----------------------------------- alin2134 19 Dec 2018 08:02 achizitie binoclu astronomic ----------------------------------- Buna dimineata ,as dori sa cumpar un binoclu astronomic si nu stiu care ar fi mai de calitate din ce variante cunosc eu ,(doar teoretic ,n-am pus mana pe nici unul ) as vrea sa ma feresc de optica proasta ,chinezarii nereusite ,buget undeva intre 2000-3000 ron ,nu ma deranjeaza daca e greu ,am sa-l pun pe trepied ,variantele mele sunt: APM ms 28x110 ,omegon argus 25x100 ,omegon nightstar 25x100 ,celestron skymaster 25x100 ,ts 25x100 wp ,orion giant view 25x 100 , barska 25x100 cosmos binocular ,daca aveti ceva sfaturi va raman recunoscator ,o zi buna sa aveti si nopti senine . ----------------------------------- Herr_Alien 19 Dec 2018 12:14 ----------------------------------- Uite un (sub)forum din US and A, dedicat observatiilor astronomice prin binoclu: https://www.cloudynights.com/forum/64-binoculars/ Dai si scotoceste un pic p-acolo. Am formulat si niste query-uri pe google pentru 3 dintre modele, dar cu rezultate restrictionate la site-ul de mai sus, poate te ajuta: https://www.google.com/search?&q=APM%20ms%2028x110%20site%3Acloudynights.com https://www.google.com/search?&q=celestron+skymaster+25x100+site%3Acloudynights.com https://www.google.com/search?&q=ts%2025x100%20wp%20site%3Acloudynights.com ----------------------------------- Dbird 19 Dec 2018 14:47 ----------------------------------- Daca esti sigur ca ai nevoie de un gigant, atunci as merge din lista ta pe 28x110. Pierderea de pupila de 3,9 va fi compensata de diametrul obiectivului si puterea maritoare in plus. Vei vedea oricum mai multe stele decat cu un 25x100. ----------------------------------- alin2134 19 Dec 2018 19:47 ----------------------------------- Buna seara si multumesc Dbird ,simt ca e un teritoriu nou pt mine si ca am f multe de invatat ,daca esti amabil explica-mi putin cum vine treaba cu pierderea de pupila,de ce m-ar dezavantaja asta ,valoarea e mare sau mica ,optica si lucratura e buna la APM ,dar la celelalte ,gandestete ca vreau doar calitate a imaginii si nu neaparat sa am mobilitate cu el ,avand in vedere faptul ca am sa cumpar de pe net (deci nu am cum sa testez la fata locului binoclul) ,mentii in continuare varianta APM 28 x110 ? ----------------------------------- alin2134 19 Dec 2018 19:56 ----------------------------------- Uite un (sub)forum din US and A, dedicat observatiilor astronomice prin binoclu: https://www.cloudynights.com/forum/64-binoculars/ Dai si scotoceste un pic p-acolo. Am formulat si niste query-uri pe google pentru 3 dintre modele, dar cu rezultate restrictionate la site-ul de mai sus, poate te ajuta: https://www.google.com/search?&q=APM%20ms%2028x110%20site%3Acloudynights.com https://www.google.com/search?&q=celestron+skymaster+25x100+site%3Acloudynights.com https://www.google.com/search?&q=ts%2025x100%20wp%20site%3Acloudynights.com Salut si ms pt informatii ,am sa incerc sa ma orientez de pe aici ,ce stii de Barska ,e ok ca marca ,de unde provine? ----------------------------------- Stille 19 Dec 2018 21:22 ----------------------------------- Din cate vad, Barska sunt o firma de articole de vanatoare care mai incearca si astronomia cu degetul. Na, s-ar putea sa fie ok, dar nu as lua pe neve. Vezi ca daca binoclul e greu, creste si bugetul necesar trepiedului, plus ca poate sa fie destul de complicat cu privitul la zenit :) ----------------------------------- alin2134 20 Dec 2018 07:30 ----------------------------------- Salut ,explica-mi cum sta treaba cu "privitul la zenit" te rog ca nu-mi dau seama ,APM e ok ?,am inteles ca e germana ,dar banuiesc ca acuma e chinezeasca . ----------------------------------- Herr_Alien 20 Dec 2018 08:15 ----------------------------------- Hmm, cred ca mai bine incerci intai cu un binoclu mai mic, gen Lacerta Explorer 10x50. Dupa ce iti faci o idee despre ce anume inseamna observatii astronomice o sa iti fie mai usor sa iti dai seama in ce sa investesti banii aia. ----------------------------------- alin2134 20 Dec 2018 09:07 ----------------------------------- salut ,am de vreo 20 de ani un binoclu "BREAKER" ,cu obiectivele de 60 mm ,pe el scrie 40x70 ,dar banuiesc ca e mare vrajeala ,se vede destul de bine ,are cam 1,1 kg ,m-am uitat cu el noaptea ,se vede binisor luna si cateodata vad si ceva sateliti ,cam 3 ai lui jupiter ----------------------------------- valy 20 Dec 2018 09:45 ----------------------------------- Pentru planete e mai eficient un telescop. ----------------------------------- Dbird 20 Dec 2018 12:19 ----------------------------------- Draga alin2134, Un 20x80 are pupila de iesire (zona de "informatie care intra" efectiv in ochiul tau) de 4mm. Un 28x110 o are 3,9 deci mai mica cu foarte putin, lucru care ziceam ca este compensat de restul parametrilor celui din urma. Acum.... eu de aia am inceput cu "daca esti sigur ca vrei un gigant"...se pare ca te repezi sa faci o achizitie fara sa o intelegi prea mult. E pacat. Breaker nu este totusi binoclu....Sfatul meu ar fi, inainte sa ne intrebi pe noi ce anume iti doresti, sa te apuci si sa citesti sa te documentezi serios despre ce este un binoclu, ce face sau nu el, ce parametri au etc....Noi, nu are rost sa rescriem aici toata teoria....ea exista si aici pe forum si pe internet. Mare atentie, e vorba de banii tai, si noi trebuie sa te avertizam si asupra acestui aspect....As pleca de la urmatoarele intrebari pe care trebuie sa ti le pui si sa iti raspunzi sincer: 1 astronomia este sigur ce imi doresc ca domeniu de folosinta al unui binoclu? - caci un 28x110 nu prea e util in alte activitati (si da, raman la sfatul ca este cea mai buna achizitie din insiruirea ta de mai sus) 2 daca nu esti sigur poate e mai bine sa investesti la inceput mai putin si astfel sa verifici intrebarea de la punctul anterior dar chiar daca te razganesti vis a vis de astro, macar ramai cu un binoclu bun si in alte activitati de zi cu zi.... ca vorba aia.. nu e barbat ala care nu are un binoclu in casa :lol: :D 3,4,5 - studiaza si intelege ce este acela un Binoclu!!! 6- reluam discutia privind achizitia unui binoclu. ----------------------------------- alin2134 20 Dec 2018 18:35 ----------------------------------- Multumesc ,Dbird ,cred ca asa am sa fac ,notiunile cu care am vazut eu ca dialogati pe aici imi sunt deocamdata straine ,am sa incerc sa ma familiarizez cu ele si dupa aia am sa revin sa va mai "agasez" putin . ----------------------------------- MariusP 20 Dec 2018 18:40 ----------------------------------- @alin2134: Foloseste butonul cand vrei sa raspunzi mesajului imediat anterior, nu mai folosi ! E ca si cum atunci cand vorbesti cu cineva, repeti tot ce spune el si apoi raspunzi... :wink: Optiunea e utila cand vrei sa raspunzi unui mesaj mai vechi si/sau cand vrei sa citezi doar o parte a unui mesaj anterior. :idea: ----------------------------------- zoth 20 Dec 2018 21:28 ----------------------------------- Alin, observatia facuta de Stille referitoare la binoclurile mari este foarte importanta :!: Vezi ca daca binoclul e greu, creste si bugetul necesar trepiedului, plus ca poate sa fie destul de complicat cu privitul la zenit Ai nevoie si de ceva conditii speciale si de niste acareturi indispensabile. Filmuletul din linkul de mai jos sper sa te lamureasca inclusiv despre "privitul la zenit" https://www.youtube.com/watch?v=WuPMmVNOCJI ----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Dec 2018 21:41 ----------------------------------- Cu binocluri ''drepte'' , observatia la Zenit in timpul iernii ''nu merge'' nici macar cu asemenea accesorii. Orice ai face , se vor aburi imediat lentilele de ochi ale ocularelor. Asta-i valabil si pentru binoclurile pitic. Daca binoclul este mic insa , de mana , il scot sub cer intr-un minut si daca se abureste , dureaza cam tot atat sa-l trimit la nani. Cu binoclul gigant , e nitel mai multa gimnastica... Mircea ----------------------------------- Stille 21 Dec 2018 13:34 ----------------------------------- Incalzitoare de mana de la Decathlon, 25 lei pachetul de 30, prinse langa lentilele care se aburesc cu niste motzuri, ceva. Pe mine m-au scapat si de chiciură odată. De acord cu restul lumii ca ar trebui sa te gândești mai mult la ce vrei sa vezi cu binoclul ala, si la ce condiții de observație ai. APM is firma serioasa, dar un binoclu de dimensiunea aia e totusi un animal destul de specializat, si poate ar fi o idee mai buna sa analizezi si alte posibilități. P.S.: sfatul cu upgradat Breakerul cu un Lacerta Explorer 10x50 e bun - cat te mai gandesti la ce vrei de la un instrument, fa pasul asta si încearcă sa iesi regulat cu el la stele, iti promit ca o sa vezi mai mult decat sateliți cu el. Daca observi ca Lacerta-ul aduna praf prin casa, sigur asta o sa se întâmple si cu ceva mai mare si mai greu ----------------------------------- alin2134 23 Dec 2018 18:09 ----------------------------------- Va multumesc pt sfaturi ,cred ca am inteles si ce e cu" observatia la zenit" ,credeam ca e ceva mai complicat ,am mai inteles ca daca e sa cumpar un 28x110 imi mai trebuie accesorii de vreo 2000-3000ron cred si echipamentul cantareste probabil cam 15 kg ,am sa ma mai uit pe la filmuletele de aici si am sa va spun la ce m-am decis ,Sarbatori linistite va doresc !