----------------------------------- Alexandru Savin 06 Ian 2021 17:29 DSLR vs Mirorrless ----------------------------------- Va salut si va urez sa aveti un an mult mai bun decat cel de a trecut! Cum multa vreme n am mai activat pe forum din lipsa de timp si schimbarea priorităților, imi permit sa salut "vechii colaboratori". :) În ideea că voi avea in viitor ceva mai mult timp pentru mine m as orienta către un setup portabil pentru astrofoto. Maxim un ghiozdan de luat in spinare. Am doua variante mari: 1.ccd cu obiectiv dslr controlat cu Raspberry pi 2. Stand alone dslr A. Dslr canon 6d B. Sony a7s sau a7 Varianta 2 ma anima mai mult pt ca insemna ceva mai putin de carat Cum va poziționati in a alege un Mirorrless cu ceva probleme cunoscute dar o greutate body plus obiective mai mică sau un dslr consacrat cu o greutate mai mare. Nu o sa fac nimic mai sus de 200mm focala , neghidat (30s expuneri) maxim pe un tripod/star adventurer. Va salut Alex. ----------------------------------- GunDALF 06 Ian 2021 17:33 ----------------------------------- ... ----------------------------------- Stille 06 Ian 2021 20:48 ----------------------------------- Si eu tot pe stand alone DSLR as merge. Dar n-as recomanda Sony-ul, au un bug de noise reduction care iti sterge stelele undersampled, si tu la focala larga pe o camera cu pixelii cat galeata fix in problema aia o sa intri. 6D stii ca face o treaba. Plus battery life-ul mult mai bun - alea 380 de care zice sony nu or sa fie cazul in teren pe frig, crede-ma, si daca vrei sa-l pui pe un trepied si sa faci un timelapse sau pe un star adventurer*, ultima chestie pe care o s-o vrei o sa fie sa ii tot schimbi bateriile** *Apropo, pt situatii in care nu trebuie chiar SA dar vrei expunere mai lunga de 30s pe sticla wide, uita-te la Omegon minitrack. 400g, complet mecanic, si iti tine camera pe stea 1 minut la focale sub 100mm ** Si la DSLR o sa le schimbi, dar nu in mijlocul seriei :P ----------------------------------- Erwin 07 Ian 2021 07:01 ----------------------------------- La monturile portabile trebuie să ai grijă cât de bine poți face alinierea polară. Un polar finder electronic ajută mult. Nu ai dat un buget. Poți cheltui bani ca pentru un setup mare, respectiv o cameră astro dedicată+roată filtre+apochromat mic și-al :twisted: Asta dacă vrei să faci ceva mai deosebit. La "buget", un DSLR Canon model mai vechi modat poți găsi și aici pe forum, au fost unele aparate foarte bune de-a lungul timpului la vânzare. Monturile Star Adventurer apar des la vânzare, nu cunosc motivul, nu sunt grozave? ----------------------------------- Alexandru Savin 07 Ian 2021 12:12 ----------------------------------- Salutare tuturor, In varianta 1 ma gandeam la un Atik 314L sau ce mai e la moda acum (vad ca ASI e pe val), flitre narrowband roata filtre, un canon 200mm f2.8 totul comandat cu un RPi. Din pacate desi tehnic ar fi o varianta (cea mai) buna, lipsa de timp nu mi permite cat si bugetul (nu o sa pot sa cumpar tot din prima) Multumesc Stille, cam catre asta bateam si eu. Totusi un canon 6d are 680g iar canon 200mmm f2.8 are 765g. in total 1.44Kg. Sony a7s (489g) cu acelasi obiectiv ar ajunge la 1.25Kg. Pana la urma nu cred ca cele 0.2Kg sunt un castig urias sa trec la mirrorless. (gama diversa de obiective ce pot fi adaptate pe mirrorless, in schimb e singurul motiv ce ma mai tine cu gandul la el) EDIT: sa nu uit si adaptorul canon mount-mirrorless care mai atarna si el In the end, nu ma (mai) vad cu laptop, powerbank si un manunchi de cabluri, impiedicaturi si injuraturi undeva pe camp. :) Erwin, Star Adventurer chiar daca nu am o parere grozava despre el, cred ca e suficient pt expuneri de 30s. O varianta pe termen lung e sa iau totusi un iOptron SkyTracer care permite ghidajul si sa fac o automatizare cu RPi si Polemaster. dar iar, cabluri etc. O zi buna, Alex. ----------------------------------- GunDALF 07 Ian 2021 12:48 ----------------------------------- ... ----------------------------------- Stille 07 Ian 2021 14:32 ----------------------------------- gama diversa de obiective ce pot fi adaptate pe mirrorless, in schimb e singurul motiv ce ma mai tine cu gandul la el. M42/Pentax K merg foarte bine pe EF-mount, si ai o gramada de sticla vintage faina care merge asa (ca banuiesc ca in directia aia mergea distractia) ----------------------------------- Alexandru Savin 07 Ian 2021 15:22 ----------------------------------- Stille, corect, pot avea si gama m42. Ok, mulțumesc tuturor pt sfaturi, 6d ramane, Va tin la curent cu ce o sa reusesc. Zi faină Alex