----------------------------------- dmtr69 25 Dec 2018 19:07 Leo Triplet si M31 ----------------------------------- La multi ani! Am sa postez si cateva capturi mai putin reusite cu ASI294, facute cu cerul mai putin favorabil. As fi vrut sa le recapturez in conditii mai bune- poate la anul voi mai avea ocazia. -Leo Triplet; 15 cadre de 5 minute. Poate ca un timp mai mare de expunere, cu cadre de 10 min.(plus un cer mai curat), ar fi reusit sa puna in evidenta codita de la NGC3628. -M31- cateva tentative din noiembrie si din 2-3 decembrie. Transparenta mai slaba mi-a mancat zonele cu Ha sau nuanta albastra din brate. ----------------------------------- jimao22 28 Dec 2018 19:51 ----------------------------------- Foarte misto camera asta! Cred ca e o alegere mai buna decat ASI 1600 (comparand versiunea color a acesteia cu 294-ul). Foarte tentant, daca o sa am ocazia si niste bani pentru asta, as lua si eu una. Senzorul e urias. Iar pozele tale, grozave. Ai ramas cel mai activ astrofotograf din zona. Tine-o tot asa! ----------------------------------- dmtr69 28 Dec 2018 20:19 ----------------------------------- Multumesc Cristi. Comparand aceasta camera/senzor cu versiunile alternative OSC (ASI1600 sau ASI183), 294 are mai multe "bile albe": eficienta cuantica mai mare, ADC pe 14b(vs. 12b), capacitatea de saturatie mai mare, pixelii maricei(4,63 microni vs. 3,75/2,2). S-ar putea ca la expuneri mai lungi 1600 sa aiba mai putin ampglow (eu nu l-am vazut nici la 294 in cadrele de 10min. cu castig 120). Un an nou fericit, cu mai mult cer senin si timp liber pentru acest hobby!! ----------------------------------- radur 29 Dec 2018 18:16 ----------------------------------- Mie nu-mi mai place de el de cand a plecat la avansati si a lasat rubrica de incepatori fara poze! () :mrgreen: ----------------------------------- dmtr69 30 Dec 2018 12:31 ----------------------------------- :D Nu am plecat de tot de la incepatori (si subscriu la unificarea incepatori-avansati). Am un topic deschis- "DSO cu camere planetare", la care intentionez sa mai postez, atunci cand tintele sunt mai mici si mai potrivite pentru senzori mici. * In alta ordine de idei, am facut recesamantul noptilor din 2018, cand am incercat sa fac poze (Imi notez intr-un caiet ce tinte abordez, cu ce camera/telescop, expunere-gain/ISO si temperatura de afara). Doar 77 de nopti din 365(consider anul incheiat), cu mentiunea ca nu toate au fost fructuoase din cauza seeingului sau a norilor, deci un randament de sub 22%. Poze postate: -2 cu ATIK314. Cu ocazia asta am dat peste o captura la M1(Ha si OIII)- neprocesata din cauza timpului redus de expunere si un Horsehead-Ha, de asemenea prea putine cadre si cu calitate mai slaba. O sa-mi fac de lucru cu ele zilele astea. -3 poze cu Canon; -12 poze cu ASI294; -50 poze DSO cu planetarele (unele tinte cu multiple abordari); -21 poze cu Luna. Sa speram ca 2019 va fi un an mai bun pentru astronomie. La multi ani! Cer senin!