----------------------------------- GunDALF 19 Iul 2020 15:00 Binoclu compact, bun si cat mai ieftin ----------------------------------- Caut un binoclu compact (design compact), pe care sa-l pot purta la mine (aproape) tot timpul. Am deja best buy-ul (candva) Phantom 10x50, sunt multumit de el, dar mi se pare maricel pentru ce-mi doresc eu. Sa fie OK pentru observatii stelare (astro, sa n-aiba aberatii), iar daca vine si cu un pret OK e si mai bine. As putea aloca in jur de 300-400 max. 500 de lei, sa zicem. Am postat aici, daca nu e adecvat se poate muta. Multumesc. ----------------------------------- Erwin 19 Iul 2020 18:20 ----------------------------------- Nu cred că un compact este bun pentru astro din cauza obiectivelor mici. In gama asta de preț nu găsești ceva decent, cu optică de calitate spre a compensa lipsa de apertură. Poate unele de top, cu sticle mai speciale, să fie bune. ----------------------------------- GunDALF 19 Iul 2020 18:55 ----------------------------------- Vad ca s-a vorbit despre acele Lacerta, pe la 380-500 de lei. Sunt ele mult mai bune decat Phantom-ul meu? http://www.tactical-gear.eu/en/produseBinocluri-de-zi/Binocluri-Tactical-Gear/Binoclu-Phantom-M1050.html ----------------------------------- Herr_Alien 20 Iul 2020 08:08 ----------------------------------- Salut, Phantom-ul e un binoclu bun. Din ce am inteles, vrei un binoclu mai mic, si macar la fel de bun. Poate un 8x40 convine: e ceva mai usor (600 - 700g), mai putin voluminos, chiar daca foloseste un corp de prisme si oculare folosite si la 10x50. Nu stiu ce marca sa recomand. Cand folosesc un 8x40, eu folosesc un Berkut. Odata ce am reglat bine focalizarea, mie imi da imagini cu detalii fine, asemanatoare cu bpc5 10x50, sau cu Jenoptem-ul 10x50. ----------------------------------- tudor 20 Iul 2020 08:30 ----------------------------------- Daca vrei ceva mai compact decat ce ai deja cred ca ar trebui sa fie sistem roof, care e mai putin voluminos fiind si mai portabil si mai rezistent la decolimare. De exempu exista seria Prostaff de la Nikon care are un raport calitate pret excelent si iti poate inlocui cu succes binoclul tau. Un Prostaff 10x42 poate il gasesti SH cu 500ron. Insa, daca esti multumit de binoclul 10x50 pe care il ai, eu in locul tau as merge pe unul si mai compact ca sa fie diferentiat si mai mult de binoclul detinut deja de tine. Adica un Prostaff 10x30 ar fi super compact si vei sesiza diferenta de volum imediat fiind super portabil, completandu-se mai bine cu binoclul 10x50 al tau. Practic il poti cara tot timpul dupa tine. Eu as alege pentru stele 10x, dar daca il vei folosi mai mult terestru poti alege si un 8x. ----------------------------------- GunDALF 20 Iul 2020 08:41 ----------------------------------- Nikoanele alea sunt la mai mult decat dublul sumei propuse de mine. ----------------------------------- tudor 20 Iul 2020 08:42 ----------------------------------- SH le poti gasi la suma maxima propusa de tine 500ron. E adevarat ca majoritatea SH sunt la 600-700 dar poti gasi si cu 500 ----------------------------------- GunDALF 20 Iul 2020 08:52 ----------------------------------- Poti da un link catre unul macar? ----------------------------------- GunDALF 20 Iul 2020 08:58 ----------------------------------- https://telescop-expert.ro/binoclu-bytrek-8x42-pro_105960 https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-smart-8x34_105836 https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-smart-10x34_105835 Dintre astea e vreunul care ar merita cumparat? ----------------------------------- tudor 20 Iul 2020 09:11 ----------------------------------- Cred ca Lacerta 10x34 poate fi alegerea dintre cele de sus! L-am avut si eu si este un binoclu bun de care am fost multumit. Pe timp de zi imaginea este putin galbuie dar per total este ok. Am vazut multe messiere cu el. E o varianta mai ieftina, dar care este optic destul de apropiata Prostaffului. Si mecanic e bun, m-a uimit ca tuburile exterioare de sub cupele ocularelor sunt metalice! Aici l-am comparat cu Nikon Prostaff http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=16893&start=0 Prostaff 7s 10x30 e nou in jur de 1000 ron https://www.astroshop.ro/instrumente/nikon-binoclu-prostaff-7s-8x30/p,44978 dar SH daca vanezi il vei gasi la jumatate de pret ----------------------------------- Cata2 20 Iul 2020 09:13 ----------------------------------- Lacerta smart este o serie bună de binocluri, eu am pe cel 10x50..... ----------------------------------- GunDALF 20 Iul 2020 09:22 ----------------------------------- SH daca vanezi il vei gasi la jumatate de pret E putin probabil sa apara asa ceva SH si, mai ales, la pretul scontat. Pe de alta parte, n-as prea risca sa iau SH din motive de colimare si alte treburi. Am cumparat online vreo doua SH in trecut si au avut probleme. Deci, ramane sa caut un Lacerta? ----------------------------------- tudor 20 Iul 2020 09:57 ----------------------------------- Atunci Lacerta 10x34 mi se pare varianta castigatoare, care cred ca te va multumi :) ----------------------------------- Dbird 20 Iul 2020 12:04 ----------------------------------- Da Lacerta 10x34 este un binoclu reusit si probabil va fi extrem de aproape de Phantom-ul tau ... daca nu chiar mai bun :). Chiar as fi interesat de un test - review comparativ facut de tine intre cele doua :) ----------------------------------- GunDALF 20 Iul 2020 13:07 ----------------------------------- Oare? Asa de mic si-asa de bun sa fie? ----------------------------------- MariusP 20 Iul 2020 14:35 ----------------------------------- Eu am un achizitionat SH si e foarte versatil. Practic nu mai folosesc alt binoclu nici terestru, nici astro, doar BTC-ul 15x70 cand e nevoie. Despre performante si dimensiuni: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=196939#196939 Cred ca poate fi gasit in stare buna, SH, la 5-600 lei. ----------------------------------- Dbird 21 Iul 2020 14:04 ----------------------------------- Oare? Asa de mic si-asa de bun sa fie? Cam da ... eu, desi nu am folosit Phantom-ul il situez dupa mintea mea pe langa Bresser 10x50 BaK4 Ver2. Lacerta il stiu. Personal merg pe ideea ca Lacerta "asa mic" este net superior lui Phantom ... totusi tine cont de faptul ca comparam un binoclu de 180 lei cu unul de aprox 480 lei, avand intre ele o diferenta de cativa ani buni de evolutie exploziva in domeniu ... :) ... asa ca Lacerta este obligatoriu mai bun .... :) Ai cerut un binoclu mic si ieftin .... dar nu si inferior calitativ, motiv pentru care am propus respectivul binoclu, care poate nu e chiar ieftin dar este un optim pret/calitate. Pentru bani mai multi ... putem discuta inclusiv de alte versiuni mai scumpe sau cu apertura mai mare. De la inceputul epidemiei si pana in ziua de azi, piata binoclurilor second -hand este efectiv la pamant...modele foarte slabe si preturi aferente extrem de mari ... aproape ca nu ai ce sa alegi ... vor mai fi probabil luni bune pana se va restabili ... asa ca nu as recomanda ... ceea ce nu inseamna ca nu trebuie sa "scanezi" totusi siturile second in continuare ... dar ai naibii parca sunt intelesi ... toti au sarit la greu valorile :? ----------------------------------- GunDALF 21 Iul 2020 14:22 ----------------------------------- Aaa, desigur ca daca e si mai bun, e cu atat mai bine. La ce site-uri te referi, clasicele olx si okazii? Sau mai sunt si altele de care n-am cunostinta? ----------------------------------- macelarupubel 21 Iul 2020 15:54 ----------------------------------- Salut, Stiu ca nu e ceva "clasic" pt astro, dar eu am inceput folosesc fix binoclul asta pt ca pe asta il aveam in casa:) : https://www.decathlon.ro/binoclu-100-10x42-verde-id_8350070.html Mi se pare f OK, e compact, relativ usor, nu pierzi capacele de protectie, construit bine, se abureste greu si doar cand e frig bine, aberatii cromatice f reduse, mi se pare ca vede f bine:). Ce-i drept l-am comparat doar cu un bushnell 8x50 care a fost mult mai ieftin, dar e 3 clase peste el din toate punctele de vedere. Parerea mea e ca la 299 de lei merita incercat macar, eu il folosesc de un an de zile ca si "companion" la un dobson de 8" si nu pot sa spun ca am simtit nevoia sa cumpar altceva mai bun, mi se pare un produs cu un raport calitate-pret f ok. ----------------------------------- GunDALF 21 Iul 2020 16:38 ----------------------------------- E o idee... in curand vor deschide Decathlon si aici si o sa am ocazia sa probez. Nu inchid subiectul, dar deocamdata binoclul nu mai e printre prioritati, ci un ED apocromatic. :lol: Sa vad daca ma-ndur sa-l cumpar. :facepalm: ----------------------------------- Cata2 21 Iul 2020 18:24 ----------------------------------- Pe mine binoclurile de la deca m-au liniștit...am scris de curând în cafenea despre o experiență cu unul din ele. Eu am cumpărat Lacerta Smart 10x50 la sfatul lui Dbird și nu regret nimic....mâine plec la Bacău....la întoarcere pot cârmi către Galați...binoclurile le am la mine...dă un semn și mâine poți să te binoclezi printr-un Lacerta Smart...:)) ----------------------------------- GunDALF 21 Iul 2020 19:00 ----------------------------------- Braila, ar fi interesant, dar maine habar n-am unde o sa fiu. Si ar fi si deranj mare pentru tine, ca e ocol. Oricum, multumesc de oferta! :like: ----------------------------------- Dbird 21 Iul 2020 21:20 ----------------------------------- Aaa, desigur ca daca e si mai bun, e cu atat mai bine. La ce site-uri te referi, clasicele olx si okazii? Sau mai sunt si altele de care n-am cunostinta? Da in mod special la ele ma refer, mai sunt si altele la noi, dar nereprezenative cel putin dn punct de vedere al binoclurilor. ----------------------------------- GunDALF 24 Iul 2020 11:46 ----------------------------------- https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-birding-10x42_133040 Seria asta (Birding) e mai buna decat cea Smart? cel putin astea par ceva mai dragute, celelalte sunt urate cu spume. :? ----------------------------------- MariusP 24 Iul 2020 11:54 ----------------------------------- Uite un "", care poate-ti raspunde la unele intrebari. ----------------------------------- GunDALF 24 Iul 2020 11:58 ----------------------------------- Mersi, OK. ----------------------------------- Cuart 25 Iul 2020 16:29 ----------------------------------- @GunDALF: Intervin si eu in ideea in care in toamna am fost oarecum in situatia ta. Am un Lacerta Nature 10x50 porro si am cautat un binoclu mai mic/compact ce sa il folosest in principal in drumetii si alte tipuri de iesiri outdoor DAR sa fie utilizabil cat de cat si pe astro. M-am sfatuit prin mesaje directe cu colegii de forum @DBird si @tudor. Cerintele mele au fost sa fie ceva gen 10x25/30 in bugetul de 100 EUR. Ca sa n-o lungesc. Din mai multe recomandari a ramas Lacerta Smart 10x34(roof). Mi-a placut mai ales ca obiectivele erau usor mai mari, 34mm, fata de 30 cat aveam eu in cap deci un plus pt. astro, plus, era jumatate din greutatea si volumul binoclului ce il aveam deja. In final, am preferat chiar un 8x34 castigand la: - camp vizual mai mare (7 grade). De exemplu, incape in imagine tot "V"-ul constelatiei Taurus - pupila de iesire mai mare: 34/8=4.2mm => Super util si in conditii de luminozitate ceva mai scazute 8x34 fata de 10x34 pierde la detalii. La modul general binoclul este foarte confortabil in utilizare. Poate e o caracteristica a binoclurilor roof insa e foarte usor de focusat cu el, nu prea a fost nevoie sa reglez pupila din dreapta(nici cand l-am dat altora sa se uite cu ek) Din toamna, doar binoclul asta mic il folosesc activ. Celalalt il mai folosesc strict doar de pe balcon din cand in cand. Succes sa gasesti ceva ce iti place ----------------------------------- GunDALF 25 Iul 2020 17:10 ----------------------------------- Multumesc de opinie. :) ----------------------------------- GunDALF 13 Noi 2020 14:32 ----------------------------------- [url=https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=201228#201228]Case closed. :mrgreen: ----------------------------------- GunDALF 15 Noi 2020 19:08 ----------------------------------- Am inchis cazul binoclului ceva mai compact decat cel porro pe care l-am avut. Acum as dori sa continui, deoarece imi doresc si un binoclu bunicel de buzunar. Nu ma grabesc, vreau sa aleg in cunostinta de cauza. Mi-as dori ceva gen 8x sau 10x25, banuiesc ca asta e limita de ultraportabilitate. Bugetul nu va depasi sub nicio forma 300 de lei. Daca e si mai putin, e chiar mai bine. La prima cautare am gasit astea: [url=https://www.vexio.ro/binocluri/nikon/48639-aculon-a30-8x25/?ref=shopmania&utm_source=shopmania&utm_medium=pricegrabbers&utm_campaign=Binocluri&utm_content=Nikon&utm_term=ACULON+A30+8X25&gclid=Cj0KCQiAwMP9BRCzARIsAPWTJ_GEPHUtGzykspMAFOKnnTaBdHfU4TYu2HjTWYB8nEMUZnMXrwSx4usaAlyPEALw_wcB]Aculon A30 [url=https://www.spy-shop.ro/binoclu-minox-blue-8x25.html]Minox Blue [url=https://www.astroshop.ro/instrumente/celestron-binoclu-10x25-upclose-g2/p,52138]Celestron Upclose G2 Nikon-ul l-am gasit si mai ieftin. Daca stiti altele mai OK, postati aici, va rog. :) ----------------------------------- tudor 19 Noi 2020 12:28 ----------------------------------- Nikon Aculon e de departe cel mai bun din cele trei variante gasite de tine! Minox Blue 8x25 am probat si am fost dezamagit: transmisia luminii slaba, contrast scazut si alte "bube". Doar designul de capul lui. Celestron UPclose G2 nu am probat dar dupa cum arata este similar cu alte binocluri slabe, avand un eye relief foarte mic de 11mm ce il va face greu uitilizabil. La pupile de iesire gen 2,5mm cum au binoclurile mici si compacte, un eye relief mic e similar de multe ori cu un chin la utilizare. Pana in 300ron personal nu cred sa existe pe piata actuala un binoclu compact cu diametrul 25mm mai bun decat seria Aculon de la Nikon. M-as bucura sa aflu contrariul! aici i-am facut mai demult un review https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=177291#177291 aici l-am comparat cu Leica Trinovid 8x20 https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=195382#195382 iar aici este in "atelierul" meu de comparatii: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=16893&postdays=0&postorder=asc&start=0 ----------------------------------- GunDALF 19 Noi 2020 13:06 ----------------------------------- OK, mersi. O sa tin seama de asta. Jucariile de la Lacerta nu sunt si ele o optiune? https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-pocket-8x25_126520 https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-smart-8x26_120220 Nu stiu cat de "buzunărabil" mai e Smart-ul asta. :lol: ----------------------------------- Dbird 19 Noi 2020 13:57 ----------------------------------- Lacerta Poket nu. Dar la Lacerta Smart 8x26, m-as risca :) ... nu l-am folosit dar linia e buna, ocularele sunt cu diametre mari generoase.... e interesant... ai curaj ? :D Sau putem face o incercare impreuna... il cumperi si daca nu esti multumit... il recumpar eu de la tine :) ----------------------------------- GunDALF 19 Noi 2020 14:10 ----------------------------------- Mai bine il cumperi tu si imi zici si mie cat e de bun. :mrgreen: Pe moment nu prea dispun de finantare. Totusi, se pare ca nu prea mai e de buzunar, as zice. ----------------------------------- Dbird 19 Noi 2020 14:19 ----------------------------------- Este micut nu e problema, iata-l in comparatie cu 10x34 ----------------------------------- GunDALF 19 Noi 2020 14:24 ----------------------------------- ...si e si frumusel, dracovenia. Din ce-am apreciat si eu, are vreo 11x10 cm, da, e micut. Dar nu ma grabesc, ca ma tine o jena financiara. :mrgreen: 290 de lei... hmmm. Deocamdata am Smart-ul ala de 50mm, pe care-l indragesc pe zi ce trece. Mai astept, poate mai apre ceva si pe la bazar... sau aiurea. :) ----------------------------------- tudor 19 Noi 2020 16:07 ----------------------------------- Nikon Aculon are 125x115x44mm. Lacerta 8x26 judecand dupa comparatia cu Lacerta 8x34 trebuie sa fie mai mare decat Nikonul. E mic si el nu zic ba, dar pare mai lung si avand si o singura balama nu mai este "buzunarabil" ca Nikonul. In schimb s-ar putea sa fie mai bun la optica decat Nikonul, tocmai datorita acestei diferente de marime, avand o optica mai aerisita nu asa inghesuita! Fiind mai lung, cred ca are o distanta focala mai lunga, aspect ce il poate avantaja in corectia optica! ----------------------------------- zoth 20 Noi 2020 12:48 ----------------------------------- Gun, care ar fi ratiunea adevarata pentru care iti doresti un binoclu atat de mic? Daca te-au incantat atat de mult (cat si pe mine :) ) sesiunile de observatii povestite de Tudor cu astfel de binocluri in locatiile lui misterioase, trebuie sa tii cont de faptul ca astfel de locatii sunt foarte rare iar daca nu ai acces la ele, dezamagirea pandeste la usa! Imagini asemanatoare cu cele povestite si traite de Tudor am vazut la Lisa in dobul de 400, evident atat cat am avut acces la ocularul lui. Si ca sa-ti dai seama cam ce fel de cer e acolo iti spun ca am zarit sporadic in 2019, M110 in ocularul monocularului meu TZK de 80mm. ----------------------------------- GunDALF 20 Noi 2020 13:48 ----------------------------------- Gun, care ar fi ratiunea adevarata pentru care iti doresti un binoclu atat de mic? Am inchis cazul binoclului ceva mai compact decat cel porro pe care l-am avut. Acum as dori sa continui, deoarece imi doresc si un binoclu bunicel de buzunar. Nu ma grabesc, vreau sa aleg in cunostinta de cauza. Mi-as dori ceva gen 8x sau 10x25, banuiesc ca asta e limita de ultraportabilitate. Bugetul nu va depasi sub nicio forma 300 de lei. Daca e si mai putin, e chiar mai bine. De fapt, daca nu stii deja, Dbird. :) Cel mic, daca m-as hotari, ar fi folosit pentru (toata) ziua. Uneori, prin natura serviciului, mai am nevoie de ajutor "oftalmo". :mrgreen: Un astfel de binoclu ultra portabil mi l-ar putea furniza. Si intra si in borseta deja doldora de alte lucruri pe care le port permanent cu mine. :wink: ----------------------------------- zoth 20 Noi 2020 14:50 ----------------------------------- De fapt, daca nu stii deja, ..., sunt posesor de Smart Da, am citit :) De aia am si intrebat, pentru ca smartu' mi se pare destul de mic si portabil, dar daca ai nevoie pt job e alta treaba. Ziceai ca lucrezi in agricultura si banuiesc ca-ti trebuie pentru inspectia culturilor de rapita, orz, grau, lucerna, floare, porumb si ce-o mai fi ... Spor la lucru ca e bine sa avem ce papa! ----------------------------------- GunDALF 20 Noi 2020 14:57 ----------------------------------- Ziceai ca lucrezi in agricultura si banuiesc ca-ti trebuie pentru inspectia culturilor de rapita, orz, grau, lucerna, floare, porumb si ce-o mai fi ... Ah, nu, nu-s agronom, as fi vrut eu! Survey-ul meu se desfasoara pe toate ramurile economiei. :wink: La culturi n-ai nevoie de binoclu, acolo e esential sa vezi de aproape. Dar, de exemplu, la barje, nave etc. uneori e greu sa vezi scarile de pescaj, ca sa le calculezi cantitatea de marfa... Si-atunci un binoclu ajuta mult. Iar acum lucrez la evaluari imobiliare, ca sunt si evaluator autorizat. :mrgreen: Toate la aceeasi firma, unde sunt angajat. :shock: ----------------------------------- valy 20 Noi 2020 16:02 ----------------------------------- ..Iar acum lucrez la evaluari imobiliare, ca sunt si evaluator autorizat. :mrgreen: Toate la aceeasi firma, unde sunt angajat. :shock:Ia pe firma un zeiss si te-ai scos frumos, elegant, cat de cat. ----------------------------------- GunDALF 20 Noi 2020 16:09 ----------------------------------- Mno, daca ar fi firma mea... :wink: Astia ne verifica si la agrafe, daramite la cheltuieli mai importante.