----------------------------------- jimao22 21 Iun 2020 07:40 Eclipsa partiala de Soare 21.06.2020 ----------------------------------- O poza ultra-proaspata de la eclipsa. Prima data am fost inclinat sa renunt sa mai fac observatii, data fiind starea cerului, dar cumva am nimerit niste gauri printre nori. Poza de la faza de maxim. ----------------------------------- Teo B01 21 Iun 2020 08:52 ----------------------------------- Felicitari ----------------------------------- zoth 21 Iun 2020 10:52 ----------------------------------- Conditii de cacat si in locatia mea, debutul eclipsei nu s-a putut observa din cauza norilor plus bonus, frunzele unui plop de pe traseu. La ora 8.18 min, imaginea Soarelui a aparut in ocular si am putut observa evolutia eclipsei pana la final (aprox 9.12 min). Am facut si cateva capturi cu telefonul la ocular pentru ambele faze ale eclipsei. Instrumentar: V130, HH (540nm), ocular 10mm. ----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Iun 2020 13:52 ----------------------------------- Felicitari Cristi,felicitari Silviu atat pentru observatiile reusite cat si pentru perseverenta ! Multumesc ca ati impartasit cu noi rezultatele fotografice. Mircea ----------------------------------- valy 21 Iun 2020 18:59 ----------------------------------- Am facut si cateva capturi cu telefonul ..N-am fost eu pe faza, sau te-ai apucat de astrofoto?! :lol: ----------------------------------- GunDALF 21 Iun 2020 19:35 ----------------------------------- N-am fost eu pe faza, sau te-ai apucat de astrofoto?! :lol: Verba volant, foto manent. :lol: ----------------------------------- zoth 21 Iun 2020 20:21 ----------------------------------- Nu valy, nici vorba ... doar o incercare de a poza lentila ocularului :) ----------------------------------- valy 21 Iun 2020 23:44 ----------------------------------- Stai linistit, asa e la inceput, intai e starea de negare... Felicitari pt. poze! ----------------------------------- GunDALF 22 Iun 2020 18:06 ----------------------------------- Pare-se ca nu doar pe la noi a fost vremea naspa. Numai nori pe unde trece (ma rog, pe unde a trecut) fasia aia de umbra lunara. https://www.spaceweather.com/images2020/21jun20/moonshadow_strip.gif ----------------------------------- tudor 23 Iun 2020 07:56 ----------------------------------- Felicitari celor care au vazut sau au fotografiat eclipsa partiala! ----------------------------------- zoth 23 Iun 2020 18:49 ----------------------------------- Multumiri Mircea, valy si tudor :) ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Iun 2020 14:31 ----------------------------------- Sa fii sanatos zoth ... si sa prinzi in poze toate eclipsele din sarosul urmator ! Mircea