----------------------------------- Stanescu Octavian 23 Iul 2007 08:06 Poze din weekend ----------------------------------- Am fost cateva zile, fugind de canicula la Dragon la tara (Ilidia ,15km de Oravita). Cerul , dupa stingerea luminilor din sat a fost negru. am facut o constatare interesanta , si anume ca pe un cer negru obiectele deep sky cer timp de expunere mult mai lung decat in zone poluate unde exista un fond luminos . Am ajuns cu Eos 300D la o limita a puterilor, se pare la 360 sec (atat a putut si montura Zeeis). Am folosit ISO 3200 si 8x280 s la Andromeda , 10x300s la Dumbell, 6x340 s la Nord America afara temperatura a fost 25 grade, s-a simtit la zgomotul imaginilor dar cu scadere dark s-a mai rezolvat. Telescopul a fost SC f=600mm d=120mm. La Nord A. a intrat doar o mica parte. ----------------------------------- hans602 23 Iul 2007 09:51 ----------------------------------- Frumos Octavian,constatarea facuta asi corecta putin si anume un cer negru permite expuneri mai lungi, cu rezultatul ca poza arata objecte mai slabe. Raportul semnal/zgomot creste pina la o limita unde zgomotul camerei predomina,de acea se racesc camerele astro. Clear sky Hans ----------------------------------- Mitu Catalin 23 Iul 2007 12:53 ----------------------------------- Imi place M31 . Si eu am fost la cer de tara week-end-ul asta dar am avut ghinion (mi-a facut fite autoguider-ul , webcam-ul nu facea constant expuneri lungi -asa ca am renuntat la el si am folosit expuneri de 30s) (+ am fost neatent - nu am focalizat cum trebuie :? - promit solemn ca de acum am sa focalizez dupa ce analizez imaginile pe laptop, deja mi-am cumparat un cablu pe care sa-l tin in bagajul de astrofoto :) . ) Imaginile urmatoare sunt aprox 35 cadre a cate 30sec pe 200 F/6 cu 300D - cu exceptia autoportretului 8) in lumina de led rosu care este 30s cu obiectivul din kit . In legatura cu M57- nu m-a interesat decat IC 1296 , am fost curios cum apare pe cer bun - vad ca este dificil in continuare are nevoie de mai mult de 30s plus ca transparenta nu a fost deloc grozava . ----------------------------------- Catalin Paduraru 23 Iul 2007 13:41 ----------------------------------- M27 si M57 a lui Catalin sunt super. Iti mai trebuiau cateva cadre ca sa iasa genial. Super baieti, imi place ce faceti, si din ce in ce mai bine. Pacat ca nu pot sa va "sustin" si eu cu poze. Numai bine! PS: daca cumva nu scriu la vreo poza de-a voastra sa stiti ce este din invidie :D