
-----------------------------------
roxtaz
06 Ian 2026 11:27

Salutare tuturor!
-----------------------------------
Sunt interesat de astrofotografie &#537;i recunosc că mai am foarte multe de învă&#539;at pe partea de astronomie.
De asemenea, am ajuns să moderez grupul FB Astronomie &#536;tiin&#539;ă &#537;i Tehnică- Ia&#537;i al asocia&#539;iei cu acela&#537;i nume.
Luna aceasta (ianuarie 2026) sper să reu&#537;esc să achizi&#539;ionez o montură ecuatorială &#537;i să achizi&#539;ionez imagini mult peste cele făcute cu trepiedul.

În rest numai de bine!
Salutări din Ia&#537;i.

-----------------------------------
tudor
08 Ian 2026 12:30


-----------------------------------
Salutări &#537;i bine ai venit, Marian!

-----------------------------------
Mircea Pteancu
08 Ian 2026 12:49


-----------------------------------
Marian

Bine ai venit pe forum! 

Pe partea de astrofoto n-o sa-ti fiu de nici un ajutor, ma ocup numai cu observatii vizuale.
 
Dar citind ca esti moderatorul grupului de pe FB, am o sugestie. Ia legatura cu Bogdan Tofanica si cu Astroclubul Iasi. Prin grupul FB poti sa ''agiti apele'' si sa inviti la activitati astronomice pe amatorii de astronomie din Iasi.
Astroclubul nostru Galaxis reuseste sa adune public la actiuni datorita, in primul rand, grupului FB.
Dau acest exemplu nu ca sa ma umflu in pene, ca sa ma laud ci ca exemplu.

https://www.astroclubgalaxis.ro/


Voi aveti un trecut foarte frumos in Astronomie, daca-i enumeram numai pe Victor Nadolschi, Vintila Siadbei, Florin Lazar, Virgil Scurtu. 
Sunt sigur ca Astronomia de amatori va inflori din nou la Iasi.

Bafta, Mircea
