----------------------------------- Mitu Catalin 08 Iul 2007 10:01 M27 ----------------------------------- In sfarsit am iesit si eu la observatii dupa o pauza de doua luni. Am facut cu familia un tur al planetelor vizibile (Venus Saturn si Jupiter ) apoi am trecut la astrofoto : Jupiter ,M27 si M11 . Sunt placut surprins de M27 avand in vedere poluarea luminoasa si lungimea relativ redusa a expunerilor . ----------------------------------- Mitu Catalin 08 Iul 2007 10:58 ----------------------------------- Si M11 ----------------------------------- florin_astro 08 Iul 2007 11:32 ----------------------------------- Salut Catalin. Bine ai revenit cu imagini noi, care by the way arata foarte bine. DSLR rules. Vad ca la M27 ai folosit expuneri de 30 de sec si stele sunt punctiforme. Ai folosit autoguiding'ul? Frumos si M11, mai trebuie doar sa "licareasca" putin stelele si parca le-ai observa "live" :D. ----------------------------------- Mitu Catalin 08 Iul 2007 11:41 ----------------------------------- Nu am folosit autoguiding - ul desi aveam totul la indemana - la 30S cu un pic de noroc , montura orientata bine si multe cadre nu e neaparat necesar AG-ul. Saptamana viitoare daca o sa fie senin as vrea sa ma "dau" la o galaxie cu expuneri de 3 minute . Bafta si voua ! ----------------------------------- hans602 08 Iul 2007 11:46 ----------------------------------- Frumos Catalin,asa este daca dupa un timp de neactivitate apare nerabdarea. Mult succes mai departe. Clear sky Hans ----------------------------------- sky 08 Iul 2007 19:00 ----------------------------------- A iesit f. frumos M27, poze la Jupiter nu pui sa vedem cum au iesit? ----------------------------------- Doru Dragan 08 Iul 2007 19:28 ----------------------------------- P-astea le-ai tras spre albastru ca sa fii sigur ca nu te mai acuz de... :) Sunt foarte reusite mai ales fara autoguiding. Pacat ca din peste 300 membri cat are forumul sub 10 se ocupa de astrofoto. De fapt cam astia sunt toti astrofotografii din tara asta. Pt. sky: poza la Jupiter e pe sectiunea observatii ----------------------------------- Abel Cavași 08 Iul 2007 20:22 ----------------------------------- Si M11Bravo, bărbate! Zici că se văd în relief :shock: . ----------------------------------- sky 08 Iul 2007 21:40 ----------------------------------- e loc si de mai bine