----------------------------------- Forever_Man 13 Iun 2005 16:08 Particule elementare ----------------------------------- M-ar interesa si pe mine date despre particulele elementare. As vrea sa vad si un "sistem periodic" al acestor particule, in functie de gruparea quarcilor care le alcatuiesc. Stiu ca aceste particule au timp de dezintegrare, sau cam asa ceva. Ce inseamna lucrul asta ? Ca dupa sute de miliarde de ani, aceste particule dispar ? Daca este asa, cum adica dispar ? As vrea cat mai multe detalii. ----------------------------------- mac 17 Iun 2005 09:50 ----------------------------------- Fizica particulelor elementare este destul de vasta. Poti gasi pe net o gramada de articole despre acest domeniu, daca te intereseaza in detaliu. Referitor la clasificare stiu ca exista o clasificare numita "Modelul Standard" in care particulele elementare sunt impartite in grupe de cate 12 fermioni si 12 bosoni, la care se adauga antipartilculele acestora. Referitor la dezintegrare, aceasta poate sa fie de ordinul secundelor sau milioanelor de ani. De exemplu un neutron se dezintegreaza intr-un interval de ordinul miilor de secunde, pe cand un proton se dezintegreaza intr-un interval de ordinul 10^33 ani. ----------------------------------- Roman 29 Iun 2005 00:00 Sal ----------------------------------- O sa gasesti pe site in curand un articol despre particule elementare si cateva tabele "periodice". ----------------------------------- admin 30 Iun 2005 16:12 ----------------------------------- Articolul se afla la adresa: http://www.astronomy.ro/index.php?did=400&cid=100&tid=200 ----------------------------------- Roman 02 Iul 2005 20:12 sal ----------------------------------- Stiu ca aceste particule au timp de dezintegrare, sau cam asa ceva. Ce inseamna lucrul asta ? Unele nuclee sunt stabile pe cand altele sunt instabile si se dezintegreaza prin emisie de particule sau raze gama. Nucleele intalnite in mod obisnuit sunt fie absolut stabile fie au timpuri de viata foarte lungi. Nucleele formate in reactii nucleare pot avea timpuri de viata foarte mici. Cand timpul de viata este foarte scurt, deseori vorbim de o stare excitata a nucleului, in special daca dezintegrarea are loc prin emisie de raze gamma, in care caz numarul de sarcina si cel de masa nu se schimba. Proprietatea specifica nucleelor instabile si care consta in transformarea spontana a acestora in alte nuclee prin emisie de radiatii se numeste radioactivitate. Intalnim atat o radioactivitate naturala(izotopii instabili existenti in natura) dar si o radioactivitate artificiala care se obtine in reactiile nucleare. Principalele tipuri de radioactivitate sunt dezintegrarea alfa, beta, captura electronica, fisiunea spontana. Dezintegrarea nucleara este o xpresie a tendintei sistemelor nucleare de a trece spre stari de energie cat mai joase. Deducem astfel ca dezintegrarea este posibila doar cand energia nucleului inainte de dezintegrare este > suma energiiilor nucleului rezultat si a particulei emise. Deci conditia necesara: (m2+m)*c^2 - m1*c^2 <0 unde m-masa particulei emise, m1, m2 masele nucleului initial respectiv final. Se cunosc cam 900 nuclee din care cam 300 sunt instabile. Scuze pt intarziere ----------------------------------- Forever_Man 15 Aug 2005 11:01 ----------------------------------- Substanta se poate transforma in energie. Dar energia se poate transforma in substanta ? ----------------------------------- Roman 15 Aug 2005 15:33 ----------------------------------- DA, fizica cuantica spune ca in spatiu exista particule virtuale, iar daca acestea primesc destula energie (campuri foarte puternice) se pot ransforma in particule reale - vezi radiatia Hawkings. ----------------------------------- Cheetor 01 Oct 2005 19:22 ----------------------------------- La acest capitol sunt pe dinafara, insa as vrea sa stiu mai multe despre particulele elementare. Pare interesant. Totusi nu scriu acest mesaj degeaba. Este adresat administratorului. Saptamana trecuta am vorbit cu roman care ma intreba ce sugestii asa avea pentru imbunatatirea forumului. As avea o singura sugestie: Sa se formeze mai multe topicuri de Cosmologie decat Science Fiction. Cum se face ca la Science Fiction sunt aproape 30 de topicuri in timp ce la Cosmologie sunt numai 5. Este adevarat ca imaginatia stimuleaza cunoasterea, dar este bine sa existe si dorinta de cunoastere nu numai imaginatie, doar pentru asta suntem toti aici ----------------------------------- Roman 01 Oct 2005 20:01 ----------------------------------- OK, Cheetor, insa asta nu depinde de noi ci de voi, membrii acestui forum. Sectiunea Cosmologie a fost infiintata de curand... In sectiunea SF sunt mai multe topicuri pt ca acea sectiune exista de mai mult timp decat sectiunea Cosmologie si pt ca este intretinuta de Ovidiu Bufnila care vine mereu cu cate o provocare sf. Asta e, cu timpul o sa avem si aici topicuri destul de interesante. Rabdare :!: :!: :!: ----------------------------------- admin 02 Oct 2005 12:33 ----------------------------------- Cheetor, Roman a dat un raspuns foarte bun si laconic intrebarii tale. Acesta este adevarul. Pe de-o parte depinde de useri si pe de alta parte il avem pe celebrul Ovidiu Bufnila, care ne alimenteaza mereu cu diverse provocari in categoria SF. Bine-nteles ca paleta de teme care exista in forum depinde si de administratorul si moderatorii site-ului, insa acestia pot maxim trasa cateva directii de discutii pe care apoi sa le modereze. Provocarea de a deschide discutii pe diferite teme este adresata in parte fiecarui membru, asa ca iti asteptam si temele si propunerile tale. Numai bine! Admin ----------------------------------- azinkin 17 Dec 2005 12:40 ----------------------------------- chestia e ca, conform fizicii cuantice, orice particula poate fi reprezentata ca o unda si viceversa. particulele sunt categorisite in functie de spinul lor. exista particule cu spin 0, 0.5, 1 si 2, daca nu ma insel. in plus, orice forta poate fi reprezentata de o particula. de exemplu, gravitonul reprezinta gravitatia. ----------------------------------- DaJackal 09 Feb 2006 12:43 ----------------------------------- Salutare! Am si eu o rugaminte. M-ar interesa niste eBook-uri despre introducere in mecanica cuantica, deoarce eu sunt de abia pe la inceput. Daca stiti careva, va rog spunetimi. Caut eBook-uri, deoarece in orasul meu, oricum nu exista anticariate, si oricum n-as gasi carti vechi... :( Multumesc anticipat...Numai bine ----------------------------------- Calin Pop 08 Mar 2006 21:48 ----------------------------------- Poti incepe cu o introducere excelenta facuta in [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mechanics]Wikipedia, apoi sa continui cu [url=http://arxiv.org/archive/quant-ph]Arxiv, o imensa colectie de articole ----------------------------------- Abel Cavași 27 Iul 2006 09:46 ----------------------------------- Wow! Ce topic interesant! Păcat că nu există un capitol numit "Fizică" unde să se încadreze mai bine. Particulele elementare! He, hei, ce multe întrebări sunt de pus aici! Hai să începem cu ceva "elementar": de ce particulele elementare sunt ELEMENTARE? De ce unii numesc elementare chiar și particulele neelementare? Ce ar trebui să caracterizeze o particulă elementară? De ce o bilă de biliard nu este particulă elementară? ----------------------------------- Calin Pop 01 Sep 2006 18:24 ----------------------------------- Hai să începem cu ceva "elementar": de ce particulele elementare sunt ELEMENTARE? Pentru ca nu au o structura intrinseca De ce unii numesc elementare chiar și particulele neelementare? Poate pentru ca la un moment dat unei particule elementare i s-a descoperit o structura si a devenit neelementara (vezi istoria quarcilor din proton). De asemenea, daca scala la care lucram ne permite, putem folosi denumirea de elementar si pentru o particula care la o scala mai mica nu e elementara. Ce ar trebui să caracterizeze o particulă elementară? De ce o bilă de biliard nu este particulă elementară? O bila de biliard nu e o particula elementara in adevaratul sens al cuvintului. Dar daca o folosim in probleme de cosmologie, putem linistiti sa o consideram elementara :) ----------------------------------- UFO 04 Iul 2012 16:46 ----------------------------------- Probabil din cauze de P.R. (este o doză de incertitudine aici) chiar pe 4 iulie, avem o știre, probabil a anului. http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2012/07/04/higgs/ Particula lipsă, a fost detectată ! Trăim o mică parte de istorie "live". Așa o fi fost și când cu eclipsa ce a confirmat teoria relativității prin 1919 ? Care sunt implicațiile ? Din câte am înțeles eu, lipsea detecția bosonului higgs, din tot eșafodajul cuantic. Iată ca avem și particula buclucașă, detectată. Nu doar teoretizată. Numită impropriu și blasfemic "particula lui dumnezeu", denumire pe care oamenii de știință nu o îmbrățișează. ----------------------------------- ursamajor 04 Iul 2012 16:56 ----------------------------------- Chiar te plictisești. Nu văd ce ai scris că ești pe lista mea de Ignore, dar să învii un topic din 2006... Am scris că nu m-am mai putut abține, după ce la finalul aproape tuturor mesajelor noi de pe topicuri e nickname-ul tău. În general, cei ce au ceva de spus vorbesc mai rar. ----------------------------------- starbuck 04 Iul 2012 16:59 ----------------------------------- Arthur Clarke zicea ca orice tehnologie suficient de avansata pare magie. Pe scurt daca particula Higgs generatoare de masa va putea fi manipulata, in perspectiva inseamna ca vom putea crea materie solida din nimic. Nu degeaba a fost numita particula lui Dumnezeu. ----------------------------------- UFO 04 Iul 2012 17:14 ----------------------------------- Goddamn Particle http://en.wikipedia.org/wiki/Higgs_boson#.22God_particle.22 ----------------------------------- danto1313 04 Iul 2012 17:55 ----------------------------------- Arthur Clarke zicea ca orice tehnologie suficient de avansata pare magie. Pe scurt daca particula Higgs generatoare de masa va putea fi manipulata, in perspectiva inseamna ca vom putea crea materie solida din nimic. Nu degeaba a fost numita particula lui Dumnezeu. .....daaa,va fi "un nimic" cu masa. ----------------------------------- UFO 04 Iul 2012 18:29 ----------------------------------- Eu îmi imaginez lumea cuantică ca pe o masă de biliard infinitezimală. Știm bilele, albe, roșii ... sau negre. Dar cine, și cum dă cu tacul ? :( (dacă-mi este permisă analogia) ----------------------------------- UFO 04 Iul 2012 18:51 ----------------------------------- În general, cei ce au ceva de spus vorbesc mai rar. De acord cu afirmația, însă trebuia să citiți și ce am scris în revigorarea topicului. Tentanția de a deschide un nou topic fabulos, cu un nume de rezonanță a fost mare. Însă, pentru a nu mai dilua mesajele de pe acest forum, am căutat un topic deja existent, în care informația ar fi avut deja un sens. Din fericire am găsit topicul ce merita continuat (el existând deja) cu anunțul celor de la CERN. Happy free particles ! ----------------------------------- starbuck 04 Iul 2012 20:00 ----------------------------------- BIIIG BAAANG ! Oare cine suna la usa ? Aaaa, e domnul Higgs ! Va rog sa luati un bilet de ordine si sa poftiti la coada. Va vom nedetermina imediat... zise Heisenberg deja plictisit. ----------------------------------- Doru Dragan 06 Iul 2012 05:45 ----------------------------------- Draga OZN (ca sa vorbim romaneste :)) te felicit in primul rand pentru reactia ta calma la interventia lui ursamajor. Acum vreo doua zile a fost identificat un nou boson. Daca el este faimosul boson Higgs ramane inca de demonstrat. ----------------------------------- Erwin 06 Iul 2012 10:27 ----------------------------------- Indiciile apăruseră de astă iarnă însă trebuiau confirmate cu precizia 5 sigma cerută. A fost găsit un boson cu masa de 125-126Gev, aflat în intervalul considerat pentru bosonul Higgs. "The results are preliminary but the 5 sigma signal at around 125 GeV we're seeing is dramatic. This is indeed a new particle. We know it must be a boson and it's the heaviest boson ever found," said CMS experiment spokesperson Joe Incandela. "The implications are very significant and it is precisely for this reason that we must be extremely diligent in all of our studies and cross-checks." de aici: http://www.spacedaily.com/reports/CERN_experiments_observe_particle_consistent_with_long_sought_Higgs_boson_999.html În continuare se cer eforturi pentru identificarea proprietăților noului boson care să elimine orice dubiu că ar fi bosonul Higgs căutat. Desigur, dacă nu este Higgs, teoria modelului Standard va trebui revizuită pe ici pe colo, prin părțile esențiale! :) ----------------------------------- UFO 07 Iul 2012 07:36 ----------------------------------- Un pic pueril îmi aduc aminte de întrebările copilăriei. "Dar ce e mai mic și mai mic ?" Și când aveam impresia că știam răspunsul... întrebare se reîntorcea refuzând să plece. "Dar mai mic de atât nu se poate ?" Astfel prin exercițiu mental descoperim cu uimire poate pentru prima dată infinitul. Deși nu știm ce este el, observăm că putem mării oricât dorim noi cu "lupa magică". Când devenim mai mari aflăm de timpul Planck și de lordul Kelvin, de zero absolut și de particula de timp, spațiu ... energie ? One of the main motivations for postulating the Higgs field comes from the quest to find simple, symmetrical laws of nature. Things fall down, not sideways. It required considerable effort to realize that the three dimensions of space are equivalent. Not until Galileo did people learn to "blame the earth" for hiding the simplicity of the principle of inertia. It was a good idea to formulate the basic laws of physics in empty space. Physicists are now convinced that empty space itself is a complicated environment. They "blame the vacuum" for many complications. Background fields permeate empty space. These fields hide the full simplicity and symmetry of physical laws. http://en.wikipedia.org/wiki/Higgs_field @Doru Dragan mulțumesc pentru apreciere, a fost cu efort. ----------------------------------- Erwin 07 Iul 2012 13:42 ----------------------------------- Probabil se va deschide un nou orizont odată cu atingerea energiei maxime a LHC. Din câte am înțeles TEVATRON-ul a fost oprit și tras pe dreapta. Și-a făcut datoria și au mai rămas celelalte acceleratoare de particule să continue misiunea investigării lumii sub-atomice. Ca să atingem lungimea sau timpul Plank sunt necesare energii greu de imaginat, așa că ar putea fi orice acolo... ----------------------------------- catalin dumitru 07 Iul 2012 17:53 ----------------------------------- Indiciile apăruseră de astă iarnă însă trebuiau confirmate cu precizia 5 sigma cerută. A fost găsit un boson cu masa de 125-126Gev, aflat în intervalul considerat pentru bosonul Higgs. "The results are preliminary but the 5 sigma signal at around 125 GeV we're seeing is dramatic. This is indeed a new particle. We know it must be a boson and it's the heaviest boson ever found," said CMS experiment spokesperson Joe Incandela. "The implications are very significant and it is precisely for this reason that we must be extremely diligent in all of our studies and cross-checks." de aici: Am si eu o intrebare. Aia de la CERN au descoperit o noua(veche) particula sau au creat una pe care , oops , tocmai au descoperit-o ? catalin. ----------------------------------- starbuck 12 Iul 2012 08:39 ----------------------------------- Particula exista ca fiind cauza presupusa a masei particulelor dar nu a fost observata si masurata complet. La fel ca si undele gravitationale de exemplu unde se presupune existenta particulelor numite gravitroni dar care nu au fost inca descoperiti. Sau materia neagra, etc. http://www.youtube.com/watch?v=RIg1Vh7uPyw ----------------------------------- valy 12 Iul 2012 09:51 ----------------------------------- Aia de la CERN au descoperit o noua(veche) particula sau au creat una pe care , oops , tocmai au descoperit-o ?Nu suntem noi capabili sa cream ceva ce nu exista. Pur si simplu au creat un mediu care sa o produca (acceleratorul) si unul care sa o observe, sau mai degraba care sa-i observe efectele (senzorii + softul de interpretare). Cred ca lucrurile evolueaza cam asa: - la inceput unuia ii vine o idee fie ca nu-i ies calculele pe actuala teorie fie ca viseaza noaptea - plecand de la idee se concepe teoria - teoria e imbratisata de mai multi si rafinata - dupa aia vine necesitatea demonstrarii - concep un plan teoretic de demonstrare a teoriei - concep un experiment care daca il executi conform teoriei de demonstrare ar trebui sa confirmi teoria initiala - se executa experimentul - plecand de la datele experimentale concepi o teorie de interpretare a datelor - la sfarsit compari efectele teoretice cu cele ale teoriei de demonstrare cu cele ale teoriei de interpretare a datelor - daca toate se pupa nu inseamna neaparat ca ai descoperit ceva ci doar ca teoria s-a confirmat experimental - daca nu se pupa, elimini datele care nu se pupa si pastrezi ceea ce confirma teoria. Asa se naste statistica si astfel "statistic teoria este demonstrata" - asta pana ii vine unuia o (alta) idee fie ca iar nu-i ies calculele pe actuala teorie fie ca viseaza noaptea Dupa cum vezi sunt multe necunoscute la mijloc. PS:Apropos de teorie, experiment, etc., ma uitam pe legile lui Murphy, sunt simpatice. ----------------------------------- ursamajor 12 Iul 2012 10:20 ----------------------------------- Eu aștept aplicațiile: anti-bosonul Higgs. :wink: Treaba nu e chiar așa simpluță cu teoriile astea. Indivizii ăia care le lansează, apoi demonstrează și experimentează, sunt niște erudiți și merită tot respectul cuvenit, nu îndoieli de tip conspiraționist. Păi, trebuie să cunoști (cel puțin) fizică și matematică la un nivel greu de imaginat. Pe lângă ele, trebuie să ai sclipirea aceea de creație, intuiția, care să-ți permită să emiți ceva păreri demne de a fi luate în seamă. Suma aceasta de calități e greu de cumulat în prea mulți oameni trăitori sub Soare, dar când se întâlnește, poartă numele de geniu. ----------------------------------- valy 12 Iul 2012 10:40 ----------------------------------- Departe de mine gandul conspirationist sau vreo unda de lipsa de respect. E drept ca multe cercetari au in spate si alte interese mai mult sau mai putin materiale. Insa in cazul asta, adica al acceleratorului de la CERN, am ramas putin suprins de efortul depus pentru construirea lui si de banii invartiti de proiect, cred ca s-au depasit 10 miliarde. Si aici nu s-au luat incalcul si restul de investitii prin diverse alte locuri din lume care au participat la proiect. Mai mult, am ramas putin suprins de intinderea proiectului si de complexitatea lui. Parteea vazuta e acceleratorul propriuzis dar munca nu e neaparat acolo si pe tot globul. Cred ca e cel mai mare proiect de pana acum. ----------------------------------- ursamajor 12 Iul 2012 10:47 ----------------------------------- Departe de mine gandul conspirationist sau vreo unda de lipsa de respect. Nu era pentru tine, mă, neînțelesule. :lol: ----------------------------------- valy 12 Iul 2012 10:54 ----------------------------------- Huuh, mi-ai luat o piatra de pe inima... ----------------------------------- UFO 16 Iul 2012 16:50 ----------------------------------- o explicație despre câmpuri, masă și particula elementaă.. cea nou descoperită, http://www.youtube.com/watch?v=ASRpIym_jFM&list=PLED25F943F8D6081C&index=1&feature=plcp The Higgs Boson, Part II: What is Mass? ----------------------------------- Teo 24 Feb 2016 02:13 "Surreal Trajectories" --- A New View of Quantum E ----------------------------------- Nu stiu unde pot plasa acest subiect, asa ca l-am postat aici. Daca il considerati mai potrivit in alta parte, il puteti muta. "Surreal Trajectories" --- A New View of Quantum Entanglement http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2016/02/surreal-trajectories-a-new-view-of-quantum-entanglement.html#more