----------------------------------- turlea.cosmin 28 Dec 2020 13:06 Explore Scientific LER vs BST StarGuider ----------------------------------- Buna ziua, Se da urmatorul echipament: Omegon 150/750mm,f/5. Intrebare care dintre cele 2 se potriveste mai bine,pentru DSO?Explore Scientific LER 20mm vs BST StarGuider 18mm. Cer senin! ----------------------------------- tudor 28 Dec 2020 13:30 ----------------------------------- Deci atentie ca sunt doua variante de Explorer Scientific LER 20mm. Una de 62grade si una de 52grade. Eu as alege Explore Scientific LER 20mm daca va referiti la varianta de 62 de grade! Dar daca este varianta de LER 52 de grade as alege BST 18mm chiar daca nu am avut asa ceva pe mana. Deci pentru oculare de camp larg aleg varianta care are cel mai mare camp, pentru ca deobicei tocmai asta asteptam de la astfel de oculare...camp cat mai mare pentru o cautare cat mai usoara a obiectelor astronomice, fiind oculare mai mult "de cautare" decat "de observare" ca sa zic asa! Bineinteles ca intra in discutie si cat de corectate sunt pe margini. Avand in vedere ca aveti un instrument cu un raport focal (f5) foarte pretentios la oculare, cred ca pe margini nici unul din cele propuse nu vor straluci (poate ma insel)! Asa stand lucrurile, macar voi alege ocularul cu campul vizual cel mai mare din cele propuse! Dar este o alegere a mea personala nu o luati neaparat ca cea mai buna! ----------------------------------- turlea.cosmin 28 Dec 2020 14:10 ----------------------------------- Multumesc pt info Tudor,ocularul de la Explorer Scientific LER are 52 grade.in afara de cele 2 ce as mai putea avea in vedere? Cer senin! ----------------------------------- tudor 28 Dec 2020 22:11 ----------------------------------- Depinde si ce suma vreti sa cheltuiti! In principiu va trebuie un singur ocular de camp larg "de cautare". Aici sunt si alte variante mai bune decat cele propuse mai sus, dar mai scumpe. De exemplu un TeleVue Plossl 32mm costa cam 900 ron, dar va va da un camp de 2.1 grade, un camp foarte generos zic eu. Apoi pentru puteri mai mari alegeti direct un ocular ce atinge macar 100x gen 7mm (107x) si un barlow bun de 2x ca sa aveti si un 215x pentru planete si Luna. Nu va trebuiesc oculare ce dau puteri mai mici de 100x in afara de cel "de cautare" de camp larg! ----------------------------------- turlea.cosmin 29 Dec 2020 09:02 Oculare ----------------------------------- Din pacate, nu dispun de atat buget cat sa imi permit un TV. Am un plossl de 32mm de la SW. Nu vreau sa fac o investitie prea mare, sunt inca la inceput si vreau sa ma acomodez. Cer senin! ----------------------------------- tudor 29 Dec 2020 09:51 ----------------------------------- Pai daca aveti deja un plossl 32mm nu mai merita achizitionate alte oculare tot de camp larg de genul 20mm sau 18mm. Chiar daca va vor da alte puteri putin mai mari acestea vor fi oricum redundante pentru ca se vor folosi tot doar "in cautare" nu si in observarea de detalii unde trebuiesc puteri mai mari gen 80x/100x. Deci pararea mea este ca este suficient ocularul de 32mm si apoi puteti "sarii" fara nici o remuscare peste oularele de pana in 7mm care nu va vor ajuta cu mult mai mult decat cel de 32mm pe care deja il detineti. Deci "sariti" direct la un ocular 7mm (107x) si daca vreti cu timpul va cumparati chiar si un 4mm sau un barlow 2x! Cu ocularul 32mm (23x) reperati obiectele in contextul stelar sau observati roiuri stelare deschise, iar apoi cu ocularul de 7mm veti vedea detalii ale obiectelor mai putin extinse (nebuloase, roiuri globulare, galaxii etc) ----------------------------------- zoth 29 Dec 2020 15:15 ----------------------------------- Ca varianta pentru ocular cautator s-ar mai putea folosi unul din seria ED pe format de 2" si camp de 68 grade. Seria cuprinde 3 focale: 30, 35, 40mm si in functie de telescop se poate alege cel mai potrivit. Se gasesc sub mai multe branduri: https://www.astroshop.ro/oculare/15_10/m,Skywatcher/a,Zubehoer.Allgemein.Serie=Aero https://astromagazin.ro/oculare/9300-ocular-40mm-lacerta-ed-2.html Avantajul ar fi un camp real mai mare si deci o cautare mai facila. Ca varianta pentru ocular de observatii as recomanda tot un 7mm: https://astromagazin.ro/oculare/2076-ocular-lacerta-ultra-wide-angle-7mm.html ----------------------------------- turlea.cosmin 30 Dec 2020 00:02 Oculare ----------------------------------- Din pacate focuserul telescopului este pe 1.25. Buna ideea cu ocularul de 7mm,se incadreaza in bugetul meu.Insa o sa mai astept putin, poate apare ceva la vanzare in bazar. Pana atunci mai astept parerile voastre. Cer senin! ----------------------------------- turlea.cosmin 06 Ian 2021 10:15 Ocular. ----------------------------------- Buna ziua, 1.Multumesc tuturor pentru sfaturi.Am cumparat ocularul de 7mm de la Lacerta. 2. Vreau sa achizitionez un barlow 2x,dar aici am nevoie iar de parerile voastre. Barlow ul il vreau mai mult pt a fi folosit cu un bino de microscop transformat pt astro. Si din cand in cand cu ocularele simple.Barlow ul este acesta https://astromagazin.ro/barlow/8399-barlow-baader-q-225x13x-125.html . Mie imi trebuie pt bino doar celula deoarece nu obtin focus infinit. 3. Cunoasteti un strungar bun care sa imi faca un filet interior pentru a putea atasa celula barlow pe bino. Mentionez ca am facut deja reductia de la bino la 1,25'' dar nu am fost inspirat sa cer si filet pentru accesorii. Cer senin! ----------------------------------- Erwin 07 Ian 2021 06:51 ----------------------------------- Asta nu ar trebui să fie greu de găsit în Pitești, Mioveni, de la fabrica Dacia sau din celelalte din zonă care fac piese poate mai sunt pensionari care au acasă strung. Știu că la atelierele mici greu găsești un binevoitor să facă filete pe strung, am fost aici în București la un atelier care recondiționa piese auto și strungarul pe care l-am întrebat dacă îmi face adaptoare a zis că da, să-i aduc tarodul și îmi face M42x0.75! :shock: :roll: ----------------------------------- turlea.cosmin 07 Ian 2021 14:44 ----------------------------------- Erwin,uni oameni traiesc pe alta lume,bine ca nu ti-a cerut sa ai si strung.Din fericire am gasit pe cineva de la o fabrica din oras care ma poate ajuta.Dar asta abia cand imi ajunge barlow-ul(la care nu m-am hotarat)sa-i pot da omului fizic ce sa imi faca. https://astromagazin.ro/barlow/8399-barlow-baader-q-225x13x-125.html https://astromagazin.ro/barlow/79-barlow-acromat-ts-2x-125.html https://astromagazin.ro/barlow/2120-ocular-barlow-acromat-125-2x-.html - pe acesta deja l-am avut si nu am avut de ce sa ma plang,(asta poate din cauza ca prin altele nu m-am uitat,ori nu am ochiul format fiind inca la inceput), a fost folosit in ansamblu bino+diagonala + barlow+RFT DIY 400mm,f/6.3.Cel putin la luna mi-a placut,iar la planete parca vedeam putin in ceata. ----------------------------------- GunDALF 07 Ian 2021 14:51 ----------------------------------- să-i aduc tarodul și îmi face M42x0.75! :shock: :roll:bine ca nu ti-a cerut sa ai si strung. Pai, tocmai ala-i chichirezul pe care nu l-ai inteles, ca-i trebuia numai strungul. :lol: :wink: