----------------------------------- somy 08 Aug 2020 17:51 Lentila ocular microscop ----------------------------------- Salut. Cine ma poate ajuta .Am un set de oculare microscop 32 x si la fiecare o lentila tip menix prezinta stratul antireflex , deteriorat in sensul ca apar ca niste fisuri in diferite directi [ ca o panza de paianjen]. Intrebare ; cum se poate indeparta , sterge , acest strat cu ce solutie etc, sticla este perfect intacta . Multumesc , stima. ----------------------------------- valy 08 Aug 2020 19:37 ----------------------------------- E fungus (ciuperca)? ----------------------------------- GunDALF 08 Aug 2020 19:53 ----------------------------------- Daca e fungus e posibil sa se poata curata usor, daca nu e intre lentile. Am curatat dubletul frontal al unui obiectiv foto cu solutie de curatat monitoarele. Daca e intre lentile, atunci e mai grav. ----------------------------------- somy 09 Aug 2020 09:18 Lentila ocular microscop ----------------------------------- Nu este fungus, practic apar ca niste fisuri , crapaturi in toate directiile pe stratul violet al lentilei. Lentila nu este formata din doua buc lipite, prezinta o singura buc , menix. ----------------------------------- zoth 09 Aug 2020 09:45 ----------------------------------- Incearca sa faci o poza in lumina buna si intr-un unghi in care ies in evidenta aceste fisuri pentru a ne da seama despre ce este vorba. ----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Aug 2020 13:03 ----------------------------------- O intrebare : cum deranjeaza acest defect la observatii ? Vorbind despre un strat AR ,esti absolut sigur ca indepartarea lui te va ajuta? Meniscul are concavitatile orientate spre ochi ? Scuze ca pana la urma au iesit trei intrebari dar sa nu te trezesti cumva cu ditamai pata de reflexie interna in imagine dupa ''operatie''. Mircea ----------------------------------- Erwin 10 Aug 2020 08:26 ----------------------------------- Înlăturarea straturilor antireflex a mai fost discutată pe forum, se poate face cu riscul de a strica și suprafața optică dacă nu se cunoaște exact compoziția straturilor, în caz că sunt mai multe. ----------------------------------- somy 16 Aug 2020 16:36 Lentila ocular microscop ----------------------------------- Am reusit sa fac 2 poze pe microscop cu obiectiv 10 X , asa arata stratul antireflex privit prin microscop, cu ochiul liber foarte greu se poate observa. Oricum am renuntat, ocularele devenind inutile. Multumesc, tuturor pentru raspuns. ----------------------------------- catalin dumitru 18 Aug 2020 14:46 ----------------------------------- Acolo e ciuperca in toată splendoarea . Să fii sigur că a halit și din sticlă . De fapt stratul antireflex a fost doar aperitivul .Oricum , dacă mai ajunge ceva umezeală , distracția continuă .