----------------------------------- GunDALF 02 Mai 2021 16:12 Cromatismul la binoclurile Lacerta ----------------------------------- Topic desprins din "". Moderator MariusP Si in final o rautate indreptata spre cei doi colegi, ca de, nu ma pot abtine: daca asta e varful de gama al brandului respectiv, (nu!) ma intreb ce catastrofe nucleare or fi celelalte ... :lol: :lol: Pai, iti spun eu care am Lacerta Smart 10x50: cromatismul imens (la doar 10x, wtf!) este de departe cea mai deranjanta problema si la binoclul meu + problemele cu ES-urile, fiindca nu poti vedea cu binoclul decat cu ele ridicate la maximum. Din fericire, sunt doar aceste probleme d.p. meu d.v., dar, repet, cromatismul este un MARE MINUS. Daca as fi stiut de la inceput, nu l-as fi comandat. L-am pastrat numai pentru ca n-am vrut sa-i fac retur doamnei de la care l-am cumparat, fiindca m-a servit ireprosabil de fiecare data. Incolo, eu nu l-as recomanda pentru cei ce sunt, ca si mine, sensibili la fringing. ----------------------------------- zoth 02 Mai 2021 17:36 ----------------------------------- Multumesc pentru feedback baieti :) Imi este foarte util pentru ca vreau sa inteleg ce se intampla. Nivelul scazut al cromatismului declarat de tudor la seria Explorer (serie porro cu focus prin miscarea ocularelor) imi spune ca producatorul a avut grija sa folosesca oculare bine corectate cromatic si probabil si in alte privinte, chiar la o serie mai ieftina de binocluri. Pe de alta parte, cromatismul ridicat declarat de Gun la seria Smart (serie roof destul de scumpisoara) imi spune ca exista o problema generala nerezolvata la toate roof-urile, indiferent de seria lor. Probabil cea banuita de mine sau cine stie, poate alta. As fi curios daca la seria Smart ocularele sunt tot fixe. Am uitat ceva la consideratiile de natura optica si vreau sa completez acum: DOF-ul (profunzimea campului de clar) foarte mic, aproape de limita deranjanta :roll: ----------------------------------- GunDALF 02 Mai 2021 19:04 ----------------------------------- Ma uitam ca nici un Auriol de-ala din Lidl de 79 de lei n-are fringing... are el alte hibe, poate, dar la 79 de lei mai ierti. Eu am dat 600 de lei si consider ca acel binoclu nu-i merita absolut deloc. Parerea mea, evident. ----------------------------------- tudor 02 Mai 2021 21:20 ----------------------------------- Sunt sigur ca s-ar fi putut rezolva cromatismul usor cum se rezolva la o sumedenie de binocluri, dar cu costuri in alte parti - "alte hibe". De exemplu introducerea unor lentile corectoare in plus ar duce la o transmisie mai mica care, poate doatorita straturilor antireflex slabe disponibile la acest sector de pret scazut, este deja oricum la limita de jos a acceptabilului. Deci trebuie sa ai acces si la un coating de top ca sa iti permiti sa ai mai multe lentile in drumul optic. Cu coatingul din dotare probabil nu isi permit un numar mai mare de lentile, ca altfel, cine stie, poate ar fi devenit un binoclul "chior de lumina", plus si "alte hibe". Sau puteau sa foloseasca sticla si coating foarte bune dar astfel pretul de achizitie mai mare ar fi devenit el insusi o hiba considerabila. Dar aceste branduri sunt constiente ca trebuie sa se adreseze unui sector de pret mai scazut unde pot avea succes pe piata, tocmai pentru ca "greii opticii" nu prea fac modele in sectorul asta mai ieftin. Totusi din categoria asta de pret mai scazut, cu un sistem de preferinte bine conturat, putem face "slalom" si sa alegem un binoclu care face compromisuri acceptabile pentru gustul fiecaruia in parte, uneori chiar putand fi impresionati de anumite caracteristici optice! Binoclul e o suma de compromisuri mai mici sau mai mari in functie si de pret si de preferinte! Se pare ca la sistemul porro, fiind mai simplu, sunt mai usor de rezolvat multe probleme optice. Dar totusi, chiar daca este porro, ieftinul Lacerta Explorer 10x50 detine "alte hibe" pentru mine mai enervante decat cromatismul, cum ar fi: mecanica mai slaba si reflexii parazite sau chiar oglindiri in campul vizual puternice! ----------------------------------- fritz_wolf 03 Mai 2021 23:15 ----------------------------------- Va relatez pe scurt. Acum o saptamana am vazut la cineva un Lacerta Smart 10x50 nou, il cumparase de putin timp cu 650 lei. Eu cu ceva timp in urma mi-am cumparat un Celestron Nature DX 12X56. Am putut sa le compar (mere cu pere. Dar nu e asa o dramatica diferenta intre 10x si 12x). Intradevar, Lacerta e la pretul oficial jumatate din Celestron (desi pe al meu l-am cumparat nou cu 60% din pretul lui, deci am platit cu 100 lei mai mult decat pe Lacerta) insa diferenta este foarte mare. Lacerta dupa gusturile mele mi se pare MULT mai slab la tot ce se poate imagina. Imagine mai cetoasa, mai putin luminoasa, culori mai sterse, camp de claritate mai ingust, chiar se vede urat, insa la aberatii cromatice ambele sunt niste sorcove sinistre din punctul meu de vedere (se pare ca sunt extrem de pretentios la treaba asta si fiind complet pafarist, probabil am si pretentii nejustificat de mari pe bani probabil ridicoli - adica tot citind mi-am dat seama ca ceva sa-mi placa mie la aberatii cromatice costa o avere). Totusi si la CA Celestronul e usor mai suportabil. Deci acest Lacerta chiar mi se pare (dupa gusturile mele de absolut incepator) extrem de slab, sa nu spun prost total. Chiar nu l-as suporta acum ca am amaratul asta de Celestron care e branza buna intr-un puturos burduf de caine. Are avantajul, si chiar m-a frapat diferenta, unei claritati foarte bune in zona de centru, cam 60% dupa care se face varza spre margini (dar pentru mine asta nu conteaza), mai are avantajul unor culori efectiv superbe, am ramas chiar mirat si nu ma asteptam la asa minune! Nu are nici o coloratie, nu e nici rece si nici cald la culori, este pur si simplu corect. Campul de claritate nu e daramator fata de un porro vechi dar iti faci treaba cu el si mecanica este absolut superba, adica inca un punct peste orice asteptari. Insa aberatiile cromatice sunt teribile! Si inca nu am verificat asa cum probabil trebuie dar pare sa aiba si niste deformari geometrice, chestie care iarasi pe mine nu ma darama personal ca mi se rupe, nu admir arhitectura cu el. Dar mi-a mai venit curajul cand am vazut cat de prost este Lacerta! Peste orice asteptari, mai ales ca am mai vazut un porro Celestron 15x70 care desi foarte ieftin, e peste Lacerta si chiar acest porro Celestron are totusi aberatii cromatice ceva mai "umane" (mai mici). decat cele doua roof moderne. ----------------------------------- GunDALF 04 Mai 2021 16:16 ----------------------------------- Lacerta dupa gusturile mele mi se pare MULT mai slab la tot ce se poate imagina. Imagine mai cetoasa, mai putin luminoasa, culori mai sterse, camp de claritate mai ingust, chiar se vede urat, insa la aberatii cromatice ambele sunt niste sorcove sinistre E posibil fie sa fi privit printr-un rebut, fie printr-un binoclu murdar, aburit, dereglat... fiindca in afara cromatismului in scene contrastate, binoclul se prezinta mai mult decat onorabil. Il detin de nou... Imaginile sunt ultrasharp (nici vorba de cetoase), contrastul e foarte bun, la fel si luminozitatea, iar culorile sunt perfect naturale, fara nicio tenta anapoda. Repet, in afara de green si purple fringing in scenele contrastate, binoclul se prezinta mai mult decat onorabil. Iar fringing-ul se manifesta indeosebi pe marginile campului vizual. Eu sunt alergic la fringing, dar cineva care nu e ar putea fi multumit sa-l aiba. Pana una-alta ma folosesc de el asa cum e incercand sa-i ignor deficientele. ----------------------------------- zoth 04 Mai 2021 18:08 ----------------------------------- Va multumesc pentru raspunsuri :) Cred ca am inceput sa inteleg cate ceva ... Sincer nu cunosc nici un alt binoclu de la acest producator dar din raspunsurile voastre mi se contureaza concluzia ca solutia focalizarii la roof-uri prin metoda lentilei intermediare mobile a fost aleasa mai mult pentru ca asa e trendul si nu pentru performanta in sine. Si se pare ca Lacerta nu este singurul producator care a cazut in aceasta plasa... Cer senin! ----------------------------------- fritz_wolf 04 Mai 2021 19:58 ----------------------------------- Lacerta 10x50 era curat si nou. Nu stiu daca m-am exprimat adecvat, eu am judecat la comparatie cu Celestron 12x56 si diferenta era chiar foarte mare, unica asemanare doar la CA. La comparatie imaginea pe Lacerta mi s-a parut chiar jalnica si nu ma asteptam la asa diferenta mare din toate punctele de vedere. Celestron este mult mai luminos, imaginea are contrast mai mare si este mult mai sharp, e cum ai compara doua televizoare din alea vechi, unul cu tubul catodic dus, asta cred ca exprima mai bine ce am vazut. ----------------------------------- Cristian Kata 05 Mai 2021 07:54 ----------------------------------- Asa exagerari chiar nu am mai vazut, sa zicem ca nu ii place ceva la Lacerta, dar pana a ajunge sa dai cu Lacerta de toti peretii....e cale lunga. Din spusele lui, Lacerta e mai jalnic decat Sakura, e execrabil.... Acum vrea si inghitim si camila, au toate o limita, hop top vine un incepator si face praf seria Lacerta. ----------------------------------- GunDALF 05 Mai 2021 08:10 ----------------------------------- Nu e incepator, e o clona, te asigur eu. Altfel nu-si permitea asemenea comentarii (ca acela de mai sus) chiar de la inceput. Cat despre expertiza in domeniu, avem deja o opinie muuult mai avizata prin persoana lui zoth. Lacerta au totusi preturi cam indraznete pentru ce ofera. Acel cromatism ar fi de natura sa le mai taie din aripi. Insa atat timp cat se situeaza cu preturile sub alte branduri, cu siguranta vor avea cumparatori. Binoclurile lor au avantajul ca sunt bine construite, au mecanica suficient de buna si smooth si ofera imagini mai mult decat corecte (lumina, contrast, culoare, sharpness excelent). Ba chiar si acel mult discutat "efect 3D". ----------------------------------- MariusP 05 Mai 2021 08:37 ----------------------------------- @fritz_wolf, @GunDALF, @Cristian Kata: mai multa atentie la offtopic si va rog sa va abtineti de la atacul la persoana... :idea: Daca stii ceva concret, spune! Daca e doar o impresie fara argumente, e mai bine sa te abtii! Nu cred ca ti-ar conveni sa-ti spuna cineva ca esti o clona... :wink: ----------------------------------- Cristian Kata 05 Mai 2021 09:48 ----------------------------------- GunDALF aceasta e si ideea principala, sa aibe lumea o imagine asupra raportului pret/calitate pe diferite sectoare de pret. In sectorul de jos Lacerta sta bine, pe acel sector, pe masura ce creste pretul sigur ca apar alte optiuni, plus ca dispare incet obiectivismul si apare subiectivismul in sensul daca merita sau nu anumite diferente de pret, dar la sume pana in 1500lei (poate si mai mult) eu cred ca diferentele sunt mai usor vizibile. ----------------------------------- Dbird 05 Mai 2021 09:55 ----------------------------------- Hai sa nu exageram. Citind randurile de mai sus cineva ar putea ajunge la o consluzie falsa, respectiv ca Lacerta Smart 10x50 Si Lacerta Elite 10x56 sunt niste rebuturi. Nu prea sunt deacord. Sunt binocluri deosebit de luminoase si bine facute. Iar aberatia cromatica este cel putin din punctul meu de vedere neglijabila in contextul celorlalte calitati. Practic ... cel pitn la modelele testate de mine aberatia cromatica nu ma deranjat de loc. Posibil ca privind in lumina extrem de puternica si contarast puternic sa apara acel "fringing" dar ...nederanjant. In mod normal nu privim prin binoclu suprafete extrem de luminate si cu un contrast puternic ... as mentiona ca aceste ganduri sunt aferente binoclurilor testate de mine ... acum ceva mai mult timp in urma ... posibil ca linia Lacerta mai noua sa difere ? NU ar fi prima oara cand Lacerta scade drastic calitatea in timp ... Eu am incontinuare primul meu Lacerta Elite 10x56 si este unul din binoclurile mele de suflet... asa-zisul "de tinut" :) nu imi dau seama de ce nu ma deranjeaza de loc mentionatul cromatism aberant..?? @Gundalf: Asa cum ziceam si inainte, oferta mea ramane valabila, daca este asa de nemultumit de binoclul tau, il voi cumpara eu! In privat iti dau toate datele necesare pentru expeditie. ----------------------------------- GunDALF 05 Mai 2021 10:02 ----------------------------------- Nu sunt rebuturi, eu n-am zis asa ceva. Singurul aspect cu adevarat deranjant este fringing-ul. Cu celelalte pot trai. De aceea probabil ca il voi pastra. Nu, nu neaparat in scene puternic contrastate apare fringing. Acolo e mai mult decat evident. Daca privesti copacii profilati pe cer, lucru frecvent cand cauti pasari de pilda, te lovesti de problema frunzelor movulii la contur. Eu chiar le vad. Asta e, unii sunt mai toleranti. E unicul aspect pe care il aduc in vederea posibililor cumparatori. Restul e OK. ----------------------------------- Cristian Kata 05 Mai 2021 10:44 ----------------------------------- GunDALF (Ca o gluma...) Esti sigur ca nu ai varianta pt Olanda? Cu acel mov. Stii... ei sunt profilati pe mov....cei de la Milka, si vaca e mov :), daca vad comentariul poate golesc stocul instant. Daca nu mai vrei mov...iti dau un bresser hunter la schimb, ies eu in pierdere dar...fie, nu are mov nici gram...doar galben, si merge mult mai bine galben cu verde decat mov cu verde :)), e original nu...clona, oferta limitata :). ----------------------------------- Cristian Kata 05 Mai 2021 11:14 ----------------------------------- Intrebare pentru cei mai avansati: tenta de galben, mai mult sau mai putin, folosita de anumiti producatori de binocluri, oare nu cumva amelioreaza cromatismul? Ma gandesc in felul urmator: o virare spre galben, care este oarecum spre centru spectrului culorilor, nu atrage dupa sine si o apropiere a focarelor culorilor, adica tocmai problema cromatismului? Nu stiu, intreb, poate fabulez :). ----------------------------------- GunDALF 05 Mai 2021 12:05 ----------------------------------- GunDALF (Ca o gluma...) Esti sigur ca nu ai varianta pt Olanda? Cu acel mov. Stii... ei sunt profilati pe mov....cei de la Milka, si vaca e mov :) Milka sunt elvetieni. ;) Varianta mea e... romano-ungureasca, de la acea doamna l-am cumparat. Atasez niste pozulici facute prin el ca sa se vada mai bine. N-o sa fie de acord Dbird cu abordarea mea, dar camerele foto nu mint niciodata. Ochiul, in schimb, se lasa pacalit. Pentru mine, o analiza cu fotografii prin binocluri ar fi idealul. Atunci s-ar vedea calitatea optica. ----------------------------------- tudor 05 Mai 2021 12:18 ----------------------------------- ...mai ales si a obiectivelor foto cu care se vor face pozele :) :wink: Cristian Kata, Virarea spre galben a redarii albului nu cred ca va anula cromatismul ci doar va crea, in anumite conditii, o iluzie de aberatii cromatice mai putine (mai ales cele verzi/galbui), dar ele, la o privire mai atenta, vor fi la fel de multe! Insa pana la urma doar asta si cautam: iluzia unei imagini mai bune :) ----------------------------------- GunDALF 05 Mai 2021 12:27 ----------------------------------- ...mai ales si a obiectivelor foto cu care se vor face pozele :) :wink: Nici vorba. Eu folosesc camera telefonului care n-are pic de cromatism. Chiar ma uitam la pozele alea ca n-au iesit cu chiar asa de mult fringing. E drept, nici nu-i Soare afara, e foarte innorat, probabil contrastul e mai scazut. ----------------------------------- Cristian Kata 05 Mai 2021 13:01 ----------------------------------- GunDalf "romano-ungureasca, de la acea doamna l-am cumparat", omule...ma pui rau pe ganduri, am niste patanii cu doamna aia, a trimis Lacerta Explorer umblat in el, dar sigilat la loc, doar niste saibe nu erau la loc, altfel greu demonstram, a zis sa il trimit inapoi, au zis ca nu e adevarat ce spun eu, dar dupa multa gura cu ei si amenintari, au zis ca il trimit din nou in Ungaria si mai departe...la mama lui, si ce verdict dau aceia asa ramane. Nu stiu un l-au trimis unde nu dar dupa vreo 2-3sapt au zis ca raspunsul oficial este ca binoclul a fost desfacut dupa iesirea din fabrica dar, ei nu aunici o vina, ei nu fac asa ceva. Am primit altul nou, totul era montat la locul potrivit. Prea multa coincidenta!!! Ceva e ciudat la binoclurile ce trec prin Ungaria, am avut neplaceri si cu alte binocluri testate, alte marci, dar tot prin Ungaria aduse, erau decolimate de noi, binoclu de 1500lei. Cred ca deja vb de o serie de rebuturi acaparate de baieti descurcareri si vandute la noi in tara. ----------------------------------- GunDALF 05 Mai 2021 13:16 ----------------------------------- Aproape toate instrumentele mele pe care le am sau le-am avut au fost cumparate de la dumneaei (vorbim de Telescop Expert cred, nu?) si n-am avut absolut nici cea mai mica problema cu vreunul dintre ele. Dimpotriva, am primit si pasuiri cu plata sau chiar reduceri de pret. In schimb, am avut probleme cu Astromagazin, mi-au trimis adaptoare cu zgarieturi pe filet, o pana ecuatoriala cu vopsea zgariata, o prisma Amici defecta. Unele le-am returnat, altele le-am pastrat, ca nu merita deranjul. De la altii n-am cumparat ca mi-au parut neseriosi, cu schimbat pretul dupa ce intrebam daca e real cel de pe site si chestii de-astea. Asa ca stai linistit, binoclul meu a fost (si este) țiplă. :wink: Faptul ca zoth a afirmat ca si seria elită e la fel, imi confirma faptul ca "asa face toate". :mrgreen: ----------------------------------- Cristian Kata 05 Mai 2021 13:47 ----------------------------------- Bine ca ai punctat acest detaliu important, eu cu Astromagazin am avut de lucru, coincidenta, era tot o doamna de aceeasi etnie, cea cu care am rezolvat problema. GunDalf, am zis ca dau la tine unu bun Bresser si dai mie unu rau, Lacerta. Am zis bine, vreau sa ajut sa nu fie suparat ca luat ce a zis Dbird, numai bine vreau tie :)), fa si tu un pas... Radem noi radem, dar sunt unii pasionati, care abia isi permit Auriol, sa pui in mana la acela un Lacerta Smart......sigur nu sta sa caute cromatism. Zicea cineva, un calugar, "pe om daca il cauti de bun, bun il afli; daca il cauti de rau, rau il afli" cam asa si cu binoclu, ceva sigur ii afli, si daca e perfect optic sigur e prea greu,.... si daca e perfect ii bai ca nu e porro, iar de e porro ....nu e compact. Totusi sa nu pierdem aderenta la sol :)) ----------------------------------- Matrixul 05 Mai 2021 18:33 ----------------------------------- Eu, citindu-va parerile, chiar nu mai stiu ce binoclu ar trebui sa cumpar pe viitor, cand situatia materiala imi va permite LUXUL de a-mi hrani pasiunea. Sunt treceri atat de bruste de la ridicarea in slavi pina la maturatul pe jos cu el - vorbesc de acest Lacerta Smart (care la banii respectivi chiar imi parea o alegere buna)... De pilda, de la : "Review binoclu Lacerta Smart 10x50 ".....cineva, acolo sus, ne iubeste" Optica este cu adevarat deosebit de reusita. Coloritul este extrem de natural dar avand o tenta nesesizabila spre galben, sau mai bine zis ca sa o remarc a fost nevoie de “etalonul” de culoare Minox 10x42! Definitia este absolut superba, contrast demn de un ED, lumina excelenta. Nu apar irizatii contralumina. Testele facute cu fratele Elite 10x56 certifica calitatea sticlei.Ultima comparatie, totalmente injusta, cu Delta Chase Extreme 10x50, nu a facut decat sa imi confirme faptul ca acest Lacerta Smart 10x50 difera atat de putin de binoclurile mult mai scumpe incat imi pun sincer problema unei erori de marketing. Respectiv un binoclu prea bun pentru un pret atat de mic, o mare greseala pentru linia Lacerta caci acest binoclu, din punctual meu de vedere, spulbera toata gama Smart si toata gama Elite ! Iata ca incep sa se apropie de un vis al meu mai vechi binoclul super performant la un pret cat mai mic, accesibil tuturor. Deci e clar ca voi recomanda calduros acest binoclu pentru orice activitate fie terestra fie astronomica." la: "Lacerta dupa gusturile mele mi se pare MULT mai slab la tot ce se poate imagina. Imagine mai cetoasa, mai putin luminoasa (decat Celestron Nature DX 12X56) culori mai sterse, camp de claritate mai ingust, chiar se vede urat. Deci acest Lacerta chiar mi se pare (dupa gusturile mele de absolut incepator) extrem de slab, sa nu spun prost total. Am mai vazut un porro Celestron 15x70 care desi foarte ieftin, e peste Lacerta si chiar acest porro Celestron are totusi aberatii cromatice ceva mai "umane" ???? ----------------------------------- GunDALF 05 Mai 2021 18:52 ----------------------------------- Mai mult decat reviewurile trebuie sa tii seama de cine le face si ce expertiza are. Apoi, care e toleranta reviewerului fata de diversele aberatii optice, indeosebi cromatice, la aceste instrumente. Ideal ar fi sa poti proba singur binoclul. Dar nu prea se poate, de aceea riscam la aceste "blind buy"-uri. E bine, totusi, ca magazinele online sunt obligate sa ofere posibilitatea de retur, asa incat daca nu-ti convine obiectul, il returnezi fara explicatii. Normal ar trebui sa-ti primesti banii inapoi. Dar uneori te trezesti ca ti se gaseste nod in papura si nu poti returna, ti se refuza returul. E simplu de facut smecheria asta cu optica. Lacerta Smart 10x50 nu e un binoclu rau. Raman inca la parerea mea ca la 600-650 de lei e cam scump pentru ce ofera si ca sufera CLAR de fringing. In rest, toate celelalte caracteristici sunt OK, nu wow, doar OK. Deci, daca vei dori candva sa-l achizitionezi si nu te deranjeaza fringingul, il poti lua fara probleme. Daca folosesti lunete acromate si fringingul nu e o problema pentru tine, atunci sigur iti va placea binoclul. La lunetele mele acromate pe care le-am detinut (70/500, 2 buc. de 70/700, 90/900) aceasta a fost o problema. Abia la ED-ul de 72 m-am impacat iarasi cu refractoarele, desi minuscule urme de aberatii cromatice mai are si mica Lunny. :D Dar pot trai cu ele fara probleme, caci trebuie sa ma fortez sa le vad. ----------------------------------- Cristian Kata 05 Mai 2021 19:25 ----------------------------------- Matrixul- sigur esti in postura fericita avand in vedere ca stai in Bucuresti, in cazul de fata. Eu nu cred ca nu se gaseste cel putin o persoana de pe forum care sa fie dispusa sa te lase sa privesti prin binoclu. Eu asa as face, daca imi place bine daca nu tot bine, dar e pacat sa nu te folosesti de acest avantaj. Iar prima propozitie a lui GunDALF de mai sus este intradevar cheia. Deci nu fi derutat (nici nu cred ca esti :) ) pentru ca nu ai de ce. ----------------------------------- Matrixul 05 Mai 2021 19:36 ----------------------------------- Va multumesc pentru ganduri ! ----------------------------------- Dbird 05 Mai 2021 20:36 ----------------------------------- @Gundalf: totusi din prima poza zona centrala pare a nu avea aberatie cromatica. La orice binoclu, ea creste spre margini ... poate privesti gresit prin binoclu. Am mai spus acest lucru ... priviti prin binoclu "doar" in centru , in zona asa zisa de clar, nu miscati ochii de o parte sau alta a axei optice tineti ochii central pe axa optica si miscati tot ansamblul cap binoclu spre zona unde doriti sa priviti. Zona periferica a campului vizual (respectiv zona cu aberatii croatice mai mari) trebuie "privita" doar cu privirea periferica! Incercati sa faceti asa si veti avea inclusiv o mai buna si corecta imagine binoculara. Nu priviti cu rautate binoclurile, ca orice echipament trebuie sa va imprieteniti, sa colaborati impreuna si sa optimizati raportul vostru cu el. Si atunci veti vedea ca echipamentul vostru este totusi de calitate. Revin la idee si hai sa nu speriem oamenii cum deja a aparut mai mai sus o parere ... caci totusi sunt binocluri relativ ieftine ce se bat cu unele de 3 ori pretul ... :) si sunt bune! Si cel mai probabil vor deveni si mai ieftine ... si mai bune ... dar asta o sa verificam impreuna, peste circa o luna :) ----------------------------------- GunDALF 05 Mai 2021 20:54 ----------------------------------- Pozele au fost redimensionate si s-au mai contractat si zonele cu fringing, asa incat par a fi disparut. Nu ma incalzeste cu nimic ca o pata minuscula din centru n-are fringing, in rest fiind full. Crede-ma ca prima data cand am pus la ochi binoclul dupa ce l-am primit de la curier, m-a izbit in moalele capului o dominanta mov. Oricat m-as uita de corect sau incorect, fringingul il vad mereu acolo, fiindca chiar este. Porcarioara aia de Phantom M1050 n-avea pic de cromatism. La fel si un Auriol d-ala din Lidl, ca erau la vanzare saptamana trecuta, mai-mai sa cumpar unul. La 79 de lei merita cu varf si indesat. Nu prea mai vreau sa arunc banii aiurea, ca n-am ce face cu ele, de-asta nu l-am luat. ----------------------------------- Matrixul 07 Mai 2021 16:45 ----------------------------------- Am reusit azi (datorita unui prieten ce nu stiam ca are asa ceva prin casa) sa privesc in liniste de pe o terasa prin binoclul in cauza - Lacerta Smart 10x50. Aveti dreptate toti, intr-un fel. Pentru banii cat costa nou este un binoclu foarte ok, se simte foarte bine in mana si la ochi, construit robust. NU port ochelari. Am privit cu ocularele la primul click - deschise pe jumatate si la al doilea click, deschise total, au acel sistem care prin miscarea ocularelor in sens invers se ridica "spre ochi", se "lungeste" portocularul, stiti la ce ma refer. Cu ocularele "inchise" nu am putut privi convenabil. Ca si termini de comparatie cu al meu Tento 10x50 care are o varsta apreciabila: -la binoclul Lacerta EXISTA acel "fringe", acea margine mov care apare la marginile cladirilor, la muchii diverse insa pe mine nu ma deranjeaza din cale afara. Insa la Tento acest fringe este mai atenuat, in mod ciudat. -este luminos si clar, deci este mult peste binoclul Tento. La Tento mi s-a parut imaginea mai lipsita atat de contrast cat si de lumina, probabil si pentru ca nu fost curatat niciodata, coating-ul diferit poate - voi stiti mai bine decat mine aceste motive. -la stele se comporta foarte bine, apreciez la 75% zona de clar si doar pe margine se simte putin blur, stelele nu mai sunt atat de "sharp" ci tind spre a arata mai...pufoase. Am avut cu mine si 2 filtre galbene, cam foarte galbene. Par ca sunt odihnitoare si parca creierul nu mai sesizeaza atat de mult acel fringe mov. Insa le-am dat jos pentru ca ma simteam ca intr-un film din razboiul mondial, ca un spion fara experienta, iti creaza acea imagine vintage, nu mai faci distinctia culorilor naturale. Eu nu voi folosi filtre galbene la ocularele unui binoclu. Poate doar privind Luna plina. Nu am mai privit printr-un binoclu mai scump ca sa spun cu mana pe inima daca trebuie donat sau pastrat, am avut acum 2 ani un Skywatcher 20x80 care tin minte ca avea si el acest fringe DAR stelele erau punctiforme doar in centru... Dar per total, pe mine m-a multumit acest Lacerta Smart 10x50. Ca o paranteza (ca am vazut ca s-a adus comparatia) m-am uitat de-a lungul existentei magazinului Lidl prin toate binoclurile comercializate de ei (Bresser, Auriol, parca a mai fost o marca) insa m-a luat durerea de cap la toate, intr-un minut. Nici nu am mai fost atent la "fringe", le-am asezat cuminte la loc imediat. Plastice ieftine, nici pentru copii nu cred ca le fac bine. Neclaritati, lumini parazite... Imi cer scuze daca nu am fost mai explicit in descriere, chiar nu am mai facut vreodata vreo incercare de review a unui produs. L-am luat, l-am probat si mi-a placut ce am vazut si cum l-am simtit "butonand"-ul - pe scurt. Cer senin,dragilor ! ----------------------------------- Dbird 08 Mai 2021 19:31 ----------------------------------- Din nefericire acel fringe ... liniuta colorata mov , verde galben etc ... este prezenta la toate binoclurile diferenta find grosimea ei. Si in toate binoclurile includem si cel HD si ED si APO ca si terminologie. Daca linia colorata este deranjanta insemna ca este groasa .... cu cat binoclul este mai scump linia este mai subtire ...dar vizibila evident. @Matrixul: Cred ca te grabesti sa spui ca nu vei folosi niciodata un filtru galben. :) Tu ai facut teste ... cel mai probabil cu un filtru galben #12 . UN filtru interesant, care mareste senzatia de defintie si scoate in evidenta detaliile mici (vorbin totul doar in mod zi!). NU acelasi lucru se intampla cu filtrul galben #8. Acesta este extrem de odihnitor, mareste la randul sau senzatia de detaliu (nu atat de mult ca cel #12) si invioreaza placut imaginea. Eu chiar recomand atunci cand aveti binocluri periculaose (adica binocluri extrem de luminoase) sa incercati sa potriviti astfel de filtre #8 galben in timul observatiilor de zi cu multa lumina (soare , zapada cu cer sesnin etc). Merita incercat :) ----------------------------------- Matrixul 08 Mai 2021 21:07 ----------------------------------- Multumesc pentru pont, am sa incerc bineinteles ce ai recomandat. ----------------------------------- catalin dumitru 09 Mai 2021 00:23 ----------------------------------- Din nefericire acel fringe ... liniuta colorata mov , verde galben etc ... este prezenta la toate binoclurile diferenta find grosimea ei. Si in toate binoclurile includem si cel HD si ED si APO ca si terminologie. Daca linia colorata este deranjanta insemna ca este groasa .... cu cat binoclul este mai scump linia este mai subtire ...dar vizibila evident Din ce am constatat eu până acum , multe binocluri fac rabat la calitatea ocularelor . Asta se traduce în focalizare neuniformă (nepotrivirea perfectă a suprafețelor focale ale ocularului și obiectivului ) , distorsiune( mărire transversală neliniară ) și legat de distorsiune , acel cromatism transversal , de care a pomenit Zoth . Am avut ocazia să văd imagini curate prin oculare simple (kellner cu lentila de câmp din plastic ) și imagini irizate date de mai pretențioasele erfle . O parte din aceste beleli optice se pot evita alegând binocluri cu luminozitate mai scăzută la obiective . Doar că nu prea se mai fabrică . Peste tot vezi numai binocluri butucanoase , scurte și fizic și optic , lăudate că ar fi insensibile la tremurat de parcă pe planetă ar fi toți bolnavi de Parkinson . Când eram puștan , am băgat ochii într-un 10x50 cu tuburi lungi aproape cât la sovieticul 20x60 . Se vedea grozav prin el și nu se văicărea nimeni de imagini instabile . ----------------------------------- Cristian Kata 09 Mai 2021 07:22 ----------------------------------- "Am avut ocazia să văd imagini curate prin oculare simple (kellner cu lentila de câmp din plastic ) și imagini irizate date de mai pretențioasele erfle ." Sa nu fie cu suparare la nimeni dar aceasta discutie am impresia ca sufera de subiectivismi ca sa nu zic mai mult. Care este campul vizual la un binoclu 10x cu ocular kellner? Undeva la 5 grade. Brusc nu ne mai dranjeaza campul vizual, interesant, apoi problema reflexiilor in oculare kellner. Si asa putem continua...si in final nici vignetarea nu mai deranjeaza, doar aberatiile cromatice au ramas insuportabile. Ocularele au avantajele si dezavantajele lor in functie de tipul constructiv. Din fericire exista pe piata marfa absolut pt toate gusturile, inclusiv cu lumina mai scazuta, inclusiv cu o vignetare ca la carte, binocluri care au un centru al campului vizual excelent as zice, dar spre exterior indoaie tot ce prinde :). ----------------------------------- zoth 09 Mai 2021 09:22 ----------------------------------- In mare sunt de acord cu majoritatea aspectelor atinse in posturile lui Catalin si Kata. Tot ce vreau sa fac e sa indemn la putina ingaduinta fata de oculare, ele au viata cea mai grea intr-un sistem optic. Sa luam de exemplu binoclul Elite 10x cu camp de 6 grade de la care am pornit discutia: obiectivul binoclului va lucra pe un camp de 6 grade in timp ce ocularul va trebui sa-mi furnizeze la ochi un camp de 60 grade! Nu-i chiar usor. Ca amplificator unghiular "care este", ocularul trebuie sa gestioneze cat mai bine acest camp urias si chiar daca are in posesie un numar de lentile de 2-3x mai mare decat cel al obiectivului, tot greu ii este. O eroare de numai cateva minute de arc in amplificarea unghiulara a culorilor devine vizibila ochiului. Cam toate formulele native de oculare cu exceptia Huygens-ului au cromatism transversal. Sigur ca exista formule de compensare a acestuia dar proiectantul sistemului optic trebuie sa vrea sa le foloseasca (acea lentila pozitiva montata in fata planului focal de care spuneam in postul de analiza al binoclului de mai sus, lentila pe care ocularul Huygens o are din nastere!) Si totusi cred ca si sistemul dialyt isi aduce un aport destul de important la evidentierea cromatismului transversal la binoclurile moderne cu focalizare pe lentila mobila deoarece binoclurile porro si cele roof cu focalizare pe oculare mobile arata semnificativ mai putin acest defect. ----------------------------------- tudor 09 Mai 2021 09:23 ----------------------------------- Si eu sunt de parere ca un binoclu este o suma de compromisuri (mai mici sau mai mari). Nu poti sa le ai pe toate foarte bune, chiar si la binocluri foarte scumpe de mii de euro nu le ai pe toate. Exemple: Swarovski Swarovision le are aproape pe toate dar compromisul platit este ca in anumite conditii de lumina are ceva reflexii in oculare. Zeiss Victory le are aproape pe toate doar ca are o tenta verzuie a imaginii si un contrast mai cuminte. Leica Ultravid le are aproape pe toate doar ca nu are camp vizual mare si transmisia luminii asa buna ca competitorii directi. Zeissul meu Conquest HD le are aproape pe toate doar ca are aberatii cromatice. Fiecare e liber sa isi aleaga ce compromisuri vrea in functie de cat de mult cantareste pentru fiecare personal. Aberatiile cromatice sunt destul de greu de coantificat pentru ca eu de exemplu pot accepta o cantitate de aberatii cromatice, iar alta persoana poate fi oripilata de aceeasi cantitate de aberatii cromatice. Deci este un tarm foarte subiectiv. Totusi pun o lista cu un clasament personal (subiectiv) la aberatii cromatice. Din nou subliniez ca este un taram foarte subiectiv pentru ca aberatiile cromatice nu le pot masura, doar le pot estima prin comparatii vizuale intre mai multe binocluri ca sa se formeze ca o scara de valori: locul 1 Dintre toate binoclurile testate de mine (peste 60) singurul binoclu care nu avea nici cea mai mica urma de aberatii cromatice a fost Nikon Astrolux 10x70 IF SP WP. Asta e "taticul" binoclurilor cand vine vorba de aberatii cromatice. ZERO aberatii comatice 100% din camp! Si asta fara stical ED, HD etc. Deci aici gradul de obiectivitate este mare pentru ca nu am reusit sa vad nici o aberatie cromatica chiar daca am stresat binoclul in tot felul de situatii contrastante!!!! locul 2 Aici e o grupa aproape perfecta la aberatii cromatice, doar ca se pot vedea foarte greu (trebuie sa le cauti mult) si foarte pe margini 90/95% din FOV: APM ED APO 10x50, Meopta Meostar B1.1 10x50 locul 3 Aici este o lista mai lunga din care voi da doar cateva exemple unde aberatiile cromatice sunt prezente spre margini (80/90% din FOV) dar palide si deloc deranjante pentru mine. Adica cel mai mult neobservabile in folosirea normala, deci o corectie foarte buna: Deltra Extrem ED 10x50, Fujinon FMTR SX 10X50, Swarovski 7x42 (1987), Nikon E 7x35 (1979), APM ED APO 7X50, Celestron Trailseeker 8x42, KOWA Prominar 10x42, BD XD, Delta chase ED 12x50, IOR 7X40 si altele locul 4 Aici sunt binocluri ce au aberatii cromatice destul de estompate pe margini dar care sunt mai repede observabile decat grupa locului 3 de mai sus: APM 16x70 ED APO, APM 16x80 ED APO, Leica Trinovid 10x25, Zeiss Victory RF 8x56, Swarovski SLC 10x50 WB (1995), Lacerta Explorer 10x50, Zwarovski Habight 8x30 (new) si altele locul 5 "Restul lumii" ...Dar si aici pot face un clasament unde Zeiss Conquest HD 10x42 este cap de lista avand aberatii evidente spre margini dar nu extrem de deranjante. Nikon HGL 8x32, Zeiss Dialyt T 8x56, Nikon Monarch 5 10x42, Lacerta Smart 10x34, Lacerta Elite 10x42, Lacerta Elite 10x56 , Nikon Prostaff 7s 10x30 si altele Concluzii: 1 Sunt nume grele chiar si pe ultimele locuri la aberatii cromatice gen Zwarovski, Leica, Zeiss, Nikon si de ce sa ne miram ca este si Lacerta. Lacertele si Zeissul Conquest HD sunt codasele in clasamentul meu personal cand vine vorba de aberatii cromatice. Ce inseamna asta? Inseamna ca cineva care are "o fobie" mai mare la aberatiile cromatice si vrea sa cumpere strict pe criteriul asta, trebuie sa cumpere binocluri de pe locurile unu sau doi (doar de acolo). Dar nu este asa de simplu pentru ca binoclul este un ansamblu optic si trebuie judecat ca atare si pe langa aberatii cromatice bine corectate mai vrem si altceva (depinde de preferintele fiecaruia). Hai de exemplu sa comparam Lacerta Elite 10x56 cu locul 1 Nikon Astrolux 10x70. Nikon are un camp extrem de mic de 5.1 grade dar si un eye relief mic (14mm), macar daca era mai mare la campul vizual asa de mic. Deci doua compromisuri pe care nu le gasesti la Lacerta Elite 10x56. Fiecare stie sa-si cantareasca singur compromisurile! Deci binoclurile sunt o suma de compromisuri optice ca sa nu mai vorbim si de preturi! 2 Observam ca locurile fruntase, cand vine vorba de aberati cromatice, sunt ocupate in proportie de 80% de binocluri porro. Deci Zoth a banuit bine ca binoclurile roof sunt mai rar bine corectate din punct de vedere al aberatiilor cromatice decat cele porro. ----------------------------------- Dbird 09 Mai 2021 10:25 ----------------------------------- Si sa mai confuzez si eu putin lumea: Va propun un test ... daca aveti timp si rabdare. Ochiti o zona undeva unde aveti aberantul fringe cu un binoclu fie el X. In decursul unei zile urmariti aceleasi zone pe toata durata ei cu acelasi binoclu X binenteles ... veti constata ca exact aceleasi zone ... in anumite perioade prezinta aberati, in altele nu , functie de pozitia efectiva a soarelui si binenteles luminozitatea efectiva a cerului (nori mai mult sau mai putin) :) OK. Acum asa cum zice si Catalin, daca totusi deranjeaza aberatia respectiva ... montati niste diafragme pe obiectivul binoclului ... micsorand luminozitatea pana la disparitia deranjului propriu-zis ... nu veti pierde detalii ... *cel putin pe timp de zi ... in rest scoateti diafragmele) ... caci :) binoclul vostru sufera de prea multa luminozitate :) ----------------------------------- catalin dumitru 10 Mai 2021 01:06 ----------------------------------- "Am avut ocazia să văd imagini curate prin oculare simple (kellner cu lentila de câmp din plastic ) și imagini irizate date de mai pretențioasele erfle ." Sa nu fie cu suparare la nimeni dar aceasta discutie am impresia ca sufera de subiectivismi ca sa nu zic mai mult. Care este campul vizual la un binoclu 10x cu ocular kellner? Undeva la 5 grade. Nu neapărat . Acum ceva ani , am primit de la Dbird un binoclu junk 10x50 . Oculare kellner cu afov de vreo 65 grade , cu lentila de câmp biconvexa , din plastic , fără anti reflex . Am rămas plăcut surprins de calitatea imaginii . Din dorința de a micșora distorsiunea , am înlocuit lentilele din plastic cu dublete lipite , de aceeași focală . Rezultatul a fost unul nasol tare . S-a micșorat distorsiunea dar a crescut urât de tot cromatismul marginal și concomitent a scăzut claritatea la periferia câmpului . Am revenit la schema originală și de atunci această "praștie" a devenit aproape nelipsită din torpedo-ul mașinii . Are o greutate infimă care îl face potrivit pentru observații îndelungate . ----------------------------------- catalin dumitru 10 Mai 2021 01:30 ----------------------------------- Cam toate formulele native de oculare cu exceptia Huygens-ului au cromatism transversal. Sigur ca exista formule de compensare a acestuia dar proiectantul sistemului optic trebuie sa vrea sa le foloseasca (acea lentila pozitiva montata in fata planului focal de care spuneam in postul de analiza al binoclului de mai sus, lentila pe care ocularul Huygens o are din nastere!) Si totusi cred ca si sistemul dialyt isi aduce un aport destul de important la evidentierea cromatismului transversal la binoclurile moderne cu focalizare pe lentila mobila deoarece binoclurile porro si cele roof cu focalizare pe oculare mobile arata semnificativ mai putin acest defect. Binoclul meu "Tasco" 10x40 roof, nu e dialyt . Dar are niște oculare ciudate , (focalizare internă) ca niște Ramsden cu un dublet intermediar , puternic supra corectat , cu focală foarte mare . Focusul se face plimbând înainte și înapoi lentila de câmp , care este o plan convexa simplă . Același tip de ocular îl are monoclul ăla sovietic , 20x60 , la care distorsiunea e aproape inexistentă . Neclaritatea câmpului marginal și cromatismul transversal sunt de asemenea foarte mici . Dar 20x60-ul are 260 mm la focala obiectivului , cum s-ar zice , e o sculă destul de lungă . Vorba femeilor , se pare că orice milimetru în plus , contează . ----------------------------------- Stanescu Octavian 10 Mai 2021 08:41 ----------------------------------- Hai sa va spun ceva asa pentru cultura binoaclelor aceste esentiale instrumente ale vesnicilor incepatori astro fascinati de 10-12 x marire . la traversarea unui geam de sticla cu fete plan paralele un fascicul conic focalizat al unui obiectiv primeste o mare cantitate de aberatie cromatica . la un obiectiv teoretic perfect pentru luneta refractor sau telescop Newton cu diam 58mm si 240mm focala f/4.1. liber fara traversare geam (prisme ) avand strehl 0.99 dupa traversare drum optic 40mm prin sticla ajunge la 0.6 strehl. cu sticla Bk7 cu ba k4 la 0.53. cu Fpl53 ar fi 0.77 posibil ca se tine seama de asta si se proiecteaza ocularul sau obiectivul sa mai anuleze aberatia . Eu ma uit cu un Tasco Esential 10x42 si nu vad deloc aberatie cromatica e foarte sharp culoare total natuarala fara blur cromatic apare ceva spre margine. are acoperiri albastre la oculare si obiective . am luat de mult din decathlon cu 300lei ----------------------------------- fritz_wolf 10 Mai 2021 09:18 ----------------------------------- Interesanta discutia voastra! (cei care va pricepeti la binocluri. Am notat in special ce spune tudor) Deduc doua chestiuni, conteaza cine priveste si judeca, aprecierea este foarte subiectiva, ceea ce e oribil pentru cineva poate fi acceptabil la altcineva. A doua constatare.... alea fara CA sunt si cele mai scumpe.... Nu cred ca e o mare surpriza.... Calitatea se plateste. Discutia interesanta ar fi despre alea pe care dai o poala de bani insa calitatea nu e pe masura pretului. Intre timp asta noapte a fost senin (in intreaga tara, mai putin la munte sus - se vede din satelit, sunt destule site-uri). M-am dus si eu afara pe la 2 noaptea, mai ales ca Luna rasare tarziu in perioada asta, deci nu era Luna. O concluzie la care am ajuns, degeaba ai binocluri si scule bune daca nu ai de unde sa te uiti! Fericiti sunt cei care stau sus si au terasa/balcon cu camp liber si ceva mai departe de iluminarea stradala! E frumos ca in perioada asta cu carantina e foarte pustiu si liniste noaptea! (pana te prinde Garcea daca ai ghinion). De curand mi-am cumparat un Celestron SkyMaster 15x70 pentru ca era prea ieftin si nu am avut asteptari prea bune. Dar a inceput sa-mi placa mult, mai ales ca se tine relativ bine in maini si cred ca am nimerit unul bun, din cate am citit e loz in plic, multe sunt gata varza ( https://www.celestron.com/products/skymaster-15x70-binoculars ). ----------------------------------- zoth 10 Mai 2021 18:55 ----------------------------------- la traversarea unui geam de sticla cu fete plan paralele un fascicul conic focalizat al unui obiectiv primeste o mare cantitate de aberatie cromatica . Refa simularea aia ca ceva nu e in regula! Daca imi spuneai ca pui o lentila sau alt element cu putere optica in conul de lumina eram de acord, dar o simpla prisma (element pasiv fara putere optica) nu poate induce decat o usoara supracorectie cromatica, nicicum "o mare cantitate de aberatie cromatica". ----------------------------------- Stanescu Octavian 10 Mai 2021 19:25 ----------------------------------- Zoth . incerca sa vezi pune oglinda cu focar 240 mm diam 58 mm si geam bk7 de 40mm la prisme sigur e mai lung de 40 dar fa doar cu 40 . si vezi cat scade streh. traverseaza sub unghi si apare problema . la lumina paralela nu se induce nimic sau la f/20 ffputin ----------------------------------- Cristian Kata 10 Mai 2021 19:32 ----------------------------------- Hmm, o sticla aparent plana, daca are o serie de denivelari (sau cum sa le numesc), poate lucra ca un conglomerat de lentile de tot felul, care teoretic ar putea duce la tot felul de anomalii, mai mult sau mai putin. Deci cred ca in practica ar fi posibil, depinde de sticla, daca este doar teoretic plana. Totusi prismele nu ar trebui sa prezinte malformatii :) ----------------------------------- catalin dumitru 10 Mai 2021 22:09 ----------------------------------- Tehnologia obținerii de suprafețe perfect plane la sticle groase, este pusă la punct de sute de ani . La fel și obținerea de unghiuri drepte perfecte . Prismele se șlefuiesc mai multe deodată , în perechi alipite și cu schimbarea periodică a suprafețelor aflate în contact .