----------------------------------- dmtr69 13 Iul 2019 09:09 NGC6823_ Ha ----------------------------------- Salut! Aseara, contrar prognozelor din site-urile de specialitate, cerul s-a limpezit in mare parte dupa ora 23. Desigur, a ramas laptos din cauza Lunii. Nu puteam face capturi OSC sau RGB, asa ca am cautat o tinta cu Ha, mai putin afectata de aceasta poluare luminoasa. Totusi, SNR-ul este vizibil mai prost fata de o seara fara Luna- poate ca un filtru mai restrictiv (3nm) ar fi mai bun. -Expunere- 3h (18x10m), Atik 314L+, Baader Ha 7nm, SW 150/750. Pentru OIII va trebui sa mai astept vreo 10 zile. ----------------------------------- dmtr69 17 Sep 2019 18:46 ----------------------------------- Am adunat si cate 3 ore de OIII si SII (la sfarsitul lui iulie). Semnalul este insa foarte mic pe aceste canale, asa ca culoarea este data doar de Ha (combinatia SHO este complet verde). ----------------------------------- Cristian F 30 Sep 2019 19:59 ----------------------------------- Complet verde . Banuiesc ca ar trebui aliniate canalele SHO . Cu ce program le procesezi ? ----------------------------------- dmtr69 30 Sep 2019 20:20 ----------------------------------- Am vrut sa spun ca tot ce este rosu in poza asta, devine verde. Nici o alta culoare nu se vede in nebuloasa din cauza lipsei semnalului pe OIII si SII. Procesarea a fost in PI. Linear fit (faza liniara), diverse combinatii ale canalelor cu PM si apoi strech. ----------------------------------- Cristian F 30 Sep 2019 20:31 ----------------------------------- Curios . Si eu am avur cazuri din astea dar dupa alinierea canalelor apoi putina saturatie galben si albastru . Urnatorul pas Sncr am scos din verde doar 0.50sau 1 dupa caz culorile au iesit singure la suprafata. Cam atat . Daca doresti imi trimiti canalele separat si incerc si eu. ----------------------------------- Cristian F 01 Oct 2019 16:16 ----------------------------------- Asa este proba facuta de mine culorile sunt nu mult dar e ok avand in vedere rezolutia ccd-ului Cum spuneam mai sus sho mai intai trebuie sa le alinii separat. In captura sunt enumerate in ordine functiile aplicate apoi ceva contraste in photoshop si o masca cu stele sa le evidentiez mai bine. ----------------------------------- dmtr69 01 Oct 2019 21:39 ----------------------------------- Ei, da. Alta treaba! Mult mai bine decat ce mi-a iesit mie.