----------------------------------- Catalin Paduraru 21 Ian 2019 11:40 Eclipsa de Luna 21.01.2019 ----------------------------------- Eclipsa de Luna din aceasta dimineata. Ne-am trezit la ora 01:30 si am mers 350 km pentru a prinde senin si a fotografia eclipsa. Drumurile ne-au dus undeva pe langa Curtea de Arges unde am gasit un deal fara ceata si cu un orizont placut. ----------------------------------- Herr_Alien 21 Ian 2019 13:07 Re: Eclipsa de Luna 21.01.2019 ----------------------------------- Ne-am trezit la ora 01:30 si am mers 350 km pentru a prinde senin si a fotografia eclipsa. Dude, jos palaria :) ... ----------------------------------- Stille 21 Ian 2019 13:31 ----------------------------------- Felicitari! Superbe culorile din ultima imagine. Ce ISO/timp de expunere ai folosit? ----------------------------------- iulian90 21 Ian 2019 13:56 ----------------------------------- Felicitari Catalin Paduraru pentru reusita. Frumoase pozele cu eclipsa de Luna. :D Aici, la Braila a fost innorat ,ca dealtfel in multe alte zone din tara, cu exceptia zonei Olteniei, si eu nu am putut observa eclipsa de Luna din aceasta dimineata. ----------------------------------- mihai leahul 21 Ian 2019 14:22 ----------------------------------- Felicitari Catalin Paduraru! Si eu as vrea detalii daca se poate la prima poza (IMG_6265.jpg). Spor! ----------------------------------- Catalin Paduraru 21 Ian 2019 14:56 ----------------------------------- Multumesc pentru aprecieri. Cand ajung acasa o sa va dau detaliile exacte. Dar prima are in jur de 25-30 sec la F/8 si ultima parca in jur de 8 sec tot la F/8. ----------------------------------- dmtr69 22 Ian 2019 12:29 ----------------------------------- Excelenta captura! Si sa mergi atatia kilometri ca sa cauti cer senin... Asta da! ----------------------------------- Andi 22 Ian 2019 12:46 ----------------------------------- A fost un cer splendid, pregătit pentru profesioniști! :) Între Curtea de Argeș și Râmnicu Vâlcea este o zonă știută, care ar trebui populată cu mai multe telescoape . Mai sus, la Călimănești sunt munții prea înghesuiți și orizontul este „ridicat”. Bănuiesc că și prognoza satelitară și-a spus cuvântul. ----------------------------------- valy 22 Ian 2019 23:19 ----------------------------------- Felicitari pt. imagini! :) Se zice ca a fost un impact in timpul eclipsei, l-a surprins cineva? ----------------------------------- Andi 23 Ian 2019 00:00 ----------------------------------- La ce oră:min:sec a fost impactul? ----------------------------------- Andi 23 Ian 2019 00:30 ----------------------------------- https://www.youtube.com/watch?v=lhmLlFyZ4Zw la 3:43:11 pe film Deci cine a filmat. ----------------------------------- Catalin Paduraru 23 Ian 2019 07:59 ----------------------------------- Prima poza are 20s iso800 trasa la f/8 si ultima are 10s tot la iso800 si f/8. Din pacate nu am prins impactul, in schimb l-a prins un prieten cu care am fost. El a tras poze la 10s distanta iar eu sporadic. Multumesc de aprecieri, dar 350 km pentru un eveniment pe care nu o sa il mai vedem cativa ani de la noi din tara eu zic ca merita. Pana la urma au fost niste ore sacrificate si 70 lei (motorina si snacks). ----------------------------------- MariusP 23 Ian 2019 08:19 ----------------------------------- La ce oră:min:sec a fost impactul? 21.01.2019, 04:41:43 UT: http://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=23&month=01&year=2019 ----------------------------------- Andi 23 Ian 2019 15:00 ----------------------------------- Incearca cineva o localizare a locului de impact? Sa stim daca o fi daramat vreun lunahod pe acolo. ;) ----------------------------------- emilf 24 Ian 2019 18:05 ----------------------------------- Felicitări! :D ----------------------------------- Andi 24 Ian 2019 19:55 ----------------------------------- Incearca cineva o localizare a locului de impact? Sa stim daca o fi daramat vreun lunahod pe acolo. ;) La sud de craterul Darwin. ----------------------------------- URANUS7 25 Ian 2019 22:46 ----------------------------------- Imi place ca spaceweather.com se respecta si foloseste termenul corect. adica "METEOROID" si nu "METEOR", asa cum foarte multi AF sau chiar organizatii serioase din diverse tari (care au surprins si acest fenomen)au folosit cu darnicie. :P Diferenta este foarte simpla: METEOROIDUL - roca cu dimensiuni de la valori micronice pana la valoarea de 10 m, care strabate liber spatiul cosmic pe cand METEORUL este ceea ce devine METEOROIDUL atunci cand intra in atmosfera. Luna stim bine ca NU are atmosfera. :) Iata de pilda un exemplu de "darnicie" aici facut de National Geographic : https://www.nationalgeographic.com/science/2019/01/meteor-hit-the-moon-during-blood-moon-eclipse-heres-what-we-know/?fbclid=IwAR0Fdr0oIPa-SHmhxQV92LXxpdwZ7i-pegnqwphX9GA9FWX6SzsPmbGea2U sau aici: https://earthsky.org/astronomy-essentials/meteor-strike-moon-eclipse-jan-2019 sau aici: https://www.space.com/43075-blood-moon-2019-meteor-impact-video.html etc. Altii au folosit notiunea de meteorit ceea ce este iarasi incorect, caci meteoritii sunt ceea ce ramane din meteoroizi sau asteroizi dupa trecerea lor prin atmosfera. :) Am sa adaug mai jos o imagine care probabil va fi de ajutor pentru o fixarea mai corecta a notiunilor.