----------------------------------- dragos.n 23 Mar 2017 03:20 Un articol interesant ----------------------------------- https://academic.oup.com/mnras/article/415/2/1266/1036753/On-the-anomalous-secular-increase-of-the ----------------------------------- valy 23 Mar 2017 08:18 ----------------------------------- LLR se refera la oglinzile plantate pe Luna? ----------------------------------- Andi 23 Mar 2017 08:28 ----------------------------------- Dece nu au fost montate și pe Marte? Bănuiesc că tehnologia ar fi permis. S-ar fi numit MLR. PS nu ar putea fi vorba de efecte negravitaționale? poate fluxul de particule și radiații solare? Până la urmă mecanica cerească clasică (sau relativistă) ne spune cum se poate modifica excentricitatea unei orbite. De fap numai excentricitatea se modifică? ----------------------------------- Manu72 23 Mar 2017 15:44 ----------------------------------- Mananca si ei o paine... Deci au observat o anomalie in orbita Lunii, dar in urma analizelor nu a rezultat nimic concludent - asa cum chiar ei concluzioneaza: "Our analysis should have effectively restricted the field of possible explanations, indirectly pointing towards either non-gravitational, mundane effects or some artifacts in the data processing" Cu alte cuvinte, de fapt s-ar foarte putea sa nu fi observat nimic, ci doar sa li se fi parut ca au observat ceva... ----------------------------------- dragos.n 23 Mar 2017 16:27 ----------------------------------- Din cata engleza stiu eu, intelesul acestei fraze este cam asa: Studiul lor ar fi trebuit sa gaseasca o explicatie constand fie intr-un efect nongravitational, fie intr-o eroare de masurare. Deci ar fi trebuit, dar nu s-a intamplat asa, si explicatia pluteste inca in aer. Sau plutea, avand in vedere vechimea articolului, si recentele masuratori ale altor parametri cosmici care conduc catre existenta unei alte planete, undeva, in vecinatatea sistemului solar cunoscut la ora actuala. ----------------------------------- Manu72 23 Mar 2017 17:03 ----------------------------------- Nu chiar. Nu au nici o explicatie pentru ca in urma analizelor facute chiar de ei, toate posibilele explicatii au picat. Ceea ce ar conduce indirect la 2 posibile explicatii: efecte nongravitationale sau erori in procesarea datelor. De exemplu, cum se mentioneaza chiar in articolul cu pricina, Nibiru/PlanetX ar putea fi de vina pentru aceste anomalii, dar ca acest lucru sa se intample ar trebui sa existe o masa de marimea Pamantului la maxim 30 UA (adicatelea cam pe unde orbiteaza Neptun) sau o masa de marimea lui Jupiter la 200 UA. Ceea ce nu se intampla. Sa nu uitam ca WISE a cartografiat tot spatiul inconjurator si nu a gasit nici o masa de dimensiunea lui Saturn la mai putin de 10000 UA (!!!) sau de dimensiunea lui Jupiter la mai putin de 26000 UA (!!!) ----------------------------------- dragos.n 23 Mar 2017 18:12 ----------------------------------- Conform modelarilor facute de ei. Cu care unii nu sunt foarte de acord. Dar asta e alta poveste. Oricum, eu nu l-am pus aici ca sa ma implic intr-o polemica cu nimeni. Nu am timp de asta. Fiecare poate sa citeasca, si sa gandeasca. Asta e tot. ----------------------------------- Mitu Catalin 20 Apr 2017 18:45 ----------------------------------- There is no evidence for any anomaly in the tidal acceleration in mean longitude. By contrast, the anomalous lunar eccentricity rate indicates that something is not understood well enough. Though it cannot be said with certainty that the anomaly comes from the Moon, the lunar interior is less well known than the Earth‘s interior. Computation of lunar orbit evolution over long times needs a good understanding of the various contributions to the secular rates. Long-time evolution of the orbit is complex because of evolving lunar thermal conditions and changing ocean tides https://cddis.nasa.gov/lw16/docs/papers/sci_1_Williams_p.pdf Pana cand macar o alta planeta / nava spatiala o sa capete si ea o anomalie care sa fie compatibila cu cea de aici "misterul" o sa ramana unul geologic in interiorul lunii . Bineinteles daca cineva insista poate sa creada ca avem mothership-ul din independence day sub cloak in dosul Lunii chiar azi :) .E o explicatie valabila , doar ca ceva mai improbabila ...as zice eu .