----------------------------------- dmtr69 11 Sep 2020 16:20 LBN 438 in Lacerta ----------------------------------- Salut! Am incercat de 2 saptamani sa strang semnal pentru aceasta tinta. A fost dificil din cauza Lunii si norilor. La inceput am tras cadre de 5 minute ( vreo 4h30m), am procesat sa vad ce am, dar nebuloasa era prea putin vizibila, asa ca urmatoarele capturi le-am facut cu expunerea de 10 minute. Unele au fost afectate de Luna si nu au adus nici un beneficiu stivei. In total am avut 11h55m expunere. Cu toate acestea, m-am cam chinuit sa extrag nebuloasa din fundal (care este plin de praf si hidrogen ionizat). Halourile stelelor mai luminoase se datoreaza acestui praf. In mod clar, aceasta tinta se abordeaza mai bine cu o camera monocrom. Mie cred ca mi-ar fi trebuit peste 50 ore de expunere cu OSC-ul. ----------------------------------- dmtr69 11 Sep 2020 19:22 ----------------------------------- O varianta intinsa la maxim, doar ca sa se vada nebulozitatea din jur. ----------------------------------- 2SKY 11 Sep 2020 20:11 ----------------------------------- Cum poti afla magnitudinea din poza , la care ai ajuns cu atitea cadre ? Mie asta imi spune multe . Super pozele ! ----------------------------------- dmtr69 11 Sep 2020 21:19 ----------------------------------- Am incercat astrometry.net, dar nu a adnotat decat cele mai stralucitoare stele. ----------------------------------- MariusP 11 Sep 2020 21:20 ----------------------------------- Unimap-ul nu se descurca cu toata imaginea, asa ca am selectat doar 22.5'x18' din centrul imaginii si mi-a dat o magnitudine maxima atinsa de 21.4... :shock: Am folosit catalogul de stele USNO-B1.0.