----------------------------------- tudor 31 Mai 2021 23:41 Poze cu binocluri din dotare ----------------------------------- Propun ca fiecare sa-si prezinte in acest topic sub forma de imagine binoclurile! Aici nu se vrea prezentarea detaliata si completa a caracteristicilor instrumentului, ci doar imagini cat mai frumoase si edificatore cu binoclurile din dotare. Se vrea un fel de baza de date vizuala a binoclurilor noastre! Deci e de preferat mai multe poze decat cuvinte si discutii! :) Iata, pentru inceput, o poza cu cel mai mic binoclu al meu, Leica Trinovid 8x20BC: ----------------------------------- Mig71 02 Iun 2021 18:51 ----------------------------------- Celestron 15x70 , primul meu instrument de observatii ----------------------------------- tudor 03 Iun 2021 07:29 ----------------------------------- Ma bucur sa vad o poza cu binoclul tau! Incurajez si pe altii sa-si arate binoclurile, nu va sfiiti! ----------------------------------- vaisiamar 03 Iun 2021 19:31 ----------------------------------- Salut, pentru inceput va prezint un outsider :wink: Se numeste ROW Rathenow Theastar S si este un binoculu de opera, gasit recent printr-un dulap. Fiind ignorat foarte multi ani, nu se gaseste intr-o stare prea buna, este murdar si prafuit dar am in plan sa ii imbunatatesc putin aspectul cu o curatare temeinica. Sunt curios cum se vad stelele prin el asa ca o sa il incerc cu prima ocazie a unei nopti senine. Foarte buna ideea topicului, voi reveni si cu fratii Lacerta in curand (Elite si Explorer). ----------------------------------- MariusP 03 Iun 2021 20:06 ----------------------------------- Cateva binocluri pe care le aveam in 2018 cand le-am facut pozele. De atunci, o parte au plecat, altele au venit. ----------------------------------- tudor 03 Iun 2021 21:47 ----------------------------------- A inceput sa se incinga situatia aici nu gluma :) Pun si eu un binoclu Celestron SkymasterPRO 15x70 care a fost inlocuit de APM 16x70 ED APO ----------------------------------- Cata2 04 Iun 2021 18:45 ----------------------------------- Pun si eu un binoclu Celestron SkymasterPRO 15x70 care a fost inlocuit de APM 16x70 ED APO ......și s-a înfrățit cu mai micul Lacerta Smart 10x50 ----------------------------------- Tavi B 05 Iun 2021 18:30 binocluri ----------------------------------- Doua binocluri, bune rele, astea sunt... ----------------------------------- Erwin 05 Iun 2021 23:28 ----------------------------------- Faine colecții, prieteni! Hai să mă laud și eu cu "banda" mea "David&Goliat". Încă nu am reușit să le pun pe toate la un loc, poate în altă zi. ----------------------------------- valy 06 Iun 2021 00:03 ----------------------------------- Doar un binoclu. Lacerta Nature 10x50. ----------------------------------- tudor 20 Iun 2021 19:52 ----------------------------------- ceas binocular ----------------------------------- MariusP 20 Iun 2021 20:28 ----------------------------------- Faina ideea! De binocluri nu zic nimic... :P :shock: ----------------------------------- valy 20 Iun 2021 22:47 ----------------------------------- ceas binocular09:15 ----------------------------------- zoth 21 Iun 2021 10:04 ----------------------------------- Faine imagini :) Daca tot veni vorba de prietenii extreme il arat si eu pe ultimul mohican din dotare, BPC4 8x30 alaturi de "baby Orca", luneta japoneza de 13cm. ----------------------------------- tudor 21 Iun 2021 20:21 ----------------------------------- mama, da mare-i Orca ----------------------------------- Dbird 24 Iun 2021 16:54 ----------------------------------- La inceput era putin mai dificil, dar se lucra cu mult suflet si daruire. Si poate rezultatele nu erau chiar pe masura daruirii ... dar cam asa a inceput. ----------------------------------- tudor 25 Iun 2021 07:47 ----------------------------------- E frumos! Mi-aduce aminte de un instrument muzical asa lustruit cum este. ----------------------------------- tudor 12 Aug 2021 22:44 ----------------------------------- Intotdeauna un porro, cu formele lui clasice si invaluitoare, iti va atrage privirea: Nikon EII 8x30 este cel mai frumos binoclu al meu https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=207566#207566 ----------------------------------- tudor 21 Oct 2021 16:59 ----------------------------------- Echipa binoculara ----------------------------------- gpaunescu 21 Oct 2021 17:12 ----------------------------------- Foarte frumoasa colectie. Cand vad asa ceva ma apuca si pe mine o "alergie" si trebuie sa ma abtin, pana ma potolesc. :D ----------------------------------- Armand Popa 21 Oct 2021 18:46 ----------------------------------- Tudor, aia da colectie :) Sa le stapanesti sanatos si la multe observatii. Vai frumos e apm-ul ala mare :) Eu sunt in continuare in cautare de un 20x80 dar tot nu stiu catre ce sa ma orientez sa fie si bun si ieftin si tot felul :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Oct 2021 22:29 ----------------------------------- Ptiu, sa nu le deochi ! :mrgreen: Superb Tudor, ma alatur si eu prietenului Armand, sa le folosesti sanatos si for ever ! Armand M-am jucat si eu dupa ultima noastra discutie cu binoclul Luxus 15x50mm. Se vedeau detalii dar categoric mai putine ca prin 20x60mm. Desigur, are influenta apertura mai mare dar banuiala mea este ca marirea de 20x este inca si mai importanta. La un binoclu mare pentru Astronomie (asta inseamna peste 50mm la mine) as opta categoric pentru 20x. S-ar zice in inglish ca acesta este un ''sweet spot''. Sanatos sa fii, sa ai o montura zdravana si un binoclu mai rasarit de 20x ( fie de 60mm, fie 70mm,fie 80mm +++) si te poti distra strasnic, la modul astronomic. Mircea ----------------------------------- Erwin 22 Oct 2021 07:44 ----------------------------------- Înseamnă că trebuie să fac rost de o pereche de oculare bune de 15mm și să fac la strung 2 adaptoare pentru ele ca să am 20X la TZK. Fain ar fi dacă aș găsi astfel de oculare pe format 2"... Există așa ceva? ----------------------------------- tudor 22 Oct 2021 10:29 ----------------------------------- Multumesc tuturor! :D Ce am eu nu este "colectie" este o "echipa" :lol: M-am ferit pe cat posibil sa nu devin colectionar de binocluri, ci vreau mai degraba sa fiu consumator de binocluri. Daca intr-un an nu apar urme de folosire pe armura binoclurilor mele inseamna ca am stat degeaba si nu e bine, ca inseamna ca devin colectionar si nu vreau :) ----------------------------------- iulian90 23 Oct 2021 17:47 ----------------------------------- Prezint si eu colectia mea de binocluri. :) De la stanga la dreapta in prima imagine: Sakura "60x90", in realitate este 8x60, Bresser Superfocus 10x50 si IOR 7x40, cu celula sensibila in IR pe canalul stang. ----------------------------------- tudor 24 Oct 2021 09:56 ----------------------------------- Imi place "Canonul" :wink: ----------------------------------- iulian90 24 Oct 2021 12:07 ----------------------------------- Binoclul IOR 7x40 asa l-am primit ,cu sigla "Canon" , in 2019 mi l-a adus Erwin, din partea lui Dbird. :) A mai avut armura de cauciuc pe el dar i-am dat-o jos, ca era prea butucanos, acum este mai comod de tinut in mana decat inainte, cand avea armura de cauciuc pe el. Este un binoclu calitativ, la care cromatiosmul aproape ca lipseste si claritatea este mai buna decat a celorlalte binocluri care le am, in ciuda luminozitatii relativ mici si a imaginii cu tenta galbuie care o prezinta. :) Cel mai des folosesc binoclul Bresser Superfocus, care il am de la Saiph, tot de prin 2019, datorita calitatii sale bune dar si luminozitatii mari, iar binoclul Sakura il cumparasem dupa ce vechiul binoclu Bresser Hunter 10x50 a fost avariat , fiind daramat pe jos de pe masa de o pisica, in timpul unei sesiuni de observatii. Sakura 8x60 este cel mai prost calitativ in ciuda aperturii sale mari, din cauza ocularelor tip Ramsden, care prezinta cromatism lateral mare si camp vizual ingust. Ar trebui sa inlocuiesc ocularele cu altele tip Kellner de la alte binocluri, dar inca nu am gasit . Am mai incercat sa inlocuiesc cu doua oculare de 15mm primite de la Saiph , dar nu se potrivesc, binoclul Sakura avand planul focal prea inauntru si ocularele nu focuseaza la infinit, si oricum trebuie oculare cu focala mai mare, de 20mm, ca sa rezulte un grosisment de 12x la o calitate si camp mai mari. ----------------------------------- tudor 07 Noi 2021 19:44 ----------------------------------- Zeiss Victory Pocket 8x25. Pe aoculare are un coating ca "mierea" si purpuriu pe obiective. Este foarte "fatos" ----------------------------------- tudor 06 Dec 2021 22:59 ----------------------------------- Doua comori binoculare :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Dec 2021 21:43 ----------------------------------- Tudor Ce sa fac, acesta e adevarul: prezinti niste binocluri asa de faine de raman fara cuvinte.:roll: Sa stii ca ,de obicei, asta se obtine destul de greu ... :lol: Echipa mea de binocluri este mult mai modesta, din celalalt capat al gamei. Dar important este ca ne bucuram de ele si de cerul instelat. Adaug si o poza mult mai veche, cu binoclurile lui Csillag Attila, vechiul meu prieten si coleg de aventuri astronomice. Nu l-am mai vazut de dinainte de Diktatura Sanitara. ----------------------------------- tudor 08 Dec 2021 09:37 ----------------------------------- Mircea multumesc "de gura cascata", Si eu raman cu gura cascata, dar mai des. Asta pentru ca tu, indiferent de instrumentele folosite de tine sau de conditiile meteo, esti un fel de motor in acest forum spre observatii. E o vorba adevarata care zice: "Mesterul nepriceput da vina pe uneltele lui",..Insa la tine se vede ca esti un astroamator profesionist, ca sa zic asa :D , pentru ca iti iubesti si folosesti la maxim instrumentele, chiar daca unele modeste. De exemplu, mult blamatul binoclu ruby coated "Ieftinescu" pe care il detii, sunt sigur ca a vazut cer cat n-a vazut Zeiss-ul meu. PS Imi place cadrul cu bino-raptorii ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Dec 2021 16:40 ----------------------------------- Tudor Multumesc pentru cuvintele frumoase si incurajatoare. Intradevar, imi place sa facem observatii ''in echipa''. Este cu mult mai interesant si motivant. As putea spune despre Mosh Sakura ca se tine verde ... daca n-ar avea obiectivele atat de portocalii ! Despre bino-raptori : vazusem cu o seara inainte episodul cu Indominus Rex din Jurassic World si m-a cam luat valul ... :wink: Cer senin, Mircea ----------------------------------- tudor 22 Dec 2021 20:32 ----------------------------------- iata ce am "gasit" pe jos pe marginea unui drum :lol: ----------------------------------- Cristian Kata 22 Dec 2021 22:55 ----------------------------------- Aaa...l-am vazut si eu dar nu l-am luat. Avea lipsa capacele de la obiective....am zis ca nu merita, daca vrei sa te uiti la soare cu el, nu poti fara capace, asa ca i-am dat pace, ce sa fac cu el?.... :)))) ----------------------------------- tudor 23 Dec 2021 09:09 ----------------------------------- Cred ca l-a scapat din sac Mos Craciun :D ... Atentie deci are sacul rupt! ----------------------------------- zoth 25 Dec 2021 11:14 ----------------------------------- ... Atentie deci are sacul rupt! Confirm! Pe la mine prin sectorul 5, i-a alunecat din sac un binoclu (daca se poate numi asa) mai "de moshi", adica mai comod in utilizare, echipat cu o pereche de oculare "de babe", UFF de 18mm, taman bine cat sa iasa un 22x70 cu 45 grade :D ----------------------------------- tudor 25 Dec 2021 13:51 ----------------------------------- Dar a avut gaura mare la sac mosu' de i-a cazut un binoclu asa mare :) Observatii frumoase iti urez sa ai cu el. E super ca are oculare interschimbabile. Asteptam un review la el! ----------------------------------- zoth 25 Dec 2021 18:00 ----------------------------------- Mulțumesc Tudor :) Pe mine mă încântă mai mult că ocularele sunt înclinate (comoditate mai mare la observații) decât că sunt interschimbabile. Cel mai probabil nu voi schimba mai mult de 2-3 perechi de oculare pe el. Cu siguranță va fi și un review dar vreau să mai fac observatii până atunci pentru a-mi forma o părere mai apropiată de realitate. Diferențele în utilizare sunt mari față de un clasic sau cel puțin asta e percepția din momentul de fata. Crăciun fericit și cer senin tuturor! ----------------------------------- Erwin 26 Dec 2021 09:51 ----------------------------------- Bravo, Tudor și Zoth! Ați fost foooaaarte cuminți anul ăsta! Acum să ne rugăm la moș Ilie să ne dea și cer senin! :D ----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Dec 2021 14:40 ----------------------------------- Silviu Oculare ''de babe'' sau nu (oare de unde imi pare cunoscut termenul ? :wink:), asa frumusete te face sa zici ca ''in dragoste diferenta de varsta nu conteaza''. Te avertizez ca ti-ai luat pe cap un mare bucluc: s-ar putea ca lunetele tale alea faine sa zaca de acum nefolosite. La Armand, de cand ''si-a tras'' binoclu 20x80mm, telescoapele de 8 inch si 12 inch cam fac panze de paianjen... Sa folosesti sanatos noul binoclu si astept cu mare curiozitate sa citesc rezultatele testelor. Craciun Fericit tie, tuturor celor dragi tie si colegilor nostri de forum, Mircea ----------------------------------- zoth 26 Dec 2021 18:50 ----------------------------------- Mulțumesc de urări Mircea :) Da, pericolul amintit de tine mai sus exista in principal din cauza vederii binoculare, cred. O experiență nouă, mai naturală și mai expresivă. Vom vedea împreună care vor fi urmările ... Până acum însă, de fiecare dată când am făcut observații cu acest binoclu am avut strania senzație că privesc prin una din lunetele mele ... (probabil pozitia de observare sa fi dat acest sentiment). ----------------------------------- catalin dumitru 26 Dec 2021 19:28 ----------------------------------- Grozav arată binoclul , Silviu . Să te dea pe spate de fiecare dată când îl folosești! Pe mine m-a atras montura din poză . Cele două capuri pentru dovetail sunt pe același ax , nu ?(am observat plăcuța anti uzură , grijuliu cu sculele ca de obicei :) ) ----------------------------------- zoth 26 Dec 2021 20:32 ----------------------------------- Multumesc Catalin :) Da, sunt pe acelasi ax dar pot lucra independent atat pe elevatie cat si pe azimut. Doar reglajele fine lucreaza "la comun". Iti pun niste poze, sper sa nu se supere Tudor :oops: ----------------------------------- gpaunescu 26 Dec 2021 20:43 ----------------------------------- O montura foarte buna. O am si eu si chiar daca e mai grea, o folosesc aproape mereu. Posibilitata de a avea 2 sau chiar 3 instrumente la indemana e foarte utila. ----------------------------------- catalin dumitru 28 Dec 2021 03:38 ----------------------------------- Aha , am priceput acum cum lucrează . Mersi pentru poze Silviu !! Deja mi-au venit ceva idei ... O să încerc să pun aici o poză cu binoclul de la tine , pe montura care i-am meșterit-o . Adevărul e că de când i-am modificat ocularele , nu l-am mai lăsat în pace atât noaptea cât și ziua . Cred că așa o să pățești și tu :) :) . ----------------------------------- Erwin 28 Dec 2021 08:46 ----------------------------------- Silviu, să-l folosești sănătos! Mircea are dreptate, și eu am mai multe instrumente care stau demult depozitate, din cauza unora proaspăt construite... Cum ale mele nu sunt aproape niciodată într-o stare definitivă (avantajul ATM), le mai iau la rând, le mai îmbunătățesc și atunci ajung din nou în atenție. ----------------------------------- zoth 28 Dec 2021 11:11 ----------------------------------- Multumesc Tavi :) Stiu cum e cu instrumentele construite acasa, mereu vin idei noi, mereu e loc pentru optimizari... Asta-i viata de atm-ist :D Catalin, abia astept sa vad noua montura a binoclului tau. Ma bate gandul sa incerc si eu ceva mai adecvat pentru asta nou. Ceva mai usor si mai simplu dar la fel de manevrabil. O idee in plus nu strica niciodata :D Cred că așa o să pățești și tu. E foarte posibil, am mai primit amenintari similare si din partea lui Mircea :lol: :lol: ----------------------------------- metalgibson 14 Ian 2022 18:30 ----------------------------------- Am si eu 2 binocluri care ma satisfac atit astronomic cit si terestru. Sakura 20x-180x-100 obiectiv D70mm Datyson 10x50 D50mm Cel mai mult il folosesc pe Sakura , imi permite mai aprofundat sa ma contopesc cu spatiul intergalactic,sa observ la magnificatii mai mari roiuri stelare cit si pasaricesti,Galaxii si pitipoance in detaliu. Imi ofera un cer mai negru decit Datyson . Stelele sunt punctiforme pina la periferie ,deja la magnificatia maximala stelele par blurate. Binoclul e la indemana ,mereu gata pentru lupta, nu ca lenosul telescop,pina cind se misca sa se puna pe baricade ,pierde lupta. Luna nici sa se imbrace nu vrea cind ma vede la fereastra cu binoclul,ii place cind ma uit la ea dezgolita,nerusinata,aratindu-mi conturul si ridurile de pe corpul ei. ----------------------------------- Erwin 14 Ian 2022 20:24 ----------------------------------- La mulți ani, Igor și să le folosești sănătos! Dar ai un suport și trepied sau măcar o "bizooka" (suport de umeri)? Cum te descurci cu tremuratul mâinilor? ----------------------------------- Mircea Pteancu 14 Ian 2022 21:06 ----------------------------------- La Multi Ani tuturor ! Silviu Mie imi place foarte mult montura pe care ne-ai prezentat-o. Deja aspectul ei sugereaza stabilitate, transportabilitate usoara si o versatilitate deosebita. Iar daca ai idei sa o imbunatatesti si mai mult, spor la treaba! Catalin Sunt curios sa vad montura si binoclul tau, asteptam defilarea cand vei considera ca-i momentul sa le trimiti pe ''covorul rosu'' ! Igor Ei, vezi ... :( se practica discriminarea chiar si la astrii. Pentru ca esti tanar, Baba Luna tie iti face striptease pe cand pentru moshulica din Arad sta infofolita in nori pufosi de multe saptamani ... :wink: Sa folosesti sanatos binoclurile Pentru toate scopurile ! Cer senin, Mircea ----------------------------------- metalgibson 16 Ian 2022 13:51 ----------------------------------- La Multi Ani Erwin, La Multi Ani Mircea ! La multi Ani tuturor! Bazooka nu am, am un trebiet mic de la fotoaparat ,care rareori il folosesc cu binoclul. In curtea de la Bloc am diferite constructii metalice (curte pentru joaca copii) care le folosesc ca support pentru Binoclu. iar de la Balcon folosesc speteaza unui scaun,sau pervazul de la geam. Mircea nu spune povesti, esti deabea la Jumatate din tinerete ,pina la virsta Japonezica de 120ani mai ai ! Eu am cer curat de una ,doua ori pe saptamina, Chiar cind am postat aici binoclurile mele,la geam Luna era tintita de catre bincolu. in rest toate zilele ma ocup de Warship Paper Modeling Acum ma ocup de o corabie Italiana din WW2 General Marcello Prestinari ----------------------------------- Erwin 16 Ian 2022 17:22 ----------------------------------- Faină pasiune, Igor! Când eram copil făceam și eu, dar cu ce găseam atunci, fie din imaginație, fie modele mici din plastic de avioane care se mai găseau din când în când pe la librărie. Din hârtie am avut o colecție de case țărănești și alte construcții care apăreau în revista "Cutezătorii", pe care le făceam împreună cu sora mea mai mare. Ce vremuri... :D ----------------------------------- MrSpace 17 Ian 2022 11:34 ----------------------------------- ce vaporașe faine, felicitari. Cand eram pici, ca la Navodari făceam barcute din "scârțâitoare". Le dădeam forma frecandu-le de peretele blocului, si se umplea cartierul de polistiren spre disperarea mosnegilor. Ce mai trece timpul.. :( ----------------------------------- tudor 24 Oct 2022 20:23 ----------------------------------- O poza mai veche. Multe dintre ele nu le mai am! ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Oct 2022 22:25 ----------------------------------- Foarte frumos peisaj ,Tudor ! Si asa e tare la moda romgleza la romani si aici pe forum, asa ca hai sa o luam pe varianta de romgleza ardeleneasca : ... ''az a szep, az a szep ... care-i binokli'' ! Mircea ----------------------------------- tudor 25 Oct 2022 08:48 ----------------------------------- Multumesc! Si traducerea care este? :) ----------------------------------- Cristian Kata 25 Oct 2022 17:15 ----------------------------------- "Acela e frumos, acela e frumos...." Maghiara :) ----------------------------------- nobody 25 Oct 2022 17:51 ----------------------------------- Da' tradu' tot ca sa se inteleaga contextul: :) Az a szép, az a szép, akinek a szeme kék ----------------------------------- tudor 28 Noi 2022 09:17 ----------------------------------- Am redus numarul de binocluri "de mana" la doar patru, fiind arhisuficiente pentru o gama laraga de situatii: Leica Trinovid 8x20 BCA este binoclul care e nelipsit din buzunarului rucsacului. Nikon Monarch HG 8x30 este binoclul care imi da cel mai bun raport dimensiune/performanta. Swarovski Habicht 7x42 este binoclul cu mecanica clasica si optica performanta. Datorita pupilei de iesire de 6mm si transmisiei extrem de mari este foarte bun pentru nebuloasele foarte extinse, sau pentru observatii terestre in crepuscul sau luminozitate scazuta Zeiss Victory SF 10x42 este binoclul "bun la toate". Daca ar fi sa aleg doar unul din toate acestea patru, acesta este alesul! ----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Noi 2022 23:28 ----------------------------------- Tudor Ce sa mai zic !? Esti un adevarat Hugh Hefner al binoclurilor. Stii sa le pui in evidenta frumusetea si misterul. Sa le folosesti sanatos si sa ne mai resfeti cu asemenea poze, Mircea ----------------------------------- tudor 05 Mai 2023 11:55 ----------------------------------- Patru siluete ----------------------------------- Mircea Pteancu 05 Mai 2023 18:55 ----------------------------------- Les trois mousquetaire ! Plus d'Artagnan au gauche ! En garde ! Cer senin, Mircea ----------------------------------- tudor 15 Iul 2023 10:24 ----------------------------------- "portrete" :D ----------------------------------- cristib 15 Iul 2023 18:02 ----------------------------------- ..direct din campul muncii! 🙂 ----------------------------------- tudor 16 Iul 2023 08:18 ----------------------------------- Frumos SLC-ul! Este 10x50? ----------------------------------- cristib 16 Iul 2023 08:32 ----------------------------------- Frumos SLC-ul! Este 10x50? Multumesc! 8x56. ----------------------------------- mihai_mail_ro 27 Oct 2023 19:12 HELIOS QUANTUM 6.3 22X100 SEMI APO TRIPLET ----------------------------------- vandut 28x110 MX si luat HELIOS QUANTUM 6.3 22X100 SEMI APO TRIPLET cu oculare interschimbabile la 90 grade ----------------------------------- zoth 28 Oct 2023 11:40 ----------------------------------- Arata bine, sa-l folosesti sanatos! Sunt curios cum ti se pare cromatismul lui comparat cu cel al fratelui mai mic de 70mm, tinand cont ca ambele sunt triplete acromate. Poate ne dai un feedback dupa ce te lamuresti. Cer senin si pe seara ochii beliti pe eclipsa :shock: ----------------------------------- Mircea Pteancu 28 Oct 2023 11:40 ----------------------------------- cristib Sa folosesti sanatos noul binoclu, arata superb ! Am primit Aculon-ul, acusi vin si eu cu o poza. Mihai Sa folosesti sanatos noul telescop binocular ! Am facut o seara intreaga observatii cu binoscopul de 70mm al lui sorini si pot sa-ti confirm ca este foarte ergonomic datorita cotirii la 90 grade. Edit. Atasez poze cu binoclul Nikon Aculon 10x50mm. A fost o adevarata epopee modul in care a ajuns la mine in seara de Joi 26 Octombrie. Am pus prima data mana pe el in dimineata de 27 Octombrie. Nu ma tine cureaua sa fac noianul acela de descrieri si comentarii de finete cu privire la constructia binoclului, asa cum ne delecteaza colegii care fac review-uri. In seara zilei de Vineri 27 Octombrie, am facut ceea ce stiu deci l-am testat prin observatii. Am sa scriu in detaliu dar am observat cu el obiecte DSO, am rezolvat stele duble - una cred ca in premiera si am masurat noua stele variabile. Un astronom amator fericit aici, multumesc Cristian ! Pozele le-am facut in aceasta dupa-amiaza cu telefonul si mi-au iesit subexpuse. Ca sa se vada ceva, a trebuit sa le gimpuiesc, deci veti vedea unele artefacte in ele. ( Sa zicem ca sunt poze artistice ... Oricum, nu as reusi sa fac poze comparabile cu cele ale lui Tudor care a ridicat calitatea lor la niste standarde de inaltime astronomica. Sincer, n-am mai vazut poze de binocluri atat de frumoase ! ) Bafta tuturor la observarea eclipsei din aceasta seara ! Mircea ----------------------------------- mihai_mail_ro 28 Oct 2023 11:53 cromatism ----------------------------------- Multumesc pt comentarii. Nu am inca facut adaptorul pt sina Vixen, deci l-am folosit doar ziua pt teste. Cromatismul este destul de evident la marginea campului, crescand progresiv din centru catre exterior (testat la trecerea dintre cer si conturul unei cladiri, contract maxim). Dar aproximativ 45% din partea centrala nu este foarte sesizabil, chiar OK dpdv control cromatism. Am folosit UFF 24mm cu un camp de 65 grade, AFOV 2,8 grade - imagine mult mai luminoasa decat ocularele standard (22x). FL este de 550mm din cate am vazut. Probabil ca noaptea la stele este OK pe cel putin 80% din camp, ramane de vazut. O privire rapida la Jupiter fara trepied a evidentiat 5 (cred, nu i-am numarat) sateliti ai planetei si un Jupiter foarte luminos, fara aberatii suparatoare in centrul imaginii (o sa detaliez dupa ce il fixez pe o montura) ----------------------------------- mihai_mail_ro 30 Oct 2023 18:08 teste la BT 100 ----------------------------------- Primele teste facute la Luna, Jupiter, Saturn si stele Comparativ cu binoclul similar de 70mm imaginea se prezinta mult mai luminoasa dar parca, din cate tin minte, aberatiile cromatice sunt ceva mai prezente, astfel: -la Luna (22x) apare un halou violet si respectiv galben dar care nu este deranjant, fiind in afara conturului - la Jupiter am testat cu marire de 80x, apare aberatie cromatica mai ales pe contur iar benzile se pot identifica usor dar nu sunt clare, imaginea este destul de blurata - la Saturn 80x se vede doar inelul fara alte detalii, aberatiile cromatice sunt minore - la stele mai luminoase apar aberatii de culoare dar per total campul se prezinta cu stele punctiforme, stralucitoare (desi era luna plina), imagine placuta la 22x dpdv camp uniform si estetica (APM UFF 24mm) - am mers pana la max 160x pentru a evidentia inelele de difractie care sunt concentrice si bine definite mai ales intrafocal Fata de binoclul 28x110 MX observ aberatii cromatice ceva mai pronuntate dar avantajul ocularelor interschimbabile si a unghiului de 90 de grade compenseaza cred eu pierderea usoara de calitate optica. In plus am facut azi o adaptare la o montura in furca DIY care ofera avantajul unei miscari in altitudine bine echilibrate si stabile. ----------------------------------- zoth 31 Oct 2023 09:20 ----------------------------------- Mircea, sa-l folosesti sanatos! Mihai, multumesc pentru evaluarea cromatismului pe binoscopul de 100mm. Intr-un fel, nu-mi ramane decat sa ma bucur ca am ramas pe varianta de 70mm care se dovedeste a fi ceva mai versatila decat cea de 100mm. (Ma refer la versiunile acromate ale acestor instrumente.) E perfect adevarat ca si lupta cu magnitudinile stelare in cazul celui mic va fi mai dificila, dar pana la urma nu le poti avea pe toate si trebuie sa alegi compromisul care ti se potriveste. La aceeasi concluzie ajunsesem si intr-o discutie cu Tudor avuta cu ceva vreme in urma. De curiozitate aseara am facut si eu o evaluare la Jupiter. Exista ceva nebulozitate in atmosfera chiar daca cerul era senin, luna vazuta cu ochiul liber era inconjurata de un halou albicios intins pe ceva mai mult decat jumatate de grad. Am centrat Jupiter si imaginea la 44x suficient de luminoasa si bine conturata. Nu am detectat cromatism longitudinal deci nu era vizibil nici un halou colorat in jurul lui. Suprafata bine conturata, aproape la fel de bine benzile ecuatoriale si zona polara nordica ceva mai inchisa la culoare. Pe limbul jupiterian vizibil ceva cromatism transversal pe care l-am evaluat cam la nivelul celui dat de refractia atmosferica. Mi-a venit ideea sa plimb planeta in camp si sa observ modificarile in nivelul cromatismului. Am mutat planeta spre vest (cadranul 1 trigonometric) si am observat ca nivelul s-a intensificat usor. Am revenit apoi cu planeta pe centru si am plimbat-o mai departe in directia opusa, adica in cadranul 3 trigonometric, unde am observat pe la jumatatea drumului ca Jupiter era total liber de cromatism, imaginea fiind la fel de buna ca intr-un instrument de foarte buna calitate. La marginea campului in cadranul 3, cromatismul era vizibil din nou dar de data asta cu semn schimbat (pozitia culorilor inversata). De aici am tras concluzia ca nivelul cromatismului transversal nu era mai mare decat al celui produs de refractia atmosferica, valoare cu totul acceptabila dupa mine. Iata ca in cazul lui nici nu mai avem nevoie de ADC :) Cer senin si spor la observatii! ----------------------------------- cristib 31 Oct 2023 09:49 ----------------------------------- ( Sa zicem ca sunt poze artistice ... Oricum, nu as reusi sa fac poze comparabile cu cele ale lui Tudor care a ridicat calitatea lor la niste standarde de inaltime astronomica. Sincer, n-am mai vazut poze de binocluri atat de frumoase ! ) Bafta tuturor la observarea eclipsei din aceasta seara ! Mircea Fotografiile cu binoclul sunt foarte bune, nu mai exista nici un binoclu pe acest site care sa aiba atatea inimioare langa el! 🙂 Daca si calitatea lui s-a dovedit a fi tot dupa dorinta inimii, atunci toata lumea e cel putin multumita. Mircea, de curiozitate, ce calificativ primeste Nikon--ul in comparatie cu acel model de Lacerta ce era pe lista de cumparaturi? Amandoua au fost probate, deci ma astept la o parere corecta venita de la un specialist in observatii. ----------------------------------- nobody 31 Oct 2023 13:41 ----------------------------------- Adica ai compensat cromatismul atmosferic cu cel lateral al binocului, dar de semn opus, nu ? Mi-a venit ideea sa plimb planeta in camp si sa observ modificarile in nivelul cromatismului. Am mutat planeta spre vest (cadranul 1 trigonometric) si am observat ca nivelul s-a intensificat usor. Am revenit apoi cu planeta pe centru si am plimbat-o mai departe in directia opusa, adica in cadranul 3 trigonometric, unde am observat pe la jumatatea drumului ca Jupiter era total liber de cromatism, imaginea fiind la fel de buna ca intr-un instrument de foarte buna calitate. La marginea campului in cadranul 3, cromatismul era vizibil din nou dar de data asta cu semn schimbat (pozitia culorilor inversata). De aici am tras concluzia ca nivelul cromatismului transversal nu era mai mare decat al celui produs de refractia atmosferica, valoare cu totul acceptabila dupa mine. Iata ca in cazul lui nici nu mai avem nevoie de ADC :) ----------------------------------- zoth 31 Oct 2023 14:40 ----------------------------------- Exact :) si spre surprinderea mea chiar a functionat. Cred ca am gresit totusi cand am spus ca cele doua sunt egale, mai corect era sa spun ca sunt de acelasi ordin de marime, deoarece zona cu imagine corectata se afla undeva pe la 1/3-1/2 din raza campului vizual. Apropo ca tot suntem pe subiect, as vrea sa reamintesc ca mai exista o metoda de compensare in afara de ADC-ul clasic dar numai cand folosim oculare ce au lentila de ochi o plan-convexa (orto, ramsden, huygens etc). Prin inclinarea acestei lentile sub anumite unghiuri se obtine un efect de lama wedge ce ajuta la compensare. Chiar gasisem un brevet de inventie pe acest subiect, nu stiu daca il mai am prin calculator... LE. am dat si peste patentul de inventie, cine e interesat il poate gasi la liber pe net: ----------------------------------- Mircea Pteancu 31 Oct 2023 21:59 ----------------------------------- Multumesc Silviu ! Nu stiu care sunt diferentele dintre binoclul tau si cel al lui Sorin aka sorini decat ca al tau are ocularele la 45* iar al lui sorini le are la 90*. Impreuna cu sorini l-am folosit la observatii o seara intreaga. Am fost intru totul fermecat si incantat. Un instrument de aceasta marime este excelent, suficient de mic ca sa fie perfect manevrabil si ergonomic, suficient de mare ca arate pe cer zeci de obiecte intr-o singura seara. Cu privire la calitatea imaginii, eu spun ca binoclurile sunt niste RFT jumelate, deci as avea asteptarile ca pentru un RFT. La DSO si stele duble, binoclul lui Sorin s-a descurcat excelent. Cerul de ar fi atat de bun ca instrumentul ... Multumesc Cristian ! Ca sa nu ma bazez pe amintiri, am stabilit cu Armand sa organizam un rendez vous intre Aculon 10x50 si Lacerta 10x50 cu ocazia urmatoarei iesiri la observatii. Daca vremea ne va permite, asta se va intampla, cel mai probabil, saptamana viitoare. Voi reveni cu rezultatele comparatiei. Indiferent de aceasta, deja pot sa spun ca binoclul de la tine va fi instrumentul meu de baza la observarea stelelor variabile. Unde l-am si folosit deja, cu succes. La prima vedere, nu pare a fi mare lucru trecerea de la un binoclu de 42mm la altul de 50mm. In privinta cantitatii de lumina receptionata de un instrument optic, trebuie sa consideram patratele diametrelor. In acest caz, am trecut de la 42mm adica de la 1764 mm patrati la 50mm , adica la 2500 mm patrati. Este un castig de apertura de 42 % adica o crestere de 1,4x. Cer senin, Mircea ----------------------------------- mihai_mail_ro 01 Noi 2023 09:03 update poza ----------------------------------- Fac un update la poza cu binoclul la care am adaptat o montura in furca self made atasata la un trepied foto. Am comandat si un cautator cu punct rosu care e pe drum. Echilibrarea in altitudine se va face cu o contragreutate reglabila care sa compenseze diferitele oculare folosite la BT. Se poate observa la Zenith fara probleme. ----------------------------------- zoth 01 Noi 2023 14:00 ----------------------------------- Nu stiu care sunt diferentele dintre binoclul tau si cel al lui Sorin Din punct de vedere functional diferente nu ar trebui sa fie sau daca exista, ele sunt minore. Din punct de vedere constructiv diferentele sunt insa mari, binoclul lui foloseste un triplet spatiat iar al meu un dublet lipit. Ambele sunt acromate. Sistemul prismatic este si el diferit, binoclul lui Sorin foloseste la intrare o pentaprisma fixa cu rol de a indoi axa optica la 90 grade si un sistem mobil porro 2 care se poate roti in jurul axei de intrare, cu rol de redresare a imaginii si reglaj IPD. La binoclurile noi se foloseste o prisma Schmidt gigant fixa care indoaie axa optica la 45 grade, redreseaza imaginea si apropie si cele doua axe pe orizontala. La iesire se foloseste o prisma simpla mobila cu rol de reglaj fin IPD. Pretul mare al binoscoapelor noi vine tocmai din folosirea acestor prisme gigant Schmidt ca sa nu mai punem la socoteala obiectivele ED care aduc si ele alt plus la pret sau cele SD care aduc un plus si mai mare. Saracii de la TS ce si-au spus cu ocazia asta?... daca tot costa atat de mult binoscoapele noi de ce sa nu le aducem si pe cele vechi la un pret mai apropiat de primele? ... si asa pretul binoscoapelor vechi a sarit de pe la 700 euro pe la 1200 si peste (ma refer la cele de 70mm). Un instrument de aceasta marime este excelent, suficient de mic ca sa fie perfect manevrabil si ergonomic, suficient de mare ca arate pe cer zeci de obiecte intr-o singura seara. De acord, dorinta mea de upgrade la un diametru mai mare viza castigul in magnitudine stelara din cauza cerului mizerabil de aici, omitand cu buna stiinta scaderea in versatilitate si manevrabilitate. Mihai, modelul asta de binoclu are marele avantaj al acelor prinderi existente pe tuburi care iti permit folosirea unei furci simple fara leagan. Spor la observatii! ----------------------------------- tudor 02 Noi 2023 07:23 Re: update poza ----------------------------------- Fac un update la poza cu binoclul la care am adaptat o montura in furca self made atasata la un trepied foto. Am comandat si un cautator cu punct rosu care e pe drum. Echilibrarea in altitudine se va face cu o contragreutate reglabila care sa compenseze diferitele oculare folosite la BT. Se poate observa la Zenith fara probleme. Arată foarte bine binoclul pe montura! Așteptăm poze cu tot sistemul complet! ----------------------------------- mihai_mail_ro 02 Noi 2023 19:03 bino mount ----------------------------------- Deocamdata am facut ceva improvizat care sa echilibreze ocularele de camp maxim (24mm 65 grade). Am folosit o sina Vixen in cazul in care montez binoclul pe o montura standard si in paralel am furca fixata in centrul de greutate si apoi pe un trepied foto. Am echilibrat cu o contragreutate fixa (o baterie de Pb) pe varianta cu ocularele 24mm. Daca se schimba ocularele trebuie echilibrat din nou cu altceva (work in progress) Din pacate abilitatile mele mecanice sunt foarte limitate... Ma gandesc si vad daca se poate imbunatati sistemul (poate ceva frictiune reglabila in suruburile de prindere dintre furca si binoclu?) ----------------------------------- Mircea Pteancu 02 Noi 2023 22:51 ----------------------------------- Mihai Sa nu mi-o iei in nume de rau dar eu n-as avea curajul sa pun ditamai binoclul pe trepiedutzul ala, indiferent de povestile producatorilor ca ar fi in stare sa tina chiar si cuirasatul Bismarck. Tu vei sta ghemuit sub binoclu, atent la oculare. Daca asta o ia intr-o parte din cauza trepiedului, nu vei mai apuca sa faci nimic. Eu nu l-as pune decat fie pe un trepied de otel ca cele ale monturilor ecuatoriale sau pe un trepied de teodolit. Inca odata, sa nu fie cu suparare, poate sunt eu paranoic ... Mircea ----------------------------------- mihai_mail_ro 03 Noi 2023 08:16 trepied ----------------------------------- Multumesc pentru sfaturi. Este intr-adevar un trepied mic pentru acest binoclu si sunt tot timpul atent sa nu se intample ceva neprevazut. In practica am constatat insa ca daca ii exting picioarele la o inaltime comoda pt observatii atunci pare mult mai stabil. In plus prin constructia monturii in furca centrul de greutate se afla permanent in acelasi punct central. Binoclul este pentru o locatie la tara unde am si un trepied AZ3 din aluminiu pe care il voi monta final, deci va fi si mai stabil. ----------------------------------- sorini 08 Noi 2023 00:25 ----------------------------------- Postez si eu cateva foto cu membrii principali ai micii mele colectii de binocluri. Despre extraordinara utilitate a acestor instrumente s-a vorbit f mult. Eu, datorita unor "aspecte" recente la ochi, am ajuns la necesitatea privirii binoculare, asa ca pt toate instrumentele pe care le posed, am ales sisteme binoculare - cu plusurile, dar mai ales cu minusurile lor. Binoclul adus in discutie mai devreme (BT TS70) are deficiente, dar vizibile la grosismente mari (>45-50). Deoarece am considerat binoclul un instrument optic care imi ofera un camp vizual larg, acesta il obtin la grosismente "mici" (<25) folosind in cazul meu 2 oculare APM UFF 18mm. Atunci cand vreau grosismente mari, trec la capitolul telescop, care imi ofera detaliile pe care le doresc, dar fara campul mare al binoclului. Atunci cand privesc cerul, in stilu-mi caracteristic - fara un plan, doar sa ma umplu de imensitatea lui, aspecte de performante optice (corectii, aberatii, vignetare, etc) trec pe un plan nici macar secund. Sunt si acestea importante, dar personal, daca vreau sa ma bucur de cer, nu fac mare caz din ele. Iar drept vorbind, imaginea oferita de aceste binocluri, este foarte buna, ele trecand si prin fata altor ochi, mult mai experimentati decat ai mei. Numai bine, ----------------------------------- mihai_mail_ro 08 Noi 2023 07:27 update ----------------------------------- Confirm si eu cele spuse de Sorin si imi pare rau de problemele de vedere (stiu din experienta cum este sa nu ai o vedere buna, sunt operat la ambii ochi iar la stangul am un astigmatism sever). Binoclurile de tip BT cu oculare la 90 de grade sunt foarte versatile si comode dpdv privit cerul dar nu sunt facute pentru mariri mai mari de 40-50x. Am facut deja cateva teste cu BT de 100mm si punctul forte este la marire mica (22x cu UFF 24mm unde obtin 2.8 grade camp vizual) La Jupitere de exemplu am folosit ES 6,7mm (82x) ceea ce a permis observarea lejera a benzilor principale dar conturul planetei era usor neclar, cu aberatii usor violete si orange, care dadeau senzatia ca nu sunt in focus corect. Aparent insa privirea cu doi ochi prezenta o marire deja suficienta, desi nu era decat 82x. Stelele la marire mica (22x) erau punctiforme, mai ales cu Baader 17mm si 68 de grade. La marire mare insa (82x) incepeau sa apara aberatii cromatice la stelele mai stralucitoare ceea ce strica un pic estetic imaginea, deci reveneam la marire mica. Montura in furca improvizata de mine are si ea anumite avantaje insa in final am revenit la prinderea clasica pe sina Vixen care ofera o mai mare stabilitate si care nu este sensibila atat de mult la diferenta de greutate intre oculare (la cea in furca fiecare ocular necesita o reechilibrare noua care sa readuca centrul de greutate in centrul furcii) Desigur ca BT 100mm nu va fi folosit la planete si la observatii peste 50x, pentru asta sunt mult mai indicate telescoapele din dotare. Dar comoditatea de tip grab and go care insoteste un astfel de instrument excelent la RFT face ca el sa fie inclus in seria instrumentelor care vor fi pastrate pentru cat mai mult timp. Asta cu conditia sa nu fiu tentat in viitor de un BT 120mm... ----------------------------------- tudor 08 Noi 2023 08:16 ----------------------------------- Sunt pefect de-acord cu voi! Am discutat și cu Zoth și am ajuns la concluzia că binoscopurile nu sunt proiectate pentru măriri mari! Dar există un "drăcușor" care ne șoptește să încercăm și magnificatii de 100x 200x cu binoscopurile noastre, "că doar nu doare"!. (Termenul "drăcușor" e împrumutat de la Mircea Pteancu și mi se pare perfect in situația asta!) Nu trebuie să îl băgăm în seamă! Dacă îl băgăm în seamă o sa fim tot timpul dezamăgiți, pentru că nu există și nici nu va exista un binoscop mai bun decât o lunetă pe magnificatii mari! Vor apărea inevitabil probleme optice si mecanice indiferent cât de scump ar fi binoscopul. Nu de geaba binoclurile mari profesionale de 150mm sunt doar cu oculare fixe, având o magnificatie fixă de maxim 30x. Și asta pentru că un binoclu este un instrument mult mai complex optic decât o lunetă, și trebuie teoretic să îndeplinească concomitent foarte multe condiții mecanico/optice, care practic în realitate sunt imposibil de atins toate pt a folosii magnificatii foarte mari. Doar dacă ne gândim la raportul focal foarte mic (f5 sau f4) vom trage concluzia logică că aceste instrumente le-am forja enorm filosind magnificatii mari, si nu se vor comporta niciodată ca o lunetă f8 sau f10. Tocmai de asta NU vom scăpa de necesitatea folosirii mai multor instrumente! Lunete lungi pt planete cu magnificatii mari. Lunete sau binoscopuri scurte pentru câmpuri largi (RFT) si pupile de iesire mari și luminoase. Este simplu! Nu le putem avea pe amandoua într-un singur instrument. Dar "drăcușorul" poate tulbura apele binoclistilor, pentru că singurul instrument care pare că le poate face pe toate este binoscopul. Dar este doar amăgire. Dacă dintr-o lunetă lungă planetară e logic că nu putem face un RFT, dintr-un binoscop RFT pare că "putem face un planetar foarte simplu: rămâne doar să îi punem o pereche de oculare de focala mică, și iaca avem și magnificatii mari". Foarte simplist si greșit gândit! La Fregata mea grosismentul rezolvat 37x este maximul folosit. Doar când vine "drăcușorul" folosesc 67x ca să văd și eu benzile lui Jupiter. Dar este un fel de "e bine să am acolo și opțiunea asta de putere mai mare" ...dar doar atât, fără pretenții mari. Se vede ok, dar de aici în sus trebuie să fac loc altor instrumente cu adevărat specializate pe așa ceva care nu fac compromisuri pe planete! ----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Noi 2023 14:32 ----------------------------------- O spun fara cel mai mic sarcasm ci cu sinceritate: ma bucur si sunt mandru sa am colegi de forum si prieteni atat de intelepti. Foarte corect modul in care intelegeti sa folositi aceste minunate instrumente binoculare. Oricum, de la 40- 50x farmecul RFT se duce de rapa. Nu degeaba costa ocularele gen Ethos-ul de 20mm atat cat costa: numai cu ele, un telescop cu focala de un metru reuseste cu chiu cu vai sa devina un RFT modest cu camp de doua grade. RFT-urile cu campurile lor de trei, patru, cinci grade sunt o categorie aparte de instrumente, numai ele ofera vederi panoramice ale cerului instelat. Iar daca RFT-ul este binocular atunci este si mai bine, este cel mai bine. Si acel ''bine'' se numeste binoscop. Sa le folositi sanatosi ! Binoclurile mici, de mana, ofera asemenea incursiuni stelare RFT, la scara mica dar accesibila tuturor. Sa observam cerul, sa ne bucuram de el, asa cum indeamna Sorin. Si nu uitati sa descrieti experientele voastra binoculare la sectiunile de observatii ! Armand mi-a reamintit: maine 9 Noimebrie, ocultarea lui Venus de catre Luna, pe cerul de zi !!! Un eveniment perfect pentru binocluri mici si mari. Cer senin, Mircea ----------------------------------- tudor 20 Ian 2024 09:36 ----------------------------------- binocluri ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Feb 2024 22:07 ----------------------------------- Mda, vazand cele aratate de Tudor si de ceilalti colegi de patima ... Acum este momentul sa ne adunam in cerc, prieteni. Sa ne prindem de maini, sa respiram adanc si ... ( incep eu ) ... Salut, sunt Mircea ... (respiratie adanca, un pic de balbaiala ) ...su ... sunt ... am venit aici ... intre confratii de suferinta ... sa va spun ... sa recunosc... (aici lasam privirea in pamant, urmeaza momentul dureros dar eliberator in care recunoastem si acceptam adevarul ) ... sufar de BINOMANIE, sunt dependent de binocluri !!! :oops: :oops: :oops: Marturisirea completa aici: https://observoergosum.blogspot.com/2024/02/binomania-ianuarie-2024.html ----------------------------------- valy 09 Feb 2024 22:21 ----------------------------------- ... sufar de BINOMANIE, sunt dependent de binocluri !!! :oops: :oops: :oops: Un vechi prieten de'al nostru, Froid, zicea ca prima etapa din procesul de vindecare este sa recunosti ca ai o problema. Eu l-as completa si as zice ca urmatoarea etapa, necesara dar suficienta, este sa mai achizitionezi niste binocluri. Complementare, fireste. ..moment in care ne reasezam in cerc,..cineva acceseaza siteul TS...si cautam oferte de binocluri... ..momentul se termina..avem deja mai multe decat stocul TS..... ..nasol moment... Disclaimer: consumul excesiv de binocluri poate crea dependenta. Consumati responsabil. Loati maxim 2 ca sa ajunga si aici in spate... ----------------------------------- nobody 10 Feb 2024 06:22 ----------------------------------- Aveti grija sa nu devieze in telescopatie ... oh ... wait a minute ... ----------------------------------- Dbird 10 Feb 2024 22:30 ----------------------------------- Mircea, corect ar fi sa spui, daca tot esti in "cerc": - sufar si de binomanie... 😄😀😄😀😊😂🤣 Virusul este periculos, cel mai probabil ai discutat cu colegi purtatori de virus fara sa porti masca! ----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Feb 2024 23:39 ----------------------------------- Dorin Stii tu bine ce vorbesti ! Unii te viruseaza de Binomanie chiar si numai vorbind la telefon ... Si prin postari care de care mai interesante pe forumuri. :wink: Mircea PS: ma tot framanta constiinta, ce ma fac, ce ma fac ? Maine imi mai vine un binoclu. Trebuia sa respect sugestia lui Valy ca sa fie doua. ( De fapt, din aceasta cauza ma framanta constiinta ... ) ----------------------------------- valy 11 Feb 2024 00:51 ----------------------------------- .. Trebuia sa respect sugestia lui Valy ca sa fie doua. ( De fapt, din aceasta cauza ma framanta constiinta ... ) Se poate demonstra matematic: principiul bino inseamna doi/doua, constiinta ar trebui sa se supuna aritmeticii. Si cum multimea de doua binocluri se poate imparti in doua multimi cu un binoclu, se aplica iar principiul bino la fiecare din ele, deci patru binocluri, dupa care reluam... Simplu. Am incercat si la telescoape, nu merge. Poate daca adunam cu a radical din minus unu...hmm.. :idea: ----------------------------------- zoth 11 Feb 2024 12:26 ----------------------------------- Sa va arat si "colectia" mea de binocluri care in ultima vreme a intrat serios la apa :lol: :lol: ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Feb 2024 14:40 ----------------------------------- Valy Imi place tot mai mult modul tau sanatos de gandire. Cred ca va trebui sa te votam in prezidiul asociatiei. zoth Sunt frumusele dar poza ta cred ca are o hiba. Binoscopul cel mare, cotit de 70mm nu a incaput pe cipul camerei foto ? Trebuie sa stabilim clar, un prag numeric. Cine-l depaseste pe acela, vrea nu vrea, devine membru in ABA / Asociatia Binomanilor Anonimi. Ce ziceti, care sa fie pragul ? Care-s '' reglementarile legale '' de pe forumurile internationale in aceasta privinta ? Am vazut pe unii care-s cazuri grave, au sute de binocluri. Sarmanii de ei ! Cand se mai fac ei bino ? Scuzati, am vrut sa zic ''bine''. Mircea ----------------------------------- zoth 11 Feb 2024 14:54 ----------------------------------- Binoscopul cel mare, cotit de 70mm nu a incaput pe cipul camerei foto ? Cred ca ar fi incaput daca mai era la mine, dar ... nu mai e! Cu doua binocluri ma simt ca un animal constrans sa se adapteze la mediu. Daca cerul de aici nu face casa buna cu binoclurile mici, pastrezi unul, doua de moft si te echipezi cu ceva mai mare/puternic, ca sa poti supravietui :) ----------------------------------- cristib 11 Feb 2024 19:50 ----------------------------------- Deci vine SD-ul de 82 ! Mai ca m-ar bate si pe mine gandul la unu din ala. Acum am ramas doar cu cel din imagine si ma simt un pic inconfortabil! ----------------------------------- zoth 11 Feb 2024 20:42 ----------------------------------- Acum am ramas doar cu cel din imagine si ma simt un pic inconfortabil! Si SLC-ul? L-ai trecut la sectiunea "pitici de gradina"? :shock: ----------------------------------- valy 11 Feb 2024 20:54 ----------------------------------- Sa va arat si "colectia" mea de binocluri care in ultima vreme a intrat serios la apa :lol: :lol:Minimalist! Less is more. Are un farmec aparte designul de tipul micutului. Cred ca va trebui sa te votam in prezidiul asociatiei.Dece nu, In fond cu un post de prezident cu toti suntem datori in viata asta... Doar ca n-am nici doctorat la Academie, nici certificat de revolutionar... ----------------------------------- cristib 11 Feb 2024 20:54 ----------------------------------- Si SLC-ul? L-ai trecut la sectiunea "pitici de gradina"? :shock: Din contra, il transform in ceva mai ,,urias" dar sunt exact in faza in care alegerea e foarte dificila! ,,Sa fie 15x , sa fie 10x ? " , un chin alegerea asta! 🙂 ----------------------------------- Erwin 11 Feb 2024 23:18 ----------------------------------- Anul trecut am achiziționat din "Bazarul cu Amintiri" un binoclu Cordonar 8x40 un pic decolimat și cu un capac de ocular lipsă. Prin bunăvoința colegului Cristian Kata binoclul și-a recăpătat vederea bună iar recent, prin bunăvoința colegului Saiph care mi-a proiectat 3D capacul lipsă a devenit utilizabil. Astă seară l-am vizitat pe Mircea la Arad care a fost deosebit de generos să-mi facă cadou un vechi binoclu IOR 8x30. Nu a fost senin să le testăm împreună dar le-am putut face o mică comparație când am ajuns la Timișoara și s-a înseninat. Mecanic sunt diferite, este clar că fiecare are avantaje și dezavantaje, plus diferența de apertură. Din păcate ochiul meu stâng a devenit principalul impediment în observațiile binoculare așadar mă bazez doar pe dreptul ca să pot evalua câte o lunetă, pe rând. Care credeți că are optica cea mai bună? ----------------------------------- Mircea Pteancu 11 Feb 2024 23:57 ----------------------------------- Cam la o ora dupa ce a plecat de la mine Erwin, cerul s-a inseninat partial. Suficient ca sa dau o raita prin constelatiile Orion, Gemenii, Auriga, Cnc, Coma Berenices, Perseu cu binoclul Baigish 8x30mm. Sunt incantat de prestatia binoclului: contrast excelent, imagine clara, rezolutie buna, camp mare. Nu intru in detalii aici. Intalnirea forumistica cu Erwin nu a avut si o parte observationala, din cauza cerului innorat. Dar am stat de vorba si am aflat si am vazut unele din lucrurile deosebite cu care se ocupa acum astronomii de la Observatorul din Bucuresti. Lucruri care dau speranta pentru viitorul astronomiei romanesti. Am avut placerea de a manui oleaca binoclul Cordonar 8x40mm, mi-a placut cum s-a asezat in maini si usurinta de a privi prin el. Felicitari lui saiph si lui Cristian ca au colaborat la recuperarea binoclului 8x40mm. Si mai ales, multumirile mele lui zoth pentru binoclul excelent si lui Erwin pentru bunavointa deosebita de mi-l aduce si pentru bucuria de a-l avea oaspete. ( De notat ca in timpul discutiei cu Erwin, pe masa s-au aflat tot timpul doua binocluri, uneori trei ... ) Mircea ----------------------------------- Armand Popa 12 Feb 2024 11:25 ----------------------------------- Am ajuns și eu să-mi adun binoclurile și să le pun pe toate pe o masă la o mini ședință foto. Am multe și le folosesc frecvent, aproape pe toate dintre ele. Sunt mare fan al observațiilor binoculare și a binoclurilor în general, nici nu ratez prea multe oportunități de a observa cu binoclu. Un binoclu la cer Bortle 2, este un telescop destul de serios! Fiecare își are atribuția: Dominantul 15x50 este folosit pentru stele duble, Omegonul 20x80 pentru DSO-uri, Focusul 8x42 îl țin tot timpul în torpedoul mașinii, TCM-ul 10x50 vine cu mine la mare pe plajă, Lacerta 10x50 este binoclul principal de observații, CZ-ul 8x30 este de colecție, Revue 8x40 mai iese cu mine la stele, având un câmp vizual genros, Astra 8x30 este binoclul "grab and go" pentru tot felul de observații, de la avioane până la stele, este bun pentru orice. Am multe, dar mai este loc pentru câteva roof 8x25 și un 15x70 sau chiar și pentru câteva binocluri de construcție roof, care nu știu de ce îmi plac mie atât de mult... ----------------------------------- Dbird 16 Feb 2024 12:52 ----------------------------------- Superbe colectii !!! Este clar, vaccinul anti binomanie fie nu exista, fie nu functionaeaza :( Am privit in fuga pozele, am inchis repede calculatorul, am luat un Parcetamol si o Aspirina si am iesit si din camera, sa nu cumva sa se ia si la mine virusul :shock: Am plecat in parc sa respir aer neviciat ... cand ma uit, in mana, ce sa vezi ? ... un Endeavor II 10x42 Ed ! :? :( :shock: ----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Feb 2024 13:43 ----------------------------------- Mai, sa fie ... Ce pervers virusu' asta al binomaniei, cum te-a luat asa, pe nepregatite ! Sau stai, cu cine vorbesc ? ... Tu esti Dorin, aka Dbird ? Atunci gata cu compasiunea, asa iti trebuie, s-a facut dreptate. Te stim noi, tu esti unul dintre inventatorii binomaniei ! Mircea ( PS: sa stii ca eu unul nu-s suparat pe tine, ba chiar iti sunt recunoscator. Sper sa nu ne duca binomania in locul acela unde se doarme in camere cu pereti capitonati iar seara vin niste vlajgani imbracati in alb, inarmati cu vatraie electrice si te imbraca in camasuta aceea comoda, cea cu manecile legate la spate ... ) ----------------------------------- zoth 16 Feb 2024 14:52 ----------------------------------- ... cand ma uit, in mana, ce sa vezi ? ... un Endeavor II 10x42 Ed ! :? :( :shock: Si poza unde e? ... parca asa se chema topicul .. "poze cu binocluri din dotare" :o ----------------------------------- valy 16 Feb 2024 15:08 ----------------------------------- Binoclurile ar trebui eliberate doar pe baza de reteta, sub un strict control. Si pe fiecare binoclu sa fie tiparite poze cu efectele pe care le poate avea asupra utilizatorilor!! ----------------------------------- Dbird 19 Feb 2024 08:59 ----------------------------------- @mircea: esti un dragut ca intotdeauna chiar si asa virusat. :D @zoth: dragul meu, daca virusul este suficient de avansat, se afla in familie, si se poate ca nevasta sa iti dea interdictie la sursa de virusare....ceea ce o face putin mai dificila de fotografiat....dar cand prind un culuar liber...o postez! :D ----------------------------------- zoth 19 Feb 2024 09:30 ----------------------------------- ... daca virusul este suficient de avansat, se afla in familie, si se poate ca nevasta sa iti dea interdictie la sursa de virusare....ceea ce o face putin mai dificila de fotografiat....dar cand prind un culuar liber...o postez! :D Corect! .. si la urma urmei, ce atata curiozitate? :) ----------------------------------- Dbird 19 Feb 2024 17:23 ----------------------------------- Pai voi trebuie să știți că dacă a trecut pe la mine ...are un review... https://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=186171#186171 ...unele rămân în colecție unele nu....asta și fratele lui 10,5x45 au rămas. ----------------------------------- cristib 01 Mar 2024 21:20 ----------------------------------- Swarovski-ul Lui Cristi a crescut si astazi a devenit 10x . La multi ani, la mai mare si la mai multe! 🥳 O primavara cat mai observationala tuturor! ----------------------------------- gpaunescu 02 Mar 2024 09:36 ----------------------------------- Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de vederea unor privelisti minunate! ----------------------------------- cristib 02 Mar 2024 09:38 ----------------------------------- Multumesc frumos, cu siguranta o sa fie asa! 😊 ----------------------------------- sorin georgescu 02 Mar 2024 12:06 ----------------------------------- Sa-l folosesti sanatos si sa te bucuri cat mai mult de noua jucarie! (am ajuns la concluzia ca 10x56 este si visul meu, mi se pare exact "ala bun la toate"..... Dar in varianta Swaro....costa ceva parale!) ----------------------------------- valy 02 Mar 2024 12:18 ----------------------------------- Bucuria e nepretuita, pentru restul exista mastercard. Totusi observ ca nu suficient incat sa mai iei si un "5" si un "6".. :) Sa il folosesti mult si cu placere! ----------------------------------- cristib 02 Mar 2024 12:21 ----------------------------------- Va multumesc la amandoi, cand o sa am ceva timp o sa fac cateva fotografii prin el si astept parerea ta valy.😊