14:34 ----------------------------------- m-am jucat și eu cu o lentilă divergentă scoasă de la un obiectiv foto cu zoom și am constatat vizual aceleași lucruri, câmpul îngust și baleierea imaginii obiectivului după cum miști ochiul. Nu am măsurat câmpul, dar imaginea este clară. O să-i fac un barell din cutie de film. Apropos, cutiile de film sunt pe cale de dispariție. Am intrebat la 2 ateliere foto și nu mai au. ----------------------------------- Liliensternus 21 Aug 2009 11:44 ----------------------------------- Pentru cine e interesat de un Erfle II (2 - 1 - 2), poate sa modifice un ocular LET de 9 mm, cumparat e de fapt un Erfle cu o lentila divergenta pe post de Barlow. Ca ocular de 9 mm e hmmm.... praf, dar fara lentila aceea e un Erfle foarte fain de vreo 20 mm, probabil 18, daca barlow-ul de 2X. Ocularul de 20mm e un Konig nu foarte bun, un super Plossl ofera mai mult. Astea doua au venit cu OTA - ul meu de 150, dar ma gandesc ca cel de 9mm e o varianta ieftina pt un Erfle. AFOV - ul cred ca e pe la 60 - 65+ maybe ----------------------------------- tamasflex 08 Noi 2009 11:59 ----------------------------------- Am uitat sa spun ca prin reproiectarea corpului exterior al ocularului ............. Mi a facut o deosebita placere sa citesc despre oculare "Home Made". Bine lurate si finisite! Tot respectul meu. Ps. Totus nar strica ca sa faci si desene cu oculare, in care dai distanta focala a fiecarui lentila , distanta intre ele, un minim calcul etc. Dupa cum se vede pe desen: ----------------------------------- tamasflex 08 Noi 2009 12:27 ----------------------------------- Mai postez un desen cu un inversor pentru indreptarea imaginii pentru telescoape: ----------------------------------- Erwin 08 Noi 2009 23:21 ----------------------------------- Bine ați revenit, domnule Tamaș! Studiez posibilitatea de a construi un barlow dintr-un dublet acromat scos dintr-un obiectiv reglabil de la un copiator mare A3 cu zoom. Sunt 2 lentile de 41mm diametru, una este pozitivă, cealaltă negativă, dublu concavă cu inel distanțier între ele. Ansamblul este divergent, am încercat să proiectez pe perete lumina becului folosind un ocular și am constatat mărirea corespunzătoare, dar problema este că nu știu să determin lungimea tubului necesar, la distanțe diferite se obțin măriri diferite. Am văzut un barlow care putea fi folosit atât înainte de ocular cât și înainte de oglinda diagonală astfel având două măriri diferite. O să încerc să le montez într-un tub de plastic și să experimentez înainte de a proiecta un tub metalic. ----------------------------------- tamasflex 09 Noi 2009 09:59 ----------------------------------- Studiez posibilitatea de a construi un barlow dintr-un dublet acromat .......... Fiind dublet negativ nu inseamna ca este Barlow! Ca sa nu te chinui cu calcule, fa un fel de banc optic. Ia un oarecare obiectiv (100 - 150 mm de ex.) pui in focarul lui o sticla mata (daca nu ai ocular de masurare) si vezi ca o oarecare obiect distant ce marime are. Pui asa zisul Barlow in apropierea focarului si muti sticla mata ( misti in colo coace atit negativul cit si sticla mata) pine ce obti imaginea calra . Masori ce marime are obiectul distant. Deja ai doua valori si al treilea se poate calcula. Daca prima a fost 2 mm si a doua 4 mm. Atunci extensia focala este de : b = 4 / 2 = 2x Masori distantele intere lentile si sticla mata,deja sti datele de proiectare a tubului. Inainte de executie studiezi cu un ocular claritatea imagini! ----------------------------------- zoth 11 Noi 2009 18:38 ----------------------------------- Totus nar strica ca sa faci si desene cu oculare, in care dai distanta focala a fiecarui lentila , distanta intre ele, un minim calcul etc. Multumesc pentru aprecieri domnule Tamas. In principiu aveti dreptate, am avut in trecut cateva tentative cu desene mecanice, calcule simple, dar din pacate subiectele respective nu au starnit curiozitatea pe care am asteptat-o. Se pare ca azi se merge mai mult pe principiul " ce rost are sa cunosc functionarea intima a unui device din moment ce il gasesc de cumparat gata facut ". Unii dintre noi mai incearca totusi marea cu degetul ... in fond e o latura a pasiunii noastre. ----------------------------------- tamasflex 11 Noi 2009 20:51 ----------------------------------- Se pare ca azi se merge mai mult pe principiul " ce rost are sa cunosc functionarea intima a unui device din moment ce il gasesc de cumparat gata facut ". Da , asa este. Totusi ceea ce faci de mina ta este altceva de cele cumparate. Este mai usor sa cumperi de cit sa te chinuesti, dar daca te infectezi.......... Sa sti ca esti in vizorul meu dar si alti domni care mai fac minuni optice. Cam saptaminal intru pe forum si citesc postarile. Sincer, mai invati si eu cite ceva! Daca mai faci oculare "Home Made" s-au alte sisteme optice din piese recuperate merita sa faci cite un desen insotit cu fotografia piesei. Fi sigur ca este apreciat lucrarile tale chiar daca nu este comentat. Poti sa vezi asta la pozele atasate de cite ori au fost vizualite - dupa cum vad nu poti sa te plingi, asta sa te bucura! Inca o data te felicit - va felicit sincer pentru lucrarile optice postate care de multe ori face sa se rusineasca si profesionisti. ----------------------------------- zoth 21 Mar 2015 10:32 ----------------------------------- De data asta e vorba doar de cateva operatii de cosmetizare aplicate unui ocular vechi de microscopie de 15x (focala ~17mm) fabricat de firma cehoslovaca Meopta. Ocularul a ajuns la mine intr-o stare avansata de "oboseala" cu urme vizibile de trecere prin multe maini si microscoape dar cu optica impecabila. L-am probat pe luneta de 60mm cu oarecari retineri si nu mica mi-a fost mirarea cand am descoperit niste imagini de toata frumusetea ale lui Jupiter si Lunii. Constructia optica in pofida inscriptiei de pe ocular este de Kellner clasic, deci foarte potrivita pentru observatii planetare. Merita asadar sa incerc o minima cosmetizare a ocularului. Am inceput cu o baie de soda care a inlaturat portiunile de eloxaj ramase pe corp si apoi un tratament cu smirghel fin iar la final o pasivizare. Ce a iesit puteti vedea in imaginile de mai jos. M-am hotarat sa nu mai vopsesc corpul ocularului pentru a nu acoperi sigla producatorului si inscriptiile de pe corpul lui. Ocularul si-a gasit locul in cutiuta cu raritati alaturi de fratiorii lui de la Emil Busch, IOR, Hensoldt Wetzlar, CZ, etc. Cer senin! ----------------------------------- zoth 31 Mai 2015 15:40 ----------------------------------- Cu ceva timp in urma am primit doua corpuri de oculare pentru microscop (cu optica inclusa) sub semnatura Carl Zeiss Jena. La exterior prezentau cateva zgarieturi insa optica se afla in stare perfecta. Probele "pe genunchi" facute pe cateva instrumente din dotare m-au incurajat sa adaptez aceste oculare pentru uz-ul telescopic. Tavi (Erwin) a fost acela care m-a ajutat cu executia barelelor din dural si a cupelor de vizare din poliamida de culoare gri si caruia ii aduc multumiri pe aceasta cale :D Cateva cuvinte despre oculare: tipul constructiv GF-Pw, focala 25mm, camp aparent fix 1 radian (57 grad), eye relief mare potrivit si pentru uzul cu ochelari. Constructia optica cuprinde 4 lentile organizate in trei grupuri in formula 1-1-2. Antireflexul prezent pe toate trecerile sticla-aer este acel aramiu clasic Carl Zeiss, antireflex intalnit de mine si la produse ale firmelor Fujinon, IOR, ZOMZ ... Despre performantele optice ale ocularelor nu mai trebuie sa vorbesc, toate sunt la superlativ insa doua aspecte m-au impresionat in mod deosebit: ortoscopicitatea imaginii si nuanta coloristica redata. Daca cineva vrea sa se imbolnaveasca cu capu' il invit sa priveasca in modul terestru cu acest ocular :D In imaginea de mai jos adaptarea pe care au suferit-o ocularele: Cer senin! ----------------------------------- theogon 31 Mai 2015 16:59 ----------------------------------- Frumos, frumos, frumos!. Felicitări pentru rezultatele obținute. ----------------------------------- Erwin 01 Iun 2015 00:05 ----------------------------------- Mă bucur foarte mult că până la urmă ai reușit să le finalizezi și să le dai un aspect foarte profi, spre deosebire de cum erau piesele brute de la strung. :) Sper să am ocazia să mă îmbolnăvesc privind prin ele odată... :D ----------------------------------- zoth 01 Iun 2015 09:26 ----------------------------------- Multumesc Mihai :D Tavi, esti invitatul meu sa privesti prin aceste oculare si daca nu se va intampla curand macar la anul la "RFT Fest" sa fie! Cer senin! ----------------------------------- Dbird 03 Iun 2015 08:21 ----------------------------------- Intru si eu putin in acest topic pentru a a va prezenta o idee interesanta vis a vis de oculare "home-made". Daca aveti pe acasa sau gasiti prin targurile de vechituri statii totale sau nivele Sokkia (folosite in masuratorile de cadastru) nu le desconsiderati ! Aceste echipamente au optica exceptionala cu depuneri FMC dense superbe mov albastre. Ocularele sunt wide si superb lucrate si pot fi extraordinar de usor adaptate intr-un corp de ocular ieftin prin simpla largire a gaurii si introducerii semifortate. Rezultatele sunt deosebite si impresionante. In modelele care mi-au trecut prin mana (Sokkia) ocularele au in jur de 10 - 8 mm. In plus va mai ramane optica de calitate (obiective, prisme etc) pentru eventuale alte aplicatii. Eye relieful poate ca este ceva mai mic dar nu deranjeaza si calitatea optica in sine surmonteaza acest mic neajuns. Deci doar o idee deloc de neglijat, as spune eu. ----------------------------------- theogon 03 Iun 2015 14:23 ----------------------------------- Pentru stații totale e cam devreme în tîrgul de vechituri, pentru teodolite însă nu. Am deja trei oculare de teodolite Zeiss (Theo 020) care așteaptă un barilet isprăvit. Focala este însă în jur de 20 mm. Am găsit printre ocularele bunicului meu (și el amator pasionat de astronomie) un ocular IOR de 21,4 mm(!) ce-o fi cu el printre cele de 15X, 10X, 7X și 5X. Îl desfac și constat că este ortoscopic. Avea însă niște reflexii pe obiectele luminoase și nu l-am folosit. Îl desfac iar și înnegresc marginile lentilelor. Îl montez la loc și hai cu el la răsboiu. Am acum un alt ocular!. Superb cu desene clare și tăioase, fără reflexii nici pe Venus și nici pe Jupiter. L-am comparat cu un ortoscopic de 18 mm- lasă o impresia un pic mai bună , dar nu știu dacă diferența este din cauza grosismentului ușor diferit, sau a calității ocularului. Deci un ocular de microscop pe barilet de 0,96' excelent cu un C8. ----------------------------------- Mircea Pteancu 04 Feb 2018 20:45 ----------------------------------- Va prezint un ocular -Plossl presupun eu - de 31 mm distanta focala si de provenienta militara. Nu am nici o idee cine l-a produs. Corpul ocularului este de diametru mai mare de 31.7mm si a trebuit sa fac adaptorul la 1.25'' in trepte. Diafragma de camp are un diametru de 28.5mm. Nu am determinat inca ce camp vizual aparent are acest ocular dar comparat cu Sirius Plossl 25mm am constatat ca are un camp aparent cam cu 10% mai mare. Ceea ce m-a determinat sa-l folosesc la newtonianul RFT 125mm F/4.5 pentru obtinerea unui camp pe cer de trei grade. In poze vedem lentila de camp de diametru mai mare si lentila de ochi de diametru mai mic, corpul original din alama -sau ''cartusul'' cum imi place sa-l denumesc ,cu inelul distantier dintre lentile si piulita de fixare. Corpul adaptorului la 1.25'' este strunjit din otel si este brunat in ''regie proprie''. Pe newtonianul RFT de 125mm , doua treimi din camp sunt perfect utilizabile , treimea externa prezinta coma si astigmatism. Dar spre uimirea si incantarea mea , aberatiile din campul marginal nu sunt inspaimantatoare ,nici naucitoare ci se compara cu aberatiile pe care le vedem la marginea campului in binocluri. Sau la marginea campului ocularelor BCO. Nu voi alege sa fac observatii cu obiectul acolo dar ma ajuta la cautarea obiectelor. In zona centrala ,imaginea este buna. Am comparat cu tabelele de campuri de calitate clasele A/B/C din ''Newtonian Notes'' de Francis si am gasit o buna corespondenta intre cele vazute practic si tabel pentru combinatia oglinda 125mm F/4.5 +ocular Plossl 31mm. Cand am confectionat acest ocular cu ani in urma , am facut o gresala pe care acum o regret. Nici prin creanga mintii nu mi-a trecut ca intr-o zi voi avea filtre UHC si Skyglow si filtre colorate. Ca atare , corpul ocularului este monobloc si nu are filet si nu pot sa-i atasez filtre. Daca voi mai construi oculare , am sa prevad filet pentru atasarea de filtre. Mircea ----------------------------------- iulian90 05 Feb 2018 20:34 ----------------------------------- Prezint si eu doua oculare, construite acasa, unul cu distanta focala de 23mm si camp aparent de 63 grade si celalalt cu distanta focala de 20mm si camp aparent de numai 36 grade. Cel de 23mm,de camp larg l-am construit dintr-un dublet frontal cu focala pozitiva luat de la un teleobiectiv (ca lentila de camp) si cu o lentila simplet ca lentila de ochi, precum si din piese recuperate de la alte oculare. Se vede bine cam pe jumatate din camp, in rest , spre margine se vede din ce in ce mai neclar.. Celalalt ocular , de 20mm are un camp mai ingust dar imaginea se vede clara pana la margine si are o distorsie foarte mica, nedeformand imaginea spre marginea campului. Este construit cu un grup de cateva lentile (fixate intr-un corp comun etans din plastic) luat de la acelasi teleobiectiv, precum si o alta lentila simplet montata in partea dinspre ochi. Ambele oculare sunt bune, cel cu camp larg este bun la observarea obiectelor Deep Sky, iar celalalt ocular este bun la observarea planetelor,in combinatie cu barlow. ----------------------------------- tavi 84 07 Iun 2018 14:32 ----------------------------------- Ocular Zeiss 20 mm 75° .Lentila de camp are 26 mm.Barrel simplu 1,25". Formula optica este 1-2-1,si are multicoating pe toate suprafetele.Eye relief 12 mm.Este optica recuperata dintr-un binoclu Jenoptem 10X50W fabricat in 1988. ----------------------------------- saiph 07 Iun 2018 15:17 ----------------------------------- wow! :) nice! si cum se vede? ai apucat sa-l testezi pe stele? poti sa-l compari cu vreun model comercial? ma refer la gradul de corectie a campului, forma stelelor, culori etc. ----------------------------------- Herr_Alien 07 Iun 2018 15:59 ----------------------------------- Ocularul arata f. fain. Ma astept sa iasa o focala de 17mm totusi ( (26/2) / tan (75/2) ). Sunt si eu curios cum o sa se comporte, si mai sunt curios si cum ai facut adaptarea la 31.5mm, ca a iesit foarte bine. Il pregatesti la fel si pe al doilea (banuiesc ca mai e functional)? ----------------------------------- tavi 84 07 Iun 2018 16:13 ----------------------------------- @Saiph : Tonul de culoare mi s-a parut neutru,iar pe un instrument cu raport focal mare corectia e buna,nu prea departe de un Hyperion Aspheric. @Herr-Alien : Adaptarea e facuta cu piesa de aluminiu originala in care culisa(cu niste prelucrari desigur).Diametrul exterior e de 31 mm si se potriveste bine in prisma Baader 1,25". Al doilea l-am prelucrat cu un barrel cu filet filtre,ceva mai lung,insa ar mai trebui o vopsire ca sa fie mai fotogenic.Focala si campul aparent le-am indicat ca aproximatii,n-am apucat sa masor mai exact inca. ----------------------------------- zoth 08 Sep 2019 17:54 ----------------------------------- Cu acordul proprietarului vreau sa va arat mai jos o pereche de oculare de microscop adaptate la uzul astro. Adaptarea a fost facuta de colegul nostru Sasha atat pe standardul 1,25" (picior infiletat in corpul ocularului) cat si pe standardul T2 (piciorul inlocuit cu un inel adaptor ce face trecerea de la M37 la M42x0,75). Cel de-al doilea standard este foarte util cand ocularele sunt montate pe un vizor binocular. Sarcina mea a fost mai simpla si a constat in remontarea diafragmelor de camp si a inelelor indicatoare pentru reglajul dioptric. Formula optica contine 4 lentile in 3 grupuri si pare sa fie un Konig cu lentila de camp Smyth. Diafragma de 17,5mm la focala de 20mm delimiteaza un camp aparent de 50 grd. Spor si cer senin! ----------------------------------- Erwin 09 Sep 2019 13:34 ----------------------------------- Am avut ocazia și eu să mă uit prin aceste oculare deosebite. Nu e rău să mai vizitezi și site-uri "rău famate" ca OLX, câteodată dai peste mici bijuterii, evident este ca la loterie, "numai cine joacă câștigă". :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 23 Ian 2022 00:09 ----------------------------------- Un ocular Szentmartoni construit din obiective de binocluri 10x25mm si 8x25mm. https://poorscopesradios.wordpress.com/2022/01/22/diy-33mm-modified-szentmartoni-eyepiece/ Si mai are Little pe situl sau si alte oculare si proiecte ATM. Mici ca d-aia e membru pe 60mmTelescopeClub. Mircea ----------------------------------- Erwin 23 Ian 2022 09:04 ----------------------------------- Am luat deliberat din piața de vechituri un astfel de binoclu, spre a-l demonta și a construi oculare din obiective. Sunt ieftine, dacă sunt în stare proastă se pot lua cu 10 lei. E interesant acest ocular, însă intenția mea era să fac tot un double plossl de focală mai scurtă. ----------------------------------- zoth 24 Ian 2022 11:30 ----------------------------------- Foarte interesant ocularul ..Martoni (imi cer scuze dar numele complet este prea complicat pentru mine) si cred ca ar merita construit si testat in regim de amator. Dupa modul de asezare si grupare a elementelor imi seamana cu un Plossl cu grupul de camp dedublat. Am mai scris pe forum despre tehnica dedublarii si revin cu aceasta ocazie sa spun ca in optica se practica in unele situatii tehnica amintita, tehnica ce consta in inlocuirea unui element de putere "x" cu doua elemente grupate de putere "x/2". Sunt situatii in care se pot obtine performante optice imbunatatite. Cu ceva ani in urma am aplicat aceasta tehnica pe ocularul Huygens in care am inlocuit lentila de ochi a ocularului cu doua lentile de aceeasi forma dar cu puteri injumatatite. Pastrand rapoortul gruparii lentilelor, am obtinut un Huygens liber de coma dar care corecta cromatismul transversal la fel de bine ca originalul. Graficul de mai jos o demonstreaza! Cat priveste inventarea ocularului Plossl, lucrurile imi par un pic mai complicate. Chiar daca azi este atribuit acest design lui Albert Konig (patentat la vremea respectiva drept ocular ortoscopic), au fost mai multi inaintasi care l-au folosit intr-o forma foarte asemanatoare iar Plossl nu-i putea folosi ideea deoarece a murit inainte de nasterea lui Konig. Un design foarte asemanator a patentat si Carl Kellner inainte de moartea sa (1855), cunoscut la vremea respectiva drept Kellner tip3. As zice ca mai degraba acesta a fost ocularul folosit de Plossl si cunoscut sub numele sau dupa anul 1860.