----------------------------------- jimao22 18 Mar 2019 05:23 Ocultatia Huya din 18.03.2019 ----------------------------------- Datele preliminare despre fenomenul acesta se gasesc in topicul http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=185975#185975 . In noaptea asta am urmarit ocultatia cu pricina. Vremea a fost superba, cum nu prea se intampla la evenimente d-astea. Senin, relativ cald (5 grade), Luna era jos catre orizont, in partea opusa. Am facut un mic film cu 5 fps cu o parte din imaginile luate in seara asta. Imaginile au plecat deja catre coordonatorul evenimentului - Marcel Popescu, din Canare. Ele vor fi prelucrate fotometric de astronomi profesionisti de acolo si speram ca vor fi si rezultate interesante (eventuali sateliti ai asteroidului sau alte chestii). Imaginile brute au fost luate pe un camp de 11'x11' la bin 3x3 pentru ca viteza de download a camerei (ATIK 460 EX) sa fie ridicata si acuratetea temporala a evenimentului sa fie cat mai buna, pentru a se scoate o curba de lumina corecta. Din echipa de observatori - avand diverse locatii - au facut parte: Ovidiu Tercu, Andrei-Marian Stoian, Lucian Curelaru, Lucian Hudin, Radu Gherase, Daniel Bertesteanu, Vlad Dumitrescu, Truta Raul si Radu Anghel. Acestia au avut confirmate observatiile. Au mai fost cativa dar nu am avut inca semn ca au reusit sa surprinda fenomenul. Filmul de la observatiile mele: https://youtu.be/jOFC_637jmo ----------------------------------- Stille 18 Mar 2019 08:52 ----------------------------------- Felicitari, si ma bucur sa aud ca totul a mers bine! Vad doua clipiri in filmare: cumva ati prins si satelitul? Am incercat si cativa din Iasi sa observam, fara succes totusi (telescoape de 130mm + ceatza usoara + luna). Chiar ma uitam pe meteoblue azi noapte si ma gandeam ca baza e in Baragan, la cum arata imaginile din satelit - ma bucur mult sa vad ce v-a iesit! ----------------------------------- jimao22 18 Mar 2019 15:40 ----------------------------------- Nu, am facut incarcarea clipului azi noapte tarziu si cred ca youtube l-a dublat cumva. Am sa reiau incarcarea si am sa repun link-ul corectat aici, cred ca diseara (daca nu cad secerat de somn ). :) L.E. - am refacut filmul si l-am repostat intr-o varianta pe care youtube sa nu mi-o multiplice de cateva ori (asa cum a facut cu filmul precedent). Link-ul din postarea mea anterioara este ok acum. ----------------------------------- auriga 18 Mar 2019 20:27 ----------------------------------- Am fost si eu pe baricade, din pacate Firecapture mi-a ratat niste cadre la inceputul ocultatiei. Atasez un gif din 10 imagini de 1/2s cu reaparitia stelei. https://gph.is/g/Z5l2Y6a ----------------------------------- theogon 18 Mar 2019 20:57 ----------------------------------- Fenomenul este incitant si ii felicit pe toti cei care au reusit sa traga imagini. Sunt curios ca dupa prelucrarea imaginilor care vor fi concluziile finale. ----------------------------------- jimao22 20 Mar 2019 23:23 ----------------------------------- Am facut o oarece curbe fotometrice lucrand datele obtinute de mine in MaximDL. Nu am exercitiul lucrului cu acest tip de date ca sa stiu cum setez toate valorile din program, dar pot spune cu certitudine caci curba este corecta ca si forma. Am lucrat pe 2 seturi de date - primul grafic e facut din toate cele 790 de expuneri a cate 3 secunde fiecare bin3x3, iar al doilea este facut doar din circa 70 de expuneri centrate in jurul perioadei de ocultatie. Primul grafic l-am facut ca sa vad daca mai exista vreun corp care a traversat lumina stelei (recte companionul lui Huya), iar cel de-al doilea ca sa se vada mai bune curba in sine si cum a scazut luminozitatea stelei respective. ----------------------------------- jimao22 02 Apr 2019 20:34 ----------------------------------- Ceva date noi de la Marcel Popescu si de la Pablo Santos Sanz, coordonatorul proiectului acesta. Mai jos sunt graficele fotometrice ale celor implicati in urmarirea fenomenului, reduse de catre astronomii implicati in proiect, o proiectie a formei elip[tice a lui Huya facuta in baza datelor preliminare si o harta cu cei care au observat pana la urma fenomenul (se pare ca au fost pana la urma 50 de observatori dintre care 21 au trimis date valide). Este un fenomen rar ce s-a intamplat acum, obiecte trans-neptuniene care sa oculteze o stea de magnitudina asa de mare nefiind foarte frecvent intalnite. Ocultatii cu stele de magnitudine 18 sunt urmarite cam odata pe luna.