----------------------------------- Alex Alexandru 12 Iun 2020 21:51 Vand binoclu Lacerta Smart 10x50 impecabil ----------------------------------- Salut! Vand binoclul din subiect, achizitionat de la Dorin Angelescu (Dbird), perfect colimat. Date tehnice si pret : https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-smart-10x50_105857?gclid=Cj0KCQjwz4z3BRCgARIsAES_OVfH_9lGZ6mTga1gxKrYDrUObaOnc5cXVWDLoWxZDL1zmraAh-u5WAYaAjIEEALw_wcB A fost un prieten foarte bun vreo 2 ani, insa acum l-am inlocuit cu un Vanguard EDII. Este impecabil, perfect colimat, nezgariat, asa cum mi l-a predat Dorin. Pretul meu: 450 RON nediscutabil Caracteristici: Diametrul obiectivului: 50mm Puterea de marire: 10x Sistem de focalizare: Central Distanta minima de focalizare: 4m Camp vizual real: 5,8 grade Camp vizual real la 1000m: 101m Diametrul pupilei de iesire: 5mm Ocular relief: 24mm Factor crepuscular: 22,36 Luminozitate: 24 Acoperire suprafete optice: FMC - 99,5% Sistem Prisme: roof Material Prisme: BaK4 Umplut cu azot: da Transmisie: 91,5% Greutate: 850 grame Alte accesorii: geanta de transport, Capace protectie, Curea gat, Material curatar Ca si review (pt ca nu mai gasesc topicul original al lui Dorin): Review binoclu Lacerta Smart 10x50 (Dorin Angelescu) ".....cineva, acolo sus, ne iubeste" 1-PREZENTARE GENERALA Un binoclu nou, o aparitie din neant. Un binoclu destul de ciudat caci pare mai mult sa completeze seria Elite decat Smart. Un binoclu pe care sccrie doar Lacerta si datele tehnice. Pe de alta parte un “made in China” poansonat adanc in metalul tubului torneaza mandru fara a oferi posibilitatea “stergerii” in timp. Un binoclu parca prea asemanator cu “fratele” mai mult sau mai putin vitreg Delta II, identic doar putin mai usor… sa fie de vina “open hinge-ul”? Speculatiie pot continua dar vom trece totusi la subiectul review-ului. 2- ISTORIC Lacerta continua goana polonezo – austriaca in cursa obtinerii unui binoclu cat mai ieftin dar avand performante cat mai spectaculoase comparabile cu alte branduri cu preturi de 2, 3 sau chiar mai multe ori mai scumpe. Fratele Lacerta Explorer 10x50 este probabil cea mai reusita emisie. Si iata ca un roof incearca acest lucru si pentru variante roof. 3- MECANICA Mecanica este foarte asemanatoare cu cea al binoclului mai mic Lacerta Smart 10x34. O forma simpla, spartana cum ar zice elegant colegul nostru tudor, dar totusi cu articulatie dubla moderna ceea ce ii asigura o priza foarte corecta in palme. Cauciucul de protectie este ceva mai reusit decat cele de la seria Elite sau Smart fiind putin mai elastic si avand o elasticitate mai mare. Implicit frecarea este mai mare si prinderea mai ferma. Un binoclu socant de usor avand 814 grame efectiv in pofida lungimii destul de mari, un binoclu de “long play” ce poate fi tinut mult timp in observatie fara sa obosim muschii. O greutate din punctual meu de vedere ideala pentru un 10x50 sau char optima as putea spune. Reglajul se face ferm, avand o cursa lunga si asigurand o ajustare extrem de fina a claritatii prin reglajul central. In schimb reglajul de dioptrii este destul de fix, m-am luptat putin cu el la primele rotiri, apoi “rodajul” facut a putut fi utilizat normal (dar tot mai greu decat mi-ar fi placut). Cupele eyes-hield sunt acoperite cu cauciuc si sunt identice cu Lacerta Elite 10x56. Ele se regleaza in 3 pasi cu miscari ferme si sigure. 4- OPTICA Optica (8 lentile in 4 grupuri?), nu m-a dezamagit. Este identica ca si cea de la Elite 10x56 doar ca de data asta exista si phase coating. Si asta se simte. Vom reveni la teste cu detalii. Sticla este acoperita FMC cu verde foarte putin galben pal si mov-indigo. Superb lucrate pe interior, nu au reflexiile circulare ale fratelui Explorer Porro, campul vizual este, in sfarsit, foarte ferm cu trecere clara intre negru si campul util. Ma bucura mult acest camp bine delimitat. Si acum si vestea cea mai buna. Optica este cu adevarat deosebit de reusita. Coloritul este extrem de natural dar avand o tenta nesesizabila spre galben, sau mai bine zis ca sa o remarc a fost nevoie de “etalonul” de culoare Minox 10x42! Definitia este absolut superba, contrast demn de un ED, lumina excelenta. Nu apar irizatii contralumina. Foarte placut zona de clar se extinde pana undeva la 22-23% de margine, oarecum normal pentru campul care totusi este la limita de wide. Efectul de wide este insa superb ca de altfel si cel de hublou. Stelele sunt punctiforme, si senzatia de clar in ansamblu este foarte placuta. Practic as putea spune ca avand in vedere pretul (125 Euro) trece pe primul loc in topul meu al raportului pret/calitate. Binoclul poate focaliza corect pana la 2 m ceea ce este foarte bine pentru un 10x50, largind mult aria de utilizare. 5- TESTE Primele teste au fost facute cu Delta Chase 12x50 ED. In mod neasteptat Lacerta sa luptat de la egal la egal cu toate capitolele exceptie facand un foarte, foarte mic contrast in plus pentru Delta. Luminozitatea, imbucurator de egal, daca mi-se permite sa zic asa. Tenta galbuie a lui Chase este totusi mai mare decat a lui Lacerta, deci cei ce doresc redarea unui colorit natural vor fi mai mult decat incantati. Definitia este la randul ei egala la ambele. Testele facute cu fratele Elite 10x56 certifica calitatea sticlei. Practic ca si definitie si lumina sunt cam egale in contextul in care Samart-ul are tenta galbuie aproape inexistenta. Contrast egal. Colorit mai natural la Smart. Pe cer in contextul in care numarul stelelor nu a fost spectaculos par identice, dar campul perfect delimitat al lui Smart il face parca mai placut. Ultima comparatie, totalmente injusta, cu Delta Chase Extreme 10x50, nu a facut decat sa imi confirme faptul ca acest Lacerta Smart 10x50 difera atat de putin de binoclurile mult mai scumpe incat imi pun sincer problema unei erori de marketing. Respectiv un binoclu prea bun pentru un pret atat de mic, o mare greseala pentru linia Lacerta caci acest binoclu, din punctual meu de vedere, spulbera toata gama Smart si toata gama Elite ! E mai bun decat toate mai putin la capitolul luminozitate atunci cand este comparat cu modelul Elite 10x56….dar si aici diferentele sunt extrem de mici aproape insesisabile. Si ar mai fi de reamintit greutatea ... absolut perfecta, putand fi tinut in mana zeci de minute relaxat. 6- CONCLUZII Dupa ce utilizezi un Lacerta Smart 10x50 iti pui sigur intrebarea de ce a fost scos acest model … asa brusc fara nici o reclama sau explicatie. Sau mai bine zis de ce l-au scos la un pret asa de mic? Revin la idea unei erori de marketing? Sau poate , de fapt urmeaza o ieftinire spectaculoasa la toate seriile Smart si Elite ? Sau Acesta emisie Smart 10x50 este una limitata pentru diverse teste de piata? Raspunsul devine neesential in contextul in care diversi fabricanti de binocluri iata ca incep sa se apropie de un vis al meu mai vechi binoclul super performant la un pret cat mai mic, accesibil tuturor. Deci e clar ca voi recomanda calduros acest binoclu pentru orice activitate fie terestra fie astronomica. Pretul lui de 125 Euro va ofera o calitate care la alte firme inclusiv la Lacerta este la preturi de circa 3 ori mai mari. Felicitam marketingul firmei Lacerta si asteptam in continuare … ----------------------------------- MariusP 12 Iun 2020 22:10 Re: Vand binoclu Lacerta Smart 10x50 impecabil ----------------------------------- Ca si review (pt ca nu mai gasesc topicul original al lui Dorin): "" :wink: ----------------------------------- Alex Alexandru 14 Iun 2020 17:19 Multumesc ----------------------------------- Multumesc, Marius, eram pe telefon si nu am reusit sa gasesc topicul initial. ----------------------------------- Alex Alexandru 21 Iun 2020 06:29 up ----------------------------------- decat un binoclu nou transmis prin curier si care poate pierde colimarea in urma transportului, mai bine acesta, care este perfect colimat. D-bird style:) ----------------------------------- Alex Alexandru 28 Iun 2020 06:33 Up ----------------------------------- 430 lei ----------------------------------- Alex Alexandru 30 Iun 2020 06:53 Vandut ----------------------------------- Binoclul a fost vandut. Ii doresc noului posesor sa aiba parte de observatii frumoase. Multumesc pt gazduire.