----------------------------------- nastaseclaudiu 09 Sep 2019 14:42 vand Pentax XL 10.5mm 1.25" ----------------------------------- Se vinde ocularul din titlu, Cumparat de aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=190048#190048 pret 400 de lei. 0742 223 897 ----------------------------------- nastaseclaudiu 10 Sep 2019 05:38 pentax 10 ----------------------------------- Pentru ca am fost intrebat de mai multe ori pe pm, o sa zic de ce-l vand aici. Interesul meu pentru astronomie a inceput recent. Am studiat echipamentele cu rabdarea unui om care abia astepta sa vada ceva pe cer si am facut multe achizitii le-as zice eu mai mult impulsive. Am cumparat si un HEQ5, si cand sa-l reglez si sa-l mut prin curte mi-am dat seama ca e prea greoi pentru un incepator care se multumeste cu Saturnul, poate Neptun diseara. Nici nu mi-am imaginat ca pot eu sa car montura aia pe campuri intunecate sa vad ceva mai mult. Si am vandut-o. Vanzatorul telescopului mi-a zis ca cel mai bine se vad planetele cu ocular de 7mm, dar tot impulsiv si in dorinta de calitate am cumparat acest ocular de 10. Se vede foarte bine cu el. Pana am cumparat un ocular de 7mm, se vede si mai bine. Din fericire tot ce am cumparat, in afara de montura mea noua si manuala, am cumparat de pe forum, si ma bucur ca le-am cumparat la mai bine de jumate din pret. Ma uit cum Pentaxul este 1750 lei nou, si ma bucur ca l-am luat cu 660 si pot sa-l dau cu 400. Apropos, daca are cineva geanta de montura si refractor care stau degeaba, ma intereseaza un scchimb cu ele. ----------------------------------- eduardlapas 31 Dec 2019 09:03 ocular Pentax ----------------------------------- Buna ziua, Mai aveti ocularul Pentax? Eduard