----------------------------------- Cristian F 08 Noi 2019 19:30 M42 Orion nebula ----------------------------------- Ultima realizare folosind frame-uri de anul trecut si inca cateva de anul acesta SHO sau Hubble Palette Elaborare prin Pix si Ps5 Rezolutie completa https://www.flickr.com/photos/cristianf/49029445267/ ----------------------------------- dmtr69 09 Noi 2019 09:04 ----------------------------------- Dragut! Cam "soft" totusi- ai pierdut detaliile. Pentru aceasta nebuloasa nu cred ca o captura numai cu banda ingusta este o abordare buna. O buna parte este nebuloasa intunecata/praf si reflexia in aceasta. Deci, cred ca o captura LRGB/OSC extrage mult mai multe detalii. Eventual, mai tragi ceva NB ( in principal Ha) si faci combinatia NB-LRGB. ----------------------------------- Cristian F 09 Noi 2019 10:24 ----------------------------------- Detalii sunt dar cateodata trebuie sa ajungi la un compromis. Si da mi-ar fi trebuit si LRGB dar timpul lasa de dorit ; umiditate nori si ceata. Imaginea in alb negru cred ca spune tot ----------------------------------- Cata2 10 Noi 2019 07:34 ----------------------------------- ...și totuși cine este nenea din pozele tale? ----------------------------------- tudor 10 Noi 2019 09:45 ----------------------------------- Pai cine sa fie decat marele vanator Orion :)