----------------------------------- dreammer54 04 Ian 2018 11:48 ----------------------------------- Va salut. Am si eu o dilema privind un binoclu Lacerta Explorer 10x50. Cumparat recent, anul trecut intre Craciun si Revelion. E primul binoclu, asa ca nu am sesizat rapid anomalii. Nu are imaginea dublata, nu simt disconfort cand privesc prin el...ma rog, parca ar exista o senzatie diferita, nu stiu cum sa o descriu. Imagine buna, contrastul ma multumeste, focalizarea e fara probleme. E adevarat, l-am folosit din mana si destul de putin pe cer, din cauza vremii, in total vreo 10 minute de privit la nebuloasa din Orion, dubla din Carul Mare, Luna, un roi din Gemeni (cred ca asta era). In afara de tremuratul puternic al imaginii, nu am vazut sa se dubleze stelele. Dar: studiindu-l mai bine, am observat ca obiectivul stang e insurubat diferit de obiectivul drept. Planul obiectivului nu e perpendicular pe axa optica (nu stiu cat de bine m-am exprimat, nu sunt familiarizat...). A doua posibila problema: cu binoclul pus pe o suprafata dreapta (birou), partea stanga este ridicata usor, cam 1 mm. din ce mi-am dat eu seama. Adica numai tubul obiectivului din dreapta atinge biroul, celalat sta ridicat la vreun mm. deasupra biroului..ca si cum ar fi deformata structura. Inainte de a-l cumpara, am intrebat daca accepta retur in caz de probleme. Raspunsul a fost pozitiv, mi-l schimba daca sunt probleme. Acum...nu am experienta, e primul binoclu. Dar nici nu simt ochii fortand, iar imaginea nu e dubla. Am incercat testele din primul post si sunt ok, atat cat imi dau seama. Doar pupila de iesire din stanga, desi e circulara, are in parrea dreapta jos o foarte mica linie dreapta..ca si cum ar fi taiat cercul. Repet, foarte mica. Mai poate fi ceva: simt destul de des nevoia de a regla distanta interpupilara, pentru a vedea cercul. Asta poate fi chestie subiectiva, recunosc. Intrebarea e: daca totul e ok d.p.d.v. vizual (claritate, contrast, imaginea nu e dubla), are rost sa cer inlocuirea binoclului? Am mai vb.cu cineva si mi-a spus ca problema privind insurubarea obiectivuui stang si planul diferit in care sta tubul obiectivului stang se compenseaza una pe alta si ca e posibil ca asa sa fie solutia adoptata de fabricant pentru a remedia eventualele abateri constructive. In concluzie, mi-a zis ca daca imaginea e ok si d.p.d.v.mecanic e solid construit/nu are probleme, sa il folosesc fara teama. Voi ce ziceti? Stiu ca ideal ar fi fost sa-l vedeti in realitate, dar asta e mai greu. Va multumesc. ----------------------------------- Dbird 04 Ian 2018 21:08 ----------------------------------- "am observat ca obiectivul stang e insurubat diferit de obiectivul drept. Planul obiectivului nu e perpendicular pe axa optica (nu stiu cat de bine m-am exprimat, nu sunt familiarizat...)." Daca planul obiectivului ar fi asa cum zici respectiv atat de inclinat fata de planul optic incat sa il vezi tu cu ochiul liber, ar fi grav din punct de vedere optic imaginea avand aberati mari de claritate. Daca imaginile sunt la fel de clare sau mai bine zis simetric de clare pe ambele tuburi ... sigura acest defect nu exista. Impresia de neplaneitate este sigur data de marginea tubului fata de lentila .... inselatoare caci probabil te uiti la invelisul de cauciuc al binoclului care nu este obligatoriu perfect paralel cu planul optic...este un simplu invelis de cauciuc care este montate peste tubul metalic. Din aceasta cauza poti elimina si "A doua posibila problema: cu binoclul pus pe o suprafata dreapta (birou), partea stanga este ridicata usor, cam 1 mm. din ce mi-am dat eu seama. Adica numai tubul obiectivului din dreapta atinge biroul, celalat sta ridicat la vreun mm. deasupra biroului..ca si cum ar fi deformata structura." Daca structura ar fi deformata din fabrica , nu se mai putea face colimarea, daca se strica din transport nu mai era colimat :) deci as spune sa nu panichezi. "Doar pupila de iesire din stanga, desi e circulara, are in parrea dreapta jos o foarte mica linie dreapta..ca si cum ar fi taiat cercul. Repet, foarte mica. " Asta poate fi destul de neplacut !!! Daca linia este semi clara poate fi o mizerie pe ocular sau chiar o zgarietura pe una din lenetile, daca e mai clara poate fi o mizerie sau zgarietura pe prismele din spate. Din nefericire ar trebui sa vad si eu ca sa iti pot spune. Dar in mod normal NU trebuie sa vezi nici o linie in plus in oricare din oculare. Asta ar fi un motiv de shimb al binoclului din punctul meu de vedere caci exista ceva, un parazit in campul vizual. "simt destul de des nevoia de a regla distanta interpupilara, pentru a vedea cercul. Asta poate fi chestie subiectiva, recunosc." Ridica la maxim eyeshildurile si vezi daca mai persista aceasta "dorinta". Plasarea ochilor in axa optica cu eye shildurile jos ... pozitia "hublou" cum imi place sai zic, este foarte pretentioasa din punct de vedere al plasarii ochilor in fata ocularelor. Adica inteleg ca binoclul nu isi pierde reglajul interpupilar singur si tu trebuie sa il aduci la loc in vechea pozitie ... "Am mai vb.cu cineva si mi-a spus ca problema privind insurubarea obiectivuui stang si planul diferit in care sta tubul obiectivului stang se compenseaza una pe alta si ca e posibil ca asa sa fie solutia adoptata de fabricant pentru a remedia eventualele abateri constructive. " Asta nu am sa o cred niciodata :) nu este o solutie tehnologic posibila din punctul meu de vedere. ----------------------------------- dreammer54 04 Ian 2018 21:29 ----------------------------------- Multumesc. M-am intrebat si eu daca nu e de vina invelisul de cauciuc, dar nu stiu (si nici nu indraznesc si nici nu e cazul) sa il dau jos ca sa verific. Imaginile sunt la fel de clare privind pe rand prin fiecare tub. M-am uitat si nu sunt mizerii in binoclu. M-am uitat dinspre obiective spre oculare. Inspectia lentilelor, pentru zgarieturi, a fost primul lucru dupa ce am scos binoclul din cutie. Nu sunt zgariate...cel putin nu lentilele exterioare. Pupila de iesire stanga nu e, practic, taiata de o linie. Imaginati-va un disc care intr-o parte e f.usor turtit. Restul e circular, nu eliptic, nu spre forma de ochi de pisica sau altele. Nu pot sa folosesc binoclul cu eye-shield-urile pliate. Poate o sa ma obisnuiesc in timp, desi nu vad de ce as face-o. L-am folosit numai cu eye-shield-urile extinse la maxim. Binoclul nu pierde singur reglajul distantei interpupilare. Vad un singur cerc, dar uneori parca in partea de jos sau de sus nu ar mai fi asa. Chestie de obisnuinta, cred sau de ochi obositi. Abia astept un cer senin si pana atunci osa-mi improvizez un monopied (bizooka nu prea a dat rezultatele asteptate), dar mai incerc).Deocamdata, experimentez (am si un trepied foto, numai bun pt.un binoclu mic, desi nu stiu cum va fi cand voi privi la zenit). Multumesc inca o data. ----------------------------------- nobody 04 Ian 2018 22:13 ----------------------------------- E posibil ca din cauza tubului stramb, fasciculul de lumina sa atinga marginea prismelor. In acest caz se poate face colimare, cel putin partiala, dar pupila de iesire va fi "turtita". ----------------------------------- Dbird 05 Ian 2018 08:46 ----------------------------------- Asa arata "linia" de care zici? Am exagerat putin. Daca da ... inteleg eu bine ...o vezi sau nu o vezi functie de pozitia ochilor in axa ocularelor ? sau e tot timpul acolo? e doar pe o parte sau in anumite conditii apare si in cealata parte? ----------------------------------- dreammer54 05 Ian 2018 08:59 ----------------------------------- Asa arata. E in partea dreapta jos (imaginati-va, pe un ceas analog, o linie care uneste cifrele 3 si 5. Aia e pozitia). Apare doar in acel loc. Se vede doar la testul descris pentru verificarea pupilelor de iesire, adica doar atunci cand ma indepartez de binoclu. Parca se accentueaza sau se estompeaza in functie de pozitia ochilor, dar nu sunt sigur. O sa verific din nou dupa-amiaza, cand ajung acasa. Observand prin binoclu, atat prin ambele oculare odata, cat si pe rand doar printr-un ocular, nu am vazut aceasta problema. Adica cercul e cerc, fara tesitura, indiferent ca observam un DSO sau un obiect terestru. Dar, pentru certitudine, o sa verific si asta mai atent dupa ce ajung acasa. ----------------------------------- Dbird 05 Ian 2018 12:56 ----------------------------------- Daca campul este rotund atunci cand privesti normal fara sa departezi ochii de oculare ...totul este in regula... cand departezi ochii pot aparea astfel de obturatii deoarece deja nu mai esti in axa optica si centrat ca lumea ..nu este nici o problema. Ridica la maxim aparatorile priveste normal prin el , daca tot campul este normal ...nu sunt probleme. Pentru a fi convins , ia legatura cu vreun coleg de forum din orasul tau sau alt cunoscut de al tau care a privit prin binocluri si las-l sa priveasca si el ... ----------------------------------- dreammer54 06 Ian 2018 10:30 ----------------------------------- Intrebare: se pot fixa/monta/adapta niste oglinzi diagonale la un binoclu drept, pentru comoditatea observatiilor? Adica, mecanic cred ca da, se gasesc solutii. Dar optic, ar afecta imaginea? Multumesc. ----------------------------------- Dbird 06 Ian 2018 15:49 ----------------------------------- Se poate face asa ceva: http://www.skyatnightmagazine.com/feature/how-guide/how-build-binocular-mirror-mount pierderile sunt invers proportionale cu calitatea oglinzii. ----------------------------------- dreammer54 06 Ian 2018 16:24 ----------------------------------- Interesant, nu-mi imaginasem o asemenea solutie. Ma intrebam, insa, daca pe fiecare portocular al binoclului se poate pune cate o diagonala din acelea folosite la refractoare. Astfel, nu am mai privi direct prin oculare, ci in oglinzile diagonale....prin locul unde sta de obicei ocularul unui refractor. Multumesc. ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Ian 2018 17:19 ----------------------------------- Nu se poate. Distanta dintre prisme si planul focal este prea mica pentru a permite montarea oglinzilor plane si cotirea fasciculului la 45 sau 90 de grade. Daca demontezi un ocular ,vei vedea fata ultimei prisme la mica distanta in interior ,deci la mica distanta si de ocular. Asa numitele diagonale , consuma minim 70mm din distanta focala. Deci ar trebui sa ai aprox. 100 mm intre ultima fata a ultimei prisme si diafragma ocularului. In plus , ocularele de binoclu originale , nu corespund standardului de 1.25'' dpdv mecanic. La instrumentele cu ocular captiv , corectia instrumentului este posibil sa fie calculata pentru sistemul integral -obiectiv + prisme+ocular - deci ocularele de telescop s-ar putea sa nu dea bune rezultate daca sunt folosite in locul ocularului original. Daca insa folosesti numai obiectivele cu tuburile conice si construiesti tu diagonala sub forma unui corp monobloc cu oglinda reglabila + focusere ,se poate construi un asemenea binoclu care se dovedeste probabil mult mai performant si mai placut de folosit decat binoclul original. Pe Cloudy Nights este foarte activ Glenn Ledrew din ale carui binocluri modificate atasez doua exemple ,un binoclu de 11x50mm si altul de 7.25x50mm. Atasez si link spre galeria lui de binocluri modificate. https://www.cloudynights.com/gallery/album/4217-glennledrews-photos/ Mie imi place ATM-ul ca untul pe pita. Dar pentru a face ceea ce face Glenn , trebuie sa ai bile... Eu unul nu le am pentru asa ceva , vorbesc asa... mai subtirel...:? Urez insa succes deplin curajosilor ! Mircea ----------------------------------- dreammer54 06 Ian 2018 17:36 ----------------------------------- Nuuu....ma depaseste o asemenea interventie asupra binoclului. Poate cu unul de jucarie m-as incumeta, ca dupa ala nu mi-ar parea rau. Oricum, nu aveam in vedere sa interpun diagonalele intre prisme si oculare. Ideea era sa las binoclul exact asa cum a fost construit, dar in fata ocularelor sa fixez acele diagonale. Intre timp, insa, am realizat ca diagonalele ar adauga prea multa distanta dintre ocular si ochi, asa ca....probabil mi-am raspuns singur: "nu, nu se poate". Daca gresesc, va rog sa ma corectati. Multumesc. ----------------------------------- zoth 06 Ian 2018 18:28 ----------------------------------- Poti sa le pui in fata obiectivelor :) http://vehmeyer.net/other-projects/binocular-mirror-mount ----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Ian 2018 18:33 ----------------------------------- Asa este , ai inteles foarte bine si inca de unul singur , felicitari ! Impartasim aceeasi retinere , modificarile lui Glenn sunt la un nivel de prea mare dificultate , probabil ca are masini-unelte ca sa-si confectioneze piesele necesare. Daca te uiti cu atentie prin galeria de poze a lui Glenn vei vedea ca el a si modificat unele piese optice... In schimb solutia postata de Dbird este foarte fezabila daca obtii oglinda plana. Nu trebuie nici pe departe sa fie atat de mare ca cea din link. Latimea oglinzii plane trebuie sa fie ceva mai mare de 1.42x diametrul obiectivelor binoclului. De pilda o oglinda plana lata de cel putin 80mm va fi buna pentru un binoclu de 50mm daca oglinda este inclinata la 45 grade. Restul e pur si simplu bricolaj... Acum am vazut varianta sugerata de zoth. In principiu este similara cu precedenta dar are oglinzile mai bine protejate impotriva luminii parazite , oglizile plane sunt individuale deci se pot regla si sunt mai bine aparate de condens. Plus ca ... noa ... fiind de tipul Dobson este irezistibila pentru mine ! Mircea ----------------------------------- dreammer54 06 Ian 2018 19:03 ----------------------------------- Am vazut cum au obtinut altii oglinzi plane: indepartand vopseaua de pe spatele unei oglinzi obisnuite, para ramane doar stratul de argint sau aluminiu, ce-o fi ala. Asa, la prima vedere, nu prea imi inspira incredere. Parca ar fi ca ideea aia de a-ti face reflector din oglinda de cosmetice vanduta de Lidl... Cu orientarea pe cer cred ca m-as descurca. Doar oglinda, sa mai studiez cum pot sa o obtin (sau sa cumpar). Parca nu m-as complica cu doua oglinzi, cate una pt.fiecare obiectiv. Despre binoclu: m-am uitat atent, in lumina, in interiorul binoclului, dinspre obiective spre oculare. Aproape de oculare, corpul binoclului, care mie imi pare din metal, are un decupaj rotund. Care in partea dreapta e rotund, iar in stanga...ei bine, aici e putin tesit, chiar in zona unde mie imi aparea pupila de iesire turtita. Altfel, m-am mai uitat putin prin el si e ok, fara imagini duble. Pacat ca nu avem cer senin. Vreau si eu sa vad cum se comporta pe trepied si pe cer. Voiam totodata sa verific si daca intr-adevar nu face condens pe interior (din descrierea binoclului rezulta ca e umplut cu azot). Multumesc. ----------------------------------- Dbird 07 Ian 2018 11:00 ----------------------------------- @dreammer54 1- Nu stiu daca ai inteles ca daca montezi in calea optica a binoclului o oglinda sau o prisma in plus pentru a "coti" binoclul, efectul secundar este ca imaginea pe care ...acum o privesti lejer fara sa iti indoi gatul , este inversata ! 2- Daca stii asta, si nute deranjeaza atunci mergi in IKEA (sau comanda pe site) si acolo vei gasi oglinzi , respectiv un kit de 6 oglinzi foare ieftin ... parca vreo 30 lei ... doar una din cele 6 oglinzi poate asigura utilizarea unui binoclu pana la 20x80. 3- Aceste oglinzi nu sunt ideale avand stratul reflexiv in spatele sticlei (oglinda normala) , ideal ar fi ca stratul refelxiv sa fie deasupra sticeli. Scuze daca deja stiai aceste lucruri. ----------------------------------- dreammer54 07 Ian 2018 13:07 ----------------------------------- Chiar daca banuiam aceste lucruri, nici vorba sa ma deranjeze. Am presupus ca, daca voi folosi oglida, orientarea ar fi putin mai dificila. Dar poate ar ajuta un laser-pointer. Daca va fi sa folosesc oglinda, atunci or First surface mirror ori deloc. Acum ceva timp in urma,, cand mi-am facut refractorul, aveam acces la o masina. De vreo doi ani s-a schimbat total situatia :( si tot de atunci refractorul sta in cutie. Nu e mare, un 72/900 home-made cu optica cumparata, dar impreuna cu trepiedul, pe care mi l-am facut din lemn, inseamna prea mult ca sa o mai car dupa mine in conditiile actuale. Si, fiind limitat la observatii din oras, chiar nu merita efortul: cara, monteaza, demonteaza...pentru un cer de oras. De asta am si cumparat binoclul. Asta e motivul pentru care tot caut solutii, portabile dar si eficiente. Altfel...aveam demult reflector, de 150 sau 200. ----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Ian 2018 18:50 ----------------------------------- Dbird are dreptate ,deci eu doar completez cele spuse de el. Imaginea intr-un asemenea instrument este inversata stanga-dreapta dar nu si sus-jos , deci nu poti citi textele mari cu un asa instrument. Multi amatori folosesc fara retineri diagonale la lunete , care diagonale inverseaza stanga-dreapta ca montura de binoclu propusa. Doar amatorii japonezi din vechea garda - mosierii din generatia mea ,adica - mai fac observatii cu lunetele ''pe direct'' adica fara diagonala. Nu cunosc surse de oglinzi plane maricele cum trebuie aici. Decat doar secundare pentru telescoape Newton dar cu ele esti serios limitat de diametru/axa mica. Cu materiale comune ,aflate la indemana poti construi o ''Bizooka'' pentru a imbunatati ergonomia observatiei cu binoclul. Nu este tot atat de eficienta ca o montura paralelogram si e bine sa nu ai pe nimeni in preajma cand o folosesti dar ajuta mult la stabilizarea imaginii. Dar mica problema cu ''ruptul gatului'' nu o rezolva cu nimic mai bine nici montura paralelogram... http://observoergosum.blogspot.ro/2012/08/image-stabilizer-for-binoculars-ala.html Mircea ----------------------------------- dreammer54 10 Ian 2018 18:47 ----------------------------------- Multumesc. Am inceput sa-mi fac bizooka din 2 cozi de matura (lemn). :) ----------------------------------- dreammer54 24 Ian 2018 22:14 ----------------------------------- Am sesizat o problema la binoclu. Prima data aseara, dar am dat vina pe poluarea luminoasa si mai ales pe oboseala ochilor. Azi, insa, a fost evidenta. Am gasit un loc, in Gradina Publica din Barlad, intr-o mica poienita inconjurata de copacei. E cam limitata deschiderea spre cer, dar e minima poluarea luminoasa (ma rog, atat cat poate fi intr-un oras, fie el si mic). Azi am folosit trepiedul foto, ca sa vad cum e. Nu prea e...dar, cu picioarele stranse si folosit ca monopod, e foarte bun. Problema e asta: dupa vreo 10 minute de privit am inceput sa simt nevoia de a lua binoclul de la ochi. Incepea sa dispara clarul-sa apara-iar sa dispara - cu senzatia ca asta se intampla in partea stanga. Totodata, in imagine devenea din ce in ce mai vizibil un cerc negru, cam la un sfert din margine spre centru si care, nu stiu cum sa ma exprim, parca "tragea" dinspre stanga spre dreapta. Din nou am dat vina pe ochi/ochiul stang. Am luat o mica pauza, dar cand am pus din nou binoclul la ochi, aceeasi problema a reaparut aproape imediat. Atunci am facut urmatoarea verificare: am privit cu un singur ochi pe rand, intai prin ocularul stang, apoi prin cel drept. Surpriza!!! In ocularul.stang imaginea era palida, intunecoasa, parca nefocalizata. Imaginea din ocularul drept, in schimb, stralucitoare, cerul negru, stele punctiforme si mult mai multe stele vizibile decat prin celalalt ocular. Am facut testul si cu celalat ochi si apoi am mai repetat testele de vreo 2 ori, cu mici pauze intre ele, ca sa fiu sigur ca nu e de la mine problema. Acelasi rezultat...:( Cerul a fost senin, chiar bun-bun.Binoclul a fost pe trepied. Maine vorbesc cu d-l.de la care l-am cumparat, pentru retur si inlocuire. Cred ca a trecut termenul de retur, dar sper sa nu fie probleme in acest sens. E primul binoclu si probabil ca a fost mai greu pana sa realizez ca nu e in regula. Si nici cer nu am avut mai deloc pana in seara asta. Chiar daca s-ar putea rezolva acasa, parca nu as risca, neavand habar ce e de facut. Binoclul e Lacerta Explorer 10x50. Care credeti ca ar fi cauza? Multumesc. ----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Ian 2018 22:50 ----------------------------------- Sa inteleg ca ai focalizat intai pentru ochiul stang din rotita centrala ,apoi pentru ochiul drept din filetul ocularului. Si ,dupa o vreme , imaginea in stangul se defocaliza , aparea acel efect sau defect ? Am inteles bine ,te rog ? Iarna se intampla frecvent ca lentilele de ochi ale ocularelor se se abureasca. Mai ales cand privesti la inaltime mare. Nu cumva s-a intamplat asta ? Mircea ----------------------------------- tudor 24 Ian 2018 22:55 ----------------------------------- Nu-mi dau bine seama cu exactitate ce poate fi fara sa vad prin binoclu, dar prima data in minte imi vine urmatoarea intrebare: drioptria de la ocularul drept ai setat-o corect pentru ochiii tai? ----------------------------------- Daniel Simion 24 Ian 2018 22:59 ----------------------------------- Probabil nu ai distanta interpupilara reglata corect. ----------------------------------- dreammer54 24 Ian 2018 23:19 ----------------------------------- @Mircea Pteancu: inainte sa folosesc binoclul, reglez central privind doar cu ochiul stang; apoi dioptria, privind doar cu ochiul drept. Apoi incep sa privesc pe cer si fac ajustari daca mai e cazul. Apoi a aparut problema. Atunci am incercat din nou sa reglez focalizarea in timp ce priveam cu acelasi ochi, pe rand prin fiecare ocular, ca sa vad daca stangul are o problema sau nu. Rezultatele le-am scris mai devreme... N-am vazut condens pe lentile, dar nici nu m-am uitat cu vreo sursa de lumina, doar ce se vedea de la lumina Lunii. Dar condens numai pe un ocular??? Daca asta ar fi cauza, ar fi stupid din partea mea, m-as simti destul de prost.... @tudor: dioptria a fost setata corect. Ocularul drept e cel care mi-a dat imaginea sharp, contrastanta, luminoasa si cu stele punctiforme. @Daniel Simion: distanta interpupilara o reglez din ochi, dar in timp ce folosesc binoclul mai simt nevoia sa o reajustez din cand in cand. Mai am de lucru aici. Pe de o parte, nu m-as repezi sa schim binoclul. Pe de alta parte, am mai scris despre niste aspecte care mie mi-au ridicat semne de intrebare, chiar primul post. Nu in ultimul rand...primul binoclu, lipsa de experienta cu aceste instrumente. Multumesc. Acum sunt acasa, dar chiar o sa ma duc la fereastra sa mai privesc putin prin binoclu... ----------------------------------- dreammer54 24 Ian 2018 23:35 ----------------------------------- Ca tot a venit vorba despre aburirea lentilelor: exista vreo metoda/dispozitiv pentru a se evita aceasta problema? Multumesc. ----------------------------------- Stille 25 Ian 2018 00:24 ----------------------------------- Da, sa incalzesti lentilele peste punctul de condens. O metoda de care am auzit ar fi http://www.deepskywatch.com/Articles/newtonian-dew-heater.html , dar suspectez ca ar merge si cu ceva incalzitoare chimice infasurate in jurul tuburilor, langa lentile ----------------------------------- tudor 25 Ian 2018 08:35 ----------------------------------- Ridica la maxim aparatorile priveste normal prin el, daca tot campul este normal ...nu sunt probleme. Pentru a fi convins , ia legatura cu vreun coleg de forum din orasul tau sau alt cunoscut de al tau care a privit prin binocluri si las-l sa priveasca si el ... Unul din marile avantaje ale eye relief-ului mare (distanta de privire la ocular) este ca, atunci cand e frig, nu te apropii cu ochiul cald de lentila rece. Avantaj eye relief mare :wink: Mai intervine si tehnica de respiratie, adica sa incerci sa respiri doar pe nas astfel aerul cald expirat va fi directionat mai in jos sau daca il expiri pe gura trebuie directionat tot in jos. Prea pare ca are probleme din prima acest binoclu. Dar daca nu gasesti pe nimeni familiarizat cu binoclurile care sa priveasca prin el si sa confirme problemele, mergi si roaga-l pe cel de la magazin sa il inlocuiasca; Ii poti arata si conversatia de pe forum daca zice ca l-ai stricat tu in timpul asta :wink: ----------------------------------- Dbird 25 Ian 2018 08:47 ----------------------------------- Sunt diverse posibilitati care trebuie sa le studiezi sa te convingi despre ce este vorba. 1- Condens ...acesta apare cu predilectie in oculare dar poate aparea si pe obiective. Verifica astfel, lasa binoclul niste ore bune in casa la caldura sa fii sigur ca este "uscat". Deschide un geam si priveste spre diverse obiective, nu privi prin geam ca nu este concludent. Doar stai cu binoclul in casa si privesti afara. 2- Jugul port oculare strans incomplet , ambele oculare au joc cand tragi de ele , jocul este independent intre ele . Se strange surubul de prindere central. 3- Sistemul de focusare se descentreaza in timp. Apesi usor pe surubul central ...ar tebui sa nu se schimbe focalizarea. Aici daca este acest caz il vom discuta separat ..caci e mai mult de scris ...se recomanda totusi schimbarea binoclului. 4- Lentile care joaca ... se zgaltaie binoclul si nu trebuie sa auzi zgomote (lentile care se misca). Daca da se schimba binoclul. 5- Oboseala ochilor ...din diverse motive. Se schimba pozitia ocularelor , pui invers binoclul si compari. Atentie in acest caz reglajul de clar se reface dar invers, respectiv acum faci clarul din rotita centrala pe ochiul drept si apoi reglajul de compensare dioptrii pe ochiul stang. 6- Aburirea lentileor , dar in interior .... asta nu trebuie sa se intample. Se intoarce binoclul si se priveste spre o lumina dar tinandu-l invers, adica privesti dinspre obiective spre oculare , trebuie sa nu vezi in calea optica lentile aburite. Daca da se schimba binoclul. Despre evitarea condensului, fara surse suplimentare de energie, folosesti eye-shildurile date jos la maxim, viziunea hublou (pe unii ii deranjeaza , mai ales ca poti fi perturbat mai mult de eventuala lumina laterala spate , daca exista (se minimizeaza astfel aburirea ocularelor)... si montarea unor parasolare pe tuburi avand o lungime de 50 -60 mm partea activa (evita astfel aburirea de la respiratie a obiectivelor). ----------------------------------- nobody 25 Ian 2018 13:58 ----------------------------------- Condensul se vede imediat daca iluminezi lentilele cu o lanterna de buzunar. Restul sunt doar presupuneri. Eventual incearca sa te uiti si cu ochiul drept prin ocularul stang (si reciproc cu reglajul de focus aferent). Asa iti dai seama daca problema e de la ochi sau de la binoclu. Iar pupila mai testita la ocularul stang fata de cel drept, nu este un semn bun, orice scuze ar gasi comerciantii. ----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Ian 2018 17:47 ----------------------------------- Inversarea despre care a scris nobody : am si uitat dar am facut asa ceva atat la binocluri cat si la vizorul binocular. E o metoda buna pentru a verifica si ochiul nu doar binoclul. Doar ca binoclul se simte un pic mai ciudat in mana. Multumesc lui Tudor si Dbird pentru sugestia cu privire la evitarea aburirii lentilelor de ochi. Iarna am frecvent aceasta problema. Mircea ----------------------------------- dreammer54 25 Ian 2018 20:45 ----------------------------------- Binoclul nu are jocuri, sistemul de focalizare merge chiar destul de greu, ceea ce e un lucru bun, cred eu. Prin interior nu se misca nimic liber. Asa am si facut: cu acelasi ochi(dreptul, sa zicem...) am privit pe rand prin oculare. Apoi am repetat, dar cu ochiul stang. De fiecare data am ajustat reglajul. Pentru ca prima data m-am gandit ca mi-a obosit unul din ochi. Azi dimineata am vorbit cu dl.de la care am cumparat binoclul. Mi s-a parut foarte amabil, doritor sa rezolvam problema. I-l trimit, il verifica si d-lui.si daca e cazul mi-l inlocuieste, exemplarul meu urmand sa fie trimis inapoi la producator. Am vorbit mai mult, am primit si niste sfaturi in legatura cu diverse instrumente, recomandare. Impresia a fost una pozitiva, f.buna. Deocamdata am incredere ca ma voi lamuri daca binoclul are intr-adevar probleme sau e doar impresia mea. Dar...sa vedem cum se finalizeaza. Maine expediez binoclul. Multumesc. ----------------------------------- dreammer54 31 Ian 2018 13:01 ----------------------------------- Stiu ca nu e topicul potrivit, dar, pentru ca aici am adus vorba despre "portabilitatea" lunetei, am sa scriu cateva randuri despre solutia gasita. Solutia se numeste Heritage 130/650p. Azi am facut comanda. Sincer, ma intreb de ce l-am evitat atata timp, intrucat intruneste cel mai bine conditiile pe care le voiam: - apertura..cat de cat (stiu, 130 mm., dar mai mult insemna mai mare si mai greu, deci ajungeam tot la portabilitate sau mai bine zis lipsa ei); - dimensiuni, il pot lua lejer intr-o granta de voiaj - greutate, cam 3 kg.tubul + 3 -4 kg.montura, se pare. Conteaza, mai ales cand te sacaie si o discopatie lombara... Puteam sa caut unul sh, dar am vrut nou. Puteam sa-mi iau oglinzi, dar, desi mi-ar fi placut f.mult sa mesteresc singur, vreau sa ies mai repede la cer. Stiu, am binoclu, de bine de rau... Am citit, am vazut ce probleme pot sa apara si mi le-am asumat (focuser nu prea grozav, apertura f/5 care ar putea cere o colimare mai pretentioasa, asta inca nu stiu, e primul reflector). Focuser-ul...deja ma gandesc cum sa-mi fac un crayford. Asa, din dorinta de a mesteri ceva si nu neaparat ca o necesitate. Dar daca imi place ce iese, il voi folosi fara retinere. Deci...cam asta e. Daca vor fi curiozitati sau intrebari despre prima impresie, probabul ca se va face topic separat. Multumesc. Am luat si un cheshire cu cruce, Skywatcher. Initial am zis ca intai sa vad cum e cu colimarea si cu canistra de film, dar apoi am zis sa iau si cheshire-ul: daca va fi nevoie, sa nu mai platesc o data transportul. ----------------------------------- Stille 31 Ian 2018 19:04 ----------------------------------- Chiar te rog sa ne povestesti si noua cum se comporta. Ma intereseaza si pe mine telescopul ala. ----------------------------------- dreammer54 02 Feb 2018 22:08 ----------------------------------- Azi mi-a sosit reflectorul. Am deschis topic aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=175020#175020 ----------------------------------- dreammer54 12 Mar 2018 13:09 ----------------------------------- Am uitat sa va spun: acum vreo saptamana, doua cel mult, s-a rezolvat problema binoclului. Mi-au spus ca era usor decolimat; binoclul a fost inlocuit, mi-au trimis unul nou. Impresii: "rola" pt.focalizarea centrala merge mult mai usor. Poate fi de bine sau poate fi de mai putin bine, cand prinzi binoclul cu degetele prin zona aia, poti sa-l defocusezi destul de usor. Acum...desi nu cunosc denumirea specifica pieselor care compun binoclurile, sper sa ma fac inteles in continuare. Deci: Dupa puntea centrala, cu focalizarea centrala, urmeaza o tablita din 2 parti, care uneste bratele/tuburile ocularelor. Aceasta tablita are un mic joc inainte-inapoi. Mic inseamna 1-2 mm., in functie de focalizare Ocularele (sau ai bine zis tuburile acestora, cele cu cupele de ochi) au de asemenea un mic joc, dar nu inainte-inapoi, ci sus-jos. Tot asa, 1-2 mm., variaza dupa cum sunt extinse sau retrase cupele ocularelor si de pozitia focalizarii. Mai precis, ocularele stau intr-un tub scurt care "imbraca" tubul mai lung. Jocul are loc intre cele 2 tuburi si e prezent atat pe ambele canale,stang si drept. Rotita pentru reglajul dioptriilor se misca de asemenea f.usor si are joc inainte-inapoi. Poate n-or fi bine infiletate, insa nu am curajul sa desfac surubul central ca sa verific ce e in zona ocularelor. Nu merita, nu sunt sigur ca il mai pun la loc, iar imaginea nu are de suferit, cu toate aceste mici inadvertente mecanice sesizate. Joc Inainte-inapoi insemna pe directia obiectiv-ocular. Jocurile sesizate pot fi deranjante doar daca binoclul ar pierde focusul. Nu este cazul, poate doar un pic mai multa atentie la prinderea in maini a binoclului in timpul utilizarii. De asemenea, lucrul de care m-am temut cel mai mult cand am vazut ca are jocuri, si anume pierderea colimarii in timpul utilizarii, nu s-a intamplat. Cu toate acestea, sunt multumit, binoclul imi pare in regula, l-am folosit de vreo 2-3 ori mai serios (iesire in parc, mai lunga durata) si de mai multe ori scurt, din casa, de la geam (geamul deschis, nu prin geam). Roiul din Rac arata f.bine prin binoclu... ----------------------------------- Dbird 12 Mar 2018 21:09 ----------------------------------- Nu știu dacă am înțeles exact, dar pare că cele două brațe portoculare nu sunt strânse bine. Culmea e că acest defect l-am întâlnit tot la un Lacerta Explorer dar 12x50. Înainte de orice poate mai bine faci o poza și desenezi pe ea exact. In mod normal nu trebuie sa existe nici un joc, in nici o parte a echipamentului. Daca am identificat corect problema, ea se poate rezolva ușor. Totuși până nu ne lămurim , nu interveni încă! Și încă ceva, la căldură în casă, focusul se mișcă mai ușor, afara la frig mai greu, din cauza vaselinei. ----------------------------------- dreammer54 12 Mar 2018 21:37 ----------------------------------- La primul binocli, focuserul s-a miscat greoi inca de la inceput. Am avut termen de comparatie, altfel as fi crezut ca toate binoclurile sunt asa. In poza atasata, dungile rosii si albastre idica zona si piesele cu joc. Tuburile port-oculare (dungile rosii in poza) se misca inainte-inapoi si imping la randul lor bratele metalice (dungile albastre in poza). Si nu vorbesc de miscarea de rotire pentru extinderea cupelor!!! Nici vorba sa intervin asupra binoclului fara sa stiu ce e de facut. Daca spuneti ca e doar o chestie de infiletat, da, altfel nu ma bag. Multumesc. ----------------------------------- dreammer54 12 Mar 2018 22:33 ----------------------------------- Ma-ntreb daca in zona centrala, acoo ude se intanesc, pe ax, bratele metalice (cu albastru inpoza atasata anterior) nu lipseste vreo saiba sau, daca exista, nu e subdimensionata la grosime? Tinand cu degetul, pe centru, bratele metalice in pozitie mai fixa, se reduce mult si jocul din oculare, de fapt din tot ansamblul. Ceea ce ma face sa cred ca jocul este acolo ude se intalnesc bratele, deci intre brate si axul central. Multumesc. ----------------------------------- darkgotic 12 Mar 2018 22:40 ----------------------------------- Incearca sa inlocuiesti surubul ce tine portocularele cu unul mai lung putin. ----------------------------------- dan.smarandoi 12 Mar 2018 22:43 ----------------------------------- Desfacut surubul ala galben din centru,pus o saiba potrivita si strans bine inapoi surubul. ----------------------------------- dreammer54 12 Mar 2018 23:01 ----------------------------------- Va multumesc. Maine cand ma intorc de la serviciu, asta fac prima data. Si o sa scriu aici ce s-a rezolvat. ----------------------------------- Dbird 13 Mar 2018 13:05 ----------------------------------- Deci cele două portoculare au joc intre ele. Ciudat este că îți lipsește căpăcelul de plastic care este exact peste șurubul care trebuie strâns....cel central din alama. Atenție , mai întâi trebuie să slăbești siguranța acestui șurub! Este un șurub foarte fin in laterala suprafetei șurubului mare. Respectiv pe șurubul mare sunt 2gauri mari simetrice și o gaura mai mica asimetrica. In gaura mica este un șurubul de siguranță. După slăbirea lui strangi mai bine șurubul mare folosindu-te de cele 2 gauri mari simetrice. Strangii binișor , dar nu în disperare, cat sa elimini jocurile. Apoi strangi șurubul de siguranță. Apoi relipesti cu prenadez ornamentul de plastic cu gradații de distanta interpupilara. Montarea unei șaibe suplimentare intre cele două brațe presupune scoaterea a cel putin un portocular, respectiv pierderea instanta a gazului inert. ----------------------------------- dreammer54 13 Mar 2018 17:01 ----------------------------------- Multumesc tuturor. Am rezolvat problema...cel putin partial, dar diferenta e semnificativa. Doar strangerea surubului nu a ajutat prea mult. Asa ca am facut o saiba din tabla de doza (suc, bere...eu am avut Pepsi...) si am pus-o langa saiba existenta. Mda...a trebuit sa scot portocularele. Dar acum bratele nu mai au nici un pic de joc intre ele. De ce am zis, insa, ca problema e rezolvata partial: pentru ca a ramas un joc mic, a ansamblului portoculare-brate, pe directia obiectiv-ocular. L-am indreptat slre un bloc aflat la vreo suta de metri departare si e ok, imaginea pare la fel ca inainte. Deci nu am stricat nimic. :) Multumesc inca o data. L.E.: capacelul de plastic, cel gradat cu distanta interpupilara, nu a fost lipit bine si a cazut destul de repede. Il am, dar nu l-am lipit (inca) pt.ca nu l-am considerat important si nici necesar. Dar il voi lipi la loc, sper corect (la gradatia distantei IP ma refer). L.L.E.: am lipit si capacelul. Nu sta fix, se roteste cu vreo 2-3 grade, bine macar ca nu cade... ----------------------------------- dreammer54 14 Feb 2020 07:18 ----------------------------------- Revin cu problemele de focalizare la binoclu. Se defocalizeaza foarte usor, cum ating ocularele, gata, s-a dus focalizarea. M-am uitat mai atent si am vazut ca problema e la axul central de focalizare: daca apas/trag usor de oculare, axul se deplaseaza inainte si inapoi, cu vreo 2 mm., suficient cat stelele sa nu mai fie sharp. Se misca atat de usor incat sprijinirea ocularelor pe arcade scoate imediat binoclul din focalizare. Am tot crezut ca ba e optica mai cu probleme la exemplarul meu, ba ca se aburesc usor lentilele, ba ca ochii mei sunt cu probleme. Cert e ca mai mereu trebuie sa umblu la focuser si asta strica toata placerea privitului pe cer, aproape tot timpul stau si focalizez pt.ca imediat sa se deregleze. Optica e ok, cand focalizez, stelele sunt punctiforme. O sa incerc la urmatoarea iesire, probabil diseara, sa nu mai sprijin deloc binoclul pe ochi, sa nu ma mai ating de oculare. Deocamdata, odata focalizat, ocularele nu "curg" singure in jos, raman pe pozitie daca nu le ating. Se poate desface si repara mecanismul de focalizare? E vreo saiba lipsa ori subdime sionata pe acolo sau vreun surubel care s-a slabit? Eu nu-mi dau seama cum sa scot axul sau macar sa ajung sa vad ce e sub bhuoiasul de focalizare centrala. Multumesc. L.E.: una din "solutii", gasita pe internet, este sa prind niste elastice pe corpul prismelor si bratele ocularelor,acestea vor elimina deplasarea, dar, fiind elastice, ar permite in continuare focalizarea. LOL! Simplu, nu? Ma intreb totusi cat de simplu ar fi si atunci cand elasticele s-ar desprinde si ar ajunge in ochi!!! ----------------------------------- Dbird 14 Feb 2020 14:02 ----------------------------------- Incearca urmatoarea idee: Da jos capacelul de plastic din fata axului central (ajungi la locasul unde se prinde in trepied). Desfaci piulita de prindere trepied si te uiti inauntru ... functie de solutia barelului de clar acolo vei vedea o parte ce se misca in sus si in jos dupa cum dai de reglaj. Acolo bagi un arculet nu foarte puternic ... si il presezi cat este nevoie prin prinderea si reinsurubarea piesei cu gaura de trepied. Acum ar trebui sa nu mai cada ocularele. ----------------------------------- dreammer54 14 Feb 2020 14:15 ----------------------------------- Mi-a trecut si asta prin cap, dar, fiindca nu am nici o experienta in repararea binoclurilor, am considerat-o cam fantezista. Acum nu o mai consider asa si abia astept sa iau orasul la pas in cautare de arculete. Aseara am desfacut piulita de trepied si m-am uitat inauntru, cu o lanterna (bricheta cu LED...), sperand sa gasesc vreo crestatura pt.surubelnita, dar nu, axul central nu are asa ceva, e plat. Multumesc. :) ----------------------------------- Dbird 14 Feb 2020 19:54 ----------------------------------- Daca poti pune o poza cu capacul scos sa vad si eu piesa cu filet pentru trepied ... ? ----------------------------------- dreammer54 14 Feb 2020 21:29 ----------------------------------- Sigur. ----------------------------------- Dbird 14 Feb 2020 23:01 ----------------------------------- pai daca pui acolo un arc, vei mari frecarea si nu va mai luneca in jos , nu poti face o incercare? ----------------------------------- dreammer54 14 Feb 2020 23:16 ----------------------------------- Ba da, dar intai sa gasesc un arc potrivit. ----------------------------------- dreammer54 15 Feb 2020 11:50 ----------------------------------- Gata! :) Am avut noroc, intrand intr-un magazin pentru a cumpara cu totul altceva, l-am intrebat pe vanzator de arcuri, nu daca are la vanzare, ca nu avea, dar daca are vreun articol la vanzare din care as putea lua un arc mic, asa ca ala pe care i l-am aratat, orientativ. A gasit intr-un sertar un arculet scos de la o aplica de perete . Probabil usor cam puternic si a tebuit sa-l mai si scurtez un pic, cu clestele, dar isi face treaba. Probabil ca nu voi mai folosi binoclul cu ocularele sprijinite pe arcade, asta e, il stabilizam altfel. Oricum nu ma dadeam in vant dupa stabilizarea prin sprijinirea binoclului pe corp, se pare ca sunt un pic cam "inimos" : D din punctul asta de vedere, transmit prea multe vibratii catre binoclu. Insa am un sezlong (trantor Catarra Larisa, de la gamisport) si un monopod facut din mop, ca aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=11729, numai ca binoclul sta pe altceva, un fel de furca inversa facuta din 2 L-uri din metal, unite deasupra cu un profil patrat de aluminiu, 20x20 mm.si destul de lung cat sa stea mainile cat de cat departe, de o parte si de alta a binoclului. Sezlongul e foarte aproape de sol, 20 de centimetri, ceea ce poate sa atraga priviri deoarece de la distanta pare ca stai intins pe jos :); insa e destul de inclinat pe spate incat privitul la zenit sa nu mai fie o problema. Oricum, la testul care presupune departarea la 10 - 20 cm.de oculare, binoclul reiese ca are canalul stang decolimat pe verticala; nimic nou, stiam de mult asta. Pe timp de zi e usor deranjant la inceput, dar am folosit rar binoclul ziua, de fapt o singura data, cand am vazut delfini la mare, in rest doar cand mi-am mai testat vreo "montura", monopod facut acasa, bizooka, etc. Noaptea m-a deranjat foarte putin spre deloc, probabil fiindca nu stau mai mult de o ora, maxim 2 cand ies si probabil decolimarea e usoara incat ochii mei (inca mai) compenseaza fara efort. Am 2 planuri de viitor: 1. Orion Giantview 16x80 sau Omegon Brightsky 15x70 sau Helios Stellar II 20x80 sau Helios Stellar II 15x70 2. Un binoclu mai mic, ,7 sau 8 ori 30 sau 40, ceva prin zona asta, pentru a-l lua cu mine mai des, pt.utilizare in principal in natura. Se vor intampla candva...cand insa, nu stiu. :) Multumesc pentru ajutor si multumesc si pentru ideea cu monopodul din stergator de parchet. Una din poze arata lungimea arcului inainte de scurtare, cealalta poza arata cat intra arcul cand focalizarea e la capat de cursa (ocularele pozitionate cel mai departe de obiective). ----------------------------------- Dbird 15 Feb 2020 13:24 ----------------------------------- Recomand sa verifici pe stele, presupusa decolimare. Testul cu departarea este relativ. Dar pe stele vei vedea imediat daca dubleaza, chiar daca ai niste ochi puternici si tineri care vor recolima eroarea rapid. ----------------------------------- dreammer54 15 Feb 2020 13:50 ----------------------------------- Nu, nu dubleaza nici pe terestru, doar ca parca e cumva nefireasca imaginea, cel putin la inceput si la tinte apropiate, de ordinul sutelor de metri. Iar pe stelee ca si inexistenta, probabil atunci cand simt ceva usor deranjant e atunci cand si ochii sunt obositi...ca, deh, 8 ore pe zi in fata calculatorului probabil isi spun cuvantul dupa ani. Ochii au 45 de ani fara vreo 2 luni, iar stangul e intr-un deranj semi-permanent de vreo cativa ani. O fi nevrita, nevralgie, sensibilitate de la sinusuri, nu stiu. Si nici medicii nu au gasit nimic, in afara de lipsa lacrimi, deci ochi uscati. In rest, nu ma plang de acuitate vizuala...e ok. Insa acum o sa fiu mai atent la prima iesire la stele, pentru test, mai ales ca am si monopodul, nu o sa mai fie tinut binoclul doar in mana. Si o sa vina si o montura mica paralelogram,facuta acasa si/sau ideea lui Garry Seronik cu monopodul si capul de trepied. Multumesc. ----------------------------------- Dbird 16 Feb 2020 17:17 ----------------------------------- In principiu monopodul sau trepiedul ... ajuta decolimarea ... respectiv o vei sesiza mai greu. Daca vrei sa testezi cat mai corect trebuie tinut in mana, aici tremurul ajuta ...de fiecare tremurat, daca binoclul este cat de cat decolimat, steaua se imparte in doua puncte pe care ochii le rearanjeaza ianpoi cat de repede pot ... cu cat ochii sunt mai obositi cu atat vor aduce cele 2 stele intr-una singura, mai incet :) . Daca in regim dinamic (tremur sau deplasare intentionata a binoclului), stelele tremura dar nu se impart in doua puncte ficecare atunci nu exista decolimare. Nu este bine sa utilizezi (sau sa verifici / reglezi) in genereal instrumente optice atiunci cand ochii sunt obositi. Mai ar fi un aspect. Eventuala oboseala cand privesti printr-un binoclu (de exemplu stare de ameteala....) poate aparea fie din cauza unor probleme specifice utilizatorului ... unele de sanantate (eu de exemplu nu am putut privi prin binoclu vreo cateva luni urmare a unui vertij idiot ....) sau pur si simplu daca incepator fiind folosesti ceva mai mult un binoclu (peste 10 minute ...deja e obositor pentru cei ce sunt incepatori si tin in mana echipamentul) ... incet , incet cu antrenament ...oboseala si discomfortul dispare.