----------------------------------- Manu72 18 Aug 2016 12:33 ERF ----------------------------------- Incepe sa ma intereseze si Soarele ca subiect de observatii si m-am apucat sa trec in revista diversele modalitati de a face observatii solare - lumina alba (folie, prisma Herschel), HA / CaK (solutii dedicate Lunt/Coronado/Daystar) Uitandu-ma prin documentatia de la prisma Baader Herschel si prin cea de la Daystar Quark am gasit informatii contradictorii privitoare la montarea elementelor optice in fata diagonalei. Deci este ok sa punem un filtru uv/ir inaintea diagonalei? Sunt cei de la Baader exagerat de precauti sau cei de la Daystar sunt inconstienti? Baader Herschel doc: http://www.baader-planetarium.uk.com/en/pdf/HERSCHEL_PRISM_MANUAL.pdf In documentatia de la prisma Herschel apare scris (sublinierea imi apartine): Never mount any filter into the front 2" nosepiece of the Baader Safety Herschel-Prism. During Solar observation the full energy of the Sun reaches the Herschel-Prism unabated. For this reason any additional filtering or reduction of light must never happen in front of the Herschel-Prism since the heat load would be so large that any filter mounted in this place would be shattered immediately (in the focus of an unfiltered 6" refractor at f/10 to f/15 temperatures up to 600°C are being measured). Daystar Quark doc: http://www.sunfield.ne.jp/~oshima/data/DaystarQuark/QuarkManual.pdf For telescopes under approximately 120mm of aperture, a screw in UV/IR cut filter can be employed in front of the telescope diagonal. The UV/IR cut filter reflects UV and IR light back out the front of the telescope, reducing temperatures inside. Do not use a UV/IR cut filter with oil spaced objective telescopes, or any telescope with an integrated rear field flattener or Petzval lens. The UV/IR cut filter must be the first optical element to receive concentrated light. ----------------------------------- valy 18 Aug 2016 12:47 ----------------------------------- Treaba e clara: cu prisma Baader nu folosi niciodata filtre inaintea prismei, cu Qark poti folosi filtru UV/IR cut inaintea filtrului :lol: Ma gandesc oare cum s-ar comporta filtrul UV/IR cut expus printr-un 150mm f/5 de exemplu? In orice caz ar trebui sa fii sigur ca e cu inel din metal, sticla e sticla si nu plastic, iar straturile depuse nu se exfoliaza dupa 10 min de expus sub soare. ----------------------------------- Manu72 18 Aug 2016 13:07 ----------------------------------- Daca-l pui in focar s-ar putea sa crape intr-un mod foarte dramatic. Dar atat la prisma cat si la quark, filtrul se monteaza inaintea planului focal PS> nu vorbim de aperturi mari, ci de aperturi pana in 120mm, asa cum se mentioneaza in documentatia Quarkului ----------------------------------- nobody 18 Aug 2016 13:14 ----------------------------------- Vezi contextul: "For brief observing sessions ..." si pe urma: For best performance, a red or yellow glass front mount Energy Rejection Filter should be used. http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=15084 ----------------------------------- Manu72 18 Aug 2016 13:22 ----------------------------------- contextul este: "For brief observing sessions with less than 80mm of aperture when not using a tracking mount, it can be OK to use no energy rejection at all. " Deci deduc de aici ca daca sesiunea nu este "brief" si apertura este mai mica de 120mm poti (trebuie?) sa folosti un uv/ir cut filter Iar daca apertura este mai mare de 120mm trebuie sa folosesti un ERF galben/rosu montat in fata obiectivului. Edit: am vazut acel thread. De acolo am ajuns la documentatia pentur Quark ----------------------------------- valy 18 Aug 2016 13:36 ----------------------------------- Scopul ERF-ului e de a rejecta energia, si ma gandesc ca e bine sa o rejectezi pana sa intre, deci un filtru ar trebui sa fie plasat in fata obiectivului. Acum daca energia intra parca mai bine as disipa-o prin prisma/quark decat sa o plimb iar inapoi, ar putea aparea si niste reflexii parazite pe acolo. Plus ca ma gandesc si la bietul filtru, sa stea acolo singurel in bataia vicisitudinilor, chiar daca e in fata focarului, energia tot aia e doar ca nu e concentrata intr-un singur punct. Cat costa un ERF in fata obiectivului si cat costa un UV/IR cut de 2"? ----------------------------------- Manu72 18 Aug 2016 13:51 ----------------------------------- 60 euro un filtru 2" TS uv/ir cut - dielectic cica. 200 de euro un ERF Lunt de 75mm (doar sticla fara celula) 400 de euro un ERF Lunt de 100mm - idem. Ma gandesc ca la utilizare cu un refractor de 80-100mm, un filtru de 2" pus inaintea diagonalei ar trebui sa fie suficient - conform cu documentatia de la Quark Ce m-a uimit si a dus la acest topic, a fost vehementa celor de la Baader. ----------------------------------- nobody 18 Aug 2016 13:55 ----------------------------------- Parerea mea (de tipul "better safe than sorry") este ca si urmatorul paragraf ramane in contextul de "brief observing sessions ... when not using a tracking mount", singura diferenta fiind apertura (80-120 mm). Doar pe urma se spune explicit "For best performance ... the safest option". ----------------------------------- valy 18 Aug 2016 14:01 ----------------------------------- Ma gandesc ca la utilizare cu un refractor de 80-100mm, un filtru de 2" pus inaintea diagonalei ar trebui sa fie suficient - conform cu documentatia de la Quark.Dece ai pune filtru in fata Quark-ului? Adica daca nu pui ce se intampla? Quark din cate stiu are racire activa. ----------------------------------- saiph 18 Aug 2016 15:05 Re: obs solare ----------------------------------- Treaba aia cu 600 grade in focarul unui telescop F/10 -- F/15 as zice ca e un mit. Si am sa-mi si argumentez afirmatia. Recent am masurat temperatura in focarul unui dublet 60/900, cu scopul de a sti cu ce date plec la drum in constructia unui... nou instrument (o sa vi-l arat dupa ce-l fac :) impreuna cu alte cateva jucarii). Am folosit o sonda termica, destul de fidela si precisa - am testat-o sa vad ce zice la 100 grade si era acolo, cu cateva zecimi in plus (precizie de 0.1C..). Pot sa va spun ca fix in focar, mai sus de ~80 C (+/-2 grade) nu a sarit nici s-o bati - cu soarele la meridian. Iar la un sfert de focala inaintea focarului, temperatura arata ~60 C (+/-2 grade). Si asta dupa vreo 3-4 minute in care am lasat-o sa se stabilizeze. De ce? Pai, simplu: pata in care se concentra imaginea/lumina soarelui era suficient de mare incat sa nu permita o crestere mai mare a temperaturii. Cat are in diametru imaginea Soarelui, la o focala de 0.9m? Ati ghicit: mai putin decat la 1m :) unde stim cu totii cat are - cam 9.2mm (+0.1 / - 0.05mm). De unde ideea asta ca in focarul unui telescop lung ai multe sute de grade, nu stiu. Ce-i drept, e periculos, se-ncinge destul de tare, nu zic ca-i bine sa stai acolo, sau mai mult, sa pui ochiul, sau lentile/filtre :)) dar, nici sa exageram. Daca obtineam un diametru al petei focalizate de ~1mm sau sub, mai mult ca sigur, altfel statea treaba; puteam lejer sa masor vreo 2-300 grade; pot sa-mi dau doar cu presupusul aici, neavand o lentila comparabila ca diametru, dar cu focala de 10-11cm Daca ne gandim ce valoare are constanta solara, "aici" (adica la latitudinea si altitudinea unde o masoara fiecare, nu cea bruta, din spatiul cosmic), si de ce anume trebuie sa depinda valoarea cantitatii de caldura obtinuta prin amplificare, ne putem raspunde singuri: lentilele / oglinzile mari in diametru dar scurte in focala / raport focal sunt mai periculoase, intrucat aduc un flux mai mare de energie intr-o pata foarte mica. Folosim inversul patratului razei, da? Deci numitori mari => valori mici ca rezultat, si vice-versa. Nu o sa se poata atinge niciodata temperatura de pe Soare (ar incalca cel putin una sau chiar doua legi ale termodinamicii :D le stiti si voi care), asta e clar, insa se pot obtine temperaturi mari numai prin tehnici speciale de concentrare a fascicolului de lumina. Totusi, pentru sticle, tratamente termice bruste, cum se-ntampla in cazul expunerii la lumina concentrata a Soarelui, nu fac tocmai bine, si probabil de aceea au incercat sa augmenteze importanta mentinerii unor masuri de precautie in folosirea instrumentelor. Filtrarea de tip "sub-aperture ERF" este deja utilizata in unele telescoape solare, tocmai pentru ca se poate pozitiona un filtru inaintea focarului (pozitia exacta poate fi determinata in functie de instrument, dar de regula undeva in apropierea 0.5 f +/- 0.15 f, sau in orice caz, pe-acolo) . La accesorii de tip Herschel wedge insa, nu e chiar indicat sa pui ceva in "nas"-ul respectiv, fiind deja destul de aproape de focar si riscul de supra-incalzire este cat se poate de real. Am si eu una, m-am jucat cu ea si am testat ipoteza asta. :) Curios, dar constructiv seamana izbitor de mult cu cea prezentata de Zoth intr-un topic conex, doar ca are "nas" negru; facusem schita aia pt deflector acu' vreo 8-9 ani - asta asa, ca o paranteza. Cu Quark-ul sta un pic diferit treaba. N-am cum cu ce sa-mi iau acum, sa experimentez, dar din ce vad, pare sa promita ceva deosebit. Nu am vazut insa ceva practic, un review, poze prin el, in afara de asta si in rest, pareri pe diverse forumuri. Voi ati gasit ceva concret? ----------------------------------- Manu72 18 Aug 2016 15:11 ----------------------------------- @nobody De acord cu "better safe than sorry", dar as zice totusi ca acel capitol din documentatie este structurat clar in 3 paragrafe distincte: - less than 80mm, no tracking, brief session -> no erf - less than 120mm -> 2" uv/ir filter - for best performance ERF should be used (up to 10") @valy. eu n-as pune, dar ei zic ca poti sa-l pui ca sa mai reduci temperatura, Cu mentiunea ca acel "poti" pare sa fie destul de imperativ pentru utilizare pe monturi cu tracking si refractoare de pana in 120mm apertura Cel putin mie asa imi suna din documentatie. Capitolul respectiv din documentatie se numeste Energy Rejection si incepe cu: Concentrated sunlight can create very high temperatures where it falls, so care must be taken to prevent melted components or fire. Apoi urmeaza cele 3 paragrafe mentionate mai sus Ma intrebam daca poti sa pui un astfel de filtru uv/ir cut si in fata prismei Herschel ca sa mai micsorezi cantitatea de radiatie solara pe care prisma trebuie sa o disipe. PS. Aparent lumea chiar foloseste filtrele uv/ir cut atat in setup-uri pe 2" cat si pe 1.25" https://stargazerslounge.com/topic/262388-daystar-quark-chromosphere-review-%E2%80%93-a-new-era-in-amateur-solar-astronomy/ http://www.cloudynights.com/topic/472295-quark-experience-with-various-eyepieces/ Edit: merci de info, Mihai - foarte intersante masuratorile. As fi zis ca in focar temperatura ar fi trebuit sa fie mai mare totusi De ce la prisma Herchel filtrul ar fi mai aproape de focar? Ma gandesc ca distanta ar trebui sa fie oarecum similara - adica aproximativ 130-140mm la o diagonala normala intre buza nasului de 2" si iesirea spre ocular si respectiv 128mm pentru prisma Herschel ----------------------------------- valy 18 Aug 2016 15:55 Re: obs solare ----------------------------------- .. Cu Quark-ul sta un pic diferit treaba. N-am cum cu ce sa-mi iau acum, sa experimentez, dar din ce vad, pare sa promita ceva deosebit. Nu am vazut insa ceva practic, un review, poze prin el, in afara de astaSunt multe referinte, unele pozitive altele negative, depinde de noroc, nu sunt consistenti cu specifcatiile, de ex. vezi aici: http://solarchatforum.com/viewforum.php?f=10 ----------------------------------- nobody 18 Aug 2016 16:10 Re: obs solare ----------------------------------- Temperatura cui ai masurat-o ? Recent am masurat temperatura in focarul unui dublet 60/900, cu scopul de a stii cu ce date plec la drum in constructia unui... nou instrument (o sa vi-l arat dupa ce-l fac :) impreuna cu alte cateva jucarii). Am folosit o sonda termica, destul de fidela si precisa - am testat-o sa vad ce zice la 100 grade si era acolo, cu cateva zecimi in plus (precizie de 0.1C..) Temperatura la care ajunge un material depinde de mai multi factori decat fluxul de energie (putere): capacitate termica, conductivitate/rezistenta termica, temperatura ambianta, ventilatie etc. ----------------------------------- saiph 18 Aug 2016 16:53 Re: obs solare ----------------------------------- Buna remarca. Am sa reiau masuratorile, folosind si alte metode. In testul facut la momentul respectiv, am pozitionat varful sondei pe o foaie alba de hartie, in centrul petei de lumina concentrata. Nefiind o masuratoare pirometrica, banuiesc ca era temperatura hartiei pe de-o parte si a mediului ambient pe cealalta parte. Inlaturata din focarul lentilei, sonda a revenit la 30-32 cate erau in jur, la umbra (nu erau curenti de aer in jur, chiar era sufocant de cald). ----------------------------------- saiph 18 Aug 2016 17:05 ----------------------------------- De ce la prisma Herchel filtrul ar fi mai aproape de focar? Ma gandesc ca distanta ar trebui sa fie oarecum similara - adica aproximativ 130-140mm la o diagonala normala intre buza nasului de 2" si iesirea spre ocular si respectiv 128mm pentru prisma Herschel Comparand cu, sa zicem, 500mm - o focala de instrument pt campuri largi, la intamplare - este aproape la f/4 de focar, ceea ce este destul de aproape. Temperatura este inca suficient de ridicata cat sa puna probleme fie sticlei, fie acoperirilor filtrelor, fie diferitelor substante ce ar putea fi folosite la asamblarea componentelor filtrelor. In timp se acumuleaza stress indus termic si se propaga in material, periclitand atat integritatea accesoriilor utilizate, cat si a ochilor/senzorilor de camera. La prima impresie am fi tentati sa zicem - "eeh, e sticla dom'le. ce, vezi ca se-ncinge geamul de la fereastra? si ala sta in soare toata ziua..". Da, dar ala nu sta in lumina concentrata, si e cat se poate de transparent. Filtrele, cum le zice si numele, fac ceva cu lumina aia (care mai e si concentrata) - lasa sa treaca doar o parte din ea, ceea ce inseamna ca cea mai mare parte din energia incidenta trebuie sa se duca undeva. Oare unde..? :) ----------------------------------- Manu72 18 Aug 2016 18:38 ----------------------------------- Si totusi plasarea unui filtru uv/ir cut in diagonala este practica curenta si recomandata pentru Quark cu refractoare mai mici de 120mm apertura. Ce este diferit atunci cand in loc de o diagonala normala avem o prisma Herschel? Filtrul se afla la aceeasi distanta de obiectiv in ambele cazuri... cred... :) In alta ordine de idei, cochetam cu gandul de a lua un Quark, dar citind pana la capat topicul de pe Stargazerslounge.com postat de mine mai sus... nu mai sunt asa sigur ca vreau unul... Autorul si-a dorit 2 quarkuri si pentru a se alege cu 2 bune i-au trecut prin mana 8 bucati - iar distribuitorul din UK pentru Quark a incheiat relatia comerciala cu cei de la Daystar datorita numarului mare de Quarkuri defecte si a atitudinii producatorului. Daca nu ati parcurs cele 2 linkuri - va recomand sa o faceti Edit: si inca un link care sa adanceasca misterul elementelor optice localizate inainte de o prisma Herschel http://solarchatforum.com/viewtopic.php?f=10&t=20408&sid=7c8fd34fa25996081869ebfb46ee2804 ----------------------------------- zoth 19 Aug 2016 08:36 ----------------------------------- Edit: si inca un link care sa adanceasca misterul elementelor optice localizate inainte de o prisma Herschel http://solarchatforum.com/viewtopic.php?f=10&t=20408&sid=7c8fd34fa25996081869ebfb46ee2804 De ce crezi ca linkul de mai sus adanceste misterul? Am convingerea la fel ca interlocutorii acelei discutii ca un Petzval nu are nicio problema sa lucreze impreuna cu o prisma Herschel. Al doilea grup de lentile din Petzval se afla la o distanta semnificativa de planul focal. Ba mai mult chiar, as zice ca acest al doilea grup de lentile face 'viata grea' prismei Herschel si nu invers deoarece schimba unghiul razelor intr-unul mai brutal micsorand dimensiunea liniara a imaginii in planul focal. Energia transmisa de obiectiv va fi concentrata pe o suprafata mai mica si va rezulta o temperatura mai mare. ----------------------------------- Manu72 19 Aug 2016 09:26 ----------------------------------- Acum ca mi-ai atras atentia nu mai mi se pare asa misterios, nici macar in sens ironic Am facut o confuzie intre cele 2 documentatii. Doar in cea de la Quark se specifica ca nu se recomanda utilizarea de filtre uv/ir cut in Petzval-uri In cea de la prisma Herschel nu apare nici o mentiune legata de Petzval-uri. ----------------------------------- Erwin 28 Ian 2017 08:12 ----------------------------------- Manu, ai mai făcut vreun progres? Păcat că activitatea Soarelui e acum mult redusă, se îndreaptă spre minimul ciclului curent...