----------------------------------- fritz_wolf 18 Apr 2021 15:44 sfat alegere binoclu porro sau roof ----------------------------------- Va salut! Incerc sa fiu cat mai concis insa nu cred ca reusesc, deci imi cer scuze in avans daca scriu prea mult! Practic forumul vostru l-am gasit cautand informatii despre alegerea unui binoclu nou. Datele problemei mele: - am deja un binoclu, este "vintage", marca Copitar Triple Tested 7x50mm in stare foarte buna. Se vede foarte clar si chiar foarte tridimensional (am aflat ca este o caracteristica a tipului "porro" si ar fi un efect nenatural, dar mie imi place). L-am luat din talciok acum mai multi ani cu probabil mai putin de 200 lei (nu conteaza) alegandu-l din gramada pentru ca se vedea cel mai clar dintre toate vechiturile porro, desi altele aveau putere de marire mai mare de 7x. Deci pare bun, clar, luminos, insa e cam mare ca dimensiune (pentru geanta), totusi nu mi se pare greu si desi e doar 7X imi cam tremura imaginea din maini (poate batranetea...). As dori totusi ceva mai mare de 7X, ma gandeam la un 10x sau 12x pentru ca din cate am citit un 15x este deja prea greu de tinut cu mainile (se pare ca pentru multi si un 10x ar fi prea mult, ca tremuratura). Deci caut ceva care sa nu depinda de trepied desi tare mult mi-ar place si unul "barosan" de peste 20x, preferabil 25x care din cate am citit are zero sanse de folosit fara trepied. Dar intai sa-mi gasesc unul "de mana" si "bun la toate" (nu exista) dupa care poate imi iau si monstru pentru trepied. Mentionez ca fiind fotograf hobby-ist am trepiede peste necesar si indecent de bune pentru ce am nevoie ca amator. Numai ca, e culmea, aproape niciodata nu le car cu mine si cam 99% din pozele mele de peisaj (deci statice) sunt facute fara trepied, adica din mana. Inca ceva de mentionat - ma tem ca dand totusi o suma de bani nu prea mica sa nu iau cumva o chinezarie care sa fie mai prost ca acest Copitar 7x50 a carui provenienta din ce am citit pare sa fie de dupa 1991 made in Japan pentru o firma americana infintata de un miliardar la New York prin 1991. Dar Copitar-ul e prea mare fizic (greutatea nu e ceva sa ma deranjeze primordial) si are doar 7x, deci as dori mai mult. - SCOPUL UTILIZARII - deloc astrologia. Nu ca nu ma intereseaza, dar la Bucuresti nu exista stele si eu nu prea calatoresc. Am vrut catodata sa incerc si eu sa pozez stele aici in Bucuresti..... dar nu le-am gasit nici in noptile asazis senine! Poluarea e prea mare. Deci, SCOPUL ar fi urmarirea vietatilor mici si mari precum si vederea la distanta in anumite situatii. S-ar zice ca as cauta un binoclu de urmarit natura dar as vrea si capabilitati "de camp" (tactic) deoarece cateodata mai vreau sa bat distante mari pentru urmarirea diverselor chestiuni orasenesti si sociale. Deci il voi folosi in cea mai mare parte ziua si foarte rar seara dupa amurg, noaptea nu prea ca ori e carantina, ori nu am ce vedea pe cer. - CE MI-AR PLACE din punct de vedere al calitatii - am inteles citind aici ca nu exista binoclu perfect.... ce "noutate"! In orice domeniu e asa! Deci as prefera ca prima calitate sa se vada foarte clar, foarte luminos, culorile sa fie cat mai vii si naturale (nu sterse sau nu albinoase) si apoi sa focalizeze perfect, sharp. Adica intr-un cuvant definitie, claritate, culoare, luminozitate, stabilitate, ... Am inteles la asa ceva imi sta bine un binoclu Swarovski care costa cat o masina..... - BUGET - initial am crezut ca scap cu ceva pana in 700 lei.....am mai citit si m-am mutat pana in 1300 lei.....am mai citit si am urcat spre 1800 lei.....am mai citit si ar fi dureros sa dau 2600 lei insa daca ar fi ceva fabulos sa zic Wow! cand ma uit....poate as plusa dar nu doresc sa ajung pana la bugetul asta. Banuiam eu ca cele de aprox. 100...200 euro sunt cam petarde insa citind am gasit ca printre ieftinatati sunt si unele bune ca de exemplu Nikon Aculon A211 10x50 sau 12x50, adica mai mult intre cele de tip porro care inca se mai gasesc pe piata, din pacate multe bune nu si in productie pentru ca in mod evident piata asta vireaza puternic in zona roof, cercetare, noi modele, performante din ce in ce mai bune la preturi care incep sa mai scada. Este evident si preferinta publicului pentru sistemul tip roof care e mai compact. Am studiat si site-uri pentru urmarirea de pasari (birdwatching), adica aproximativ ce caut eu in primul rand si observ ca se discuta numai de lentile tip roof la ora asta, o cerinta primordiala fiind sa nu cari un monstru cu tine. - MARIME FIZICA SI GREUTATE - avand in vedere ce am scris mai sus deja, la inceput cautam numai in zona porro datorita raportului f bun calitate/pret insa avand in vedere ca productia in zona asta a scazut in zona de calitate joasa (pretul fiind cerinta 1) mi-a cam trecut cheful. De exemplu cautam ceva de la polonezii de la Delta, un roof peste 50mm la 10....12x si am aflat ca acele modele bune (zona de pret 1000......1600 lei) pur si simplu nu se mai fabrica si daca la noi in RO apar pe net ori nu sunt in stoc, ori sunt in stocuri vechi cu risc foarte mare sa fie exemplare decalibrate, cu defect. Mai ales ca am citit despre marfa Delta ca nu are o constanta in controlul de calitate, adica pot sa nimeresc "chiftele" vechi ramase prin stocuri. Si asta chiar nu vreau, ca nu-mi place sa returnez marfuri. De exemplu pusesem ochii pe un Delta Titanium 10x56mm tip porro (sau Titanium 8x56 ED porro care pare unul din cele mai bune calitate/pret) dar am dedus ca astea nu se mai fabrica si daca exista pe undeva sunt numai stocuri ramase vechi de cativa ani. Dupa ce m-am mai gandit mi-am dat seama ca totusi trebuie sa merg pe reteta roof moderna, avantajul marimii fizice fiind poate unul din cele mai importante pentru mine. E cumva ca la foto unde se spune ca cel mai bun aparat foto e.... ala pe care il ai la tine! Ori daca ai ditamai caramida de aparat nu prea iti vine sa umbli peste tot carand bolovanul dupa tine si legea universala spune ca exact atunci cand nu ai bolovanul la tine se iveste ocazia celei mai formidabile foto! Asa probabil e si cu binoclul, daca ai unul ceva mai compact parca iti mai vine sa-l iei peste tot. Deci, am ajuns la roof. Insa chiar si dupa atata lectura mi-a ramas o idee fixa.... lentila cat mai mare in diametru. De aceea parca si un 42mm mi se pare cam mic. Si de data asta iar e ca la foto unde o lentila mica in diametru poate sa umileasca ditamai farfuria de lentila, totul depinde de lumina si ce vrei sa faci cu lentila. Aia mica e de zi, lumina multa, aia mare e buna de noapte, lumina putina. Asa ca probabil aceste foarte la moda 42mm sunt un compromis de genul cainelui lup german care e bun la toate, de la pazit oile pana la aeroport. Dar daca as gasi mai mare (roof) chiar ca nu as ezita!(chit ca nu l-as folosi decat ff rar noaptea). Cu timpul mi-am dat seama ca in orice hobby cea mai proasta afacere e in gama de jos, la zona ieftina si cea mai buna afacere e in zona medie dupa care daca ma roade pasiunea pot urca si in zona indecenta. Asa ca tot citind parca eram la un moment dat in stare psihologic sa dau si vreo 2600 lei pe un Vortex Viper HD 8x42 (deci tip roof) insa nu se gaseste de cumparat poate pentru ca are atat de multe review-uri bune pe net si la pretul lui intra in liga mare, cea cu preturi teribile. Deci pare dupa laudele de pe net ca desi nu ieftin, concureaza in liga mare. Mai exista si Vortex Diamondback HD 8x42 pe la vreo 1300 lei cotat ff bine prin review-uri si acum vad si un Diamondback 10x42 care inca nu are pe nicaieri review-uri si e cam pe la acelasi pret. Insa in zona asta (roof 42mm) e concurenta puternica, are si Delta polonez unul care e chiar mai scump, pe la 1800 lei si e iarasi bine cotat pe unele site-uri cum ar fi https://www.allbinos.com/binoculars_reviews.html Cat priveste brandurile, aici am iarasi o mare nelamurire. Pana sa incep a ma informa acum, de exemplu habar nu aveam de brandul Vortex. Stiam de Nikon dar de asa ceva ma cam feresc deoarece inerent un brand de asemenea calibru are o oferta proasta pentru ca parte din pret este numele cu mare faima. Vad ca sunt laudate chiar si modele cu pret in zona mea de interes insa am cumva o mare retinere (nu pentru ca sunt facute in China, asta e chiar ok din punctul meu de vedere). O alta nelamurire o am asupra brandului Celestron care in unele locuri e considerat ceva foarte ieftin, "chinezarie ieftina" adica un fel de Behringer din zona sculelor audio pentru lautari, in alte parti e laudat. Nu am informatia dar am vaga senzatie ca unele Celestron pot fi facute la Delta, la polonezi.... sau mi se pare mie?! Una peste alta, in zona de privit pasarele cel mai ieftin foarte laudat pare sa fie Celestron Nature DX 8X42 pe care il pot gasi cu mai putin de 900 lei (si observ ca nu prea e in stocuri....poate tot din cauza de prea multa lauda pe net). Un alt brand care ma intriga este Lacerta Optics care pare cumva de prin Austria, probabil o productie in China sub nume austriac/nemtesc. Stiam de Lacerta mai demult si pare ca oferta lor in zona ieftina e foarte buna dar nu prea gasesc review-uri si chestii serioase. Alt brand care ma mira este Bresser din Germania. Pare cumva acelasi caz ca si Lacerta, culmea este ca in cazul Bresser se spune ca sunt facute chiar in Germania si ce ma mira cel mai tare sunt preturile mici. Imi par...scuzati.... cam ieftine. In rest cunosc si eu bine brandurile de top si am observat ca abia de la aprox. 1000 euro in sus incep lentilele bune care au compromisuri putine. Insa pentru mine si nivelul meu ma tem ca nu as sti sa apreciez o lentila de top, cumva ca in zona vinurilor unde nu ma pricep si diversi au incercat sa-mi dea sa gust vinuri de top insa pentru mine nu mi s-au parut atat de speciale pe cat erau preturile de enorme. ...Nu am reusit sa scriu putin.... v-am spus, e defectul meu, scriu prea mult in dorinta de a da cat mai multe date pentru procesarea problemei. Deci..... eu ce sa-mi cumpar ?...... ----------------------------------- Dbird 18 Apr 2021 18:37 ----------------------------------- După ce am citit complexa ta derută în ceea ce privește binoclul care ți se potrivește, as zice că cea mai bună achiziție pentru tine ar fi un Delta Titanium HD ED. Fiind familiarizat cu foto .... Nu as merge pe 8x ci pe 10x .... Ai sa înveți repede sa nu tremure mai mult că 7x...e ca la foto...sper că știi să lucrezi din mana și fără stabilizare nu? Deci eu îți propun: https://telescop-expert.ro/binoclu-delta-titanium-hd-10x42-ed_115839 Linkul este informativ, cauta și în altă parte poate găsești un preț mai bun. ----------------------------------- fritz_wolf 18 Apr 2021 19:29 ----------------------------------- Multumesc pentru raspuns! Poate pare o deruta, am incercat cat de bine sa descriu senzatiile pe care le traieste cineva care nefiind familiarizat cu un domeniu (hobby) cand incearca sa patrunda in domeniu si sa proceseze informatii din oceanul imens al internetului (plin cu rechini). Eu in general functionez pe alegerea brandului (firmei) ca intr-un fel garant al unei oferte/calitati. Astfel, in toata deruta mea internautica am pus ochii (sau asa m-a dus sentimentul) pe Delta Optics din Polonia (stiam de ei mai demult) si pe Vortex (de care nu stiam pana acum de cand am inceput sa sap). Simpatizam cu Lacerta si Celestron ca variante "ieftine si bune" insa nu am idee ce sunt aceste branduri ?! De Bresser nu m-am lipit deoarece mi se pare dubios ca niste obiecte optice pretinse a fi facute in Germania sa coste numai cat costa, adica putin. De exemplu la Carl Zeiss si Leica nu ma mai uit, le elimin din filtre deoarece astea costa donatia de rinichi, cele mai ieftine de la astia sunt cat cele mai scumpe de la ailalti. Astia da, probabil sau sigur fabrica in Europa si trebuie sa-si sustina salariile lor speciale. Asa ca Bresser.... nu stiu ce sa spun, dar pare poveste cu Behringer toamna. In rest am citit si eu pe unde am putut pe netul romanesc si am observat ca sunt personaje care recomanda fanatic vechitura IOR cu imaginea galbena la 7X. Si m-am uitat la preturile second hand si m-a luat rasul ca pe chestiile astea se cer preturi cu care iti iei de nou probabil ceva chiar decent. Deci cam putina discutie si informatie pe netul romanesc iar dincolo e o jungla a marketingului, cand vad si linkul de unde se cumpara "bijuteria" laudata cu 5 stele, deja am un dubiu. Deci am citit printre randuri si m-am oprit pe la Vortex si Delta numai ca despre Delta am citit ca stau nasol la CTC si unii mai putin norocosi au primit produse cu defecte, decalibrate din fabrica, etc. Deci intrebarea mea este cum sta Delta la comparatie cu Vortex la aceeasi parametrii ? (si care e povestea cu CTC-ul la Delta?) Ce mi-ai recomandat stiam si pusesem de ieri ochii insa acum parca mai mult ma atrage sa aleg ceva din gama Vortex Diamondback HD (pretul in RO este evident mai mare insa nu la modul complet indecent): https://vortexoptics.com/binoculars/vortex-diamondback-hd-binoculars.html?product_list_order=price Din gama asta ma gandesc ce sa aleg intre, 10x50 sau 12x50 sau noul aparut 15x56 care ma atrage teoretic cel mai mult? Si o alta dilema as avea daca merita diferenta de pret sa plusez pentru gama Viper: https://vortexoptics.com/binoculars/viper-hd-binoculars.html?product_list_order=price De unde as avea dilema sa aleg intre Viper 10x50 sau 12x50 intre care nu e mare diferenta la pret si banui ca cel de 10x ar avea o imagine mai buna. La gama Razor nu as putea sa trec deoarece diferenta de pret e crunta. Tot ca exemplu oarecare (ii am in vizor pe toti comerciantii de la noi, am ales unul care pare ca le are pe toate insa cand ma decid voi cauta pe cel mai ieftin si serios) ceea ce imi face cu ochiul ar fi o alegere intre astea, numar de la ieftin la scump: 1) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binocluri/251487-binoclu-vortex-diamondback-hd-10x50.html 2) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binocluri/251486-binoclu-vortex-diamondback-hd-12x50.html 3) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binocluri/283917-binoclu-vortex-diamondback-hd-15x56.html 4) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binocluri/227523-binoclu-vortex-viper-hd-10x50-v202.html 5) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binocluri/227522-binoclu-vortex-viper-hd-12x50-v203.html Eu acum as inclina catre asta: 3) https://www.hobbymall.ro/vanatoare/binocluri/283917-binoclu-vortex-diamondback-hd-15x56.html care asa cum se vede costa cam la fel cu Delta 10x42 recomandat: http://huntershop.shopmania.biz/cumpara/binoclu-delta-titanium-hd-10x42-ed-7739501 Deci aici avem un 15x56 si un 10x42 cu aproximativ acelasi pret. Marea intrebare este.... e Delta superior ?! Ca daca ma uit la masuratori pe https://www.allbinos.com/binoculars_reviews.html observ ca Delta si Vortex sunt cam egal la egal cu o inclinare mai mare catre Vortex pe zona formulei noi roof. Adica pe zona roof Vortex sta poate chiar mai bine! Plus povestea cu CTC-ul la Delta.... Evident, nu vreau sa ma limitez la astea, poate mai sunt chestii interesante prin zona asta deja observabila la pret si formula "roof". Multumesc anticipat oricui mai are o recomandare si pentru mine! ----------------------------------- tudor 18 Apr 2021 23:56 ----------------------------------- Binoclul de 42mm este foarte versatil, comparatia ta cu lupul german fiind foarte adevarata. Lupul german este cainele cu calitati peste medie in toate domeniile: este destept, destul de puternic, destul de rezistent si se poate dresa destul de usor. Asa si binoclul de 42mm: este destul de portabil si destul de luminos. Parerea mea este ca la 2500 ron iti poti achizitiona un binoclu SH din categoria grea. Adica decat sa platesti 1500 ron pe un binoclu bun nou, mai bine pui inca 1000ron si achizitionezi cand apare sh un binoclu 10x42 sau 8x42 "fabulos care te face sa zici wow" ----------------------------------- Daniel Simion 19 Apr 2021 06:53 ----------------------------------- Eu as cumpara unul din link-ul de mai jos. Am avut varianta 8x42 si mi s-a parut un binoclu foarte bun. Daca oricum nu il folosesti in conditii de lumina scazuta, nu vad sensul unui binoclu de 50mm sau 56mm. 10x42 mi se pare cel mai potrivit pentru ce vrei tu. Sau poti face cum zice Tudor si sa astepti sa apara ceva si mai bun la vanzare, dar SH. Prin Delta Titanium HD 10x42 ED nu m-am uitat, nu stiu cum este. https://www.skywatcher.ro/332-binocluri-trailseeker-ed-celestron ----------------------------------- dan.smarandoi 19 Apr 2021 07:02 ----------------------------------- Poti incerca asta: https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/36-oberwerk-deluxe-cf-10x50-green.html sau daca vrei mai mult asta: https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/30-oberwerk-deluxe-cf-15x70-green.html Nu cred ca o sa mai vrei roof ----------------------------------- fritz_wolf 19 Apr 2021 09:47 ----------------------------------- tudor, multumesc! Sfatul tau imi pare de mult bun simt si stiu (din alte domenii) ca asta ar fi calea optima pentru ca in zonele de pret ridicat cea mai paguboasa varianta e cumpararea unui obiect nou si cu cat obiectul a fost mai scump, cu atat pierde mai mult la revanzare. Asta e aproape o lege care nu se aplica in zona ieftina unde mai bine cumparam lucruri noi. Insa in cazul meu exista una sau doua probleme: - habar nu am care ar fi ala despre care sa spun WOW! cand il pun la ochi?! Cred ca daca l-as vedea la vanzare si nu as sti. Evident, ma pot orienta cu un click dreapta sa caut pretul de nou.... insa asta nu ajunge pentru un om mai putin experimentat ca mine. - sunt profund sceptic ca la noi in RO poate sa apara o oferta buna SH, mai ales in acest domeniu. Pana sa postez la voi am cautat masiv in zonele SH si am avut senzatia ca scurm in groapa de gunoi pe bani multi! De prea multe ori obiecte SH erau puse in vanzare cu un pret.... mai mare decat noi din magazin. Probabil multi habar nu au sa foloseasca internetul. Observ ca cei care pun in vanzare aceste obiecte FOLOSITE au pretentia sa ia pe ele cu un procent foarte mic mai putin decat sunt noi, daca spun 10% pare chiar generos! NU mai spun ca si daca pe un tomberon gaurit scrie Carl Zeiss avand pe el chiar si urme de r_hat, pretul SH va fi ca si cand avem un tomberon "haurit" masiv cu 24 de karate! De aceea am spus ca anumite branduri cum ar fi Zeiss, Leica, Swarovski le ocolesc, adica nici nu mai imi pierd vremea cele cateva secunde sa citesc anuntul. Fara indoiala cei care au experienta in domeniu inteleg ce vreau sa sugerez despre piata second hand din RO, si nu numai! Ca sa nu mai spun riscul de teapa din partea celor "care se pricep" si mai ales din partea celor "care nu se pricep". Sa zicem ca iau prin curier cu verificare. Cum stim, curierul nu are rabdare mai mult de cateva minute timp in care eu nu-mi pot da seama daca sunt defecte si decalibrari ascunse. Nu mi-as da eu seama nici macar avand o zi la dispozitie! Ca atat "ma pricep". Daca ar fi si din zona scumpa, de cei 2500 lei, chiar ca pot "sa doara"! Si din cate stiu eu din lumea foto, in zona scumpa sunt si cei mai mari "rechini" care vand SH, adica sansele cele mai mari de teapa. Daniel Simion, multumesc! Deja seria TrailSeeker ED de la Celestron are un pret si in zona asta pare cea mai mare inghesuiala, adica vreau sa spun concurenta! Adica vreau sa spun ca pe banii astia as avea de unde alege ca intru in pravalie ametit si ies si mai ametit. Din cate imi dau seama brandul Celestron are oferta pentru toate buzunarele. dan.smarandoi, multumesc! Nu aveam habar de existenta acestui brand (american?) Oberwerk infintat in 1991, deci vechi. Multumesc ca mi-ai recomandat insa de ce as alege asa ceva daca exista atatea alte branduri si atatea alte oferte cu aceeasi parametrii pe hartie ?? Imi atrage atentia ce mi-ai recomandat, adica asta: https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/30-oberwerk-deluxe-cf-15x70-green.html dar din cate inteleg e marfa din USA si eu EXCLUD orice cumparare din afara UE datorita costului trasnportului (care din USA poate fi TERIBIL) precum si complicatenia cu vama si Posta Romana (de care nu vreau sa aud!). Sa nu mai spun ca din USA unii au primit obiectele gata date prin blender desi pe afara cutia parea intreaga. Insa, totusi, de ce Oberwerk si nu altceva avand in vedere oferta imensa ?!?! PS - late edit - dupa ce am postat, am gasit ca s-ar putea cumpara.... din cate inteleg, din Italia, deci din UE: https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/30-oberwerk-deluxe-cf-15x70-green.html Am inteles corect ? E din UE ? Nu imi explic de ce dar varianta asta pe mine ma atrage cel mai mult pana acum si pretul mi se pare chiar prea mic....... si citesc asta: https://www.cloudynights.com/topic/671778-am-i-going-to-regret-buying-the-oberwerk-15x70-deluxe/ dupa care ma uit la acesta care imi pare chiar prea ieftin: https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html Deci eu dupa tot taraboiul asa ceva as cumpara (e un feeling, nu o logica), OBERWERK ULTRA 15X70 (si pana sa citesc aici habar nu aveam ca exista). ----------------------------------- gpaunescu 19 Apr 2021 10:14 ----------------------------------- Eu am Oberwerk (11x56 LW) si este intr-adevar foarte luminos; dar nu era bine colimat (deci mai sunt si alte firme care mai scapa cate ceva la CTC). Am reusit sa-l aduc la o forma acceptabila, deocamdata, de colimare (nu prea am experienta dar am citit mult pe aici si prin alte locuri). Urmeaza sa mai incerc. L-am cumparat chiar din US si a durat destul de mult pana a ajuns (si a fost cu vama - 89$ + 60$ transport + vreo 100 si ceva de RON vama). Atunci nu l-am gasit pe site-ul .eu Oberwerk de 15x70 este greu, deci din mana iti va fi foarte greu sa-l folosesti. Si cam la fel toate cele de 70 si mai mari. ----------------------------------- fritz_wolf 19 Apr 2021 10:21 ----------------------------------- Stiu... adica imi dau seama, e logic! (ca e greu si va fi nasol de folosit din mana din cauza tremuraturilor). Dar nu v-am spus tot.... intre timp m-am hotarat sa impac capra cu varza, adica imi iau un roof relativ mic, portabil (ceva de genul 12x50.... ca nu ma abtin, probabil e o chestie de incepator sa ma arunc la 12x si "farfuria" cat mai mare), stiu deja ce, dar nu spun (este ieftin!) si apoi imi iau si un "bolovan" din asta in valiza: https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html Trebuie insa sa fiu sigur ca se expediaza din UE si sa stiu cat ma costa toata distractia..... Si evident, sa mai rumeg daca "se merita" (de data asta poate si pentru astro. Ca m-am gandit, m-ar atrage sa incerc sa "belesc ochii la stele"). Trepiede am "garla". Vad ca monstrul se da si cu adaptor L din cate inteleg. ----------------------------------- gpaunescu 19 Apr 2021 10:39 ----------------------------------- Eu as lua, la inceput ceva de 10x50 si apoi vezi daca ajungi sa te limiteze la astronomie. In functie de ce limitari vei avea, vei putea sa iti alegi pe cel de astronomie in cunostiinta de cauza. Cele de 12x50 au FOV mai mic (cam 4,5 fata de 6,5 grade). Ar fi perfect daca ai putea ajunge la un magazin sa testezi ceva. Cred ca dan.smarandoi mi la recomandat si pe asta: https://www.apm-telescopes.de/de/fernglaeser--spektive/fernglaeser-50mm-oeffnung/apm-10x50-magnesium-ed-apo-fernglas-stickstoff-fuellung.html Dar m-am oprit la un buget mai mic deocamdata: Delta Extreme 10x50 ED; (daca nu o sa fie ok il returnez si ma reorientez). ----------------------------------- fritz_wolf 19 Apr 2021 13:20 ----------------------------------- Acum nu vreau sa ma transform din pui abia iesit din ou in gaina sfatoasa, dar eu nu as alege Delta Extreme 10x50 din considerente teoretice (dar stim ca una sunt datele tehnice si alta e realitatea de cele mai multe ori). In primul rand ca (banui) nu se mai fabrica, iata aici situatia in limba poloneza (ce ciudati astia ca nu au site si in engleza!): https://deltaoptical.pl/s?q=delta+extreme pe stoc apar numai Delta Extreme 7x50 ED si 10,5x70 ED, deci al tau nu e pe stoc la polonezi si astfel deduc ca aici in RO e din stoc ramas poate ani de zile nevandut. Posibil ca astia sa nu mai fabrice nici unul si alea sa fie stocurile lor. Piata (din cate vad eu) cere lentile mici si usoare, cele grele, mari si scumpe se vand foarte greu. Alta deductie logica (legile fizicii), cred ca 7x50 e superior lui 10x50 fiind vorba cam de aceeasi masinarie. Aici m-am uitat la masuratori dar ei s-au preocupat numai de 7x50 ED (care cum spuneam, banui ca e macar usor...sau mult mai bun): https://www.allbinos.com/index.html?test=lornetki&test_l=266 Probabil, din ce inteleg eu, pentru astro ar fi ok (desi imi pare ca are unele neajunsuri) insa eu unul ma uit in primul rand la, Whiteness of the image care e chiar slabut, sub lentile considerabil mai ieftine. Dar asta poate ca nu conteaza in astro. Insa conteaza la mine ca privitor de pasari si insecte. Dar alta situatia cu modelul cu Delta Optical Extreme 15x70 ED care din ce inteleg eu, sta chiar foarte bine din mai toate punctele de vedere (si e unul pe care-l am si eu in vedere): https://www.allbinos.com/index.html?test=lornetki&test_l=269 Insa din pacate nici asta nu se mai fabrica la polonezi (asa pare) - deci daca in RO mai exista, e stoc vechi (deduc). Dar polonezii au pe stoc Delta Extreme 10,5x50 ED care costa aproape cat costa 15x70 ED si avand in vedere ca masuratorile celor de la albinos ies atat de bune pentru 15x70, ma astept ca pentru 10,5x70 sa fie chiar mai bune, logic..... cred... Asa ca eu in locul tau as mai pune aprox. inca 800 lei sa-l iau pe asta: https://www.spy-shop.ro/binoclu-delta-extreme-10-5x70-ed.html Unica problema fiind, evident, greutatea si marimea. Dar calitatea atarna in kilograme, idem cu domeniul foto. Un mare punct pozitiv pentru Delta din ce vad la allbinos pentru gama EXTREME, la cele 2 modele testate de ei, este colimarea perfecta la exemplarele masurate (dar sistemul de focalizare e separat si asta e cumva logic sa dea perfect - desi se poate si in cazul asta sa iasa prost) - nu stim daca au fost luate aleator sau au fost trimise de producator ?! Aici e un punct important, ca una e sa primesti la test ce trimite producatorul cu dedicatie si alta e sa iei din magazin la intamplare. ----------------------------------- gpaunescu 19 Apr 2021 13:36 ----------------------------------- tot la spy-shop l-am comandat; abia in mai vine, deci nu vine din Romania. Am cerut si eu sfatul aici si am fost sfatuit foarte clar sa iau 10x50 si nu 7x50. Mai mare nu vreau, pt ca am si telescop si luneta. Partea interesanta e ca dupa ce l-am comandat, a aparut si aici un termen de livrare de 2 sapt https://www.optics-trade.eu/en/delta-optical-extreme-10x50-ed.html Are un review facut de Dbird foarte bun facut aici pe site. Pe de alta parte am zis, ca il returnez daca nu e bun (firma fiind din ro) ----------------------------------- fritz_wolf 19 Apr 2021 14:46 ----------------------------------- La optic-trade.eu este mai scump decat la spy-shop cu.... "doar" 400 lei (trebuie sa pui si transport minim 15 euro UPS si euroiul e 5 lei). Asa ca merita sa astepti. Cand iti ajunge, neaparat sa-mi spui si mie daca este WOW ?! (cand te uiti prin el). Au avut dreptate, eu am 7x (Copitar, vintage) si parca nu e destul, de aceea caut altul. ----------------------------------- gpaunescu 19 Apr 2021 15:38 ----------------------------------- Pe la inceputul lui mai ar trebui sa ajunga; l-am comandat pe 4 aprilie si mi-au zis ca in 30 zile. Si eu vroiam roof (si anume Delta Chase 10x50), cand am deschis topicul. Dar cand am citit despre delta extreme, m-am razgandit. Toata lumea zicea ca are niste prisme foarte mari. Uite ca am gasit si review-ul facut de Dbird; e foarte interesant si discutia de dupa e interesanta. https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=18007 p.s. Vad ca esti din Bucuresti, ne putem intalni dupa ce vine, ca sa vezi (poti sa le vezi pe amandoua). ----------------------------------- fritz_wolf 19 Apr 2021 16:15 ----------------------------------- Am citit acel review inca inainte sa ma inscriu aici. Precum si orice e legat de binocluri. Multumesc frumos pentru oferta de intalnire, as fi bucuros, timp sa fie! (si sunt deja vaccinat cu Pfizer, 2 doze! Si port masca non stop.... spre deosebire de multi din jurul meu). Delta Chase 10x50 mie nu mi-a placut dupa datele tehnice masurate pe allbinos, am gasit ca la acelasi pret par sa fie altele mai ok. Intre timp deja am rezolvat se pare cu "ala mic", adica un roof 12x50 din categoria ieftina, adica ceva pe la vreo 200 si ceva euroi oficial, comandat de mine mult mai ieftin. O sa postez cand se va concretiza, sunt 50/50 ca va fi ok sau nu, adica nu pot estima nimic pana nu-l pun la ochi..... si e fara posibilitate de returnare (dar compenseaza pretul care inseamna 2 drumuri la supermarket). Asa ca acum imi caut "bolovan" (scump) in scopul "de camp si alte chestii terestre" si sper eu, sa arunc un ochi si spre stele...... cand le voi vedea aici in Bucuresti..... poate niciodata ?! Asa ca intrebarea mea concreta ar fi, voi ce ati alege intre urmatoarele doua "animale in valiza" ? 1) https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html 2) https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/43-oberwerk-de-luxe-20x65-ed.html Daca la varianta 1) inca sper sa-l pot folosi fara trepied, imi dau seama ca la varianta 2) poate numai pe burta cu capul pe bordura. Daca varianta 1) pare cel mai de calitate produs al brandului asta, totusi varianta 2) din cate inteleg e nou aparut, adica e mai nou. Preturile lor mi se par totusi suspect de mici..... (sa nu radeti de mine!). In rest.... habar nu am..... ----------------------------------- gpaunescu 19 Apr 2021 16:52 ----------------------------------- uite aici un review la varianta a doua; explica ce si cum a comparat. https://www.cloudynights.com/topic/655940-a-brief-comparative-review-of-the-oberwerk-20x65-ed-deluxe/ Eu, as merge pe apertura mai mare, mai ales ca am vazut acolo si variante de 80 si 100 mm Dar, vorbesc mai mult din punct de vedere astronomic. Am vazut ca tu inca speri ca sa folosesti binocluri de marimea asta fara trepied. Iti spun sincer, de experienta cu al meu (11x56 Oberwerk): ziua pare ok tinut in mana si stat in picioare. Distantele sunt "pamantene" si nu se observa prea mult cat te misti. Noaptea, la stele, se schimba problema; distantele imense, fac ca orice miscare sa faca imposibile observatiile fara trepied, sau macar asezat pe un scaun. Nu vreau sa te descurajez, doar sa fii atent la ce asteptari ai. A doua varianta metionata, ar mai avea ca avantaj sticla care e ED, deci aberatii cromatice mai reduse (apropo, al meu are ceva aberatii cromatice). ----------------------------------- Dbird 19 Apr 2021 18:26 ----------------------------------- Deci sa recapitulam: S-a plecat de la : Dar intai sa-mi gasesc unul "de mana" si "bun la toate" (nu exista) dupa care poate imi iau si monstru pentru trepied. Mentionez ca fiind fotograf hobby-ist am trepiede peste necesar si indecent de bune pentru ce am nevoie ca amator. Numai ca, e culmea, aproape niciodata nu le car cu mine si cam 99% din pozele mele de peisaj (deci statice) sunt facute fara trepied, adica din mana. Inca ceva de mentionat - ma tem ca dand totusi o suma de bani nu prea mica sa nu iau cumva o chinezarie care sa fie mai prost ca acest Copitar 7x50 a carui provenienta din ce am citit pare sa fie de dupa 1991 made in Japan pentru o firma americana infintata de un miliardar la New York prin 1991. Dar Copitar-ul e prea mare fizic (greutatea nu e ceva sa ma deranjeze primordial) si are doar 7x, deci as dori mai mult. - SCOPUL UTILIZARII - deloc astrologia. Nu ca nu ma intereseaza, dar la Bucuresti nu exista stele si eu nu prea calatoresc. Am vrut catodata sa incerc si eu sa pozez stele aici in Bucuresti..... dar nu le-am gasit nici in noptile asazis senine! Poluarea e prea mare. Deci, SCOPUL ar fi urmarirea vietatilor mici si mari precum si vederea la distanta in anumite situatii. S-ar zice ca as cauta un binoclu de urmarit natura dar as vrea si capabilitati "de camp" (tactic) deoarece cateodata mai vreau sa bat distante mari pentru urmarirea diverselor chestiuni orasenesti si sociale. Deci il voi folosi in cea mai mare parte ziua si foarte rar seara dupa amurg, noaptea nu prea ca ori e carantina, ori nu am ce vedea pe cer. si s-a ajuns la : Asa ca intrebarea mea concreta ar fi, voi ce ati alege intre urmatoarele doua "animale in valiza" ? 1) https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html 2) https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/43-obe...65-ed.html :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: adica cam asta ar fi riscul intrebarilor puse pe un site de astronomie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: As mai aduga multe observatii la ceea ce ai scris dar incerc doar sa spicuiesc cateva ideii mai importante ... practic la binocluri e putin diferit fata de alte echipamente ..aceleasi firme fac si porcarii dar si capodopere ... nu prea poti merge pe ideea de firma ...renume etc ... ci strict per echipament. Dovada esti chiar tu care cu scuzele de rigoare ca o spun ai cazut in capacana Vortex .... care este mai mult marketing decat calitate .... eliminand de exemplu Vanguard de pe lista care este net superior lui Vortex :) ... reviewurile de pe net (inclusiv ale mele ...) trebuiesc citite cu atentie caci nu stii niciodata ce se ascunde in spatele lor !!! Totul trebuie compilat si judecat cat mai corect de catre utilizator .... si nu minimiza niciodata un binoclu inainte sa il fi testat cu adevarat ... ai ras de IOR 7x40 ... galbejitul .... dar sa stii ca exista IOR mai putin galbejit ... care probabil ar fi corespuns perfect doleantelor tale initiale :) .... si sau pe timp de zi ... putine binocluri il depasaesc in definitie si contrast inclusiv in placerea de a privi, cu toata galbejeala inclusa. Aici revin cu o paranteza ... eu de exemplu la Delta Extreme 10X50 pe timp de zi imi montez filtre #8 qalbene, ca de altfel pe orice alt binoclu pe care eu il consider "periculos". Departe de ati recomanda un IOR ... dar nu iti fa pacat vorbind de rau ... nici un binoclu ... pana la urma si cele ieftine de 100 de lei ...din plastic cum este de exemplu Bresser Hunter (sau AURIOL) 10x50 au rolul lor ...extrem de important in popularizarea acestui echipament. Utilizatorul ..il cumpara ca e curios si este ieftin ...il foloseste ... si apoi isi da seama ca vrea mai mult , intelege ce vede si /sau ce ar fi trebuit sa vada si se duce mai departe in aceasta pasiune binoclulara.... Eu nu sunt poate cel mai bun sfatuitor, caci le iubesc pe toate ... caci de la fiecare am invatat cate ceva. Poate ca e bine sa tragi aer in piept ...sa faci o pauza ... si sa iti definesti exact ce fel de binoclu iti doresti de fapt .... momentan inclusiv noi te-am bagat in ceata cu multiplele si diferitele sfaturi ... :D ----------------------------------- tudor 19 Apr 2021 18:28 ----------------------------------- Asa ca intrebarea mea concreta ar fi, voi ce ati alege intre urmatoarele doua "animale in valiza" ? 1) https://www.oberwerk.eu/shop/ultra/31-oberwerk-ultra-15x70.html 2) https://www.oberwerk.eu/shop/deluxe/43-oberwerk-de-luxe-20x65-ed.html Strict dintre acestea doua eu as alege varianta 15x70. Pentru ca 15x70 este o formula clasica "batatorita" de multa vreme si astfel suntem indrepatiti sa credem ca poate este mai buna optic decat varianta rara 20x65. Dar nu te sfatuiesc sa incepi cu binocluri mari. Trebuie mai intai sa iti prioritizezi cu exactitate ce vrei de la un binoclu pentru inceput. Vrei unul "bun la toate" cum ai zis initial, atunci poti alege un 10x42 care este "ciobanescul german al binoclurilor". Sau un 10x50. Daca vrei ciobanesc caucazian atunci 15x70, 20x80. Acum ce sa zic, e bine sa le ai pe amandoua, dar pentru inceput modelele mai mici sunt clar mai versatile pentru observatii in natura, folosite ca binocluri pe care sa le porti cu tine oriunde. Deci trebuie sa te hotarasti, ca vad ca ai pornit de la ideea unui binoclu portabil si pentru natura, dar incet incet cochetezi si cu ideea unor binocluri in geamantan si de puteri mari. Usureazati cautarea concentrandu-te doar pe un anumit tip de binoclu...parerea mea e sa fie pentru inceput "ciobanesc german". A fost pe olx un Zeiss Conquest 8x42 sub 2500 ron pentru ca avea o mica zgarietura pe lentila, dar oricum nu afecta imaginea. Deci ocazii se ivesc, mai rar dar se ivesc! Dar trebuie sa fi ferm pe pozitie si sa nu sari direct la binocluri mari, pentru ca zona binoclurilor mari are multe vreascuri uscate! PS oricum cred ca ai deschis discutia asta ca sa te lamuresti mai bine de fapt ce fel de binoclu iti doresti...Cunosc foarte bine situatia pe proprie piele :) E bine sa treci pe hartie, in cuvinte simple, ce vrei de la un binoclu si ce cantareste cel mai mult pentru tine la un binoclu, si deabia apoi cauta modele pe piata ----------------------------------- gpaunescu 19 Apr 2021 18:37 ----------------------------------- Referitor, la ce au zis mai sus, cei doi colegi, in privinta saltului, eu am inteles ca deja a comandat un roof si dintre cele 2 ar vrea sa alega pe cel de-al doilea. ----------------------------------- Dbird 19 Apr 2021 19:24 ----------------------------------- Pai, da a făcut saltul ..... :D :D :D ca mai toți începătorii care ne întreabă dar de fapt, nu țin cont decât de ideile lor inițiale...este una din erorile scuzabile...oarecum omenești...păcat că astfel costurile nu prea mai sunt optimizate...dar clientul nostru ...stăpânul nostru. :D :D :D Fiecare până la urmă își va găsi fara doar și poate, mai devreme sau mai târziu exact echipamentul adecvat. Gusturile nu se discuta. ----------------------------------- fritz_wolf 19 Apr 2021 19:25 ----------------------------------- Eu va multumesc la toti pentru orice raspuns! Si nu m-ati bagat deloc in ceata. Dbird te inteleg mai bine decat crezi cand zici ca le iubesti pe toate (plus restul ce mai zici). Eu mai am si alte hobby si stiu cat de greu este sa legi un dialog constructiv si folositor cu un incepator (eu sunt acum in rolul asta) care iti cere imposibilul, care vrea repede solutia suprema si buna la toate, care vrea o sinteza imposibil de facut si nerealista, etc. Te inteleg deoarece asa cum am spus, in alte lumi sunt de partea ailalta a tarabei si deja am observat un "patern" la incepatorii care pun INTREBARI. Ca sa ajungem de "partea ailalta a tarabei" (pe care se expune EXPERIENTA si PASIUNE) trebuie sa treieram timp, efort, bani, cateodata sanatate consumata.... Si apoi vine unul care habar nu are si iti cere INSTANT, PE LOC sa-i dai reteta suprema a Universului (evident, neaparat pe gratis!). Pur si simplu la un moment dat nu se mai poate lega un dialog inteligibil intre cel care are foarte multa experienta si cel care nu are deloc. Insa in cazul meu e si o metoda de a discuta cu mine insumi, asa cum tudor zice bine de scris pe hartie. Acum o mie de ani scriam fituici pentru examene ca sa copiez si nu mai ajungeam sa copiez deoarece cand le scriam, invatam cel mai bine. Trecand la oile noastre, cand imi ajunge "chifteaua" tip roof 12x aleasa pe criteriul licitatiilor atat de glorioase in tara noastra extrem de dezvoltata, adica pretul cel mai mic, o sa va comunic ce isprava am facut. Ca exista si vorba aia din batrani, alegi pana culegi. Deocamdata le-am scris de sanatate la Oberwerk sa-i intreb de disponibilitate la ala supremul de 50x70, sa-i intreb cu ce curier trimit, cand ajunge, ce fac daca primesc un obiect defect, etc. Sa vad daca imi raspund si cand (am niste asteptari foarte scazute, adica ma astept sa nici nu raspunda). Supremul e scos prin 2014 din cate am sapat pe net, unde este foarte putina informatie dar e de lauda in general. Insa barosanul 2) de 20x65 e acum aparut ca nici nu au apucat sa-i posteze datele tehnice. Deci pana atunci inca nu m-ati lamurit ce sa aleg intre cele doua balene ? Asa cum a banuit Dbird, probabil incepe sa se ia microbul de mine.... Azi m-am trezit ca ma uitam dupa lunete.... Insa in domeniul asta daca spun ca sunt analfabet, e prea putin zis. Si am aceasta problema cu orasul meu natal care se afla invelit permanent sub o patura groasa de poluare. Si mi se intampla cam foarte rar spre deloc sa pot evada chiar si pentru scurt timp din motive obiective si personale. Deci voi ce balena ati alege dintre cele doua ale mele si daca credeti ca pe sumele astea as avea alte balene mai bune in optiuni ? PS - si da, stiu bine ca sub acelasi brand glorios se fabrica si chiftele la orice casa cat de mare este. Chiar cand studiam datele tehnice la Vortex constatam ca modelele vechi aveau unii parametrii mai buni, semn ca au proiectat probabil mai ieftin unele modele noi. Oricum, la toate marcile am observat diferente substantiale intre diverse modele la aceeasi parametrii masurati de allbinos. Deci stiu ca nu brandul e cel mai important ci anume modelul X sau Y. ----------------------------------- gpaunescu 19 Apr 2021 20:42 ----------------------------------- La 20x65 gasesti aici specificatiile: https://oberwerk.com/product/oberwerk-20x65ed-deluxe/ Cam astea sunt: Weight 20 lbs Dimensions 26 × 15 × 12 in FOV 3.2° Eye Relief 18mm Exit Pupil 3.25mm IPD Range 56-74mm Minimum Focus 15m Product Weight 6.4 lbs. Product Dimensions L=15, W=8.5, H=3.5 in. ----------------------------------- Dbird 20 Apr 2021 08:17 ----------------------------------- Din ciclul "a vorbit si nea Ion ca doar este si el om..." eu personal nu m-as repezi la un 20x65 ... indiferent ca este "japonez" sau chiar chinez (crede cineva ca mai exista japonezi reali la 500 de euro ?) ? :D Cu toata sticla ED sau nu ... cred ca un Celestron SkyMaster 25x100 este mult mai indicat :) Caci acum discutam de astronomie, de trepied si de un tun, nu ? Ma rog , doar o sugestie binenteles :D ----------------------------------- fritz_wolf 20 Apr 2021 10:36 ----------------------------------- Aici este un review si discutie despre Oberwerk 20x65 ED Deluxe in comparatie cu altele, printre care si cele 2 versiuni concurente de la Celestron Skymaster in care se observa evident ca pretul cam reflecta calitatea cu obiectiunea ca in zona mare de pret plusul de calitate e din ce in ce mai "mic", poate as spune mai corect, "mai rafinat pentru cine stie sa aprecieze". Dupa cum vedeti, cel mai bine ies cele doua APM ED care costa considerabil mai mult decat Oberwerk si in mod evident, dintre toate, Oberwerk este optiunea cea mai buna cam din toate punctele de vedere din care, important este pretul. Parerea mea, intotdeauna cand comparam trebuie tinut cont de PRET. Si da, inca ceva, TOATE sunt fabricate in China cu exceptia acelui NIKON 18x70 care asa cum se vede costa efectiv dublu pentru ca e fabricat in JAPAN si se observa dupa celalalt NIKON (care e made in China) ca daca ar fi fabricat in CHINA ar costa jumatate (si probabil ar fi peste 90% identic, cu noroc chiar 99% la fel). Din ce am citit pana in acest moment incep sa ma indrept catre Oberwerk 20x65 ED Deluxe. Un mare minus pentru mine este ca nu-l pot cumpara din Romania. Aici e mult mai usor de returnat in caz de probleme. L-as lua din Romania chiar daca m-ar costa putin mai mult. Deci, lectura placuta: https://www.cloudynights.com/topic/655940-a-brief-comparative-review-of-the-oberwerk-20x65-ed-deluxe/ PS - pe site-urile Oberwerk nu se spune nicaieri ca este ceva fabricat in JAPAN, doar ca se se compara cu fostele minuni ale trecutului, fabricate in JAPAN, sau ca sa sintetizez, este "like Japan" :) (dar la un pret tip CHINA) ----------------------------------- dan.smarandoi 20 Apr 2021 11:02 ----------------------------------- Nu stiu daca-i locul potrivit,dar si-a scos Johanis binoclul la vanzare......nu m-am putut abtine... :roll: https://www.olx.ro/d/oferta/binoclu-swarovski-nl-pure-10x42-nou-IDePt8p.html#018660a6ed Lasand gluma la o parte uitate putin si aici....vad ca apare pe stoc in Polonia,livrarea in cateva zile....este exact ce vrei tu. https://www.aliexpress.com/item/4000270181382.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1bd46ac4vd5pvf&algo_pvid=c23034eb-7220-447f-8677-45c78f2c750f&algo_expid=c23034eb-7220-447f-8677-45c78f2c750f-1&btsid=0bb0624616189096616251319ed731&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ ----------------------------------- Dbird 20 Apr 2021 12:52 ----------------------------------- :D :D :D :D :D :D :D ...Daca scrie pe CloudyNights :shock: :shock: .... mii si milioane de scuze, retrag tot ce am spus!!!!!!!!!!!!!! ----------------------------------- fritz_wolf 20 Apr 2021 14:18 ----------------------------------- dan.smarandoi, ma mir ca l-au lasat, observasem ca oleix cenzureaza drastic. Oricum, e tare faza! Cat priveste oferta pe Aliexpress, stiam de aceste facaturi cu nume diverse gen SCOKC din forumurile americane si unii spuneau ca pot fi rebuturi de la aceeasi fabrica chineza care face pentru Oberwerk (si multi altii) sau facaturi din piese rebutate. Oricum, nu sunt genul sa ma risc cu aceste oferte minunate si din Aliexpress nu am cumparat niciodata (insa am prieteni care cumpara si e ok... daca chinezii reusesc metodele de expediere din UE - si de la o vreme cica au gasit diverse metode foarte interesante folosind firme inregistrate in Polonia si firme de curierat de care noi nu am auzit - totul cu succes - stiu un caz anul asta, evident NU cu binocluri - deci caz in care coletul NU a mai ajuns la Oficiul Postal cu vama unde situatia e sinistra si e de ocolit - adica gloata de oameni asteptand ca cele doua mamai sa vamuiasca dupa cheful lor de lucru la stat cu pixul si hartiile). Dar eu o sa incerc totusi sa cumpar din Romania, este mult mai sigur. Acum ma uitam si studiam APM din Germania: https://www.apm-telescopes.de/index.php?page=categorie&cat=1292&filter_id=4&sorting= Care sunt vandute aici de: https://astromagazin.ro/117-binocluri-astronomie#/producator-apm/pret-290-129986 Si vad ca preturile corespund aproximativ la cei 5 lei euroiul. Am o intrebare pentru cei care se pricep - am citit pe forumuri americane ca un binoclu (astronomic, adica "balena") cu cat are lentile mai mari cu atat e mai dezavantajat (la observatii astronomice) in zonele cu poluare multa. Nu am inteles daca e vorba mai degraba de poluarea luminoasa data de orase sau si de poluarea efectiva a aerului sau ambele. Deci din ce inteleg eu daca ai lentile foarte mari, de exemplu cele de 100mm esti dezavantajat in zonele poluate si evident, avantajat in zonele curate, probabil cele intunecate unde nu exista surse artificiale de lumina (deci in zone nepopulate). Poate am inteles aiurea si poate e cineva care sa ma lamureasca despre ce e vorba? In mintea mea credeam ca daca ai lentila cat mai mare in diametru, cu atat vezi mai bine si mai multe stele (sper eu, nu verzi) in astronomie. Dbird, sincer, nu am inteles interventia ta. Te rog explica-mi despre ce e vorba ?? (daca ai impresia ca sunt cam naiv sa nu spun idiot si sa iau de bun orice scrie pe net, forumuri, etc, poate ca te inseli. Eu aici citez diverse chestii pentru a sustine o discutie din care, sper, sa iasa ceva). ----------------------------------- Dbird 20 Apr 2021 15:18 ----------------------------------- Pai mai omule, ai deschis un topic ... si ne-ai pus o intrebare ...doua ... sau scris tone... si rezultatul este acelasi ... de pomana incercam sa iti propunem ceva ... in realitate tu navighezi singur printre oferte ... si nu prea tii cont de sfaturile noastre ... mai vii si cu contra argumente de pe siteuri unde ...sunt cel putin dupa parerea mea mult mai putin tehnici decat noi ... ceea ce nu inseamna ca nu sunt foarte buni astronomi. Asa ca in principiu nu mai stiu ce sfat sa iti mai dau ca se pare ca nu prea te intereseaza (este evident din cauza mea ... cum ziceam gusturile nu se discuta). Ai vrut sa iei un 20x65 (un binoclu mai putin luminos ... care si in definitie scrie ca este pt luna :) ) si eu am vrut sa iti spun ca nu prea e Ok si la aceeasi bani poti lua un binoclu astro mult mai performant.... tu mi-ai argumentat cu siteul strain .. ok .. no problem ... acum vii cu teorii interesante ca o apertura mica e mai buna decat una mare in astronomie .... :lol: :lol: :lol: interesanta ipoteza ... dar la aceeasi bani ... poti face dintr-un 25x100 ...oricand un 25x65 ... dar dintr-un 20x 65 no o sa poti face niciodata un 20x100 ...asta presupunand ca in astronnomia de oras e mai buna o apertura mica ... da cat de mica ? oare atunci nu e mai bun un 20 x50 ? ca e si mai mica decat 65 ... :D :D :D Ai cumparat deja un "binoclu secret" sau ma insel si nu am observat eu in bogatele tale postari modelul ?... cel mai probabil vei mai cumpara un binoclu "balena secret" ... daca e secret de ce sa ne chinuim sa scriem asa de mult ? Lasand gluma la o parte, macar acum cand vrei sa cheltuiesti enorm ... fa o pauza .... mai citeste despre binocluri ...sau telescoape ...depinde ce vrei ... eventual asteapta sa vezi cat de performant este "binoclul secret" ... si apoi reluam eventual vreo discutie. Noi nu vrem decat sa ajutam ... nu putem sa rescriem in topicul fiecaruia toata teoria echipamentelor optice, iara si iara, ... ca ne costa timp ... si suflet. Iar daca pentru timp putem sa mai trecem cu vederea ... sufletul ... mai doare :) Asa ca eu sunt complet derutat si nu mai stiu ce sfaturi sa iti mai dau ... si cam asta e tot ... si nimeni nu te considera "naiv sau altfel.." caci atunci nu te bagam nicunii dintre noi in seama, ci doar incepator in domeniul binocular. Iar trecerea din postura asta in alta mai buna, ar fi trebuit sa se faca cu cheltuieli optime ... cel putin noi asa gandim ... dar ma rog fiecare isi cunoaste limitele financiare ... deci nici aici nu am voie sa insist ... :) Vezi tu ... la orice ti sa propus nu ai intrebat macar ... "dom'le da de ce mi-ai propus exact acest model ?" ci ai trecut in continuare la alte oferte strict ale tale, ceea ce la randul lor genereaza noi idei pe masura ce gasesti oferte noi ... putem continua la infinit ... si ramai fara binoclu balena :) ... mai ales ca dinamica de productie este si ea destul de mare :) , ne trezim la anul pe vremea asta comentand alte si alte variante .... Revin la safatul initial ... mai studiaza putin si apoi fa investitia in momentul in care stii sigur ce iti doresti... sfatul fiind valabil doar in situatia in care nu cumva esti extrem de bogat si cateva mii de lei nu conteaza ... caz in care vei cumpara multe binocluri (caz de care sunt extrem de interesat pentru ca vei putea sa scrii pentru fiecare review-uri aici la noi pe forum, ajutand, la randul tau, comunitatea). ----------------------------------- fritz_wolf 20 Apr 2021 15:51 ----------------------------------- Dbird, "Mai omule".... Probabil daca te-ai citi pe tine peste o vreme cand poate vei mai imbatrani (nu stiu ce varsta ai), si nu o sa-ti placa atitudinea ta. Daca ai privi obiectiv toata discutia din acest topic ai observa ca exact tu ai postat cele mai multe off-topic-uri si emoticoane, adica sa spune direct, cele mai multe balarii inutile, precum si texte (dezagreabile) cu iz agresiv ca si acum. Pari un pic frustrat si nu e vina mea (decat ca poate am fost prea deschis - si sa-mi fie invatatura de minte!). Ai o singura prima postare (unica) concreta si posibil folositoare (dupa care ai urmat numai cu off-topicuri dezagreabile). Eu banui ca te-a frustrat ca nu am vrut sa urmez recomandarile tale. Anume, mi-ai recomandat asta, pun exact linkul tau: https://telescop-expert.ro/binoclu-delta-titanium-hd-10x42-ed_115839 Eu am luat in seama ceea ce mi-ai recomandat la momentul ala dar am continuat sa investighez (citesc) si sa intreb. Mai sus am pus o intrebare concreta (de incepator) si tu ai postat toata balacareala in urmare..... Deazgreabila atitutine de forum, mai ales din partea unui moderator! A fi moderator nu inseamna a fi dictator. Iti lua mai putin efort sa-mi raspunzi concret la intrebarea mea (poate tampita, poate naiva, etc) daca aveai ceva de zis .....in afara de a-ti expune..... (pardon) ORGOLIUL (afectat?!). Deci, mi-a venit jucaria acum exact 1 ora. Este fix si exact asta: https://www.compari.ro/binoclu-c3963/celestron/nature-dx-12x56-p234709481/ pe care l-am cumparat (nou, sigilat) fix cu 150 euro (transport inclus) - deci fa socoteala cu cat mai ieftin decat de nou! Adica 150 euro in loc de 260 euro. Criteriul l-am expus inainte, a fost "pretul cel mai mic' si scopul a fost sa vad cum e treaba concreta! Ca la suma asta ma doare mai putin daca am facut o alegere gresita. La cei 360 euro (ce imi recomanzi tu) m-ar fi durut mai tare. Si mai intervine dorinta mea de a avea un factor de multiplicare mai mare. Nu doream 10x avand deja un 7x, voiam mai mult! Deci acel Delta pe care mi l-ai recomandat poate e mai bun (in ce sens ?!) dar are 10x cu 42, al meu 12x cu 56mm. Tocmai am constatat (ca acum il am in mana! CONCRET), imi plac fff mult cei 12x si ca ma descurc excelent (peste asteptari) cu acest 12x si chiar parca imi tremura mai putin decat Copitar-ul de 7x. Dar avand in vedere modul in care tu ca MODERATOR ai inteles sa postezi aici la topicul deschis de mine (eu consider dezagreabil), mi-a trecut cheful sa mai scriu un mic 'review" (atat cat ma pricep eu) despre ceea ce am primit acum si am CONCRET in mana. Deci practic mi-am luat ceva PORTABIL, si chiar e peste asteptari din anumite puncte de vedere. Deci, chiar daca imi voi alege sau nu o "balena", acest micut imi va fi de folos. Dar cumva avand in vedere postarile tale, moderator Dbird, mi-a cam trecut cheful de discutii pe aici. Voi continua insa sa citesc si sa tin legatura (privata) cu cei pe care-i simt eu ca sunt persoane civilizate si cu care as putea impartasi valori comune. PS - deci, Dbird, scuze, poate suntem pe lungimi de unda diferite. Se mai intampla in viata. ----------------------------------- tudor 20 Apr 2021 16:03 ----------------------------------- Am o intrebare pentru cei care se pricep - am citit pe forumuri americane ca un binoclu (astronomic, adica "balena") cu cat are lentile mai mari cu atat e mai dezavantajat (la observatii astronomice) in zonele cu poluare multa. Nu am inteles daca e vorba mai degraba de poluarea luminoasa data de orase sau si de poluarea efectiva a aerului sau ambele. Deci din ce inteleg eu daca ai lentile foarte mari, de exemplu cele de 100mm esti dezavantajat in zonele poluate si evident, avantajat in zonele curate, probabil cele intunecate unde nu exista surse artificiale de lumina (deci in zone nepopulate). Poate am inteles aiurea si poate e cineva care sa ma lamureasca despre ce e vorba? In mintea mea credeam ca daca ai lentila cat mai mare in diametru, cu atat vezi mai bine si mai multe stele (sper eu, nu verzi) in astronomie. Este doar o impresie de contrast mai mare in instrumentele mai mici. In realitate instrumentul mai mare in diametru va capta mai multa lumina (informatie) in orice situatie. Iti va lumina griul cerului poluat luminos dar iti va lumina proportional si galaxia Andromeda de exemplu. In legatura cu binoclul de 20x65 este interesant, dar cam imi pare si mie o strutocamila, fiind cam voluminos pentru un binoclu de doar 65mm. Stiu, fiind lung cu focala lunga, rezolva niste probleme optice mai usor dar este mare aproape cat un 25x100, el fiind doar un 20x65. Deci cum a zis Dbird mai bine iti iei un 25x100 decat acest binoclu cam la fel de voluminos. Apoi tot din reviewul din linckul tau reiese ca are un eyerelief foarte mic ce il cam descalifica nu numai pentru purtatorii de ochelari dar si pentru cei ce nu poarta ochelari. De ce zic asta, pentru ca un binoclu asa mare de pe trepied trebuie sa detina un eyerelief cat mai "iertator" pentru ca oricum pozitiile la ocular sunt mai dificile la trepied si cativa milimetrii in plus vor da un confort vizual mai mare. Confortul vizual conteaza enorm la binoclurile mari de pe trepied cand corpul nostru trebuie sa fie cat mai relaxat, cea mai mica incordare a gatului, spatelui va strica toata placerea! Iar despre binoclurile APM din seria ED cred ca sunt la ora actuala cam cele mai bune binocluri porro de pe piata si de asta isi merita toti banii in plus. Eu de asta am luat APM 16x70 APO ED. Vorba aia: "platesti o data si plangi doar o singura data"...Oricum trebuie investit apoi si intr-un trepied si cap de trepied foarte teapan. Am vazut ceva "fum" pe aici :) : Sunt sigur ca toti suntem stresati...dar sunt sigur ca e vorba doar de neintelegere...Dbird a raspuns multor grabiti (entuziasmati de prima achizite binoculara) si care defapt ei erau oricum "hotarati" poate inca dinainte sa ceara parerile noastre. Si nu e nimic rau in asta, doar ca pare ca nu se cantaresc sfaturile primite. Asta a si spus si la inceput Dbird, si ati si cazut deacord amandoi ca asta este si situatia, cum reiese si din comentarii! Sunt sigur ca o sa fie pace :) Oricum sa stapanesti sanatos noul tau binoclu! Si nu te lasa de review...il vrem :) ----------------------------------- Dbird 20 Apr 2021 20:43 ----------------------------------- Deci eu fiind pe alta lungime de unda iesisem din discutie: ... mii si milioane de scuze, retrag tot ce am spus!!!!!!!!!!!!!! Apoi tu m-ai intrebat, tu ai insistat si eu am raspuns zic eu la obiect nu chiar cu balarii. Si cu asta respect hotararea ta si as vrea sa incetam o discutie fara rost in continuare. ----------------------------------- fritz_wolf 20 Apr 2021 21:55 ----------------------------------- tudor, multumesc frumos pentru raspuns si lamurire! Dar si pentru amabilitate. Aveam banuiala logica a faptului ca o lentila mai mare colecteaza mai multa lumina si deci mai multa informatie insa stiu si din foto ca decat o lentila mare (rapida) dar proasta mai bine una mica (lenta) dar buna, de aceea aveam niste dubii legate de ce spun americanii aia. Cat priveste eye relief la Oberwerk-ul discutat, am observat imediat ca poate fi o problema si nu neaparat doar cu cei care poarta ochelari. Chestie care nu-mi place ca idee deoarece stiu din foto ce inseamna problema asta cu "bagatul ochiului" cand stai in pozitii chinuite. Deci observasem problema si cautam ceva cu eye relief mai ok.... dar pretul bata-l vina! Stim! Ieftin si bun nu exista! Cat priveste ce ai mai scris apoi..... chiar aseara studiam de zor la APM (adica eram deja cu atentia indreptata acolo) si imi place maxim ca sediul lor este in Germania si in plus exista si aici in RO, preturile aici fiind cumva ok, adica corespondente. Insa in RO au numai unele modele. Deci chiar aseara ma uitam si cautam sa procesez aici: https://www.apm-telescopes.de/index.php?page=categorie&cat=1292&filter_id=4&sorting= Al tau inteleg ca este asta: https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/binoculars-90mm-aperture/apm-ms-16-x-70-ed-apo-magnesium-series-binoculars.html Intrebarea mea daca imi poti spune - cum sta in real life cu aberatiile cromatice ? (evident, ziua, nu ma refer la astro). Oricum, fara sa-mi spui, deja de aseara intre Oberwerk-ul discutat si asta, https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/binoculars-90mm-aperture/apm-20x80-ed-binoculars-triplet-lenses-tripod-adapter.html as fi ales APM-ul instant. Mai ales vazand si pretul. Insa nu vreau sa ma opresc la asta. Daca e sa fie mare, macar sa fie MARE! Cele discutate de tipul ala sunt astea doua: https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/binoculars-90mm-aperture/apm-ms-20x80-ed-apo-magnesium-series-binoculars.html https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/binoculars-90mm-aperture/apm-ms-20-x-70-ed-apo-magnesium-series-binoculars.html Deja (mai ales cel de 80) sunt preturi ca ma dor. Si ma tem ca "cam" are dreptate omul ala, Oberwerk-ul meu e mai indicat din punct de vedere al pretului, desi usor inferior cu bubele de care am zis mai sus (si eu nu port ochelari). Dar asta numai daca discutam doar de astea la nivelul lor! Nu si mai sus! Si daca incet, incet ma obisnuiesc cu ideea, ce zici de astea doua? https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-ms-20x100-ed-apo-magnesium-series-binoculars.html https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-ms-25x100-ed-apo-magnesium-series-binoculars.html Ma intriga faptul ca au acelasi pret, ma gandeam ca cel de 25 ar trebui sa coste mai mult. Si ma intriga si pretul astuia care e cel mai puternic insa mult mai ieftin: https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-28x110-ms-bino.html Probabil pentru ca nu este ED. Si mai este si asta (poate ca nefiind ED are pretul mai bun): https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-ms-bino-20x100.html Trebuie sa subliniez ca sunt constient de faptul ca asemenea "balene" nu le pot folosi din mana (la 3...5Kg?!?!?), adica ceea ce ziceam eu la inceput ca as dori (dar intre timp am rezolvat prin achizitia unuia mic). Prin afirmatia asta vreau sa evit eventuale inteventii ca cele de mai sus. Deci, tudor, ma gandesc ca as putea merge si la 1100 euro pentru una din "balenele" astea, insa nu stiu ce sa aleg de exemplu intre APM MS Bino 20x100 ED APO si APM MS Bino 25x100 ED APO ? Nu imi dau seama cat conteaza diferenta intre 3,3 si 2,7 grade ?! Vad ca au aceeasi greutate si observ ca cel de 20x este mai lung decat cel de 25x (as deduce logic ca pe cel de 25x l-au fortat un pic, adica poate au reproiectat pe cel de 20x sa-l faca de 25x si asta poate a dus la scaderea calitatii in anumite privinte). Alta chestie pe care o observ este ca la cel de 20x eye relief este 20mm (minunat!) pe cand la cel de 25X este de 16mm (ca si la cele ieftine, deci nu atat de bine - poate din reproiectare nu au avut incotro pentru ca si Exit pupil a scazut la 4mm de la cei 5mm la cel de 20x). Mai observ si o diferenta (probabil legile fizice) la Twilight factor, 44.7 si 50, valori oricum teribile! (dar in cazul asta m-ar atrage cel de 25x cu Twilight factor de 50). Cumva eu deduc, cel de 20x ar trebui sa aiba o imagine mai de calitate (definitie?) si oricum are un camp viziual putin mai mare (dar ziceam ca intre 2,7 grade si 3,3 grade nu stiu in real life cat conteaza si cum se vede - eu as vrea si "nature" de zi, nu numai astro). Si mai este monstrul asta suprem ca multiplicare cu un pret mult mai mic si care nu este ED (poate de aceea e si pretul) dar poate prin gigantism (are 53cm!) compenseaza, oare?! https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-28x110-ms-bino.html Deci, tudor, ce parere ai ? (trepiede am mai multe, chiar unul minunat pentru asa ceva, e pentru camere video profesionale si e usor, transportabil). PS - cei de la Oberwerk mi-au raspuns ca trimit din UE cu FedEx (astia stiu ca sunt ff scumpi) dar nu mi-au spus pretul transportului. Par seriosi. Insa de aseara am pus ochii pe APM si acum mi-ai zis si tu ca sunt cam cei mai ok la ora actuala (ceea ce cam "amusinasem" deja). ----------------------------------- MariusP 21 Apr 2021 08:20 ----------------------------------- Am sters mesajele cu offtopic si atacuri la persoana. Va rugam sa raspundeti la subiect sau sa va abtineti. ----------------------------------- MiroJenu 21 Apr 2021 09:15 Binocluri, binocluri,binocluri...... ----------------------------------- Draga Fritz Wolf, 1) Ma bucur ca vorbesti despre binocluri si am inteles ca te intereseaza. Ti-ai cumparat un binoclu, sau vrei sa cumperi. 2) Pe acest forum exista si oameni care au slefuit lentile, oglinzi, au construit sau reparat, modificat aparate optice (telescoape, lunete, binocluri), care au invatat si experimentat optica, care inteleg cum functioneaza. Altii au incercat zeci, sute de binocluri, le-au comparat, masurat, expus concluziile lor. 3) Prin urmare ai de castigat daca tii seama de cele recomandate de dl Bird (tipul chiar stie ce spune, are pe forum articole nu bune ci foarte bune despre binocluri) (si nu in ultimul rand sunt si altii fb). 4) Daca ai interes si capabilitate poti sa inveti pt a dobandi cunostinte in domeniul opticii (despre formarea imaginii, lentile, oglinzi, prisme, obiective, oculare, aberatiiile optice, rezolutie optica, ochiul etctec..). Majoritatea oamenilor au tot felul de aparate si dispozitive: foto, video, audio, telecomunicatii, electromecanice, termice fara a sti ce si cum (cum functioneaza aprofundat) dar stiu modul de utilizare si e ok si suficient. 5) Un binoclu universal, bun la toate tipurile de observatii, in toate conditiile este inexistent. 6) Patru lucruri elementare (sunt convins ca le stii ): a) tine seama de parerea utilizatorilor specialisti (de exemplu Bird) b) priveste prin mai multe binocluri (la magazin) c) cumpara un binoclu ca sa vezi ce si cum (de obicei scump inseamna mai bun) d) vezi cum sa ingrijesti binoclul tau Sa auzim de bine!!!!!! ----------------------------------- gpaunescu 21 Apr 2021 09:50 Re: Binocluri, binocluri,binocluri...... ----------------------------------- Subscriu la aceste sfaturi. ----------------------------------- fritz_wolf 21 Apr 2021 13:33 ----------------------------------- MariusP, o atitudine corecta de moderator. Multumesc! Draga, MiroJenu, as prefera sa discutam mai la concret, cu date si indicatii concrete si mai putin la modul general-sfatos. Adica sa putem discuta in stilul celor "de dincolo" unde nu apar "incidente" asa cum au fost aseara pe aici. Dar in timp ce oamenii pe acolo discuta de experiente reale si lucruri reale (detinute in viata reala), pe aici unii discuta de cum li se pare lor (din poze). Dar stiu ca RO e tara saraca si aia pe acolo sunt mai multi si cu bani. Dar sa-ti raspund punctual (din respect pentru ca ai scris atat de mult): 1) da, ma interesaza, este EXACT ce am scris de la inceput (daca citesti, totusi). Si iarasi... daca totusi citesti, vei afla ca mi-am cumparat un Celestron Nature 12x56 (nou) pentru a avea ceva relativ usor de purtat si doresc inca unul mare in scopuri naturistice si "de camp" dar si in dorinta de a descoperi astronomia (de amator.... de foarte amator). In acest sens (daca totusi citesti mai sus) am studiat mai multe variante ca in final sa ma orientez catre un APM 20x100 sau 25x100 (o dilema expusa mai sus de mine - daca citesti totusi!). 2) ma bucur! Sa sti ca inainte sa ma inscriu aici am citit MULT pe acest forum legat de subiectele care ma intereseaza pe mine (te-ai prins ce ma intereseaza). Mai mult decat atat, consider ca este o atitudine de POLITETE ca inainte de a te inscrie si posta PROBLEMA TA CARE TE DOARE LA ZI, sa citesti cat mai mult in forumul respectiv, adica sa nu intri ca bila in popice si sa-ti scrii INSTANT problema si sa pretinzi INSTANT rezolvarea! Adica e o atitudine de respect sa cunosti INIANTE ce posteaza oamenii pe un forum si dupa aia sa intri. Insa din ce reactii am primit pana acum..... nu prea stiu unde sunt oamenii aia pomeniti de tine..... Poate ca sunt, nu contest, insa pana in prezent cele mai utile (asa cum consider eu) informatii le-am gasit pe forumuri "de dincolo" si nu aici, ma refer STRICT la topicul deschis de mine. 3) pe dl Bird l-am citit inainte sa ma inscriu aici. Iar el mi-a facut o singura recomandare concreta, acel Delta 10x42 pe care (recomandare) nu am urmat-o si mie mi se pare ca s-a atacat in orgoliu pe treaba asta dupa care a postat mai mult emoticoane. Deci mi-am luat altceva si la 12x (nu 10x) dupa care avand obiectul concret si real am constatat ca BINE AM FACUT deoarece ma descurc mai bine decat as fi crezut cu cei 12x si chiar nu mi-ar fi placut numai 10x (deja avand un porro de 7x50). Evident, sunt si alte aspecte ca de exemplu pretul (un aspect care atarna greu in balanta) si faptul ca merg pe 2 aparate, fiecare cu treaba lui, unul la purtator deja luat si unul in viitor tip "balena", scuze pentru metafora! 4) este un mare adevar ca daca nu intelege teoria si modul de constructie si functionare, practic omul se limiteaza (de multe ori la voodoo). Fac si eu eforturi sa invat si pot sa spun ca acum vreo cateva saptamani eram mult mai jos ca acum, adica eram un viitor sofer care habar nu avea nici ce face un ambreiaj. Deci fac eforturi sa inteleg bazele teoriei si constructiei dar sunt limitat si de timp ca am si altele de facut. 5) daca totusi citesti ce am postat vei vedea ca EXACT asta am scris si eu la inceput. 6) cu subpuncte: a) tin seama de sfaturi si experiente expuse care imi sunt utile. IMI CER SCUZE LUI BIRD CA NU AM CUMPARAT CE MI-A RECOMANDAT EL! Sper sa nu ramana suparat pe mine! b) as vrea eu pe pandemia asta! Si care magazin?!?! Mai repede mi-am cumparat deja ceva CA SA PRIVESC SI VAD CUM E (adica pentru concretul real la care ma sfatuiesti logic). c) daca citeai mai sus ai fi aflat ca deja asta am facut. d) probabil sa nu-l scap pe jos. Mi se pare de foarte buna calitate si pare rezistent. Salut! ----------------------------------- MiroJenu 21 Apr 2021 17:34 Ingrijire binoclu ----------------------------------- Draga Fritz Wolf, acum ca ai binoclu, este important cum ai grija de el. 1)Binoclul tau apartine unui anumit nivel de calitate(conform pretului). 2)Ai dreptate , evita socurile mecanice, cadere (numai binoclurile militare speciale rezista, gen IOR 7X40), binoclul ca orice aparat optic intra in categoria obiectelor "fragile". 3)Mai trebuie sa-l feresti de temperaturi extreme(pozitive sau negative), vibratii, apa(imersie), sa nu-l depozitezi alaturi de recipienti cu agenti chimici corozivi(utilizati in gospodarii). 4)Mai era proverbul nevasta si stiloul nu se imprumuta(valabil si pt bin). 5)Atentie !!! mai este poate cel mai necesar,important lucru pt buna utilizatre a binoclului, inca un aspect, dar asta iti revine tie sa-l descoperi. Succes!!! Pt pt5 vezi ce afli, daca nu esti multumit, atunci o sa caut(ca am notat intr-un caiet ca de vre-o 3 ani nu mai m-am ocupat de binocluri, am alte treburi, am 3 binocluri acum, cu pandemia sti cum e) si o sa sa-ti scriu pe forum(o informatie in plus nu strica) ----------------------------------- tudor 22 Apr 2021 15:58 ----------------------------------- Deci, tudor, ce parere ai ? ... fritz_wolf, In legatura cu APM 16x70 ED APO are review aici https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=19740&start=0 de unde se poate afla ca are ceva aberatii cromatice, dar moderate si doar pe margini (20% de margine). Multi de pe forum (Dbird, Daniel, Juliano) avem si am testat mai multe modele APM. Eu de la APM am testat binocluri nu mai mari de 80mm diametrul. Am testat 7x50 ED, 10x50ED, 16x70ED si 16x80ED. Toate au reviewuri si comparatii aici pe astronomy.ro. Impresia lasata de aceste binocluri asupra noastra fiind extrem de buna, nu putem decat sa ne imaginam ca si modelele APM mai mari gen 20x100ED, 25x100ED si chiar 28x110 nonED sunt la fel de bune si spectaculoase. Dintre cele doua APM -uri 100mm ED l-as alege pe cel cu eyerelief- ul mai mare, adica pe cel de 20x100 ED. Am mai spus de ce e important eyerelief- ul la binoclurile mari. Iar in legatura cu monstrul de 28x110 nonED chiar o sa-l achizitionez curand :) Nu stiu decat din parerea altora ca este bun, ca are aberatii cromatice mai pronuntate decat variantele ED, dar sper sa fie bun in alte aspecte. Iar in legatura cu puterea vs stabilizarea din mana iti pot spune urmatoarele din experienta mea: eu folosesc la astro APM 16x70 ED si din mana, doar daca stau intins pe spate sau intru-un sezlong confortabil cu mainile sprijinite, pe reprize scurte. Dar asta doar pentru galaxii, nebuloase si roiuri stelare ce nu necesita detalii de rezolutie. Pentru stele duble, sau alte detalii vizuale fine suplimentare trebuie obligatoriu pus pe trepied. Terestru il pot stabiliza acceptabil din mana, dar si aici pana la un anumit punct, pentru ca daca vreau rezolutie (detalii mici) trebuie pus pe trepied. Deci depinde ce intelegem prin stabilizare! In aceasta ordine de idei, nu zic ca noul tau binoclu de 12x nu se poate stabiliza din maini, zic doar ca isi atinge mai repede limitele de stabilizare, si implicit limitele confortului vizual. Pe langa aceasta limita, binoclurile 12x, cand sunt folosite ca binocluri de toata ziua terestru, mai au un dezavantaj: DOF-ul foarte mic. Campul de profunzime mic la binocluri este un dezavantaj de luat in seama. Nu este ca la fotografia de portret unde te poti juca cu acest efect de dof mic spre avantajul estetic atunci cand ti-l doresti. La binoclurile folosite pentru observatii generale de toata ziua, terestru, dof-ul mic este un dezavantaj pentru ca trebuie sa-l focalizezi mai des decat un binoclu de 10x, sa nu mai vorbim decat unul de 7x. Aceste doua dezavantaje fac binoclul 12x mai putin versatil pentru terestru si observatii generale. De asta am spus cu totii ca te-ai cam grabit putin cu prima achizitie, fara sa dezbatem problema pana la capat. Nu ca modelul tau nu este bun optic si mecanic. Puteai sa-ti fi cumparat chiar si un Zwarovski 12x42 NL ca tot asta ti-am fi zis ca nu este un binoclu de toata ziua datorita acestui 12x, facandu-l sa fie un binoclu mai de nisa. Plus ca oricum vroiai sa-ti cumperi un binoclu de putere si mai mare gen 20x100 ce ar fi facut echipa mai buna cu un binoclu mai comod gen 10x50 sau 10x42. Noi iti propuneam un tip general de binoclu cu camp mare si comod de privit prin el, si apoi daca simteai nevoia de putere (ceea ce s-a si intamplat), ti-am fi propus si un alt binoclu "balena", de pus pe trepied la ocazii speciale. Discutia trebuia tinuta mai intai doar de principiu (nu obligatoriu pe exemple concrete de modele si firme). Si deabea dupa ce cadeam deacord pe principii, abea atunci puteam sa cautam modele concrete. Dar tu ai fost prea rapid in decizii. Te inteleg pentru ca stiu si eu ce inseamna febra achizitionarii de noi binocluri. Dar important e sa iti prioritizezi clar ce binocluri vrei si sa intelegi principiile de baza ale achizitiei. Binoclurile sunt intr-un fel ca obiectivele foto: Nu poti sa zici ca obiectivul de 24mm e mai prost ca cel de 85mm sau invers. Ca sa fac o analogie cu fotografia, tu acum ai cumparat un binoclu 12x care este ca un obiectiv 50mm pe (full frame) pe care il folosesti des in spatii inchise. Il poti folosi nu zice nimeni ca nu, dar un 35mm sau un 28mm era mai indicat. Pentru ca oricum vroiai sa iti cumperi un 85mm pentru portret ("binoclu balena" ). Deci perechea de obiective 35mm+85mm este mai versatila decat perechea 50mm+85mm. Asa si la binocluri: perechea 10x50+20x80 este mai versatila decat perechea 12x50+20x80 Oricum bucura-te de binoclul tau, si cu timpul, din experinta personala o sa iti conturezi mai bine prioritatile binoculare :) ----------------------------------- fritz_wolf 22 Apr 2021 21:20 ----------------------------------- Multumesc tudor pentru raspuns si efortul depus! Stiam inainte sa ma inscriu aici de review-ul tau despre APM 16x70 ED APO. E un entuziast american care le-a avut pe ambele, 16x70 si 20x70 si l-a ales pe cel de 16x pe motivul de "Wow!". Cea mai buna metoda de a alege, sa le ai in mana, sa le folosesti, compari cat mai multe zile si apoi sa returnezi ce nu-ti place. La ei e mai usor. Uite aici o discutie interesanta: https://www.cloudynights.com/topic/564698-apm-16x70-ed-vs-fuji-16x70-fmt-sx-round-1/ Se pare ca al tau e un exemplar mai putin reusit la capitolul aberatii cromatice daca incepe sa arate dupa 80% din FOV si al americanului dupa 98%. Se pare ca exista unele inconsistente CTC la APM (si probabil la toti, depinde insa cat de mari si cat de des), uite aici pe cineva ghinionist care a nimerit unul defect (e un 20x - discutia e interesanta de citit pana la capat): https://www.cloudynights.com/topic/564829-apm-20x70-ms-ed-initial-and-final-impressions/ Eu inca inainte de postul tau de mai sus ajunsesem la concluzia ca pe bani OK nu am ce sa aleg in afara de APM. Care sunt tot niste "chinezarii" insa facute mai bine (pretul totusi o refleca - Celestron are preturi mai bune insa calitatea e mai slaba) si APM sunt proiectate OK de nemti. Deci eram deja pe APM, trecusem de Oberwerk (un fel de Celestron ceva mai ok) unde am remarcat o buna comunicare cu firma si o seriozitate in raport cu clientii lor. Dar sa recunoastem, desi mai slab Oberwerk are poate cel mai bun raport calitate/pret dintre toate, APM fiind totusi mai scumpe (calitatea evident mai buna). Intre timp comunicarea cu Markus Ludes e destul de greoaie dar imi dau seama ca omul are multe pe cap. Cert este ca mi-a zis ca 25x100ED-ul pe care pusesem eu inima nu se stie cand vine, poate 1...2....3 luni de zile. Si m-am cam dezamagit pentru ca, by the way, tot cititnd si rascolind si printre randuri am ajuns la concluzia ca avand in vedere acelasi pret (nu tocmai de 2 lei) intre 20x100ED si 25x100ED, cel de 25 este preferabil. Drept dovada ca nici nu se mai gaseste. Apropos, eu NU port ochelari si am acest avantaj ca m-as putea descurca si cu 16mm in loc de 20mm. Plus de asta, nu mai retin pe unde am citit, un tip zicea ca la 20x100ED are niste imagini parazite tip ghost prin laterale cand se uita la Luna cu acest 20x100ED si ca el banuie ca ocularul ala mare cu exit pupil de 5mm (in loc de 4mm) si eye relief de 20mm (deci mult mai luminos) ar fi prea mare pentru restul constructiei si ca cele cu 4mm si 16mm au ocularul mai adaptat constructiei respective, din cate am retinut eu e legat de marimea prismei, insa Luna e un obiect foarte luminos si ce sa mai spun..... din ce am citit eu majoritatea inclina catre varianta de 25x in loc de cea de 20x care cum se vede este pe stoc, 25x vanduta complet. Mai e si aspectul multiplicarii, toti spun ca e diferenta mare intre 20x si 25x, ca drept dovada ca si tu acum iti iei monstrul ala de 28x (la care ma uitam si eu lung.... Si pretul mi se pare excelent - l-as cumpara si eu acum instant cu un click in cateva minute.... dar.....): https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-28x110-ms-bino.html Fara dubiu ca daca asta ar exista si in varianta ED si APO, pretul ar fi MULT mai mare! Si daca ar fi sa ma gandesc bine, ca la "balenele" astea de care discutam si la care ma uit eu acum nu se poate decat cu trepied, pai daca e sa aleg dupa mintea mea ceva, as alege "balena" cea mai mare, cu multiplicarea cea mai mare si lentila cea mai mare, deci asa ceva mi-ar place si mie. Daca il achizitionezi si vad ca esti din Bucureti si daca evident accepti, as fi si eu curios sa il vad (sunt deja vaccinat!). Dar probabil pana atunci o sa am o "balena" si as prefera sa nu-mi placa al tau ca se lasa cu paguba la portofel! :) Cu tinutul in maini la asemenea marimi, ma refer la al tau, ca alea imediat mai mari nici vorba, exact asa imi imaginam si eu. Dar la mine va fi si folosire pe timp de zi, caz in care oricat mi-ar tremura imaginea as vrea totusi sa tin si in maini, chiar la limita. De aceea acum ca 25x100ED nu exista de cumparat ma uitam exact la cele de 70mm (pentru ca nici alea de 80mm nu mai sunt in stoc). Ramane sa vad daca iau altceva, de data asta cu tema de semi-portabilitate (evident, e o gluma proasta, dar nu e imposibil) sau gasesc totusi o balena de 4 kile si va fi prima mea lectie. Cat priveste Celestronul meu de 12x56, te inseli cand spui ca m-am grabit. Nici vorba. Iti spun pe puncte care e situatia: - cum am zis am un vintage Copitar porro 7x50 care se vede perfect si chiar e bun. Deci ca reper personal am un 7x. - intre timp am vazut si 10x42 roof si un 10x50 porro, chestii mai ieftine dar nu chiar proaste insa subiectul este aprecierea mea asupra multiplicarii si FOV-ului. Apropos, vechitura mea de 7x50 are un FOV de toata frumusetea si deci am cu ce compara! - ei bine, NU mi-ar fi placut un 10x42! Imi place in mod EVIDENT mai mult ce am acum, Celestronul 12x56! - si legat de FOV, pentru mine mi se pare PERFECT acest 12x56, nu simt nevoia de un FOV mai larg! Chiar deloc! Probabil ca eu am un avantaj, am un soi de orientare 3D in cap, intotdeauna am avut asa ceva si daca ma uit cu privirea libera intr-un punct, instant nimeresc cu acest 12x acel punct fara sa bajbai prea mult. Si la varsta mea eu nu port ochelari. - deci din punct de vedere multiplicare si FOV eu sunt FOARTE multumit de acest 12x56. Si instant mi-am dat seama ca la comparatie NU vreau un 10x. Daca doresc un FOV spectaculos, am vechitura 7X50 care by the way, pe langa Celestron e ca Loganul pe langa Mercedes, adica asta nou e mai luminos, mai clar, mai stabil, culmea! - si legat de ceea ce spui, acel camp ingust de claritate care ar trebui sa ma sacaie la aceste 12x56, nu e asa cum presupui si NU ma sacaie deloc! Ba dimpotriva, sunt incantat cum focalizeaza si cat focalizaza si campul de claritate imi ajunge, chiar si m-a impresionat! Si inca un punct bun la ieftineaua Celestron, surubul central de focalizare merge efectiv MINUNAT! Iar greutatea pe care o critica toti, de 1Kg, intradevar, nu e floare la ureche dar ajuta la stabilzarea de tinut in maini. E ca la aparatele foto, cu alea grele iti tremura mainile mai putin. Daca era mai usor nu ar fi fost mai bine din punctul asta de vedere. - si legat de tinut in maini si de trepied, da, nu sunt aberant sa cred in povesti. Tinut in maini e departe de performanta maxima dar asta e valabil si la 10x si la 7x. Un trepied e chestia suprema si aici e un punct negativ ca micul Celestron nu are suport pentru trepied. - alte puncte pozitive la acest mic 12x56 tip roof - culmea..... are un 3D la care nu ma asteptam. Ca doar cunosc 3D-ul de la vechitura 7x50 unde e avantaj de constructie. Alta calitate este claritatea iesita din comun! Citeam seria pe eticheta de la motor la un Harley-Davidson parcat la peste 50m. Insa claritatea nu este completa pe intreg FOV-ul, e cam pana in 60% din camp dupa care incepe sa scada. Chestie care NU ma deranjeaza ca eu nu sunt cal sa ma uit in laterala. Alta chestie pozitiva este ....calitatea culorilor! Asa imi dau seama de ce l-au bagat in clasamente de urmaritori de pasari desi costa "2 lei" fata de restul din clasament. Niste culori care m-au uimit, nu ma asteptam. Si nu are nici o coloratie la imagine, nu e galbena sau nu stiu ce nuanta, e perfect ce se vede liber. Alta calitate e luminozitatea la care nu ma asteptam. M-am uitat ieri noapte de la balcon pe strada si se vede formidabil pe lumina extrem de redusa. La cer nu ma pot uita ca sunt acoperit de pomi si le-a cam dat frunza. - insa toate aceste calitati vin si cu un pret.... aberatiile cromatice mi se par enorme! Are si contururi mov si verzi, cam asta prefera, magenta si green pe linii in anumite condtii de lumina, evident la chestiile predispuse la asa ceva gen copaci fara frunze in contra lumina, cosuri pe case, antene, etc, asa cum e si la foto si mai ales la video dar barosan, adica multe aberatii cromatice! Probabil o sa sariti pe mine legat de culori, ca de ce spun ca-s minunate.... pai sunt chiar minunate! Eu am obiective foto (enorm de multe) din care unele cam fac aberatii cromatice mai ales in anumite conditii. Ei bine unele din astea sunt cine lens si ca imagine si mai ales culori sunt superbe efectiv!, dar au multe CA! Eu apreciez obiectivele in primul rand dupa culori si in secundar dupa sharp. Lumea cam fuge dupa sharp la foto dar mie mi se pare un moft, toate pot fi sharp destul insa nu toate au aceleasi culori! Pe care ori le au, ori nu le au si nu ai ce sa le faci, atata pot. Evident, toata povestea e si functie de lumina si asta vad si la binoclu, aberatiile cromatice sunt multe in anume conditii de lumina si mai putine in altele. Insa asta e pretul "ieftinelei" si citind pe la alte case mai mari cu preturi mai adevarate, au si alea destule, depinde cine priveste si cate pretentii are. Trebuie sa tineti seama (avand in vedere ce am scris) ca in binocluri eu nu am experienta, adica sunt cam zero si e posibil ca unele pretentii sa le am prea mari si altele prea mici de unde diverse laude prea umflate si diverse critici prea aspre. Insa NU am ales pripit si sunt chiar foarte multumit de ceea ce am ales ca obiect portabil. Si NU mi-ar fi placut mai mult un 10x, nu mai spun ca nu eram deloc incantat cu un 10x performant de tip porro, adica tot o baragladina ca si Copitarul meu 7X50. Dadeam o rata pe o gasca in cazul asta. Pentru ala imi trebuie loc mare in rucsac, pe cand asta e mult mai compact. Deci nici un roof cu 10x NU mi-ar fi ajuns la gusturile mele si NU m-ar fi incantat pe mine acel castig de FOV pentru ca .... astea sunt gusturile mele personale. Acum ma uit dupa "balene" , capitol cu totul diferit, adica mi-am luat deja pistol si acum caut mitraliera (si poate ajung sa-mi cumpar un tun). ----------------------------------- fritz_wolf 27 Apr 2021 20:24 ----------------------------------- Un articol interesant si instructiv, poate ii mai scoate pe unii din "muzeul tehnic" (se poate traduce cu Gogu): https://www.binomania.it/alti-ingrandimenti/ ----------------------------------- fritz_wolf 05 Mai 2021 11:20 ----------------------------------- Fiecare cu ce-l doare! Intre timp (cu peste o saptamana in urma) mi-am mai luat unul ieftin sa mai vad si eu cum este ceva diferit, adica un Celestron SkyMaster 15x70. https://www.celestron.com/products/skymaster-15x70-binoculars Am nimerit probabil unul fara defecte din ce-mi dau seama. Se pare ca-l pot folosi bine tinut cu mainile, evident, nu la chestiuni delicate. Dar iata, se poate folosi binisor pe timp de zi. Are CA mai putine decat celalalt ( https://www.celestron.com/products/nature-dx-12x56-binoculars ) dar tot are din plin dupa gusturile mele habarniste. Nu e la fel de clar si contrastant precum Nature DX12x56 insa diferenta nu e mare, e ceva subtil. E mai clar in intregul FOV, adica scade abia dupa 80% pe cand Nature o ia razna dupa vreo 60% ca spre margini sa fie varza complet in aprox ultimii 5%. Insa cel porro e mai ok din punctul asta de vedere, adica mai uniform. Nu stiu de ce, dar porro 15x70 imi pare mai confortabil de utilizat si imi dau seama ca il prefer. Desi mare de carat. Dar nu mult mai greu (la cum se simt ambele ca bagaj in comparatie). Una peste alta, desi extrem de ieftin mi se pare nesperat de bun. Asta noapte m-am uitat la stele cu ambele. Incepe sa-mi placa treaba asta (era senin in Bucuresti pe la 2 noaptea si cu "carantina" asta se tin doar curse de motociclete, in rest e pustiu). Pentru stele imi place mai mult SkyMaster 15x70 insa Nature DX 12x56 isi mentine claritatea, constrastul si luminozitatea mai bune, dar e mai incomod de zgait in sus. Unica chestie care ma termina e durerea de gat dupa ce m-am uitat in sus. Stelele in orasul asta sunt in genere pe crestetul capului, cum cobor spre orizontala din cauza poluarii incep sa dispara. Si erau chestii interesante fix deasupra cheliei. Nasol cu durerea de gat, extrem de incomod si fara trepied tremura totul ingrozitor la ambele. Si chiar daca imi luam trepied ma intreb cum stateam sub el sa ma zgaiesc fix in verticala?! Ma doare ceafa numai cand ma gandesc! Astfel, am ajuns la 2 concluzii personale: 1) incepe sa imi placa sa ma uit la stele (in mod normal nu as avea ce vedea..... dar nu stiu de ce, chiar imi place!) 2) cred ca "balena" viitoare trebuie sa fie din categoria cu ocularele la 45 de grade. Insa aseara deja incepusem sa ma intreb daca nu as alege mai bine unul cu oculare la 90 de grade?!?! Dupa care iar am navigat pe oferte, stocuri si variante..... Asa ca bugetul necesar s-a umflat si mai mult ajungand pe la minim 1500 euro dar chestiile interesante incep abia de la vreo 2300 euro in sus.... Si deja astea sunt ditamai balenele de peste 4....6 kile. ----------------------------------- fritz_wolf 05 Mai 2021 23:13 ----------------------------------- o colectie interesanta de binocluri: https://www.flickr.com/photos/binoculars/