----------------------------------- Astroclubul Bucuresti 06 Oct 2021 10:16 Galaxia Messier 33 ----------------------------------- Constelatia Triunghiul este una din constelatiile cunoscute inca din antichitate. Grecii o numeau Deltodon din cauza formei asemanatoare cu litera delta a alfabetului. Erathostene o asociaza cu tinutul fertil al deltei Nilului iar romanii cu insula Sicilia care pentru rodnicia si frumusetea ei salbatica a fost asezata de zei pe ceruri ca sa ramana asa pentru totdeauna. Desi este o constelatie mica si discreta si nu contine stele stralucitoare precum vecinele sale Perseu si Andromeda, constelatia Triunghiul este deseori vizitata in timpul toamnei de catre observatori si fotografi deoarece aici se afla a doua cea mai mare si mai apropiata galaxie de noi- Messier 33. In fotografia noastra observam ca galaxia are brate spirale care se contureaza delicat fata de discul adiacent si care sunt dominate de grupuri de stele de culoare albastra printre care se afla zone de culoare roz. Acestea sunt regiuni vaste in care norii moleculari bogati in hidrogen colapseaza si formeaza stele noi cu o rata de cinci ori mai mare decat in galaxia noastra. Despre galaxia Messier 33 din fotografia noastra ar mai fi de zis ca o vedem asa cum arata intr-un trecut indepartat pe cand Pamantul se afla la inceput de Pleistocen. De atunci lumina de la M33 a parcurs 2,7 milioane de ani pana la noi si evenimente importante s-au petrecut asezand relieful, clima si fauna in configuratia pe care o vedem astazi. Despre lantul de evenimente ecologice pe care le-a generat aparitia Istmului Panama dar si detalii tehnice despre instrumentele folosite la achizitie va invitam sa lecturati articolul complet aflat pe pagina noastra: https://www.astroclubul.ro/galaxia-messier-33-de-daniel-bertesteanu/ Autor text si foto: prof. Daniel Bertesteanu ----------------------------------- dmtr69 06 Oct 2021 16:42 ----------------------------------- Foarte frumoasa. Felicitari! Se vad bine si zonele cu emisie in Ha, desi nu ai folosit filtrul pentru accentuare. ----------------------------------- iulian90 06 Oct 2021 17:58 ----------------------------------- Felicitari si din partea mea pentru imaginea cu galaxia M 33. Foarte frumoasa. :) Am fotografiat si eu galaxia M 33 aseara, dar imaginile mele nu se compara cu aceasta superba imagine. :) ----------------------------------- Astroclubul Bucuresti 11 Oct 2021 12:15 ----------------------------------- Multumim Marius si Iulian pentru comentarii!