----------------------------------- gheorghe adrian 24 Iul 2017 07:11 Structura dinamica a fotonului aflat in vid ----------------------------------- Fisierul postat contine o lista cu parametrii fizici ai structurii dinamice a fotonului, vazut (imaginat) ca structura de motor electric liniar. Acest model a rezultat pe baza semantiicii exacte a conceptelor fizice, data de identitatea dimensionala masa-sarcina, pe baza datelor de la descifrarea cuantei de actiune si cu formulele din electromagnetism. In conformitate cu acest model reese ca lumina este transort (translatie) de substanta. Desi pare ca vine ca undele in propagarea lor, lumina nu este unda, fiindca in vidul necoeziv, inelasic si neinertial, nu poate functiona mecanismul undelor, vazute ca vibratie, ca miscare oscilatorie, rectilinie a punctelor materiale ale mediului, de o parte si de cealalta a pozitiei de echilibru, in care exista in permanenta transformarea succesiva a unei forme de energie in alta. Aspectul de unda al luminii este dat de structura periodica transversala a fotonului si apare datorita inductiei electromagnetice care apare la interactia fotonului cu substanta. ----------------------------------- Stanescu Octavian 27 Iul 2017 16:13 ----------------------------------- Ai invatat la liceu sau undeva oriunde cum functioneaza o antena cuplata la un oscilator in domeniul undelor radio ? campul electric variabil produce camp magnetic variabil si tot asa se propaga unda electromagnetica . ceva foarte simplu si adevarat verificat . sa fie clar vidul e vid nu contine substanta sau orice materie. lumina e acelasi lucru ca undele radio doar ca lungimea de unda e mult mai mica . ----------------------------------- gheorghe adrian 28 Iul 2017 15:11 ----------------------------------- campul electric variabil produce camp magnetic variabil sa fie clar vidul e vid nu contine substanta sau orice materie. Dl. Stanescu! Asa spune legea inductiei electromagnetice. Ca un camp variabil urmeaza (succede) celui anterior. Asta inseamna ca atunci cand unul scade in zero celalalt creste la maxim. Unul este in succesiunea celuilalt. Dar in unda electromagnetica desprinsa din antena, se vede ca atunci cand electricul este maxim si magneticul este maxim. Si cand electricul este zero si magneticul este zero. Asta inseamna ca de fapt in vid nu mai exista inductia electromagnetica. Fiindca in vidul fara densitate, fara inertie, fara coeziune, fara elasticitate, nu poate functiona mecanismul undelor, care cere transformarea succesiva a unei forme de energie in alta. De aceea putem spune ca in vid nu este nici-o vibratie ci numai translatie. Iar valurile care pleaca din antena emitatorului, sunt doar niste structuri de campuri (niste circulatii eterice) similare motorului electric liniar. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 29 Iul 2017 08:22 ----------------------------------- Oricare bucatica de volum este cauza/efect, este interactie, este eveniment, este electromagnetism, etc. ... Zero absolut nu este si nici nu poate fi atribut al spatiului fizic. Domnule Gheorghe, se observa faptul ca nu sunteti un practician, daca ati fi atunci v-ati da seama ca nu v-ar ajunge intreaga energie a Universului si multa alta pe deasupra pentru a obtine repaosul absolut si implicit intoarcerea din drum a aceluiasi flux de fotoni. Fotonii pur sange calatoresc intr-un fundal pe care nu il putem vedea in mod direct, ei sunt interactie pura, camp electromagnetic pur, din interactia lor rezulta toate celelalte unde si particule. Caracterul de corpuscul este preluat, imprumutat de la fotonii pur sange ai fundalului de care va vorbesc. Sa luam spre exemplu electronul, electronul este rezultatul interactiei fotonilor pur zange, ritmic perpetuarea starii gen electron cade in sarcina altor fotoni pur sange, fotonii pur sange bazaie pe directii relativ drepte si sunt deconspirati de ceea ce se intampla in zona pe care o traverseaza la un moment dat si la nivelul unui alt plan al observatiei, sau functie de perspicacitatea noastra, cum e cazul de fata, acesta fiind si el un alt plan al oservatiei. ----------------------------------- Erwin 29 Iul 2017 17:51 ----------------------------------- Domnule Iacob, îmi imaginez niște cai care aleargă pe câmpul ăla... electromagnetic! :lol: 8) ----------------------------------- IACOB DUMITRU 29 Iul 2017 19:03 ----------------------------------- Domnule Erwin, imaginatia dumneavoastra este tributara electromagnetismului, adica acestui efect imposibil de anihilat. Da, acei cai sunt fenomene eloctrmagnetice in actiune, campul este in fapt alergare pura. Cu putin efort, imaginatia dumneavoastra poate remarca aceste aspecte. Inductia este mama noastra, mama intergului Univers. Noi suntem inductie 100%. Rasul si mirarea dumneavoastra este indusa 100%. ----------------------------------- Stanescu Octavian 30 Iul 2017 09:43 ----------------------------------- Cum pe mine doar ceva ce vad ca se intampla ma intereseaza o alta chestie va spun iar . de la ce lungime de unda incep sa apara asa zisi fotonii ? doar unde micro nano uv x sau si la unde mai lungi centimetrice metrice?. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 17 Aug 2017 08:01 ----------------------------------- Unda la care faceti referire poate avea lungimea de unda egala cu raza protonului. Fotonii pur sange sunt cameleonici, adopta lungimea de unda a spatiului pe care tocmai il scot in evidenta strabatandu-l, in fond avem la dispozitie doar spatiu pulsand colaps/expansiune. ----------------------------------- Stanescu Octavian 17 Aug 2017 09:30 ----------------------------------- ceva concret si foarte important ce am aratat in intrebare nu stiti nu vreti a spune . exista format foton la lungimea de unda de 1m -1km ??. degeaba tot ziceti de colaps expansiune este doar o presupunere neverificabil si fara o aplicatie concreta folositoare ceva sa aduca in plus fata de ce folosim acum undele EM -foton. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 17 Aug 2017 12:02 ----------------------------------- Nlci vorba, fotonul, la singular, este particula cu dimensiuni cuprinse intre valoarea razei protonului și razei electronului. Undele cu dimensiunile specificate de dumneavoatra sunt rodul, rezultatul interactiei dintre mai multi fotoni. ----------------------------------- Stanescu Octavian 17 Aug 2017 12:30 ----------------------------------- asa mic sa fie fotonul raza electronului ?? ce experiment a confirmat marimea asta ? inseamna ca lumina verde la 532nm nu are fotoni ? cum vedeti ca arata fotonii la o emisie laser 532nm pulseaza ca mici margele pe o forma sinusoidala ? ----------------------------------- Erwin 17 Aug 2017 13:13 ----------------------------------- Există experimente prin care s-a pus în evidență fotoni emiși individual, folosind pulsuri laser extrem de scurte. Imaginile obținute confirmă caracterul de undă asociat fotonului. ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Aug 2017 08:14 ----------------------------------- nu exista o limita la existenta fotonilor si la lungimi mari de unda doar ca energia este mica . E=h f photon energy at 1 Hz frequency is 6.62606957 Ś 10−34 joules or 4.135667516 Ś 10−15 eV. deci daca eu invart cu mana un magnet o tura pe secunda produc fotoni intrebarea e unde se afla fotonul in jurul magnetului ? si e chiar asa mic sau e un balon palid gigant (300 mii km) ----------------------------------- IACOB DUMITRU 18 Aug 2017 18:24 ----------------------------------- Exista totusi o limita a bunului simt, nimeni nu a vazut cum arata un foton, dumneavoastra spuneati ca nu va intereseaza decat ceea ce vedeti, nu mai inteleg nimic. Daca dumneavoastra invartiti un magnet o tura pe secunda nu faceti nimic altceva decat sa dati viata unei stari de fapt, unei entitati, unui reper ce devine relativ independent, relativ autonom, nemuritor. Dumneavoastra nu produceti fotoni, nu aveti cum, fotonii nu au varsta si implicit nici moment al creatiei. Dumneavoastra vorbiti despre stari specifice planurilor mai largi ale informatiei, planuri cu o varsta mai mica decat cea a fotonilor, planuri pentru care se poate vorbi despre un moment al creatiei. Daca va intereseaza pot contiunua. ----------------------------------- Stanescu Octavian 18 Aug 2017 18:46 ----------------------------------- eu nu produc fotoni cu magnetul dar cine ? o lanterna cu led sau bec filament produce sau nu? unda electromagnetica automat e insotita de fotoni daca ei exista .... adevarat daca nu se vad poate nu exista decat filozofic . nu prea stie nimeni e ce e cu fotonii doar vorbe mai mult ----------------------------------- IACOB DUMITRU 19 Aug 2017 08:01 ----------------------------------- Vorbele, cuvintele sunt aluatul acestui Univers, orice informatie inseamna cuvant, cuvantare, instiintare, uneori chiar si aroganta. Jucandu-va cu magnetul, dumneavoastra instiintati mediul inconjurator despre ocupatia dumneavoastra. Orice actiune relativ vizibila devoaleaza existenta fotonilor, corpusculi ce bazaie asa dupa cum v-am mai spus in linie relativ dreapta in toate directiile, in interiorul lor domneste, asa dupa cum am mai spus monotoia, mici universuri aflate in expansiune/colaps, nu tu stele, nu tu galaxii sau alte repere pe orizontul lor. Universul este un filosof pur sange, pentru a il intelege trebuie sa nu ii mai negati aceasta dominanta latura. Atat domnul Gheorghe cat si dumneavoastra, vorbiti de campuri perfecte gen tub, biluta sau mai stiu eu ce. Atunci cand faci referire la cel mai fin plan al informatiei nu ai cum sa mai admiti perfcvtiunea, linia, cercul, plaul material desigur, perfectiunea in acest caz inseamna (la mintea cocosului) infinitate de informati in spatiu limitat si implicit non-sens desigur. Pe ecranul tv dumneavoastra vedeti diverse imagini fara a va gandii la baleiajul ce sustine imaginea respectiva, asa se intampla si in realitatea de zi cu zi, numai ca baleiajul are loc in toate directiile 3D sa zic asa. Daca va intereseaza pot continua si nu mai amintiti de aplicatii concrete pentru ca nici o aplicatie de care aveti habar nu poate contrazice vorbele de mai sus, deci toate aplicatiile sunt o confirmare. ----------------------------------- Stanescu Octavian 19 Aug 2017 08:30 ----------------------------------- este o deosebire totala intre noi . aplicatia concreta este ce conteaza vorba e doar mijloc de comunicare nu poti trai in vorba si pentru vorba . prin experimentul propus cu unde lungi am vrut sa arat ca nu prea pusca ceva cum se vede in mintea vorbaretilor fotonul si marimea lui care cred unii nu se coreleaza cu lungimea de unda. sunt unde EM care traverseaza lemn sticla si pereti de piatra . deci si fotonul corpuscul daca o fi trece prin materiale dense chiar mai ales "raze" x si gama . camp magnetic variabil = unda Em si automat foton ----------------------------------- gheorghe adrian 19 Aug 2017 08:30 ----------------------------------- Dl.Stanescu! Am mai aratat o data ca semantica exacta a marimilor fizice, gasita la identitatea dimensionala masa-sarcina, ne permite sa vedem cu ochii mintii in adancul structurilor dinamice ale particulelor elementare. Cu semantica marimilor fizice si cu legile fizicii din mecanica, cuantica si electromagnetism, am putut sa modelez fotonul ca o structura dinamica, similara motorului electric liniar. Model care, dupa mine, ar explica simplu, si dualismul unda-corpuscul si lipsa retroradiatiei si sinfazarea campului electric cu campul magnetic. Ce deficiente gasesti dumneata acestui model? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 20 Aug 2017 16:06 ----------------------------------- Da exista o deosebire, sa zicem ca eu sunt un elev oarecare care citeste acest topic cu nesat. Inteleg ca tot ce ne inconjoara este camp electromagnetic, deci foton. Inteleg ca notiunea foton a fost introdusa pentru a substitui notiunea corpuscul. Inteleg ca nimeni nu imi poate spune, decat prin simple vorbe, pe incredere, ce este acela corpuscul, foton, de parca nimeni nu l-a vazut, de parca ar fi doar in imaginatia profanilor. Domnule Gheorghe, greseala modelului dumneavoastra este ca nu trasati nici macar o linie, spatiul fizic este geometrie, vorbele dumneavoastra sunt cuvinte goale, ca sa fiu extrem de sincer, spun acest lucru pentru tinerii ce eventual urmaresc acest topic, fara ofensa, cuvintele dumneavoastra sunt simple vrajeli, abureli, nu ne explicati clar si expresiv: de ce unda, de ce corpuscul, de ce amandoua. Domnule Stanescu, dati-mi un sindur exemplu din viata reala cand nu avem deaface cu camp electromagnetic (variabil este orice camp electromagnetic, orice autoinductie). ----------------------------------- Stanescu Octavian 21 Aug 2017 09:25 ----------------------------------- se vorbeste atat de superficial de unde EM si de foton chiar doar din burta creierului eu am adus in discutie problema undelor lungi se admite existenta fotonului si la unde lungi dar despre marimea detectia acestui foton nimeni nu poate demonstra ceva . despre amplitudinea undei si fotonul asociat iar NU Exista discutie . din ce se vede practic o unda de mare amplitudine distruge structura materiei o evapora. un puls Laser concentrat produce explozie ca o scanteie- fulger in aer ionizeaza local am vazut real asta . gaureste prin evaporare metale cristale orice . ce se intampla la unda cu amplitudine extrem de mare inseamna foton mai furios oscilant sau se ascute sa penetreze primeste viteza ? ----------------------------------- gheorghe adrian 21 Aug 2017 15:14 ----------------------------------- Dl.Iacob! Nu am spus ca fotonul ar fi o structura dinamica similara motorului electric liniar? Am comparat modelul fotonului cu un terasament de cale ferata de la care au ramas doar traversele. Traversele ar fi curentii eterici transversali si alternativi (antiparaleli) din structura fotonului. Periodicitatea acestor curenti ar determina caracterul de unda (ondulatoriu) al fotonului. Caracterul de particula al fotonului este dat de curentii transversali care contin si transporta masa fotonului. Fiindca am gasit ca densitatea masica ar fi data de patratul inductiei magnetice produsa de acesti curenti. Tot acesti curenti creaza si forta electromagnetica, propulsoare a fotonului prin spatiul vid cu viteza luminii. Fiecare curent se comporta ca si pistonul din motorul termic. Fiindca sufera o acelerare de la repausul din atom si pana la viteza luminii in vid c, pe durata unei semiperioade. Timp in care forta electromagnetica se deplaseaza pe o distanta egala cu o semilungime de unda (lamda/2). Adica efectueaza un lucru mecanic, lucru care este chiar energia cinetica a fotonului. In cursul accelerarii, curentii fiecarei semiunde, capata energia cinetica, energia translatiei. Parca este si un desen explicativ care vine in comparatie cu modelul vectorial ondulator, clasic, al fotonului. Am mai spus ca deoarece campul electric si magnetic variaza in acelasi fel, cand unul creste, creste si celalalt si cand unul scade, scade si celalalt, aceasta ar insemna ca nu exista transformarea succesiva a energiei unuia in energia celuilalt. Adica de fapt nu exista fenomenul contiguitatii. Si exista doar translatia curentilor fotonici transversali, ca o lunecare hidrodinamica prin eterul care materializeaza oceanul vidului cosmic=spatiul fizic. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 25 Aug 2017 12:34 ----------------------------------- Domnul Stanescu are dreptate, de multe ori se vorbeste despre unde EM si foton din burta creierului. Oricare corpuscul, scanteie, fulger etc este 100 % unda EM, inductie, dependenta, relatie, nici vorba de contact direct. Translația, deplasarea, miscarea este realizata, se aplica reperului numit relatie, relatiile sunt cele care se deplaseaza prin modificarea domeniului. ----------------------------------- gheorghe adrian 19 Sep 2017 10:14 Structura dinamica a fotonului in vid ----------------------------------- Dl Iacob! Vreau sa-mi raspundeti cum vedeti dumneavoastra faptul ca in sanul undei EM, care se propaga prin vid, campul electric variaza in acelasi fel cu campul magnetic. Adica atunci cand creste campul electric, creste si campul magnetic. Iar cand scade campul electric scade si campul magnetic. In aceasta situatie eu cred ca in vid nu exista trensformarea succesiva a unei forme de energie (energia campului electric) in alta forma de energie (energia campului magnetic), si invers, asa cum cere mecanismul undelor. De aici am tras concluzia ca in vid, de fapt nu exista proces undulatoriu, adica vibratie, inteleasa ca miscare oscilatorie rectilinie a punctelor materiale ale mediului, de o parte si de cealalta a pozitiei de echilibru. Asta deoarece vidul nu are nici densitate nici inertie nici coeziune nici elasticitate. Este gresit acest punct de vedere?. Modelul de motor electric liniar al fotonului este compatibil cu variatia simultana a campurilor din unda EM. ----------------------------------- IACOB DUMITRU 20 Sep 2017 09:25 ----------------------------------- Din mesajul dumneavoastra înțeleg ca Fizica este gazda unor dogme: 1. nu cunoaște faptul ca unda la care faceti referire este timp fizic in carne si oase; 2. nu recunoaște "vidul" la care faceti referire ca fiind timp fizic in carne si oase; 3. nu cunoaște ce este acela timp fizic, practic nu recunoaste timpul fizic ca si camp, ca aluat, substanta, entitate ce emite judecati, aprecieri, observație si observator deopotrivă, etc. Revenind la întrebarea dumneavoastra: 1. unda la care faceti referire este o entitate, o relație captiva pentru ca supraviețuiește, viețuiește, o relatie calatoare, in miscare din acelasi motiv; 2. daca energia undei ar fi constanta pe durate mai mici decat perioada de oscilatie atunci comunicarea, existenta reala nu s-ar confirma; 3. variatia energetica, transferul de energie pe durate mai mici decat perioada de oscilatie are loc intre un tip de spatiu si alt tip de spatiu, intre spatiul definit ca unda si spatiul inconjurator închipuit eronat ca simplu si pasiv "spatiu vid"; 4. la esenta spatiul este un camp, un spatiu ce de afla in colaps/expansiune. 5. Daca campul gazduit de unda s-ar concretiza in doua tendinte distincte, diametral opuse de evoluție, atunci vorbim deja de doua repere distincte, de doua unde. ----------------------------------- gheorghe adrian 20 Sep 2017 13:55 Structura dinamica a fotonului ----------------------------------- 1. nu cunoaște faptul ca unda la care faceti referire este timp fizic in carne si oase; Dl. Iacob! Eu sustin ca unda electromagnetica in vid, este de fapt doar un relief electromagnetic, relief care translateaza cu viteza luminii si contine in el structura dinamica a undei (a fotonului), formata doar din circulatii ale eterului. Iar efectele vibratorii evidentiate de experiente ar aparea numai la interactiunea undei cu substanta, cand apare fenomenul inductiei electromagnetice. Am facut pe undeva comparatia undei EM cu un disc de patefon, care fiind in miscare, interactioneaza cu acul dozei, care vibreaza fara ca pe disc sa existe o vibratie. ----------------------------------- Stanescu Octavian 20 Sep 2017 15:48 ----------------------------------- Folosind aceste cunostinte avansate construieste ceva nemaipomenit care sa ne aduca cu un pas urias spre viitor ca in filmele SF . altfel orice palavargeala este = zero ----------------------------------- gheorghe adrian 21 Sep 2017 09:03 Structura dinamica a fotonului ----------------------------------- Dl. Stanescu! Eu cred ca marile puteri economice ale lumii fac cercetari intense pentru realizarea propulsiei electromagnetice in spatiu. Asta ar insemna relizarea unor motoare electrice liniare similare structurii dinamice a fotonului. Asta ar fi cea mai mare realizare tehnica, pe baza modelului de motor electric liniar al fotonului. ----------------------------------- valy 21 Sep 2017 13:24 Re: Structura dinamica a fotonului ----------------------------------- .. Eu cred ca marile puteri economice ale lumii fac ..Pai si daca nu fac, cum ramane cu teoria noastra? ----------------------------------- IACOB DUMITRU 21 Sep 2017 17:25 ----------------------------------- Asteptam viitorul sa vina la noi, asteptam Apocalipsa. Domnule Gheorghe, unda este permanent interactie, nimic mai mult, nimic mai putin. ----------------------------------- gheorghe adrian 21 Sep 2017 18:04 Structura dinamica a fotonului ----------------------------------- Dl. Iacob! Eu cred ca in vid unda EM interactioneaza doar cu spatiul fizic materializat de oceanul eteric. Din interactiunea structurii dinamice a undei cu spatiul fizic apare presiunea dinamica a spatiului care propulseaza structura dinamica a undei cu viteza luminii. Dar intr-un mediu transparent interactioneaza cu substanta. Si la interactiunea cu substanta apar fenomenele de inductie electromagnetica, fenomene care genereaza aspectul vibratoriu al undei. Dar in spatiul vid, in structura undei EM, nu ar exista proces vibratoriu, ci doar circulatiile eterului in sanul campurilor undei. Cum Am spus anterior unda EM in vid ar fi doar un relief EM care translateaza cu viteza luminii c. ----------------------------------- nobody 21 Sep 2017 18:39 ----------------------------------- Si cu polarizarea circulara ce facem ? ----------------------------------- gheorghe adrian 22 Sep 2017 08:18 ----------------------------------- Dl. Nobody! Eu cred ca polarizarea circulara a fotonului sau a undei EM imprima structurii dinamice adica reliefului EM al undei, aspectul spiral al moleculei de ADN. Adica ar aparea ca o scarita rasucita (spiralata). Aceasta nu afecteaza in nici-un fel parametrii fizici ai structurii undei EM. Doar ca ar aparea in plus un moment rotitor. Moment care chiar s-a pus in evidenta prin experimente de mare finete. ----------------------------------- Stanescu Octavian 22 Sep 2017 10:46 ----------------------------------- in timp ce noi pierdem vremea cu vorbe chinezii fac generatoare de lumina (Led)extrem de puternice din o unghiuta de 4-8mm patrati se genereaza 2000 lumeni .. oare ei stiu tainele fotonului . Polarizarea cred ca se produce doar la partea de unda din dualitate . luciul unei ape sau sticla reflecta la 55-58 (Brewster) reflecta doar unda orizontala cea verticala lipsesete sau e absorbita ... de ce ce e reflexia ce face fotonul sta pe tusa la reflexie sau polarizare vine altul regenerat de material sau e tot ala dupa ce se loveste si sare inapoi? ----------------------------------- catalin dumitru 22 Sep 2017 13:51 ----------------------------------- Eu am înțeles cam așa : Radiația electromagnetica e duală , adică , cand undă , când particula . Când vectorii electric si magnetic se află la valoarea zero , toată energia lor se concretizează in ceea ce numim foton , și aparține spațiului nostru tridimensional . Cand radiația e undă , de fapt ea nu mai există in spațiul tridimensional , noi doar putând constata și manipula efectele acesteia prin interacțiunea ei cu materia . Așa se pot explica cele mai multe din proprietățile radiatiilor electromagnetice . Desigur , tabloul e incomplet și probabil câteva din considerațiile înaintașilor privind teoria câmpului , sunt fie eronate , fie prost înțelese de majoritatea . ----------------------------------- gheorghe adrian 23 Sep 2017 08:47 ----------------------------------- Dl. Catalin_Dumitru! Eu am ajuns la concluzia ca aspectul ondulatoriu al undei EM este dat de structura periodica a undei formata din curenti eterici transversali si antiparaleli. Iar aspectul corpuscular ar fi dat de acesti curenti eterici transversali care transporta masa. Fiindca am gasit ca densitatea masei ar fi data de patratul inductiei magnetice produse de acesti curenti. ----------------------------------- Stanescu Octavian 23 Sep 2017 09:54 ----------------------------------- Putem face ceva nou cu ce ai descoperit ? (curenti eterici transv si antiparaleli si patratul inductiei) ----------------------------------- IACOB DUMITRU 23 Sep 2017 11:13 ----------------------------------- Da, putem sa ne intoarcem in timp. Din pacate suntem prea ancorati in pacatele Fizicii.