----------------------------------- dmtr69 01 Mai 2021 13:34 NGC4565_LRGB ----------------------------------- Salut! O galaxie sora cu NGC891, din familia galaxiilor spirale vazute pe muchie. Captura a fost facuta in trei nopti, RGB trase cand era Luna pe cer, iar luminanta ieri si alaltaieri, inainte sa rasara Luna. Cadrele nu au fost de calitate prea buna, am selectat pentru luminanta cadre cu FWHM sub 5 ( daca erau sub 4 nu mai ramaneau prea multe). Timp de expunere total- cam 6 ore. Patru ore luminanta si cca. 40 minute fiecare culoare. Setup: newton SW 150/750, ASI1600MM Pro. Cer senin si Paste Fericit tuturor! ----------------------------------- GunDALF 01 Mai 2021 13:46 ----------------------------------- :mrgreen: ----------------------------------- dmtr69 01 Mai 2021 15:57 ----------------------------------- Merci. Misto gif-ul :D ----------------------------------- fritz_wolf 02 Mai 2021 16:13 ----------------------------------- dmtr69, este superb ce ai realizat, am salvat poza! Paste fericit! ----------------------------------- Teo B01 02 Mai 2021 18:17 ----------------------------------- 👍👏 Pentru imagine Felicitari Donule Marius si Paste fericit tuturor ----------------------------------- Stille 03 Mai 2021 06:56 ----------------------------------- Fain detaliu in norii de praf! ----------------------------------- dmtr69 15 Apr 2023 18:05 ----------------------------------- Salut! Poza o aveam in lista pentru reprocesari si daca as fi folost aceleasi cadre as fi postat-o in topicul "Reprocesari". Dar joi seara am avut o surpriza cu cateva ore de cer senin (am fost asa de obisnuit cu cerul noros incat nici nu aveam un plan de actiune), am ales aceasta tinta (era destul de sus si in Est) si am reusit sa trag aproape 4 ore si jumatate de luminanta (86x3m). Norii s-au intors pe la ora doua si ceva- pacat de seeingul bun. Am procesat imaginea atat cu luminanta noua, cat si cu toate cadrele puse in stiva. Cadrele noi aveau 3 minute cu gain 75, iar cele vechi 2 minute cu gain 139 (unity). Zgomotul pe stiva a fost substantial mai redus cu castigul 75 fata de stiva veche cu castig 139. Cred ca puteam sa trag si cu 5 minute, nu as fi saturat nucleul galaxiei, doar unele stele ar fi suferit. Nu am tras prea tare de fundal pentru galaxiile marunte, ci m-am focusat pe subiectul principal, pentru detalii si culori mai bune. * Interesant este ca acum doi ani tot in ajun de Paste am postat imaginea. Paste Fericit tuturor! ----------------------------------- nobody 15 Apr 2023 18:33 ----------------------------------- Wow! ----------------------------------- romh 15 Apr 2023 23:32 ----------------------------------- Coma Bernicei... unde am reusit sa vad abia sapte stele... Felicitari ----------------------------------- dmtr69 16 Apr 2023 07:41 ----------------------------------- Multumesc domnilor. Paste fericit! **In alta ordine de idei, as vrea sa vedeti si voi niste poze facute de un amator (Bernhard Hubl, uneori si cu echipa CEDIC). Uite cum arata NGC 2903: http://www.astrophoton.com/NGC2903-2.htm Nu-i asa ca zici ca-i facuta cu Hubble? Rezolutie de 0,5 arcsec/px, dubla fata de cea obtinuta de mine in poza din topicul "Reprocesari". Luneta apo cu apertura de 200mm (!!), la focala de 1500mm (cu reducator). Desigur si o montura belea (ASA DDM85), mi-au sarit plombele cand am vazut cat costa, plus o camera high end (QHY268M). ----------------------------------- zoth 16 Apr 2023 09:46 ----------------------------------- Nu sunt artist ca voi dar tot mi-as exprima o parere ... dupa mine diferenta de imagini, asa cat vad eu ca un nestiutor, nu justifica diferenta financiara investita in "scule". Atat. ----------------------------------- valy 16 Apr 2023 10:52 ----------------------------------- Cu cat instrumentul este mai puternic cu atat se simte mai mult influenta atmosferei. Oare o "investitie" in optica adaptiva nu ar fi mai "profitabila"? ----------------------------------- dmtr69 16 Apr 2023 11:54 ----------------------------------- Investitia financiara este relativa, depinde de venitul fiecaruia. Daca pentru mine preturile pentru clasa "high end" de scule este exorbitanta si nu merita sa-ti vinzi toate organele pentru ele, pentru unii din strainatate banii nu constituie o problema. Macar nu-si cumpara masini, iahturi sau avioane. @valy Seeingul este intr-adevar o problema. Degeaba ai setup care iti permite rezolutie de 0,3arcsec/px, daca seeingul mediu este de 3-4 arcsec. Vorbesc de expuneri lungi pentru DSO, la planete este alta mancare de peste. Am discutat cu un prieten pe tema opticii adaptive si cred ca este mult mai convenabila, asa cum zici si tu. Sunt si niste limitari: telescopul sa aiba un backfocus mai generos ca sa o introduci in traseul optic (newtonul nu se incadreaza, dar merge sigur pe RC sau lunete); campul camerei principale pentru care corectia este buna, este destul de mic. ----------------------------------- nobody 16 Apr 2023 19:21 ----------------------------------- Oare o "investitie" in optica adaptiva nu ar fi mai "profitabila"? Te referi la sistemele alea "tip–tilt correction" ? ----------------------------------- valy 16 Apr 2023 20:06 ----------------------------------- La alea ma gandesc dar defapt la alelalte. ----------------------------------- nobody 17 Apr 2023 03:33 ----------------------------------- Care alelalte ? ----------------------------------- dmtr69 17 Apr 2023 07:23 ----------------------------------- Cred ca se refera la cele profesionale (Multiconjugate AO, multi object AO, Ground Layer AO): https://www.ucolick.org/~max/289/Assigned%20Readings/Max_Adaptive_Optics_Intro_v1.pdf ; https://astrobites.org/2022/11/20/guide-to-adaptive-optics/ Cele care sunt pentru amatori au o singura prisma, de aceea nu pot face corectii pentru camp mai mare. ----------------------------------- valy 17 Apr 2023 09:58 ----------------------------------- Sunt unele cu fereastra tilt, si sunt unele cu oglinzi deformabile. Alea cu tilt au problemele de care a amintit dmtr69 anterior, ma gandeam la o abordare cu o oglinda tiltabila actionata de doua motoare/piezo in regim diy, desi vad ca exista deja la preturi 700-1500 coco. Varianta 2 e ceva mai complexa, s-ar putea face cu o oglinda subtire pe care sa o indoi ici-colo. Vise. ----------------------------------- nobody 17 Apr 2023 16:20 ----------------------------------- Ce am gasit pentru amatori ar fi SBIG AO-X sau varianta mai ieftina AO-8. In principiu e o placa de sticla BK-7, plan paralela, groasa de 1 cm, care prin inclinare pe 2 axe compenseaza/stabilizeaza miscarea unei stele de ghidaj. Problema cu campul e data si de faptul ca salturile din cauza turbulentelor poate fi diferita la distanta mai mare de steaua de ghidaj. Pe de alta parte, ajuta la guiding in sine deoarece reactioneaza rapid si la erorile/vibratiile monturii. ----------------------------------- dmtr69 17 Apr 2023 17:59 ----------------------------------- Si Orion aveau ceva, "SteadyStar AO Guider" : https://www.telescope.com/Astrophotography/Astrophotography-Accessories/Orion-SteadyStar-Adaptive-Optics-Guider/pc/-1/c/4/sc/61/p/53076.uts Desi este doar pentru ghidaj, imbunatateste si imaginea camerei principale.