----------------------------------- Cristi65 27 Ian 2016 11:10 Sistem de operare pentru astronomi ----------------------------------- Distro Astro este bazat pe Linux și cuprinde o colecție de programe și drivere dedicate, aflându-se la a 3-a ediție: "Juno". Se poate rula atât ca live DVD - de pe un stick USB sau un DVD, cât și instala pe HDD singur sau alături de un alt sistem de operare (multiboot). Primele 2 ediții au fost dedicate în special astronomilor profesioniști, dar incepând cu "Juno" au fost adaugate multe programe și drivere pentru amatori. Pentru mai multe informații și descărcarea imaginii ISO, accesați site-ul www.distroastro.org ----------------------------------- Gaman Gabriel 25 Oct 2016 13:51 ----------------------------------- E un distro chiar interesant. Nu l-am probat încă, dar văd că e bazat pe Ubuntu, bănuiesc că 14.04 sau 12.04. Nu știu cât de noi sunt programele, se pot adăuga PPA-uri pentru ultimele versiuni. Spre exemplu, Stellarium are PPA prin care lanseaza ultima versiune pentru Ubuntu și derivatele. Stick-ul se poate face cu Rufus : https://rufus.akeo.ie ----------------------------------- Cristi65 25 Oct 2016 16:12 ----------------------------------- Eu il folosesc cu succes de 1 an și sunt foarte mulțumit de el. Am fost plăcut impresionat în special la capitolul "achiziții imagine" cu webcam modificat LX Philips si cu adaptor USB/AV, precum și drivePC cu montură Alt/Az cu adaptor USB/RS232. Este o soluție "la cheie" pentru majoritatea programelor care ar fii destul de complicat și cronofag să le pui la punct manual. Pe lângă asta, este și un sistem de operare foarte aerisit și stabil. Îl recomand pentru oricine de pe acest forum. ----------------------------------- Borax 26 Oct 2016 07:53 ----------------------------------- Prelucrarea o poti face intregral tot pe acest sistem sau trebuie sa treci prin Windows? Adica sunt suficient de performante GIMP, RegiStax etc pentru o procesare apropiata de Photoshop si MaximDL? ----------------------------------- Cristi65 26 Oct 2016 11:18 ----------------------------------- Gimp este foarte performant și nu cred ca e mai prejos decât PS in ceea ce privește prelucrările pentru nevoile astrofoto, deși părerea unui expert in astrofoto ar fii binevenită. Registax ruleaza sub WINE fără nici o problemă, fiind un program pt. Windows - WINE este preinstalat in pachet și gata configurat, probabil și alte programe Windows se pot folosi la fel. ----------------------------------- cmatei 26 Oct 2016 12:05 ----------------------------------- Versiunea curenta de gimp (cea din DistroAstro) nu e asa utila pentru astrofoto, din cauza ca foloseste numai 8biti per canal. Ce e in dezvoltare in momentul asta elimina in sfarsit restrictia asta, daca esti dispus sa instalezi. Eu asta folosesc 90% din timp, pentru ca fac de obicei doar procesari minimale (curves/levels/etc) insa nu e cea mai buna solutie intotdeauna. Pentru procesare serioasa exista PixInsight. Ce-am zis mai sus e valabil pentru deep-sky, nu stiu la planetare ce e disponibil nativ. Programele de windows merg in wine, sau mult mai sigur intr-o masina virtuala completa (ex: virtualbox). ----------------------------------- mmarin 26 Oct 2016 18:55 ----------------------------------- Un soft excelent pentru procesare foto, atât pentru Linux cât și pentru Windows sau MacOS este Raw Therapee, o unealtă dezvoltată pentru "negative digitale" și nu numai. Versiunea de dezvoltare (unstable) are inclusiv wavelets pentru recuperarea detaliilor "ascunse" în imagine. Singurul defect ar fi acela că tinde să folosească foarte multă memorie și, dacă ajunge să ocupe tot RAM-ul disponibil, îngheață; altminteri, de când am învățat ce poate, nu am mai deschis Gimp-ul.