----------------------------------- adic 30 Iun 2019 13:30 Jupiter si Saturn ----------------------------------- Salut. Atasat cateva imagini capturate saptamana trecuta cu ASI120MC si refractor SkyWatcher102X1000 ----------------------------------- 2SKY 12 Sep 2021 22:27 ----------------------------------- Am luat arsenalul pt vizual 254/1200 in spate si am coborit in spatele blocului , aseara , ...nu pentru performanta cit pentru antrenament . Normal partea sudica e preferata , dar din balcon este vizibil doar N . Am urmarit Jupiter , Saturn , la 300x GRS vizibila dar decalata . Am verificat cu mai multe programe , locatie auto , si toate dadeau erori de cel putin 1h . Am pus accent pe instrument , tracasat anii de zile , perfect colimat la aceasta marire . Saturn ca in cele mai bune poze , dar seeing alternind , la fel Jupiter . Cred ca am stat cel putin 3h doar pe acestea . M31 ,32 110 , am lenevit , eram curios de meteorii partea S ,... nici unul , cred ca 1 satelit a facut abstractie , atit de obosit , am urcat . Ma gindeam ca urmeaza tot 4 coboriri si urcari cu EQ6 , OTA , SI RESTUL , pt astro foto . E mare lucru accesul direct , ..curte , daca poti compensa prin camere mai ales iarna , iar blocul are niste limite . Obligatoriu de montat 2 camere S sa vad tot ce misca !!