----------------------------------- iulian90 31 Oct 2021 12:43 Cometa C/2019 L3 (ATLAS) ----------------------------------- Buna ziua tuturor. Prezint o imagine a cometei C/2019 L3, fotografiata aseara tarziu, dupa miezul noptii ,cu camera Canon 450D ,prin luneta de 80/900mm. Am facut vreo 12 cadre de 60s, la IOS 1600, dar trei au iesit miscate, asa ca le-am sters si am ramas cu 9 cadre pe care le-am stivuit in DSS. Am observat si vizual cometa, prin reflectorul de 150mm si nu este prea dificila, se vede aparoape la fel de bine ca si cometa 67P, este doar putin mai slab luminoasa decat aceasta, dar parca mai condensata si mai rotunda. Cometa C/2019 L3 nu este la fel de "rapida" ca cometa 67P, are o viteza aparenta de doar 0,92"/min sau 55,2"/ora, fiind situata dincolo de orbita planetei Marte ,aproape de orbita planetei Jupiter si este vizibila in constelatia Linxul, la vreo 7-8 grade spre nord de steaua Castor din Gemenii si la aproape 2 grade nord-est de roiul globular NGC 2419 Intergalactic Wanderer din Linx. ----------------------------------- Niky360 31 Oct 2021 22:22 ----------------------------------- Felicitari pentru observatii Iulian, eu abia dupa ce intrasem in casa am vazut ca prin zona se afla si aceasta cometa.. data viitoare :D ----------------------------------- iulian90 01 Noi 2021 19:32 ----------------------------------- Multumesc. :) Nici eu nu stiam de aceasta cometa pana ce am cautat Heavens Above.com si am aflat ca ar putea fi observata si prin telescoape mici si era deasemenea vizibila pe cer in acea seara. Am zis sa incerc si am fost rasplatit cu gasirea si observarea relativ usoara a cometei. :) Apoi am si fotografiat-o dupa ce am terminat cu cometa 67P. Am facut niste masuratori si calcule pe cadrele brute cu cometa si am aflat urmatoarele informatii: Viteza liniara a cometei este in jur de 36 km/s, conform calculelor si masuratorilor pe cadrele brute cu cometa, dar pe Heavens Above viteza cometei este apreciata la 22,17 km/s. Coama cometei ar avea in jur 75657 km, conform calculelor, diametrul unghiular fiind in jur 32,4" conform imaginii de mai sus, dar poate fi mai mare, depinde si de sensibilitatea echipamentului astrofoto, in cazul meu, luneta avand un raport focal mare ,de f/11 , a furnizat o imagine relativ intunecata, la f/4 probabil ca coama cometei aparea mai extinsa. Oricum, coama cometei ar putea avea pana la 80000 km in diametru. ----------------------------------- iulian90 05 Noi 2021 19:35 ----------------------------------- Prezint o imagine si cu cometa C/2019 L3, fotografiata si observata aseara. De data asta am folosit reflectorul de 114/900mm la astrofoto, care este mai luminos decat luneta de 80mm si expuneri de 2 minute la ISO 1660, care au scos mai in evidenta coama cometei. Am observat-o si cu reflectorul de 150mm ,dar se vede mai greu decat data trecuta. ----------------------------------- iulian90 11 Noi 2021 13:01 ----------------------------------- Aseara am mai observat cometa C/2019 L3 prin reflectorul de 150mm si parea mai luminoasa si mai bine vizibila decat pe data de 4 noiembrie. Se indreapta spre sud din ce am observat si are o inclinare mare a orbitei fata de ecliptica. :)