----------------------------------- raduM 11 Ian 2008 19:07 efectul de lentilă gravitatională ----------------------------------- Superb link pus de Admin la stiri, una dintre cele mai bune imagini pe care le-am vazut. http://www.spaceflightnow.com/news/n0801/10einsteinrings/ Mai grăitor de atât în privința valabilității TRG-ului nu știu. Aș dori o discuție pe tema asta. Efectul de lentilă gravitațională e spectaculos și de mare importanță (parcă-l văd pe dl. ID cum zâmbește :D ) pentru cosmologie. PS. Constat cu plăcere că stirile de "ultimă oră" se referă la chestii specifice fizicii teoretice. Oare de asta nu sunt prea comentate? Aș vrea să încercăm... fie chiar ca-n Moromete. :lol: ----------------------------------- Claudiu 11 Ian 2008 19:56 ----------------------------------- Traducerea "foreground" - "fundal" nu este cea mai fericita. Mai bine ar fi formulat prin "in fata", "anterior", etc. Altfel evenimentul este extraordinar. Pacat ca Einstein nu este cu noi :) Daca am avea un asemenea eveniment mai apropiat de noi (cu o magnitudine de 10-20) atunci stiinta ar fi evoluat putin altfel. ----------------------------------- hans602 12 Ian 2008 10:21 ----------------------------------- Da Radu si pe mine ma fascineaza efectul acesta prin care observam direct curbarea spatiului prin gravitatie. Sigur cunosti asa numita crucea lui Einstein unde un quasar se vede de patru ori. http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070311.html Clear sky Hans ----------------------------------- cris 14 Ian 2008 14:08 ----------------------------------- Curbarea traiectoriei luminii ar trebui privita ca ceva normal fiind o forma de energie ca si materia.Eu prefer sa nu vorbesc despre curbarea spatiului pentru ca asta perturba logica multora dintre noi.Cred ca se pot explica lucrurile si cu un spatiu tridimensional cum il percepem noi. Daca luam un spatiu plin cu radiatii electromagnetice dupa un timp obtinem universul de azi.Aceste radiatii au propietati care fac sa le percepem diferit in functie de lungimea lor de unda.Astfel la lungimi mari le percepem ca unda ,la lungimi mai mici apare efectul de particula (foton) si la lungimi foarte mici incep sa se plieze formand particule (materie&antimaterie).Electronul mai pastreaza inca propietati ondulatorii (vezi efectul de franjuri la trecerea prin doua fante). ----------------------------------- Stanescu Octavian 16 Ian 2008 12:05 ----------------------------------- .Astfel la lungimi mari le percepem ca unda ,la lungimi mai mici apare efectul de particula (foton) si la lungimi foarte mici incep sa se plieze formand particule (materie&antimaterie).Electronul mai pastreaza inca propietati ondulatorii (vezi efectul de franjuri la trecerea prin doua fante). In sfarsit aud ceva ce-mi place. Doar ca undele electromagnetice (radio,luminoase,X,gama) se propaga in spatiu,materia oare si ea se poate propaga dar inca nu stim cum? Am asistat cu multi ani in urma (1988) la o conferinta la Universitatea din Timisoara unde prof Nicolae Ionescu-Pallas spunea de un experiment in care se demonstreaza ca doua raze laser paralele apropiate se atrag. nu stiu cine a facut acest experiment si daca o fi chiar asa. ----------------------------------- Doru Dragan 16 Ian 2008 12:19 ----------------------------------- In sfarsit ca te multumeste si pe tine ceva :) Si mie mi-a placut ideea lui cris. Ca sa-mi dau si eu cu parerea: cred ca radiiatiile cu lungimi foarte mici de unda care se pliaza si formeaza particule nu se mai propaga tocmai din cauza plierii. E o idee foarte interesanta de unificare a doua concepte dar nu stiu ce parere au cei care stiu ceva mai multa fizica. ----------------------------------- cris 16 Ian 2008 12:48 ----------------------------------- Din momentul in care a aparut plierea devine un fel de unda stationara si ori ce incercare de a-l misca constitue o deformare deci consuma energie. ----------------------------------- raduM 16 Ian 2008 13:50 ----------------------------------- Ba, chiar așa este. Dl. Cris are perfectă dreptate. La corpuri macroscopice nu se constată caracterul ondulatoriu - nu că nu l-ar avea ci pentru că lungimea de undă asociată este extrem de mică, fiind invers proporțională cu impulsul. dualismul lui de Broglie dă pentru lungimea de undă lambda= h/p in care h este constanta lui Planck (6*10^-34 J*s) iar p, impulsul. pentru mase mari, vă dați seama ce valori ies pentru lambda... La scară microscopică, exact asta e teoria stringurilor. Stringul microscopic e un "pliu", cum spune dl. Cris... un "defect topologic", ca o fisură în pământul uscat, vara. Aceste fisuri vibrează și, așa cum la diferite tensiuni într-o coardă de chitară auzim diferite sunete, pentru diferite vibrații ale stringului "vedem" diferite particule. ----------------------------------- hans602 16 Ian 2008 17:28 ----------------------------------- Radu daca stringuriile vibreaza(nu contest aceasta) atunci putem spune ca oscileaza,dar ma intreb la aceasta dimensiune 10 la -43metri(dimensiunea stringuriilor in ordinea dimensiunii Max Planck)la ce lungime de unda sau freqventa oscileaza. Sa calculat sau eroiat deja asa ceva.Ar iesi lungimi de unda cu mult sub cele mai scurte cunoscute. Clear sky Hans ----------------------------------- HarapAlb 19 Ian 2008 01:02 ----------------------------------- In teoria cuantica nu exista unde, ci numai particule (fotoni, electroni...). Nu exista nici o dualitate unda-particula. Folosind teoria cuantica unde avem particule se pot explica toate fenomenele fizice, inclusiv cele in care se zice ca avem unde, doar ca din cauza formalismul mai greoi se prefera descrierea prin unde. Daca ar exista o dualitate unda-paritucla ar trebui ca toate fenomenele sa poat fi explicate considerand numai unde, ceea ce nu este adevarat. Cuantizarea a fost introdusa in fizica tocmai pentru ca erau fenomene (radiatia corpului negru, efectul fotoelectric) care nu se pot explica prin formalismul undelor. Confuzia apare atunci cand lumea aude vorbindu-se de functia de unda cu care opereaza fizica cuantica. Functia de unda nu are o existenta reala, nu sunt unde reale (in sensul de masurabile/detectabile) care se propaga. Ea este folosita doar ca formalism matematic. ----------------------------------- lucia lucia 21 Ian 2008 13:18 ----------------------------------- dar ma intreb la aceasta dimensiune 10 la -43metri(dimensiunea stringuriilor in ordinea dimensiunii Max Planck)la ce lungime de unda sau freqventa oscileaza. Sa calculat sau eroiat deja asa ceva.Ar iesi lungimi de unda cu mult sub cele mai scurte cunoscute. chiar... ce chestie :? ----------------------------------- raduM 21 Ian 2008 19:41 ----------------------------------- Radu daca stringuriile vibreaza(nu contest aceasta) atunci putem spune ca oscileaza,dar ma intreb la aceasta dimensiune 10 la -43metri(dimensiunea stringuriilor in ordinea dimensiunii Max Planck)la ce lungime de unda sau freqventa oscileaza. Sa calculat sau eroiat deja asa ceva.Ar iesi lungimi de unda cu mult sub cele mai scurte cunoscute. Scuze pentru răspundul întârziat, sunt cam amețit saptamanile astea: judeteana la Fizică, concursul Procopiu, acusi (4-10 febr) naționala la Fizică care va fi în Neamț ... , o lucrare despre acreția pe stringuri cosmice cerută de o revistă... :roll: În teoria stringurilor, particulele sunt reprezentate de bucle. lungimea de undă poate fi foarte bine mult mai mare decât lungimea stringului: undele se propagă circular. De acord că, teoretic pot exista stringuri deschise. Dar nu e cazul pentru particule: ele sunt privite ca bucle (loops), cu masă /energie datorată tensiunii/ și spin - rotația. O idee interesantă îmi vine acum în minte: nu o postez, -deși tare aș vrea - să nu vă supărați. Am avut neplăcuta surpriză ca, din pură întâmplare, să-mi găsesc ultimul articolaș trimis aici... publicat cu nesimțire nonșalantă pe un alt forum, de către un imbecil care și-a însușit totul fără măcar să spună, cretinul: "ăsta e luat de la link.... cutare." Am să deschid un topic pe tema asta. ----------------------------------- hans602 21 Ian 2008 22:26 ----------------------------------- Da Radu am deviat putin fata de tema initiala. Si eu m-am gandit deja ca amplitudinea oscilatie este dependenta de lungimea stringului dar totusi exista si o corelatie intre lungimea stringului si lungimea de unda. Mai trebuie sa ma gindesc si sa eroiez putin. Clear sky Hans ----------------------------------- Mihnea 26 Iul 2009 02:14 ----------------------------------- Apropo de tema initiala :D Am o imagine care arata foarte frumos cum sunt deviate razele de lumina din radiatia de fond la trecerea prin clusterul de galaxii CL0024+1654. Cand am gasit imaginea, explicatia spunea ca aceasta lentila gravitationala este datorata trecerii luminii/energiei prin materia neagra... ----------------------------------- cris 26 Iul 2009 09:38 ----------------------------------- Materia asta intunecata cred ca e reprezentata in principal de gauri negre ca cea imprastiata e rarefiata si are efect gravitational redus. ----------------------------------- Blakut 27 Iul 2009 07:30 ----------------------------------- Astept cu nerabdare constructia primei lunete gravitationale. :P ----------------------------------- Mihnea 27 Iul 2009 14:01 ----------------------------------- Materia asta intunecata cred ca e reprezentata in principal de gauri negre ca cea imprastiata e rarefiata si are efect gravitational redus. Materia neagra este nu poate fi reprezentata de gaurile negre. Ea poate fi dedusa cu ajutorul lor. Existența materiei întunecate este responsabilă de expansiunea accelerată a universului – o gaură neagră a fost surprinsă aruncând jeturi de energie, deși se știa că găurile negre doar aspiră, și nu refulează materia. ----------------------------------- cris 27 Iul 2009 15:29 ----------------------------------- Faceti o confuzie.Energia intunecata ar fi responsabila de expansiune.Dar este ceva generic.Foarte bine poate fi o atractie exterioara universului nostru. ----------------------------------- Blakut 27 Iul 2009 17:06 ----------------------------------- Foarte bine poate fi o atractie exterioara universului nostru. :lol: :lol: Exterioara universului.... :lol: :lol: ----------------------------------- Mihnea 27 Iul 2009 17:14 ----------------------------------- "Structura materiei negre: -Energie întunecată: circa 74 % din totalul materiei universului; aceasta este tot o substanță, o materie, foarte puțin cunoscută, doar că numele ei de „energie” este impropriu; -Barioni: circa 5 % - aceștia constituie lumea materială obișnuită pe care o percepem direct, inclusiv stelele, planetele, galaxiile etc. -Neutrini: circa 0,1 %; -Radiația de fond: echivalează cu circa 0,01 % din materia universului." :) ----------------------------------- cris 27 Iul 2009 17:40 ----------------------------------- :lol: :lol: Exterioara universului.... :lol: :lol: Da! Poate spune cineva cu certitudine ca in afara de ceea ce s-a produs la BB adica ce vedem noi, nu mai exista nimic? Parerea mea e ca BB-ul afost doar un fenomen zonal. ----------------------------------- Doru Dragan 27 Iul 2009 21:05 ----------------------------------- Foarte bine poate fi o atractie exterioara universului nostru. :lol: :lol: Exterioara universului.... :lol: :lol: Nu ai citit cu atentie ... ai omis exact partea pe care eu am ingrosat-o (bold) Si mie mi se pare ciudat :? dar nu l-am "prins" niciodata pe cris sa spuna ceva fara sa gandeasca :!: ----------------------------------- Blakut 29 Iul 2009 13:09 ----------------------------------- Da! Poate spune cineva cu certitudine ca in afara de ceea ce s-a produs la BB adica ce vedem noi, nu mai exista nimic? Faci o echivalenta gresita: zici ca produsul big bangului este ceea ce vedem noi, ori stim ca produsul big bangului se extinde si dincolo de universul observabil. Apoi, daca ai o sfera din material, orice material, aceasta va face ca in interiorul ei fortele gravitationale sa se anuleze. Deci influenta exterioara, asa cum o prezinti e nula. ----------------------------------- Doru Dragan 29 Iul 2009 14:39 ----------------------------------- Ceea ce vedem "noi" (adica noi oamenii :)) se cam apropie (periculos de mult :D) de limitele teoretice ale Universului. Una este Universul observabil si alta Universul observat. In urmatorii 10-20 de ani s-ar putea sa ajungem cu instrumentele de observatie chiar la "granita". Cris vrea sa spuna ca fenomenul BB a fost un fenomen "local" incadrat la randul lui intr-un UNIVERS mai mare. ----------------------------------- cris 29 Iul 2009 15:04 ----------------------------------- Din datele care le avem la dispozitie se pare ca galaxiile se vor imprastia dar in acelas timp vor fi absorbite de gaurile negre din interiorul lor.Asa ca dupa un timp vor fi doar gauri negre.Poate ca asta e adevarata stare a universului si deci nu avem ce sa primim din afara decat campuri gravitationale.Am gasit o observatie care ar confirma aceasta teorie. http://www.world-science.net/othernews/080923_wmap