----------------------------------- dmtr69 31 Mai 2022 20:51 M63_LRGB ----------------------------------- Salut! In incercarea de a imbunatati captura OSC de anul trecut ( https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=204422#204422 ), mi-am propus in acest sezon sa incerc LRGB. Am inceput proiectul asta in aprilie, am adunat atunci 6 ore de luminanta, dar rezultatul a fost sub asteptari, detaliile au fost mai slabe decat la OSC, de vina fiind seeingul mediocru. Nici macar selectia celor mai bune cadre nu a ajutat. Am abandonat atunci proiectul, nici nu am mai facut captura RGB. Incurajat de captura la M100, facuta pe 24, cu un seeing bun, mi-am zis sa mai incerc o data, poate minunea se va repeta. Si aseara chiar am avut noroc. Trei ore cu seeing bun pentru luminanta. Cel mai prost cadru a fost mai bun decat cel mai bun cadru din aprilie. Nu am avut rabdare sa trag si culorile in alta noapte ( s-a si stricat vremea), asa ca am incercat sa le folosesc pe cele trase cu OSC-ul. Departe de ideal, cu saturatie si detalii slabe. Totusi combinatia a iesit mai bine decat captura pur OSC, cu fundal mai uniform si detalii mai bune. ----------------------------------- Astroclubul Bucuresti 02 Iul 2022 16:09 ----------------------------------- Salut Marius, am admirat si imaginea aceasta. Bineinteles nu am putut sa nu observam galaxiile acelea indepartate. Felicitari! ----------------------------------- dmtr69 02 Iul 2022 19:17 ----------------------------------- Multumesc. Cer senin!