----------------------------------- zoth 18 Iun 2018 19:05 Vizorul binocular activ ----------------------------------- Printre aparitiile de ultima ora de pe piata astro vreau sa va semnalez vizorul binocular activ. Este fabricat in Taiwan si probabil tot acolo proiectat. Ca avantaje fata de un vizor binocular clasic s-ar enumera urmatoarele: - nu consuma drum optic (are drum optic zero), nu mai este necesara scurtarea tuburilor instrumentelor pentru a intra in focus, - nu schimba magnificatia data de ocularul montat pe vizor, nu este necesar compensatorul sau elementul barlow folosit la vizoarele clasice, - nu include in constructie prisme ci numai oglinzi dielectrice si lentile A aparut sau va apare sub diverse sigle ca Orion, TS, Tehnosky si altele. Ex:https://www.telescope.com/Orion-Premium-Linear-BinoViewer-for-Telescopes/p/130300.uts Un filmulet de prezentare aici:https://www.youtube.com/watch?v=N3nRpNf1R_Q Cateva cuvinte despre schema optica: dupa cum se poate vedea in imaginea de mai jos, fascicolul de lumina intra in prima lentila convergenta si este focalizat aproape de baza barelului de intrare unde se formeaza primul plan focal (notat cu 1 pe desen). Pentru a reface unghiul initial de intrare a razelor (ne amintim ca vizorul nu schimba magnificatia) dar si pentru a compensa subcorectia sferica si cromatica introdusa de prima lentila, lumina trece mai departe prin doua meniscuri negative si ajunge la primul dublet. Acesta din urma impreuna cu corespondentul lui de pe fiecare canal formeaza cate un redresor lenticular cu factor de magnificatie 1x. Intre cele doua dublete ale fiecarui canal se afla oglinda divizoare ce spliteaza fascicolul in doua si ii reflecta componentele la 180 grade si oglinzile deflectoare ce indreapta cele doua fascicule spre dubletele finale. De remarcat ca fetele oglinzii divizoare joaca si rol de diafragme de camp in redresoarele lenticulare ale celor doua canale. Dubletele finale formeaza al doilea plan focal (notat cu 2 pe desen) la baza portbarelelor ocularelor. ----------------------------------- nobody 18 Iun 2018 20:01 ----------------------------------- Interesant. Dar cred ca are si un dezavantaj. Pupila de iesire va fi injumatatita si va fi asimetrica, daca nu ma insel. ----------------------------------- Andi 18 Iun 2018 20:06 Re: Vizorul binocular activ ----------------------------------- ... - nu include in constructie prisme ci numai oglinzi dielectrice si lentile Vezi că fasciculul este înjumătățit de o prismă (conform desenului și nu al textului tău). ----------------------------------- Manu72 18 Iun 2018 20:27 ----------------------------------- interesant. 380 Euro la apm-telescopes.de - deci aici in Europa, fara taxe vamale si alte tampenii. Dar... doar 17.3mm clear aperture? Adica cat un Plossl de 20mm? ----------------------------------- zoth 18 Iun 2018 20:40 Re: Vizorul binocular activ ----------------------------------- Vezi că fasciculul este înjumătățit de o prismă (conform desenului și nu al textului tău). Priveste desenul mai bine, de cand divide o prisma un fascicul in felul asta? Are forma de prisma insa este oglinda divizoare. Features a dielectric-coated beam-splitting mirror - not a prism ... ----------------------------------- zoth 18 Iun 2018 21:00 ----------------------------------- Nobody, am si eu o temere insa ea se refera la linia de taiere a imaginii. Procesul e oarecum asemanator cu cel de la prisma cu acoperis care taie imaginea in doua si o recombina. Ori de la taiere, ori de la recombinare ori de la amandoua apar artefacte ce nu recomanda prisma cu acoperis in astro. In cazul de fata putem vorbi doar despre taierea imaginii, recombinarea facandu-se in tartacuta privitorului... ----------------------------------- Manu72 18 Iun 2018 22:37 ----------------------------------- Si totusi atat pe postarea de pe CN facuta de Markus Ludes, cat si pe site-ul APM, este descrisa astfel: The Bino is both prism/mirror design, and yes it has inside a corrector. Asta in timp ce pe site-ul Orion scrie ca: A knife-edge mirror is employed for light path splitting, rather than a prism used in traditional binoviewers ----------------------------------- nobody 18 Iun 2018 22:54 ----------------------------------- Un review preliminar, nu prea promitator: https://yporti.blog/2018/01/13/review-binoviewer-els/ ----------------------------------- Andi 19 Iun 2018 16:43 Re: Vizorul binocular activ ----------------------------------- Vezi că fasciculul este înjumătățit de o prismă (conform desenului și nu al textului tău). Priveste desenul mai bine, de cand divide o prisma un fascicul in felul asta? Are forma de prisma insa este oglinda divizoare. Features a dielectric-coated beam-splitting mirror - not a prism ... Poți corecta desenul „firmei” pentru a fi corect? ----------------------------------- zoth 19 Iun 2018 20:00 ----------------------------------- Manu, daca desenul e corect si nu ma indoiesc de acest lucru, atunci avem de-a face cu o oglinda divizoare. Este adevarat ca forma ei te duce prima data cu gandul la prisma dar drumul razelor spune altceva. Am toata admiratia pentru Markus insa de data asta cred ca s-a inselat. Dar hai sa zicem ca-i prisma. In cazul asta razele incidente ar trebui sa se refracte in ea, ca Doamne iarta-ma, inca nu s-a inventat reflexia totala externa! Pe ce directie s-ar refracta razele? In niciun caz pe cea de reflexie ... Andi, nu inteleg la ce te referi. Eu consider desenul corect. Mai mult ca sigur desenul cu elementele optice si drumul razelor este generat de softul de calcul optic si ala nu greseste, asta-i clar! Nobody, multumesc pentru link, este un inceput de evaluare si dupa cum ma asteptam sunt probleme de aliniere optica, schema fiind destul de stufoasa. Pentru cine este interesat poate gasi traducerea din portugheza aici: https://translate.google.ro/translate?sl=pt&tl=en&js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fyporti.blog%2F2018%2F01%2F13%2Freview-binoviewer-els%2F&edit-text= ----------------------------------- Andi 19 Iun 2018 20:24 ----------------------------------- Zoth, desenul este incorect. Nu am încredere în „mofturi” (softuri). Dovada este desenul incorect reprodus de tine. Fasciculul este împărțit în două și imaginile sunt semiluni. Oglinda divizoare asta face. De fapt sunt două nu una singură. Ce ai desena în locul prismei? Fasciculele sunt semi-cilindrice, semi-conice? Și are prea multă sticlăraie, multe suprafețe ... ----------------------------------- zoth 20 Iun 2018 21:44 ----------------------------------- Ce anume consideri a fi incorect la desen? ----------------------------------- Dbird 21 Iun 2018 11:34 ----------------------------------- Si strugurii sunt acri :D ... Este o noutate extrem de interesanta din doua puncte de vedere, cel putin pentru mine. 1- Inca o dovada ca Taiwanul devine creator .... foarte interesant .... mai ales prin prisma unui viitor apropiat. 2- Apare un sistem nou, deosebit de interesant, de vizionare binoculara care probabil va deveni in timp mult mai placuta decat cea monoculara, astfel incat "placerea dea privi" va creste mult. Cred ca nu trebuie sa ne contrazicem prea mult , binocularul este deja produs ... sunt convins ca este si foarte bun ... poate in cativa ani sa fie si la un pret mai bun ? Pasul este facut. Desi nu imi este clar daca este oglinda, prisma sau poate chiar un chinez mic bagat acolo care imparte facsicolul luminos in doua cai cu o foarfeca, tare mi-ar place sa il am eu :D :D :D ----------------------------------- Andi 23 Iun 2018 07:37 ----------------------------------- Si strugurii sunt acri :D ... Vrei sa ti-l fac ca, cadou? ----------------------------------- nobody 23 Iun 2018 08:23 ----------------------------------- In cazul acesta, nu imeginea este taiata in doua, ci pupila de iesire, iar asta nu se mai recombina. ----------------------------------- Stanescu Octavian 23 Iun 2018 09:51 ----------------------------------- are groaznic de multe piese cu suprafete slefuite sferic si acoperiri pozitii unghiulare extrem de precise la unele piese . nu se poate compara la calitatea privita pe cer cu adaptorul simplu cu prisme . cine va cumpara va fi la noroc calitatea cu ajustarile optime . daca ar fi facut de o firma de varf gen Zeiss ar costa pe putin 1000-2000E. ----------------------------------- Andi 23 Iun 2018 09:59 ----------------------------------- Ce anume consideri a fi incorect la desen? In primul rand prisma, doar am mai zis. ----------------------------------- zoth 23 Iun 2018 11:33 ----------------------------------- In cazul acesta, nu imaginea este taiata in doua, ci pupila de iesire, ... Nobody, asa este, nu imaginea este taiata in doua ci pupila de intrare :) Imaginile se recombina, insa vor fi insotite de produse de difractie generate de cele doua semiluni (pupilele de iesire). In cazul obiectelor luminoase fenomenul ar putea fi destul de deranjant. Asta ar fi prima problema. A doua ar putea sa apara datorita erorilor de aliniere la magnificatii mari. Durerile de cap vor fi la ordinea zilei. Doar printr-o intamplare (aliniere perfecta a opticii) lucrurile ar putea sta mai bine. In primul rand prisma, doar am mai zis. Si eu am mai zis ca nu e prisma ci oglinda! Poate nu folosim acelasi limbaj pentru a ne intelege. Eu denumesc lucrurile dupa functia pe care o indeplinesc. Pentru mine prisma inseamna in primul rand raze refractate iar in desenul prezentat de taiwanezi nu exista nici una! Doar raze reflectate, deci e oglinda! ... ca are doua suprafete active, ca are forma de prisma, asta nu-i schimba rolul de oglinda! ----------------------------------- nobody 24 Iun 2018 09:05 ----------------------------------- Na, ca sa aveti pe ce va certa. :lol: Knife-Edge Right-Angle Prism Mirrors https://www.thorlabs.com/newgrouppage9.cfm?objectgroup_ID=6760 Pentru cine vrea mai multe detalii si nu se descurca asa bine cu engleza sau cu portugheza: http://www.kasai-trading.jp/elsbinoviewer.html E schema optica la o calitate mai buna si se explica pe larg rolul prismoglindei (C) (TM) (R) (P). P.S. Am atasat si aplicatia pentru patent din US in format PDF (in engleza). ----------------------------------- zoth 24 Iun 2018 12:32 ----------------------------------- Nobody, mersi pentru linkuri :) Eu nu vad niciun motiv de cearta, ba dimpotriva, materialele ne ajuta sa stabilim un limbaj comun in baza caruia sa ne putem intelege. LE. Retrag cele spuse mai sus dupa ce am citit brevetul de inventie ... nu am vazut in viata mea formulari mai echivoce, mai confuze ... Incotro se indreapta lumea??? ----------------------------------- Andi 28 Iun 2018 22:02 ----------------------------------- Folosește o prismă cu cele două fețe la 90 grade aluminizate. Prisma ajută la poziționarea preciză a celor două suprafețe reflectante. S-au liniștit apele! :wink: ----------------------------------- zoth 29 Iun 2018 19:08 ----------------------------------- Nu as vrea sa se inteleaga gresit ultima mea afirmatie. Retrag doar ce am spus in postul respectiv, nu in cele anterioare! In cazul de fata brevetul de inventie nu ne ajuta sa stabilim un limbaj comun. Folosește o prismă cu cele două fețe la 90 grade aluminizate Afirmatia de mai sus este eronata. Pentru edificare cauta definitia prismei intr-un dictionar sau pe wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Prism Exista si prisme cu fete aluminizate (semipentaprisma, prisma cu acoperis, etc) insa folosesc tot refractia luminii. Eroarea de exprimare prezenta in brevet cred ca pleaca de la procesul de traducere din limba chineza. Traducatorul nefiind o persoana specializata domeniu a iesit ce vedem ... In plus este primul patent vazut de mine care nu are trecut un examinator oficial. ----------------------------------- nobody 29 Iun 2018 20:46 ----------------------------------- Sa lamurim un pic lucrurile, documentul nu este brevet/patent, ci doar ce au aplicat pentru (AKA "patent pending"), pe romaneste cred ca-i zice "cerere de brevet". Pana la faza finala mai este mult, asta daca va fi acceptat vreodata. Eu l-am pus asa cum l-am gasit, cat de cat lamureste cam ce vrea sa fie acolo, chiar daca exprimarea este deficitara. Diagramele arata in regula, dar textul pare a fi redactat de o secretara studenta la arte plastice angajata temporar la departamentul de marketing, sau in orice caz nu de cel care a conceput sistemul optic. De ex. la aliniatul oglinda prismatica" sau scurt "oglinda" s-ar potrivi mai bine, in mod similar cu "oglinda plana", "oglinda parabolica". Simplu "prisma" nu se potriveste, la fel cum nu se potriveste sa zici la o oglinda parabolica clasica ca-i "lentila" (plan-concava asferica si metalizata), desi ca forma seamana. Apropo, pe diagramele color, textul pare a fi in japoneza si arata mai bine decat cel din "patent". ----------------------------------- zoth 30 Iun 2018 18:20 ----------------------------------- ... documentul nu este brevet/patent, ci doar ... "cerere de brevet" Aha, asa mai venim de acasa :) Redactarea documentului incepe cu o fraza relativ decenta (pe care am sa o reproduc mai jos) apoi continua cu iuresul de idei incalcite pe care l-ai caracterizat foarte bine in randurile de mai sus. Examinatorul de brevet va avea o munca grea de facut ... Important de retinut ca pe langa avantajele prezentate, vizorul in cauza are si cel putin doua dezavantaje majore: - produse de difractie deranjante in cazul obiectelor luminoase date de pupilele de iesire in forma de semiluna - inconfort accentuat dat de problemele de aliniere optica la magnificatii mari. In concluzie, ideea acestui vizor o consider un experiment si costisitor si traumatizant facut pe buzunarele si ochii cumparatorilor.